Arama

"Sessiz gemi" ve "Mustafa Kemal'i düşünüyorum" şiirlerinin incelemesi nasıl yapılır?

Güncelleme: 28 Aralık 2013 Gösterim: 13.145 Cevap: 5
sempatiq19 - avatarı
sempatiq19
Ziyaretçi
13 Aralık 2010       Mesaj #1
sempatiq19 - avatarı
Ziyaretçi
sessiz gemi ve mustafa kemal i düşünüyorum şiirlerini biçim ve içerik yönünden açılarmısınızzz lutfenn acilll
Sponsorlu Bağlantılar
kalpsiz - avatarı
kalpsiz
Ziyaretçi
15 Aralık 2010       Mesaj #2
kalpsiz - avatarı
Ziyaretçi
bakıs acısı ısığında, siirin
alanyazındaki incelemelerinde gorulen
“olum” izleğinin otesinde bir

Sponsorlu Bağlantılar
“sonsuzluk”
izleğinin bulunduğu savı anlambilimsel/gostergebilimsel
acıdan, siirde sunulan kavramların cağrısımlarından ve soyut-somut
gostergelerin anlamlandırılmasından yararlanılarak kanıtlanmaya
calısılmıstır. Sunulan dunyanın yorumlanması ile yontemsel bakıs
acısı arasında doğrudan bir iliski bulunmaktadır. Sonucta siir
cozumlemelerinde nesnelliği sağlamak acısından kuramsal
belirlemelerin bakıs acısını etkilediği ve cozumlemenin bilimsel bir

gorunum sunduğu ortaya cıkmaktadır.

biçim&şekil yönünden

siir, 12 dizeden olusmaktadır.Siirin son dizelerindeki sozcukler (aa, bb, cc, dd, ee, ff) biciminde mesnevi nazım seklini andıran bicimde uyaklı (kafiyeli) olarak olusturulmustur. Sesdizimine bakıldığında Aruz vezniyle ve (mef u lu / me fa i lu / me fa i lu / fe ulun) kalıbıyla yazıldığı gorulmektedir. Đc sesteki ahenk siirin butununeyonelik bir sadelik, yalınlık ve akıskanlık sağlamaktadır.

anlam yönünden
Siirin soyut kavramlarına bakıldığında okuyucu uzerinde olumsuz bir durumun sezdirilmeye calısıldığı gorulebilir. Cunku bu kavramlar icinden;
mechul, matem, hicran, elem, bicare, nafile

kavramlarının hepsi insan zihnindeki olumsuz bir durumun dilsel sunulumlarını gostermektedir. Soyut kavramların icindeki diğer sunumlar ise, yansız (・} notr) bir anlam değerine sahip olarak, diğer kavramların ・}olumlu olmalarına gore bicimlenmektedir ya da bu değerleri olduğu gibi yani yansız olarak olumsuz bağdastırıcıların dısında anlamlandırmayı da mumkun kılmaktadır. Siirde gecen bu yansız olarak adlandırılabilecek soyut kavramlar olumsuz tutumu sergileyen diğer kavramların etkisiyle, olumsuz bir tutum sergiler duruma getirilmistir. Bu durum sozdizimsel olarak AO (ad obeği)ni niteleyen AO’leri ile sağanmıtı:
Bicare gonul, hicranlı hayat… vb.

Fakat bu soyut kavramlar icinden biri
“memnun” sunumuyla, alıcıyı olumlu bir tutuma doğru iter gibi gorunse de buradaki memnuniyet,siir dunyasındaki asıl kisinin, yani gemi aracılığıyla aslında
sonsuzluğa giden kisinin icinde bulunduğu duygusal durumun sunumu olarak karsımıza cıkmaktadır. Bu gidisin ardında kalanlar ya da sairin deyimiyle
rıhtımda kalanlar ise olumsuz bir duygu durumundadırlar.Cunku bu seyahatte ne bir mendil sallanır ne de bir kol11, rıhtımda
kalanların gozleri nemlidir, umutsuzdur, elemlidir, kederlidir,caresizdir.

kavram yönünden

Siir icindeki bu kavramlara bakıldığında, olumsuzluk iceren kavramlara olumluluk iceren kavramlardan daha cok yer verildiği gorulur. Boyle bir durumda da alıcının (okuyucu/dinleyici), olumsuz bir tutum icine cekilmesi doğaldır. Fakat metindeki Asıl kisi, tum bu olumsuz duyguların dısında; olumsuz bir duruma karsı memnuniyetinide belirtmektedir. Bu memnuniyet zorunluluktan doğmaktadır.Gidenlerin geri donmemesi guzel bir nedene (memnuniyet)bağlanmaktadır.
11

umarım işini görür. Msn Wink

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
sempatiq19 - avatarı
sempatiq19
Ziyaretçi
17 Aralık 2010       Mesaj #3
sempatiq19 - avatarı
Ziyaretçi
sessiz gemi ve mustafa kemal i düşünüyorum şiirlerini biçim ve içerik yönünden açılarmısınızzz lutfenn acilll
kalpsiz - avatarı
kalpsiz
Ziyaretçi
17 Aralık 2010       Mesaj #4
kalpsiz - avatarı
Ziyaretçi
mustafa kemali düşünüyorum şiiirni bilmiyourm ama SESSİZ GEMİYİ buldum.
zirkaligo - avatarı
zirkaligo
Ziyaretçi
31 Mart 2012       Mesaj #5
zirkaligo - avatarı
Ziyaretçi
Sessiz Gemi
Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.
Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.
Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!
Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu!
Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.
Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,
Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden.

Nazim Şekli , Nazim Türü, Nazim Birimi, Nazim Olcüsü, Uyak , Redif, Şiirin Konusu,Şiirin Temasi... Acil Lazım yardimci olurumusunuz ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Aralık 2013       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sessiz Gemi şiirinin uyak ve rediflerini yazarmısınız lütfen.