Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Şubat 2016  Gösterim: 22.241  Cevap: 14

Mısır'ın fethi hakkında bilgi verir misiniz?

Misafir
29 Ağustos 2010 10:22       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Mısır hangi hükümdar döneminde hangi savaşlar sonucunda fethedilmiştir ?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Mısır hangi hükümdar döneminde hangi savaşlar sonucunda fethedilmiştir ?

Mısır'ın fethi, Yavuz Sultan Selim tarafından 1517'deki Ridaniye Muharebesi ile sağlanmıştır. 4 Şubat 1517'de I. Selim törenle Kahire'ye girmiştir.

Ridaniye Savaşı için alttaki linke tıklayınız:
Sponsorlu Bağlantılar

Ridaniye Savaşı (Ridaniye Zaferi)Daisy-BT tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
misafir
26 Aralık 2010 09:26       Mesaj #3
misafir - avatarı
Ziyaretçi
mısırın fethi ile acil blgi ltfn arkadaşlar..!!

ltfnn brz acll mısır ın fethi (Baharat yolu-halifelik ele geçmesi) aCİL..!!!!!!!!!!!!!
Misafir
1 Ocak 2011 16:20       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mısırın frthinin nedenleri ve sonuçları
Misafir
13 Ocak 2011 11:04       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
acil mısır ın fethi !!!!!!!!!1
ener
13 Ocak 2011 11:27       Mesaj #6
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

acil mısır ın fethi !!!!!!!!!1

Mısır, Hz. Ömer r.a.’ın halifeliği zamanında fethedilmişti. Mısır’ı fetheden komutan ise Hz. Amr b. As r.a. idi. Fetihten sonra Mısırlılar, Amr b. As r.a.’a gelerek bir adetlerini anlattılar:
- Ey komutan, adetlerimize göre Haziran ayını oniki gece geçince, bakire bir kızı güzelce süsleyip giyindiririz. Sonra Nil nehrine atarız. Böyle yaptığımız zaman Nil nehri taşıp, çevresini suluyor.
Amr b. As r.a. Mısırlılara dedi ki:
- Böyle bir işin İslâm’da yeri yoktur. İslâm geçmişteki kötü adetleri kaldırmıştır.
O yılın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Nil nehrinde hiç kabarma ve taşma görülmedi. Nil nehri mevsiminde taşmayınca, kuraklık başladı. Halk göç etmeye hazırlandı.
Amr b. As r.a. durumu bir mektupla halifeye bildirdi. Hz. Ömer r.a., Hz. Amr’a gönderdiği cevabında şunları yazdı:
- Şüphesiz ki sen doğrusunu yapmışsın. Elbette İslâm, geçmiş kötü adetleri kaldırmıştır. Sana mektubun arasında ayrıca bir pusula gönderiyorum. Bu pusulayı Nil nehrine at.
Hz. Amr b. As r.a., pusulayı okudu. Şöyle yazıyordu:
“Allah’ın kulu ve müminlerin emiri Ömer’den Mısır Nil’ine. Eğer sen kendiliğinden akmakta idiysen, şimdi de akmayıver! Fakat bir ve kudret sahibi Allah’ın emriyle akıyor idiysen, Allahu Tealâ’dan dileriz ki, seni akıtıp taşırsın.”
Hz. Amr r.a. pusulayı Nil nehrine attı. Bir sabah nehrin yedi-sekiz metre kadar yükselerek taştığını gördüler.
O günden sonra Nil’in bu hareketi, günümüze dek sürüp gelmiştir.


kaynak
Misafir
3 Ocak 2012 16:56       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadşlar mısır hangi savşlar sonunda fethedlmştr?? çok acil ltfen !
hediye
11 Aralık 2012 16:31       Mesaj #8
hediye - avatarı
Ziyaretçi
mısırın nasıl fethedildiğini az ve öz bir şekil de açık layabilirmisiniz lütfen
Misafir
15 Aralık 2012 09:37       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mısır nasıl fethedildiiiiiiiii
15 Aralık 2012 11:10       Mesaj #10
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
1512 yılında Osmanlı tahtına geçen Yavuz Sultan Selim, il olarak. Çaldıranda Safevi ordularını mağlup etti. Daha sonra kendisine manevi işaretlerle müjdelenen toprakları fethetmek için harekete geçen padişah, 1516 yılının Ağustos ayında Mercidabık’ta, Sultan Kansu Gavri kumandasındaki Memluklu ordusunu bozguna uğrattı. Peşinden Filistin dahil Memluk topraklarını fethetti. Artık Mısır’a kadar ordunun önünde çölden başka hiçbir mani kalmamıştı. Yavuz Sultan Selim, Sina çölünü geçerken Allah’ın yardım ve rahmetinin eseri olarak yağmur yağdı. Koca ordu, hiç su sıkıntısı çekmeden Mısır’ın başşehri Kahire yakınlarına kadar geldi. Bu sırada Memluk ordusundan geriye kalanlar Kahire’de toplanarak Tomanbay’ı hükümdar seçmişler ve Ridaneyi de muharebeye hazırlanmışlardı.
Yavuz Sultan Selim, Tomanbay ordusunun ciddi hazırlıklarını haber almış ve askeri dehasını gösteren bir planı tatbik sahasına koymaya karar vermişti. Mukattam dağının solundan Nil Nehrine uzanan ve 200 topla desteklenene Memluklu harp cephesini aşmak Osmanlı ordusu için son derece tehlikeliydi. Bunu dikkate alan padişah, Memlukların sabit toplarını kullanmalarına mani olmak için Mukattam dağı arkadan dolaştı ve düşmana yanlardan ve gerilerden taarruz etti. İki gün bütün şiddetiyle devam eden muharebe, Osmanlı ordusunun galebesiyle neticelendi. Padişah, zaferden üç gün sonra şehri gezdi. Muharebe meydanından kaçan Tomanbay, Osmanlılara iki defa daha taarruz etmiş, ikisinde de mağlup olmuş ve idam edilmiştir.
Fetihten sonraki ilk Cuma namazını Melik Müeyyed Camii’nde kılan padişah, hatibin, ismini “ Hakimü’l-Haremeyni’ş-Şerifeyn” şeklinde zikretmesine müdahale ederek “Hadimü’l-Haremeyni’ş-Şerifeyn” şeklinde düzelttirmiş ve isminin bu unvanla söylenmesi üzerine secdeye kapanıp ağlamıştır
Yavuz Sultan Selim, Kahire’de kaldığı zaman zarfında Mısır’da Osmanlı idari teşkilatı kuruldu. Mekke şerifi, oğlunu göndererek Kabe’nin anahtarlarını ve mukaddes emanetleri Yavuz’a teslim ettiCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç