Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Şubat 2016  Gösterim: 58.201  Cevap: 35

Metehan'ın onlu sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

Misafir
14 Aralık 2009 19:35       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
metehan'ın onlu sistemi
EN İYİ CEVABI LeqoLas verdi
büyük hun imparatorluğu`nun kurucusu teoman`ın çocuğu mete han` ın orduya getirdiği sistem. bugünkü modern ordunun düzenini oluşturmuştur. onbaşı, yüzbaşı vd. kavramların çıkışıdır. dünyanın ilk kışlasının kuruluşunu sağlayan, askerleri kayıt altına alan, askeri eğitim kavramını ortaya çıkaran sistemdir. sistemin hayata geçiriliş tarihi olan i.ö 209 tsk` nın kuruluş yılıdır.
Sponsorlu Bağlantılar


LeqoLas tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
21 Şubat 2010 15:49       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
metehan ordusunu 10 luk 100 lük 1000 lik ve 10.000 lik gruplara ayırmıştır
Misafir
20 Aralık 2010 13:53       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
peki onlu sistemin adları ne yaaaaaaaaaa???
Misafir
26 Aralık 2010 19:07       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
metehanın onlu sisteminin adını bilen var mı ??????????????????????? Msn Sad(((((((((((((((((((((((((((((((
Misafir
27 Aralık 2010 18:08       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
i.ö 209 tsk ne demek
Misafir
29 Aralık 2010 17:49       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
metehanın onlu ordu sisteminin adını bilen war wı?
Misafir
4 Ocak 2011 19:08       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
i.ö 209 tsk : islamiyet öncesi 209 türk silahlı kuvveti
Misafir
12 Ocak 2011 17:19       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
i.ö. islamiyet öncesi degil isa'dan once . yani m.ö ile aynı
snackbloot
12 Ocak 2011 17:26       Mesaj #10
snackbloot - avatarı
Ziyaretçi
Türk’ün Ulu Atası:Oğuz Kağan
(Tanrıkut Mete Han)
oguz kaganOrta Asya’nın bozkurtları olan Türkler, M.Ö. 234 yılına geldiklerinde Tanrı tarafından Oğuz (Mete) adında bir kişi oğlu ile ödüllendirilmişlerdi. Çin’in kendisini mutlak egemen olarak bildiği ve çevresindeki uluslar üzerinde baskı kurmaya çalıştığı bir dönemde, Orta Asya çok büyük olayların yaşanacağı bir döneme adım atıyordu. Bir cihan imparatorluğu kuracak olan Oğuz Kağan acuna gelmiş ve daha gözlerini açtığı andan itibaren mucizeleriyle kutluluğunu ortaya koymaya başlamıştı…
Türk tarihinin kuşkusuz en büyük kağanlarından biri olan Oğuz Kağan, gerek yazılı kaynaklarda, gerekse de sözlü edebiyatta süregelen Oğuz Destanı‘nda anlatıldığı üzere, yaşamı mucizelerle dolu olan bir Türk yiğididir. Doğduğu gün onun Tanrı’nın kutuna sahip olduğu anlaşılmış ve mucizeleri görülmeye başlamıştır. Yalnızca doğduğu gün annesinden süt emmiş, daha sonra bir daha süt emmemiştir. Çok kısa sürede büyümüş ve bir yaşına girmeden konuşmaya başlamıştır. Yaşını doldurmadan okunu ve yayını alıp ava gittiği ve tüm Türk elinde ününün hızla yayıldığı, yine mitolojik ögeleri de barındıran Türk destanlarında belirtilmektedir.
Oğuz Kağan’ın adı, doğduktan bir süre sonra konulmuştur. Çünkü Türklerde ad verme geleneği böyledir. Gök sakallı ve ay yüzlü bir bilge (bu bazen de çocuğun babası – annesi olur) çocuğun özelliklerine bakarak, ona uygun bir ad verir.1 Hatta bir rivayete göre, Oğuz Kağan kendisine “Oğuz” adının verilmesini kendisi istemiştir. Burada belirtilmesi gereken başka bir konu da, Oğuz Kağan ile Mete Han‘ın aynı kişi olduklarıdır. Oğuz adı, babası Teoman tarafından verilen addır. Mete ise, Çin kaynaklarında Oğuz Kağan’ı belirtmek için kullanılan addır. Orta Asya Türk tarihi hakkında, Türkler tarafından yazılmış yazılı kaynaklar olmadığı veya henüz bulunamadığı için, Türklerin çevresindeki ulusların tarihi kaynaklarına bakarak bilgi edinilir. Bu kaynaklar içinde kuşkusuz en önemli olanları, Çin kaynaklarıdır. Çin kaynaklarında Oğuz Kağan için “Mao-tun” (Mete) diye seslendirilen bir ad kullanılmıştır. Bu sesletim, bugünkü Çinceye göre yapılmaktadır. Eski Çinceye göre sesletim yapılacak olursa, “Bak-tut” biçiminde bir ad karşımıza çıkar. Bu adın da, Eski Türkçedeki “Bağatur” adını karşıladığı düşünülmektedir. Bu bilgiler göz önünde bulundurulursa, Oğuz Kağan’ın adının Bahadır’dan başka bir ad olmadığı da söylenebilir. Fakat Türklerce yaygın olarak kullanılan ve benimsenenler Oğuz ve Mete adlarıdır.Daha fazla sonuç:
onlu sistem

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç