Arama

Demansiyel sendrom nedir, nasıl tedavi edilir?

Güncelleme: 13 Aralık 2009 Gösterim: 6.061 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
32 yaşındayım tansiyon ve unutkanlık şikayetiyle nöroloji ye çıktım ve mr istendi.mr sonuç kağıdında demansiyel sendrom olduğu söylendi yaşıma göre erken değil mi alzheimer hastası olma riskim var mı ilerde şimdiden teşkkr ediyorum saygılar sunuyorum
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
13 Aralık 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

32 yaşındayım tansiyon ve unutkanlık şikayetiyle nöroloji ye çıktım ve mr istendi.mr sonuç kağıdında demansiyel sendrom olduğu söylendi yaşıma göre erken değil mi alzheimer hastası olma riskim var mı ilerde şimdiden teşkkr ediyorum saygılar sunuyorum

Geçmiş olsun ancak soktorunuzudan birebir bilgi almanız daha uygun olacaktır.Aşağıdaki yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Alıntı

Hafif Bilişsel Bozukluk

Sponsorlu Bağlantılar
Demans beyin hastalığına bağlı olarak gelişen, genelde kronik ve ilerleyici bir doğası olan, hafıza, düşünme,
yönelim, anlama, hesaplama, öğrenme, lisan ve yargılama gibi birçok yüksek kortikal işlevdeki bozulma
ile giden bir sendromdur. Hafif bilişsel bozukluk açık demansiyel sendrom bulgularına öncelik eden bir
prodromal dönemdir. Bu günlük yaşamı etkilemeyen preklinik bilişsel işlev azalması her yıl %10-15 oranın-
da demansa dönüşüm gösterir. Bu nedenle demans ile ilgili klinik çalışmaların en aktif konularından biri de
hastalığın hafif bilişsel bozukluk aşamasında oluşan bilişsel, davranışsal ve biyolojik değişikliklerin tanımlan-
masıdır. Hafif bilişsel bozukluk ile ilşkili bilişsel yetersizlikleri düzelten veya demansa dönüşümü engelleyen
ilaçların geliştrilmesi yakın dönem klinik araştırmaların temel hedefi olmuştur. Tüm hastalar açık demansa
dönüşüm göstermediğinden, demans dönüşümü için risk faktörlerini ve biyo-işaretleyicileri tanımlamak da
önemlidir. Toplum bazlı çalışmalar bu hastaların anlamlı oranda pskiyatrik semptomatoloji gösterdiğini ve
bazı olgularda bilişsel sendrom gibi bir psikiyatrik sendromun da demans oluşumuna öncüllük edebilece-
ğini göstermiştir. Bu derlemede günümüz tıp literatüründe yer alan hafif bilişsel bozukluk tanımlaması, klinik
bulguları, nöro-görüntüleme bulguları, olası biyo-işaretleyicileri, patofizyolojisi, klinik izlemi ve tedavisi ile
ilgili çalışmalar özetlenmiştir.