Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 243.629|Cevap: 8|Güncelleme: 23 Haziran 2016

Masa Tenisi Nedir? Masa Tenisi

7 Kasım 2008 03:13   |   Mesaj #1   |   
CrasHofCinneT - avatarı
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
Masa tenisi nedir, genel kuralları nelerdir?
Ad: Masa Tenisi-9.jpg
Gösterim: 155
Boyut: 17.9 KB

MASATENİSİ yaygın bir kapalı salon oyunudur. Ping-pong ya da pinpon adıyla da bilinen oyun 20. yüzyılın başlarında İngiltere'de gelişmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
1900'lerde İngiltere ve ABD'de selüloit bir top ve tirşe gerili tefe benzer raketlerle oynanan masatenisi, oynanırken çıkan ses nedeniyle daha çok ping-pong olarak anılıyordu. Masatenisine zamanla azalan ilgi I. Dünya Savaşı sonrasında İngiltere'de yeniden canlandı.
1902'de kurulmuş ve 1905'te dağılmış olan Ping-Pong Birliği, 1920-21'de Masatenisi Birliği adıyla yeniden canlandırıldı. 1926'da kurulan Uluslararası Masatenisi Federasyonu'na (FITT) günümüzde 110'dan fazla ülkenin masatenisi birlikleri üyedir. Bu birliklere üye 1 milyondan fazla masatenisi oyuncusu vardır.

Masatenisi sert, düz, genellikle yeşil, uzunluğu 274 cm, genişliği 152 cm olan dikdörtgen biçiminde ve yerden 76 cm yüksekliğinde bir masada oynanır. Masanın uzun kenarlarının ortalarını birleştirecek biçimde gerilen ağ 15 cm yüksekliğinde ve masadan biraz daha geniştir. Beyaz selüloit ya da plastikten yapılan içi boş topun çapı 38 mm, ağırlığı 2,5 gramdır. Genellikle tahtadan yapılan raketlerin üzeri pütürlü kauçuk ya da plastik kaplıdır. Çok hızlı bir oyun olduğu için oyuncular, rahat hareket edebilecekleri bir alana gerek duyarlar. Bu nedenle şampiyonalarda her masa için en az eni 6, boyu 12 metrelik bir alan ayrılır. Masa iyi bir biçimde aydınlatılır.

Oyunun kuralları tenis kurallarına benzer. Raketle vurulan top saha dışına çıkmadan ağın iki yanı arasında gidip gelir. Üç ya da beş set olarak oynanan oyun servisle başlar. Her iki oyuncu da kendi sahasına gelip bir kez sıçrayan topu raketle vurarak ağın öbür yanındaki rakip sahaya gönderir. Bunu yapamayan oyuncunun rakibi bir sayı kazanır. Her sayıdan sonra servis atılır. Beş sayıda bir, servis atan taraf değişir. 21 sayı alan taraf seti kazanır. Eğer 20-20 berabere olursa, ondan sonra servis her sayıda değişir ve rakibini iki sayı geçen taraf seti kazanır. Servis atarken, açık avuçla havaya atılan topa raketle vurulur. Top servisi atanın sahasında bir kere zıpladıktan sonra rakip sahaya gitmelidir.

Her iki tarafta ikişer oyuncuyla oynanan çiftler karşılaşmasında, servis atışı her zaman masanın sağ yansından yapılır; top çapraz olarak karşı sahanın sağ yansına atılır. Eşler, servisi sırayla değişerek atarlar.

Masatenisinde falsolu vuruş, teniste olduğundan daha önemlidir. Büyük ölçüde bu vuruş farklılıkları nedeniyle tenis oyuncularına masatenisi oynamamaları öğütlenir. Gene de, 18 yaşında dünya masatenisi şampiyonu olduktan sonra zamanının en büyük tenis oyuncusu olan Fred Perry gibi her iki oyunda da başarılı oyuncular vardır.

Masatenisinde güçlü ülkeler arasında erkeklerde, Çin, Japonya, Macaristan, Çekoslovakya, Romanya, Vietnam, İsveç, Almanya Federal Cumhuriyeti ve Brezilya; kadınlarda Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Cumhuriyeti, İngiltere ve Macaristan sayılabilir. En tanınmış masatenisi oyuncularından biri beş yıl Macaristan adına dünya şampiyonluğunu kazandıktan sonra dünya şampiyonasına İngiltere adına katılan Victor Barna'dır.

MsXLabs.org & Temel Britannica

Son düzenleyen _Yağmur_; 23 Haziran 2016 11:12 Sebep: düzenlendi
Diğer Konular:
HerHangiBiri
21 Kasım 2008 15:54   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

TÜM MASA TENİSİ VURUŞLARININ ÜÇ TEMEL PRENSİBİ


Ad: Masa Tenisi-2.jpg
Gösterim: 162
Boyut: 23.4 KB
1. Zamanlama — Topla temas ne zaman olmalı
Sponsorlu Bağlantılar

• Üç farklı zamanlama imkanı vardır
– Top yükselirken
– Top zıplama noktasının en üst noktasındayken
– Top düşüşe geçtiğinde
2. Güç ve Falsonun uygulanması — Topla temas nasıl olmalı

• Güç vuruşu ileriye doğru hareket eden bir raket topa vurduğu zaman olur. Bunun bir örneği topu raket üzerinde zıplatmak için topa vurma şeklidir.
– Sıkça "tahta" sesine benzer bir ses duyarsınız (sert ses).
– Enerjinin çoğu topu ileriye doğru hareket ettirmek için kullanılır.
• Sürtme vuruşu raketle topu fırçalayarak vurulması ile olur.
– Enerjinin çoğu spin üretmek için kullanılır (topun dönmesi için).
– Az ses duyulur (yumuşak ses).
• Çoğu vuruş Güç ve Sürtme vuruşlarının karışımıdır.
– Yavaş spinler, servisler ve kesmeler maksimum sürtme ve minimum güç vuruşlarıdır.
– Hızlı spinler orta güç ve orta sürtme vuruşlarıdır.
– Sert karşı vuruş ve öldürücü şutlar ise maksimum güç ve minimum sürtme vuruşlarıdır.
3. Topla Temas — Topla temas nereden olmalı

• Bu kısım üç prensibin en önemlisidir.
• Daima topa Ön yüzünden temas edilmelidir.
– Topun ön tarafı belirli bir noktayı değil bir alanı gösterir.
– Topun ön yüzeyi topun geliş açısına bağlı olarak devamlı değişen bir alandır.
– Topun gidiş yönüne bakan kısmıdır.
Topun Ön tarafının tanımı ve topun ön tarafı ile vuruş zamanlaması arasındaki ilişki
Topun gittiği yöne bakan yüzeyi topun ön tarafıdır. Top dönerek gitse bile topun ön tarafı değişmez. Topa vuruş yaparken vuruş zamanlamasını da dikkate almanız gerekir. Topla temas noktasının vuruş zamanlamasını nasıl değiştireceğini gösteren bir örnek: Farzedin ki rakibiniz topu forehand tarafınıza doğru kesti ve siz de spin yapmak istiyorsunuz. Yukarıdaki tabloya göre spin yapmak için topa Ön yüzünün ortasından temas etmeniz gerekir. Şimdi de top zıpladıktan sonra en üst noktadayken vurmanız gereken yeri, ve top düşerken vurmanız gereken yeri düşünün. Zamanlama değiştiği zaman raket açısının da değişmesi gerektiğini göreceksiniz.
Son düzenleyen _Yağmur_; 23 Haziran 2016 11:14 Sebep: Sayfa düzenlendi.
8 Ekim 2009 15:52   |   Mesaj #3   |   
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
Masa tenisi, 2 veya 4 oyuncunun birbirlerine topu ileri geri olarak attığı ortasında ağ olan masanın üstünde oynanan bir oyundur.

Kuralları


Ad: Masa Tenisi-7.jpg
Gösterim: 142
Boyut: 79.4 KB
Masa tenisi ortasında 15.25 cm yükseklikte ağ olan bir masa üstünde oynanır. Masanın yüksekliği 76 cm, eni 152.5 cm boyu 274 cm'dir. Masanın kenarları 2 cm kalınlığında beyaz çizgi ile çizilir. Uzun kenarların tam ortasına çiftli maçlarda sahaların ayrılması için 0.3 cm kalındığında beyaz çizgi ile çizilidir. Ağ masanın her iki tarafında 15.25 cm dışarı taşacak şekilde gergin kurulur. Altında ve üstünde boşluk kalmayacak yapıdadır. Top 4.0 cm çapında, 2,7 gr ağırlığındadır. 30 cm den bırakılan top 23 cm kadar sıçrar. (10 yıl önce topun çapı 3.8 cm' yken hızlanan raketler, oyunların çabuk bitmesi, servis ağırlıklı oyunlara döndü. Çözüm olarak top çapları büyütüldü)
Raket'in belli bir standart şekli ve ağırlığı yoktur. Raket en az %85 tahtadan imal edilmiş olmalıdır. Üstüne düz veya pütürlü kalınlığı en fazla 0.4 cm kalınlığına kadar lastik yapıştırılır. Raketin elle tutulan yerleri hariç tamamen lastikle kaplı olması gerekir. Raketin iki yüzeyini kullanan oyuncular raketin bir yüzeyine siyah, diğer yüzeyine kırmızı lastik kullanmak zorundadırlar. ITTF standartlarına uygun olarak üretilen raket yüzleri ITTF amblemi taşır. Oyuncular raketlerini, karşı oyuncuya ve hakem'e oyun öncesi göstermek durumundadır.
Maç benzer raketli oyunlar gibi tek sayılı setin kazanılması ile sona erer. Her bir set 11 sayıdan ibarettir. Oyuncular 2'şer servis kullanmaktadır. Servis top elden falsosuz olarak çıkarılır, raketle vurulur (diğer raketli oyunlardan farklı olarak) top önce kendi sahasına, sonra rakip sahaya atılır. Geçerli bir serviste top ağa değmemelidir. Geçerli servis gibi oyuncunun kendi sahasına, ağa dokunarak karşı sahaya geçen servislere net denir. Net'de servis tekrarlanır. 3 net bir sayı değildir. Hata olana kadar tekrarlanır. Geçerli servisi karşılayan karşı oyuncu topu doğrudan rakibinin sahasına atar. Artık top sadece karşı sahaya atılır. Buna ralli denir. Her hata bir sayıdır. Serviste 7 yıl önce oyuncunun topu gizlemesi yasaklanmıştır. (Bedenle veya raketle topun gizlenmesi yasaktır) 11 sayıya ilk ulaşan seti kazanmış olur. Eğer 10-10 skoruna ulaşılmışsa 2 fark yapan seti kazanır. Maçı 3,4,5 veya 7 seti alan oyuncu kazanır.
Çiftli oyunlarda servis masanın oyuncunun kendi sahasında ortasından beyazla ayrılmış masanın sağ tarafından karşı masanın sol tarafına atılarak yapılır. Oyuncular her servis de servis karşı tarafa geçer. Servis kullanmaya başlayacak tarafın oyuncuları önce masada yer değiştirir, sonra servis kullanır. Tenisten farklı olarak oyuncuların her top gelişinde sırayla topu masada karşı tarafa atması gerekir. Oyun sırasında top karşı tarafa geçirilmeye çalışılır. (Servis dışında tüm karşı alana top atılabilir). Maçı 5 veya 7 seti alan taraf kazanır.

Tarihçesi


Bu sporun salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880 li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika'daki İngiliz ordusu tarafından oynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanırlardı. File olarak da kitapları kullanıyorlardı.
1890'lı yıllarda İngiltere'de bu oyunun diğer versiyonları geliştirildi. Bunlar "whiff whaff" ve "gossima" gibi değişik isimlere sahiptiler ve Parker Brothers firması masaya kurulabilen portatif net, dışı file kaplı küçük bir top ve minyatür raketlerden oluşan salon tenisi kitleri satmaya başladı.
1900 yılında Amerika'yı ziyaret eden İngiliz James Gibb, dönerken yanında bazı içi boş selüloid toplardan getirdi ve arkadaşlarıyla salon tenisini bu topları kullanarak oynamaya başladı. Gibb, topun rakete ve masaya çarptığı zaman çıkardığı sesi temsil eden "ping pong" ismini kulanmaya başladı...
Fakat 1901 yılında İngiliz spor ekipmanları üreticisi olan John Jacques "Ping Pong" ismini kendi adına tescil ettirdi ve bu ismin Amerika haklarını Parker Brothers firmasına sattı. Onlar da yeni kitlerini bu isimle çıkardılar.
Bir başka İngiliz, E. C. Goode, 1902 yılında tahta raketinin yüzeyini pürüzlü lastikle kaplayarak topa falso vermeyi başardı. Aynı yıl İngitere'de Ping Pong Federasyonu kuruldu fakat isim hakkının Parker Brothers firmasında olmasından ve dolayısıyla ekipmanların çok pahalıya çıkmasından dolayı 3 yıl sonra kapandı.
Buna rağmen diğer üreticilerin genel bir isim olan table tennis (masa tenisi) adı altında sattıkları ekipmanlarla bu spor İngiltere ve Avrupa'da sessizce yaygınlaştı. 1921 yılında İngiltere'de yeni bir masa tenisi federasyonu kuruldu. Peşinden de 1926 yılında İngiltere, İsveç, Macaristan, Hindistan, Danimarka, Almanya, Çekoslovakya, Avusturya ve Galler'in Berlin'de yaptıkları toplantıda Fédération Internationale de Tennis de Table (International Table Tennis Federation - Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu) kuruldu.
İlk dünya şampiyonası 1927 yılında Londra'da yapıldı. Bu yıldan 2. dünya savaşına kadar tüm şampiyonalar Macaristan'ın egemenliği altında geçti. Bu zamanların en iyi oyuncuları bayanlarda yedi dünya şampiyonası kazanan Macar Maria Mednyanszky ve beş defa dünya şampiyonu olan yine Macar Viktor Barna'ydı. Çekoslovakya ve Romanya'lı sporcular da bazı şampiyonaları kazandılar.
Amerika Ping Pong Federasyonu 1930 yılında kuruldu fakat sadece Parker Brothers firmasının ekipmanları kullanılabildiği için üye sayısı fazla olamadı. 1933 yılında iki rakip federasyon daha kuruldu. Bunlar U.S. Amatör Masa Tenisi Federasyonu ve Ulusal Masa Tenisi Federasyonuydu. Bu üç grup 1935 yılında birleşerek U. S. Masa Tenisi Federayonu adını aldı. 1994 yılında da adını U.S.A. Table Tennis olarak değiştirdi.
İkinci dünya savaşından sonra bir süre daha orta Avrupalı oyuncuların egemenlikleri sürdü. 1953 yılından itibaren Asya'lı oyuncuların egemenliği başladı. Asya'lı yıldız oyuncuların aniden ortaya çıkmalarının bir sebebi Japon Horoi Satoh'ın 1952 yılında ilk defa kullandığı süngerli lastiklerin kullanılmaya başlamasıdır. Bu yeni malzeme oyunu hızlandırdı ve oyuncuların topa daha fazla falso vermelerine imkân sağladı.
Asya'lı oyuncular "Penholder tutuşu" adı verilen ve raket sapının başparmak ile işaret parmağı arasında tutulduğu bir tutuş şekli geliştirdiler. Bu tutuş şeklinde her tür vuruş için raketin aynı yüzünü kullanıyordu (artık bu tutuş ile raketin her iki yüzünü de kullanan oyuncular vardır). Bu tutuş bugün birçok üst seviye uluslararası oyuncu tarafından kullanılmaktadır.
1988 yılında masa tenisi erkek ve bayanlarda tekler ve çiftler müsabakalarını içeren olimpik bir spor haline geldi.

Türkiye de Masa Tenisi


Türkiye'de masa tenisinin ilk olarak 1920'lerden sonra Robert Kolej'de oynanmaya başladığı bilinmektedir. Daha sonra bu spor başta İstanbul olmak üzere tüm yurtta yayılmaya başlamıştır. Hatta İstanbul'da Altınordu Spor Kulübü'nde ilk turnuva düzenlenmiştir.
1930 yılında ilk İstanbul Şampiyonası düzenlenmiş ve Galatasaray Spor Kulübü'nden aynı zamanda yüzücü ve boksör olan Raşit Bey İstanbulsporlu rakibini yenerek sarı-kırmızılı kulübü bu dalda ilk şampiyon unvanını kazandırmıştır. Bu gibi gelişmelere rağmen bir süre sonra Türkiye'de duraksamaya başlayan masa tenisi, 1966 yılında Tenis Federasyonu'ndan ayrılıp, kendi federasyonunu kurunca tekrar yükselişe geçmiştir.
1948-70 arasında Fenerbahçe ve Beyoğluspor'un üstünlüğünde geçen yıllar, 1970'lerde Çinli masatenisi ustaları getiren Eczacıbaşı'nın da rekabete dahil olmasıyla daha renkli bir hal almıştır.
İlk Federasyon Başkanı gazeteci Ali Abalı olmuştur. Geçmişten bugüne kadar gelen Oktay Çimen, Gürhan Yaldız, Gençay Menge, Peng Fei Jiang gibi sporcular Türk masa tenisini uluslararası müsabakalarda temsil etmiş, Türkiye'de masa tenisinin belli bir noktaya ulaştığını kanıtlamışlardır.2008 Pekin Olimpiyatları'nda Türkiye'yi masa tenisinde aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü'nde spor yapan Çin asıllı Türk sporcular Melek Hu ve Cem Zheng temsil etmişler, Melek Hu bu sporda Türkiye'ye Olimpiyatlarda elde ettiği ilk galibiyeti kazandırmıştır
Son düzenleyen _Yağmur_; 23 Haziran 2016 11:16
tatlı prenses38
21 Şubat 2011 14:08   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Masa Tenisi

Ad: Masa Tenisi.jpg
Gösterim: 136
Boyut: 20.0 KB

Bir masanın iki tarafındaki sporcuların ellerindeki raketler yardımıyla küçük bir topu, masanın ortasında gerilmiş ağ üzerinden karşı tarafa atmaya çalıştıkları spor dalıdır. Her yaşa hitap eden bir spor dalıdır. Masa tenisi profesyonel anlamda düşünülmediğinde keyifli zamanlar geçirmek için ev ortamında da oynanabilir. Yoğun dikkat gerektiren sporların başında gelen masa tenisi, kişiye gelişmiş bir refleks özelliği kazandırır. Bireylerin kendi fiziksel özelliklerini kullanarak fizyolojik ve psikolojik gerginlikten kurtulabilmesinde, serbest zamanını değerlendirmede eğneceli bir aktivitedir.
Bireylere kazandırdığı özelliklere bakacak olursak; çabuk ve doğru karar verebilme, moral ve iradenin gelişmesi, uzun süreli dikkat ve oyuna yoğunlaşma becerilerinin gelişmesini sağlar. Masa tenisinde aşağı yukarı herkesin kendine göre bir stili vardır. Başarılı bir masa tenisçi olmak için birkaç tane dikkat edilmesi gerekeken nokta var. Bunları kısaca anlatmak istiyorum.

Zamanlama (topa vuruş anı)

 • Top yükselirken
 • Top zıplama noktasının en üst noktasındayken
 • Top düşüşe geçtiğinde
 • Güç ve Falsonun uygulanması (top ve falso ne zaman uygulanmalı)
 • Güç vuruşu ileriye doğru hareket eden bir raket topa vurduğu zaman olur. Bunun bir örneği topu raket üzerinde zıplatmak için topa vurma şeklidir. Sürtme vuruşu raketle topu fırçalayarak vurulması ile olur.
 • Çoğu vuruş Güç ve Sürtme vuruşlarının karışımıdır.

Masa Tenisi Terimleri
 • Backhand -Raketin dış tarafıyla yapılan vuruş
 • Forehand -Raketin iç tarafıyla yapılan vuruş
 • Kesme -Topun kuvvetli backspin (geriye doğru dönme hareketi) ile karşı tarafa gitmesi. Masaya yakın veya uzak konumdan yapılabilen bu vuruşta top rakibin raketine değdiği anda aşağıya (file dibine) doğru gitme eğilimi gösterir.
 • Loop- Bu vuruş masa tenisinde en çok yapılan vuruşlardan bir tanesidir. Topun hızlı bir şekilde ileriye doğru dönerek gitmesidir.
Size yeni kurallardan haberdar edeyim biraz.
 • Her set 11'er olmak üzere toplam 3 set oynanıyor.
 • her 2 sayıda bir servis değiştiriliyor. Bu yeni kuralın sebebi Çinliler yüzünden tabiki. Bildiğiniz gibi eski kurala göre her seti 21 sayıda oynanıyordu. Setler ise 5 sayıda değişiyordu. Bu çekik gözlü vatandaşlar serviste harika oldukları için servisleri hiç sayı kaptırmadan tamamlıyorlar. Dolayısıyla karşı ekip 5-0'lık skor karşısında moralman düşüşe geçiyor ve zihinsel olarak da zayıflıyor.
Son düzenleyen _Yağmur_; 23 Haziran 2016 11:17
Misafir
3 Ekim 2011 17:25   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Masa Tenisi Tarihçesi
Ad: Masa Tenisi-3.jpg
Gösterim: 121
Boyut: 6.3 KB

Bu sporun salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880 li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika'daki İngiliz ordusu tarafından oynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanırlardı. File olarak da kitapları kullanıyorlardı.


Sponsorlu Bağlantılar
İngiltere'de masa tenisi
1890'lı yıllarda İngiltere'de bu oyunun diğer versiyonları geliştirildi. Bunlar "whiff whaff" ve "gossima" gibi değişik isimlere sahiptiler ve Parker Brothers firması masaya kurulabilen portatif net, dışı file kaplı küçük bir top ve minyatür raketlerden oluşan salon tenisi kitleri satmaya başladı.

Raket ve top ile sıradan bir tenis masası

1900 yılında Amerika'yı ziyaret eden İngiliz James Gibb, dönerken yanında bazı içi boş selüloid toplardan getirdi ve arkadaşlarıyla salon tenisini bu topları kullanarak oynamaya başladı. Gibb, topun rakete ve masaya çarptığı zaman çıkardığı sesi temsil eden "ping pong" ismini kulanmaya başladı...

Fakat 1901 yılında İngiliz spor ekipmanları üreticisi olan John Jacques "Ping Pong" ismini kendi adına tescil ettirdi ve bu ismin Amerika haklarını Parker Brothers firmasına sattı. Onlar da yeni kitlerini bu isimle çıkardılar.

Bir başka İngiliz, E. C. Goode, 1902 yılında tahta raketinin yüzeyini pürüzlü lastikle kaplayarak topa falso vermeyi başardı. Aynı yıl İngitere'de Ping Pong Federasyonu kuruldu fakat isim hakkının Parker Brothers firmasında olmasından ve dolayısıyla ekipmanların çok pahalıya çıkmasından dolayı 3 yıl sonra kapandı.


Federasyon kurulması
Üreticilerin genel bir isim olan masa tenisi adı altında sattıkları ekipmanlarla bu spor İngiltere ve Avrupa'da sessizce yaygınlaştı. 1921 yılında İngiltere'de yeni bir masa tenisi federasyonu kuruldu. Peşinden de 1926 yılında İngiltere, İsveç, Macaristan, Hindistan, Danimarka, Almanya, Çekoslovakya, Avusturya ve Galler'in Berlin'de yaptıkları toplantıda Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu kuruldu. İlk dünya şampiyonası 1926 yılında Londra'da yapıldı. Bu yıldan 2. dünya savaşına kadar tüm şampiyonalar Macaristan'ın egemenliği altında geçti. Bu zamanların en iyi oyuncuları bayanlarda yedi dünya şampiyonası kazanan Macar Maria Mednyanszky ve beş defa dünya şampiyonu olan yine Macar Viktor Barna'ydı. Çekoslovakya ve Romanya'lı sporcular da bazı şampiyonaları kazandılar.

ABD'de masa tenisi
Amerika Ping Pong Federasyonu 1930 yılında kuruldu fakat sadece Parker Brothers firmasının ekipmanları kullanılabildiği için üye sayısı fazla olamadı. 1933 yılında iki rakip federasyon daha kuruldu. Bunlar ABD Amatör Masa Tenisi Federasyonu ve ABD Ulusal Masa Tenisi Federasyonuydu. Bu üç grup 1935 yılında birleşerek ABD Masa Tenisi Federayonu adını aldı. 1994 yılında da adını U.S.A. Table Tennis olarak değiştirdi.

Asya'da masa tenisi
İkinci dünya savaşından sonra bir süre daha orta Avrupalı oyuncuların egemenlikleri sürdü. 1953 yılından itibaren Asya'lı oyuncuların egemenliği başladı. Asya'lı yıldız oyuncuların aniden ortaya çıkmalarının bir sebebi Japon Horoi Satoh'ın 1952 yılında ilk defa kullandığı süngerli lastiklerin kullanılmaya başlamasıdır. Bu yeni malzeme oyunu hızlandırdı ve oyuncuların topa daha fazla falso vermelerine imkân sağladı. Asya'lı oyuncular "Penholder tutuşu" adı verilen ve raket sapının başparmak ile işaret parmağı arasında tutulduğu bir tutuş şekli geliştirdiler. Bu tutuş şeklinde her tür vuruş için raketin aynı yüzünü kullanıyordu. Bu tutuş bugün birçok üst seviye uluslararası oyuncu tarafından kullanılmaktadır.

Penholder tutuşu

Penholder tutuşuyla oynayan Çinli Dünya şampiyonu Xu Xin FİSU 1988 yılında masa tenisi erkek ve bayanlarda tekler ve çiftler müsabakalarını içeren olimpik bir spor haline geldi. Ping pong (ticari bir firma adı), bazen masa tenisi yerine geçen sözcüktür. 乒乓球 (Ping Pang Qiu) Çin, Hong Kong ve Tayvan'da kullanılan ismidir. 卓球 (Takkyu) Japonya'daki ismi.

Son düzenleyen _Yağmur_; 23 Haziran 2016 11:19 Sebep: Sayfa düzenlendi.
Misafir
4 Mart 2012 15:14   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
MASA TENİSİNİN TARİHÇESİ
Ad: Masa Tenisi-8.jpg
Gösterim: 127
Boyut: 37.6 KB

Nispeten genç bir spor olmasına (tenisten daha yeni ve basketboldan biraz daha eski) rağmen, masa tenisinin kaynağı hiç bir zaman kesin olarak bilinmemektedir. Bu sporun salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880 li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika'daki İngiliz ordu subayları tarafından oynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanırlardı. File olarak da kitapları kullanıyorlardı. 1890 lı yıllarda İngiltere'de bu oyunun diğer versiyonları geliştirildi. Bunlar "whiff whaff" ve "gossima" gibi değişik isimlere sahiptiler ve Parker Brothers firması masaya kurulabilen portatif net, dışı file kaplı küçük bir top ve minyatür raketlerden oluşan salon tenisi kitleri satmaya başladı.


1900 yılında Amerika'yı zayaret eden İngiliz James Gibb, dönerken yanında bazı içi boş selüloid toplardan getirdi ve arkadaşlarıyla salon tenisini bu topları kullanarak oynamaya başladı. Gibb, topun rakete ve masaya çarptığı zaman çıkardığı sesi temsil eden "ping pong" ismini kulanmaya başladı. Fakat 1901 yılında İngiliz spor ekipmanları üreticisi olan John Jacques "Ping Pong" ismini kendi adına tescil ettirdi ve bu ismin Amerika haklarını Parker Brothers firmasına sattı. Onlar da yeni kitlerini bu isimle çıkardılar. Bir başka İngiliz, E. C. Goode, 1902 yılında tahta raketinin yüzeyini pürüzlü lastikle kaplayarak topa falso vermeyi başardı. Aynı yıl İngitere'de Ping Pong Federasyonu kuruldu fakat isim hakkının Parker Brothers firmasında olmasından ve dolayısıyla ekipmanların çok pahalıya çıkmasından dolayı 3 yıl sonra kapandı.


Buna rağmen diğer üreticilerin genel bir isim olan table tennis (masa tenisi) adı altında sattıkları ekipmanlarla bu spor İngiltere ve Avrupa'da sessizce yaygınlaştı. 1921 yılında İngiltere'de yeni bir masa tenisi federasyonu kuruldu. Peşinden de 1926 yılında İngiltere, İsveç, Macaristan, Hindistan, Danimarka, Almanya, Çekoslovakya, Avusturya ve Galler'in Berlin'de yaptıkları toplantıda Fédération Internationale de Tennis de Table (International Table Tennis Federation - Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu) kuruldu.


İlk dünya şampiyonası 1927 yılında Londra'da yapıldı. Bu yıldan 2. dünya savaşına kadar tüm şampiyonalar Macaristan'ın egemenliği altında geçti. Bu zamanların en iyi oyuncuları bayanlarda yedi dünya şampiyonası kazanan Macar Maria Mednyanszky ve beş defa dünya şampiyonu olan yine Macar Viktor Barna'ydı. Çekoslovakya ve Romanya'lı sporcular da bazı şampiyonaları kazandılar.


Amerika Ping Pong Federasyonu 1930 yılında kuruldu fakat sadece Parker Brothers firmasının ekipmanları kullanılabildiği için üye sayısı fazla olamadı. 1933 yılında iki rakip federasyon daha kuruldu. Bunlar U.S. Amatör Masa Tenisi Federasyonu ve Ulusal Masa Tenisi Federasyonuydu. Bu üç gurup 1935 yılında birleşerek U. S. Masa Tenisi Federayonu adını aldı. 1994 yılında da adını U.S.A. Table Tennis olarak değiştirdi.


İkinci dünya savaşından sonra bir süre daha orta Avrupalı oyuncuların egemenlikleri sürdü. 1953 yılından itibaren Asya'lı oyuncuların egemenliği başladı. Asya'lı yıldız oyuncuların aniden ortaya çıkmalarının bir sebebi Japon Horoi Satoh'ın 1952 yılında ilk defa kullandığı süngerli lastiklerin kullanılmaya başlamasıdır. Bu yeni malzeme oyunu hızlandırdı ve oyuncuların topa daha fazla falso vermelerine imkan sağladı.


Asya'lı oyuncular "Penholder tutuşu" adı verilen ve raket sapının başparmak ile işaret parmağı arasında tutulduğu bir tutuş şekli geliştirdiler. Bu tutuş şeklinde her tür vuruş için raketin aynı yüzünü kullanıyordu (artık bu tutuş ile raketin her iki yüzünü de kullanan oyuncular vardır). Bu tutuş bugün bir çok üst seviye uluslararası oyuncu tarafından kullanılmaktadır.


1988 yılında masa tenisi erkek ve bayanlarda tekler ve çiftler müsabakalarını içeren olimpik bir spor haline geldi.
Son düzenleyen _Yağmur_; 23 Haziran 2016 11:20 Sebep: Sayfa düzenlendi.
17 Haziran 2012 14:23   |   Mesaj #7   |   
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Pingpong
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

Büyük bir masa üzerinde, küçük bir topla oynanan bir tenis oyunu; masatenisi. Yerden 76 cm. yükseklikte, ortasında 1,83 m. boyunda ve üst kenarının masa yüzeyinden yüksekliği 15,5 cm.lik file bulunan bir masa üzerinde oynanır. Masanın boyu 2,74 m., genişliği 1,525 m.dir. Kenarlarında 2'şer cm. genişliğinde beyaz bir çizgi bulunur. Bu sporda sayılar 21'e kadar sayılır. Her oyuncu 5 sayı servis atışı yapar. Pingpong ilk olarak İngiltere'de oynandı, sonra Avrupa ve Amerika'ya yayıldı. Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu 1926'da kuruldu. Türkiye'de 1953'te Tenis ve Masa Tenisi Federasyonu kuruldu ve ilk resmî masa tenisi turnuvası 1957'de yapıldı.
22 Haziran 2016 16:05   |   Mesaj #8   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Masa Tenisi Nedir, Genel Kuralları Nelerdir?
Ad: Masa Tenisi.jpg
Gösterim: 162
Boyut: 29.6 KB

Masa Tenisi; masa üzerinde, raketlerle oynanan ve ana hatlarıyla tenisi andırdığından bu ad verilen spor dalıdır. 16. yüzyılın başlarında İngiltere’de doğduğu söylenir. Önceleri soylular arasında, malikane ve şatolardaki büyük yemek masaları üzerinde süngerden yapılma toplarla oynandığı bilinir. Sellüloidin bulunmasıyla bu maddeden yapılan küçük ve hafif toplar, bu spor dalında yalnız önemli bir devrim yaratmakla kalmadı, bu topların masa üzerinden çıkardığı ses, bu spor dalına kısaca “ping-pong” denilmesine yol açtı.

Masa Tenisi, içinde bulunduğumuz 20. başlarında İngiltere’de bugünkü uygulanışına en yakın biçimini aldı ve bu ülkeden Avrupa’ya 1902’de bu spor dalında önemli bir aşama daha gerçekleşti, tahta raketlerin üzeri lastikle kaplandı. Bunu, 1930’da filenin alçaltılması yenilgiyi izledi, oyunun kurallarında da yeniden bir takım değişiklikler yapılması, masa tenisinin tüm dünyada hızla yayılmasına yol açtı. Bu gelişme, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra daha büyük boyutlara ulaştı.

Masa tenisi nasıl oynanır?

Ad: Masa Tenisi-3.jpg
Gösterim: 161
Boyut: 13.8 KB

Masa tenisinde, karşılıklı rakiplerden hangisinin oyuna başlayacağı kura ile belirlenmektedir. Oyun servis atışı ile başlar, bu servisi kullanan oyuncunun kendi alanına bir kere sekip karşı tarafın alanına fileye değmeden geçmesiyle birlikte oyun başlamış olur. Oyuncular kendi oyun alanlarından seken topu karşı tarafın oyun alanına geçiremezlerse rakiplerine puan vermiş olmaktadırlar. Eğer atış gerçekleştirilirken herhangi bir oyuncu atışı esnasında topu fileye çarptırırsa, tekrardan servis kullanma hakkına sahip olmuş olur. Oyunda tek set 11 sayıdan sonra biter. Eğer ki durum 10-10 gibi bir puanlamaya gelirse taraflardan birinin diğerine 2 sayı fark atması beklenerek o şekilde set atlanır. Her yeni sette rakipler yer değiştirir. Oyuna ilk servisle başlayan oyuncu bir sonraki sette bu hakkı karşı tarafa vermek zorundadır. Masa tenisinde rakiplerden bir tarafın 3 seti de kazanmasıyla müsabaka bitmektedir. Masa tenisinde servis kullanılırken de topu öncelikle tam avucumuzun içine yerleştirdikten sonra elimizi masayla yaklaşık 16 santimlik bir mesafede durup topu masaya dik bir şekilde attıktan sonra servis vuruşu yapmamız gerekir. Bu vuruşa tabir olarak “Let” denir. Karşı taraf da size aynı şekilde karşılık verdikçe topun geldiği yöne doğru hareket edip maça sağa sola uzanarak devam etmeniz gerekmektedir. Oyunda size sayı kazandırıcak durumlar ise şunlardır; rakibiniz attığınız topu engellerse, rakibiniz topu iyi bir şekilde karşılayamazsa, rakibiniz servis kullanmadan önce topu herhangi oyun dışı bir yere değdirirse (yerde sektirmesi gibi), rakibin üzerinde bulunan herhangi bir şey oyun oynanılan alanın sabitliğini bozarsa, rakip topa iki kez beklemeden üst üste vurursa, rakibin üzerinde bulunan herhangi bir şey oyun alanında ağ takımında bir bölüme değerse, rakip atışını gerçekleştirdikten sonra top kendi alanından sekmeden direk uç çizgisine değerse ve rakibin oyun esnasında serbest duran eli oyun alanında herhangi bir yere değerse sayı direk sizin hanenize yazılacaktır.

Masa Tenisi Kuralları

Ad: Masa Tenisi-4.jpg
Gösterim: 142
Boyut: 16.5 KB

Genel olarak masa tenisi oyun kuralları, tenis oyun kurallarıyla birçok benzerlik gösterir. Raket aracılığıyla vurulan top, saha dışına çıkmamak suretiyle, ağın iki yanı arasında gidip gelir. Önceden belirlenmek koşuluyla, üç ya da beş set olarak oynanan oyun, servisle başlar. Kendi sahasına gelerek en fazla bir kez zıplayan topa raketiyle vuran oyuncu, topu rakip sahaya göndermeye çalışır. Bunu kurallar çerçevesinde başaramayan oyuncunun rakibi, bir sayı kazanır. Her sayıdan sonra, oyuna tekrar başlamak için servis atılır. Toplam beş sayıda bir, servis atan taraf değişir. Yine toplamda 21 sayı kazanan taraf, seti de kazanır. Ancak, set sonuna doğru 20-20’lik beraberlik yakalanırsa, bu aşamadan sonra servis her sayıda değişir ve rakibine iki sayı fark atan taraf seti kazanır. Oyuncular servis atarken, açık avuçla havaya attıkları topa raketle vurmak zorundadırlar. Sadece servis atarken, top servisi atanın sahasında bir kere zıplayarak rakip sahaya gitmelidir.
Çiftler karşılaşması olarak adlandırılan, her iki tarafta da ikişer oyuncunun yer aldığı maçlarda, servis atışını her zaman masanın sağ yarısındaki oyuncular gerçekleştirirler. Top, çapraz şekilde karşı sahanın sağ yarısına gelecek şekilde atılır. Eşler, sırasıyla değişerek servis kullanırlar.

Masa Tenisi İle Tenis Arasındaki Önemli Nokta

Ad: Masa Tenisi-2.jpg
Gösterim: 140
Boyut: 14.1 KB

Masa tenisinde kullanılan falsolu vuruş tekniği, teniste kullanılan türevi vuruşlardan çok daha önemlidir. Bu tip vuruş tarzlarının etkileri ve avantajların dezavantajlara dönüşebileceği durumundan dolayı, masa tenisi oyuncularına tenis oynamamaları salık verilir. Buna ek olarak, masa tenisinde bilekten hareketler ön planda iken, teniste kol ve omuz odaklı vuruş tekniklerinin olması da, bir başka farklılık noktasıdır ve kimi zaman bu iki sporu birlikte yapmaya engeldir. Tüm bunlara rağmen, 18 yaşındayken Dünya Masa Tenisi Şampiyonu olup, aynı zamanda döneminin en büyük tenis oyuncusu olan Fred Perry gibi, her iki spor dalında da başarılı oyuncular yetişmiştir.

En çok tanınan ve ünü bütün dünyaya yayılan masa tenisi oyuncularından birisi, beş yıl süresince Macaristan için Dünya Şampiyonluğu’nu kazandıktan sonra, başka bir Dünya Şampiyonası’na İngiltere adına katılmış olan Victor Barna’dır.

Masa Tenisi Oynamak İçin Araç Gereçler1-MASA
 • Masa tenisi sert, düz ve genellikle yeşil renkli bir masa üzerinde oynanır. Bu masanın kenarlıklarında 2 cm çizgi bulunur.
 • Uzunluğu 274 cm olan bu masanın genişliği ise 152 cm’dir. Yerden yüksekliği ise 76 cm’dir. Masa, 15 cm yüksekliğinde bir file ile ortadan enlemesine ikiye ayrılır. 3 mm genişliğinde bir çizgi ile de boylamasına tam ortadan ikiye ayrılır.
 • Oyuncuların rahat hareket edebilmeleri için de oyun alanı 7 metre genişliğinde, 10 metre uzunluğunda olmalıdır.
2- RAKET
 • Raketiniz herhangi bir boyut, şekil ve ağırlıkta olabilir. Ancak tablası, sert,eğilmez ve düz olamlıdır.
 • Tabla kalınlığının en az % 85’i doğal tahta olacaktır. Tablanın içindeki yapıştırıcı tabakası, karbon lifi, cam lifi veya sıkıştırılmış kağıt gibi lifli malzemeler ile sıkıştırılmış olabilir. Ancak bu tabaka toplam kalınlığın %7.5’ u veya 0.35 mm’ den daha kalın olmayacaktır (Hangisi daha küçük ise).
 • Tablanın topa vurmak için kullanılan yüzü, yapıştırıcı dahil toplam kalınlığı 2 mm’den çok olmayan, pütürleri dışa doğru, basit bir pütürlü lastikle, yada yapıştırıcı dahil toplam kalınlığı 4 mm’den çok olmayan, pütürleri içeri veya dışarı doğru, sandviç lastikle kaplanmış olacaktır.
 • Basit pütürlü lastik, bütün yüzeyi boyunca cm2de 10’dan az, 30’dan çok olmayan düzgün dağılmış pütürlü, doğal veya sentetik, tek tabakalı gözeneksiz bir lastiktir.
 • Sandviç lastik, kalınlığı 2mm’den çok olmayan basit pütürlü bir dış tabaka ile kaplanmış gözenekli bir lastik tabakasıdır.
 • Lastik kaplama malzemesi tablayı tamamen kaplamalı, ancak taşmamalıdır. Sadece, tablanın raket sapına en yakın ve parmaklarla kavranan kısmı kaplanmamış bırakılabilir veya herhangi bir malzeme ile kaplanabilir.
 • Tabla, içindeki her tabaka ile kaplama malzemesinin her tabakası veya tablanın topa vurmada kullanılan yüzündeki yapıştırıcı, sürekli, kesintisiz ve her yerinde aynı kalınlıkta olacaktır.
 • Tablanın kaplı yüzündeki kaplama malzemesinin yüzeyi veya kaplamasız tabla yüzü; mat, bir yüzde canlı kırmızı, diğer yüzde siyah olacaktır.
 • Raket kaplaması herhangi bir fiziksel, kimyasal veya başkaca bir işleme tabi tutulmaksızın kullanılacaktır.
 • Yüzeyin sürekliliğinde ve renginin tek düzeliğinde, eskimeden oluşan küçük sapma ve aşınmalara, yüzeyin niteliğini önemli ölçüde değiştirmediği sürece izin verilebilir.
 • Oyunun başlangıcında veya oyun içinde raketini değiştirdiğinde, her oyuncu, rakibine ve hakeme kullanacağı raketi gösterecek ve incelemelerine izin verecektir.
3- AĞ TAKIMI
 • Ağ takımı; ağ, ağın askı kordonu, destek çubukları ve bunları masaya tutturan kenetlerden oluşacaktır.
 • Ağ, dış kenarları her iki yanda masa kenar çizgilerinden 15.25 cm dışarıda olan 15.25 cm yüksekliğindeki destek çubuklarına tutturulmuş bir askı kordonuna asılı olacaktır.
 • Ağın üstü, bütün uzunluğu boyunca oyun yüzeyinden 15.25 cm yükseklikte bulunacaktır.
 • Ağın altı, bütün uzunluğu boyunca, mümkün olduğunca oyun yüzeyine yakın olacak, ağın yan uçları ise destek çubuklarının üstünden altına kadar kesintisiz olarak tutturulacaktır.
4- TOP
 • Top; çapı 40 mm. olan bir küre olacaktır.
 • Topun ağırlığı 2.7 gr olacaktır.
 • Top, selüloit veya benzer bir plastik malzemeden yapılmış, beyaz veya turuncu renkte ve mat olacaktır.
Masa Tenisi Sayı Hesaplama
Oyun 3,5,7 gibi tek sayılı setler üzerinden oynanır. İki sayıda bir servis el değiştirir. 11 sayıya ulaşan oyuncu o seti kazanır. Eğer 10 – 10 eşitlik olursa set uzar ve oyunculardan biri 2 farklı öne geçene kadar oyun sürer. Ancak oyun süresi 10 dakikayı geçerse hızlandırılmış sisteme geçilir. Her oyuncu sırayla bir servis atar. Karşılayan oyuncu topu 13 kez rakip alana göndermeyi başarabilirse 1 sayı kazanır.


Masa Tenisi Oynamanın Faydaları

 • Bireylerin kişisel özelliklerini bu sporun özellikleri ile birleştirerek kolay ve zararsız deşarj olabilme imkânı sağlar.
 • Pek çok hastalıkların(kalp, kas, sinir, vb.)tedavi ve rehabilitasyonu amacı ile kullanılan bu spor, sağlık açısından da oldukça faydalıdır.
 • Çok tekrar yapılarak öğrenildiği ve diğer özellikleri sebebi ile insanların sabırlı ve hoşgörülü olmasını sağlar.
 • Çabukluk ve dayanıklılık sağlar.
 • Çok yoğun dikkatlilik gerektirdiğinden bireylerin günlük yaşamlarında ihtiyaç duya bileceği ince ayrıntıları yakalaya bilme yeteneği kazandırır.
 • Ani doğru karar verebilme yeteneği kazandırır.
 • Sosyalleşme sağlar.
 • El-Göz Koordinasyonunu geliştirir.
 • Pek çok spor dalına göre sakatlanma riski çok azdır.
 • Çeviklik ve Hareketlilik kazandırır.
MsXLabs.org
-derlemedir.
23 Haziran 2016 11:10   |   Mesaj #9   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam

Masa Tenisi Taktikleri

Ad: Masa Tenisi -5.jpg
Gösterim: 136
Boyut: 39.2 KB

Masa tenisi oynarken ilk hedefiniz, topu rakibinizden daha uzun süre oyunda tutmayı başarmaktır. Çizgilerle belirlenen kurallara bağlı kalarak minyatür tenis olarak da anabileceğimiz pinpon; stres atmak, hareket etmek ve kafa dağıtmak için oldukça eğlenceli bir aktivite. İşte masa tenisinde rakiplerinizi daha kolay yenmenizi sağlayacak taktiklerle karşınızdayız.

Sponsorlu Bağlantılar
Rakibi Gözlemek
Masa tenisi maçı sırasında yapmayı asla bırakmamanız gereken şey rakibinizi gözlemlemektir. Vuruş tekniklerini, hangi tarafı tuttuğunu, hangi taraflarda zorlandığını belirlerseniz, onu yenmek için daha fazla doğru hamle yapabilirsiniz. Ayrıca rakibinizi gözlemleyerek, yapacağı hareketleri de öngörebilir ve vurduğu her topun filede asılı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Raket Tutuşu
Masa tenisinde raketinizi tutarken, önceliğiniz rahatlığınız olmalı. Masa tenisi maçı sırasında rahat olmazsanız, yenme şansınız da bir o kadar azalır. En rahat raket tutuşunuzu bulduktan sonra mücadeleye hazırsınız demektir. Biraz kendinizi geliştirdikten sonra, forehand, backhand gibi farklı raket tutuşlarını deneyebilirsiniz.

Servis Atışları
Masa tenisinin en önemli hamlesi, normal teniste olduğu gibi servis atışlarıdır. Bir servisi ne kadar doğru ve zorlayıcı atarsanız, o turda rakibinizden sayı almanız kolaylaşacaktır. Karşılaması zor servisler, her zaman size başarıyı getirecektir.

Ayak Hareketleri
Masa tenisinin kollarınızla kontrol edebileceğiniz bir oyun olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; çünkü bütün vücudunuzun harekete geçmesi ve kontrolü sağlaması gerekiyor. Rakibinizin forehand veya backhand vuruşlarını inceleyerek zayıf olduğu vuruş tekniğini bulmanız gerekiyor. Böylece ayak hareketlerinizi rakibinizin zayıf noktalarını dengeleyerek yapabilirsiniz. Eğer bunu doğru yaparsanız maç kesin sizin!

Konsantrasyon
Uzak Doğuluların, masa tensinde başarılı olmalarının nedeni, sık sık meditasyon yaparak konsantrasyon yeteneklerini en üst seviyelere taşımalarıdır. Topu ne kadar dikkatli izlerseniz, başarı şartınız da aynı oranda artar. Her spor gibi zorlukları olan pinponda da hem rakibinizi iyi analiz etmeyi başarmalı hem de odağınızın asla bozulmamasını sağlamalısınız. Kısa sürede alışacağınız ve size galibiyeti getirecek bu taktiklerle masa tenisi konusunda uzman olarak anılmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl Masa Tenisi Oyuncusu Olunur?

Ad: Masa Tenisi-4.jpg
Gösterim: 119
Boyut: 38.8 KB
Salon sporu olan masa tenisi pinpon olarak da bilinir. Masa tenisi, genelde mavi veya yeşil bir masada oynanır. Masanın üzerinde masanın ortasından çekilmiş bir file bulunur. Masa tenisi oynamak için küçük ve plastikten yapılmış, beyaz renkli masa tenisi topuna ve masa tenisi raketine ihtiyaç vardır.

Gerekli malzemeler temin edildikten sonra oynanabilir. Masa tenisi 1 top ile oynanır. Oyuna taraflardan birisi başlar. Topu eline alır ve karşı tarafın görebileceği kadar yukarı atar, daha sonra raket ile topa vurur.

Kural 1: Top önce file ile topu atan oyuncunun masasına daha sonra filenin diğer tarafına değmelidir.

Kural 2: Eğer top önce oyuncunun kendi masasına değmemişse (file ile topu atan kişi arasında kalan kısıma) sayı rakip oyuncuya geçer. Masaya değemeden direkt fileye değse bile geçerlidir.

Kural 3: Sayı kazanmak için önce top oyuncunun masasına daha sonra rakip masasına değdirilir. Bunlar yapıldıktan sonra rakip oyuncu topu oyuncunun masasına atamazsa yani dışarıya veya fileye atarsa sayı oyuncunun olur.

Basit vuruşlar ve yapılması gerekenler öğrenildikten sonra yapılması gereken şey topu rakibin yetişemeyeceği yere ve karşılayamayacağı şekilde atmaktır.

Topa vurmadan önce top elden çıkmalıdır ve bunu rakip oyuncu da görmelidir. Diğer önemli olan husus ise eğer top önce oyuncunun masasına, sonra fileye, daha sonra rakip oyuncunun masasına geldiyse buna net denir. Net sayısı sınırsızdır. Topu atan kişi net yapamayıncaya kadar atmaya devam eder. Masaya hiçbir şekilde temas edilmez. Masaya temas edildiği anda sayı rakip oyuncuya geçer. Sayı alındıktan sonra veya oyuna ilk başlanırken atılan atışlara servis denir. 2 veya 5 servis atışından sonra servis rakip oyuncuya geçer.

İyi bir masa tenisi oyuncusu olmak için çok antrenman yapmak gerekir. Oyuna hakim olmak için önce topa hakim olunmalıdır. Herkes masa tenisi oynayabilir ama herkes profesyonel olamaz. Oyuncu masa üzerinde topu istediği yere atabilmelidir.

MASA TENİSİ TERİMLERİ

Ad: Masa Tenisi-6.jpg
Gösterim: 119
Boyut: 8.4 KB


Antispin - Üzeri düz ve çok kaygan olan lastik türü. Yüzeyinin çok kaygan olmasından dolayı topun falsosu lastiğin yüzeyinde tutunamaz ve dolayısıyla falsodan etkilenmez. Genellikle sert süngerli bir lastiktir. Çoğunlukla defansif vuruş amaçlı kullanılır. Anti olarak da bilinir.

Backhand
- Raketin dış tarafıyla yapılan vuruş.

Backspin - Topun geriye doğru dönerek karşı tarafa gitmesi, kesme vuruşların falsosu. Underspin de aynı anlamda kullanılmaktadır

Bat - Raket in bir diğer adı.

Blade - Raketin tahta kısmı.

Block - Topspin vuruşlara karşı yapılan bir vuruş şekli. Bu vuruş genelde masaya yakın olarak topun yükselmesi sırasında veya yükseldiği noktada yapılır. Blok yapan kişi raketinin açısını topu çarptıktan sonra karşı tarafa gönderecek şekilde ayarlar. Topun karşıya gidişi rakibin topa verdiği hız ve falsoyu kullanarak olur. Voleyboldaki blok vuruşunun muadili denebilir.

Blocker - Ana vuruşu blok olan oyuncu.

Chop - Kesme. Topun kuvvetli backspin (geriye doğru dönme hareketi) ile karşı tarafa gitmesi. Masaya yakın veya uzak konumdan yapılabilen bu vuruşta top rakibin raketine değdiği anda aşağıya (file dibine) doğru gitme eğilimi gösterir.

Chop Block - Raketin yukarıdan aşağıya doğru hareketi ile birlikte yapılan blok vuruşu. Blok yapılan top karşı tarafa kesme olarak gider.

Chopper - Oyun stili kesme olan oyuncu. Bu tür oyuncuların arada bir atak yapsalar da ana vuruşu kesmedir.

Closed - Raketin topa vuran yüzünü masaya doğru eğik olarak ve masa ile dar açı yapacak şekilde tutmak.

Counter-Drive
- Sert bir vuruşa karşı yapılan sert vuruş.

Cross-court - Köşeden çapraz köşeye yapılan vuruş.

Dead - Hiç falsosu olmayan ve hızı da az olan top. Ölü top olarak da bilinir.

Deep - Filenin uzağına, masanın dış kenarlarına yakın noktalara atılan toplara denir.

Double Bounce - Topun masanın aynı tarafında iki defa zıplaması. Buna engel olamayan oyuncu sayıyı kaybeder.

Drive - Masaya yakın konumdan yapılan spinli veya spinsiz (şut) hızlı vuruş. Counter, counterdrive veya smash olarak da adlandırılabilir.

Down the line
- Topun masaya paralel olarak karşıya gönderilmesi. Bir köşeden çapraz olmayan karşı köşeye yapılan vuruş.

Drop shot
- Topu karşı tarafta file dibine çok kısa olarak atmak. Bu vuruş top karşı tarafta bir defa zıpladıktan sonra masa dışına taşmıyorsa etkilidir.

Flat - Falsosuz ve genelde hızlı giden top.

Flick veya flip
- Fileye yakın konumda raketi bilek veya üst kol hareketi hızlı bir şekilde çevirerek yapılan vuruş. Genelde kısa atılan toplara hücumu başlatmak için kullanılır.

Footwork - Ayak hareketleri. Vuruş için topa yaklaşma yöntemi. Masa tenisinde etkili vuruş yapabilmek için topun geleceği yere önceden gidip pozisyon almak gerekir. Bu da ayakların iyi çalışmasıyla olur.

Forehand
- Raketin iç tarafıyla yapılan vuruş.

Free Hand
- Raket tutmayan el.
Game - Set. Her set 11 sayıda biter (10-10 olursa hariç, 2 fark oluncaya kadar devam eder).

Game Point - Set sayısı.

Hard Bat / Hard Rubber
- Dış yüzeyi süngersiz pütür lastikli olan raket. Süngerli lastikler çıkıncaya kadar en popüler raketler bunlardı.

High Toss Serve
- Topu çok yükseğe atarak servis vuruşuna başlamak. Rakibi şaşırtmak ve falsoyu artırmak için yapılır.

Hitter - Ana vuruş olarak şut atan oyuncu.

Inverted - Dış yüzeyi düz olan (pütürlü olmayan) lastik.

ITTF - Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu. 1926 yılında kurulan ITTF sporun dünya çapındaki en yetkili birimidir. ITTF'in üyeleri 150 den fazla ülkenin masa tenisi Federasyonlarıdır.

Junk - Spinden etkilenmeyen, rakibe spinsiz veya belirsiz falsolu toplar atan anti-spin veya uzun pütür gibi lastikler. Bazı uzun pütür tipi lastikler ITTF tarafından yasaklandı.

Kill - Sayı alma vuruşu. Rakibin karşılayamayacağı şekilde yapılan vuruş. Öldürücü vuruş olarak da bilinir.

Let - Serviste topun fileye değmesi veya harici etkenden dolayı sayının yeniden oynanmasını gerektiren durum.

Lob - Oyuncunun defans amaçlı olarak masadan uzak bir konumdan karşı tarafın yaptığı sert vuruşları geri göndermek için yaptığı defansif vuruşlar. Kullanıcı topu çok yüksek olarak karşı tarafın masasının uzak kısımlarına değişik falsolar ekleyerek gönderir. Amaç rakibin topa tekrar vurmasını zorlaştırmak veya hata yapmasını sağlamaktır.

Long Pips - Uzun pütürlü lastik. Lastiğin pütürleri uzun ve ince oldukları için topla temas ederken eğilirler ve rakibe falsosu belirsiz toplar gönderebilirler. Alışkın olmayanlar için oynaması zor bir lastiktir.

Loop - Bu vuruş masa tenisinde en çok yapılan vuruşlardan bir tanesidir. Topun hızlı bir şekilde ileriye doğru dönerek gitmesidir. Rus Mazunov kardeşlerden birisinin bir yarışmada topu dakikada 9000 devir döndürerek spin yaptığı belirlenmiştir. Bu tip vuruşda top havada bir yay çizip masaya iner. Bu özelliği sayesinde sporcu topa çok hızlı vurup topun yay çizerek masaya düşmesini sağlayabilir. Top masaya çarptıktan sonra hızlanıp falsosuna göre yön değiştiriyor olabilir. Top karşı tarafın raketine çarparsa havaya doğru gitme eğilimi gösterir. Rakip bu tip vuruşlarda topun :

 • Havada yay çizerek gelmesi
 • Masaya çarpınca yön değişitirmesi
 • Raketine çarpınca yön değiştirecek olması
ile uğraşmak zorunda kalır.

Loop, kesme veya spine karşı masaya uzaktan, yakından veya masa seviyesinin altından yapılabilir.

Looper - Ana vuruşu loop olan oyuncu.

Open - Raketin topa vuran yüzünü yukarıya doğru eğik olarak ve masa ile geniş açı yapacak şekilde tutmak.

Paddle - Raket
Penholder - Bir raket tutuş şekli. En iyi forehand vuruş imkanı sağlar, fakat backhand vuruşlarını yapmak zordur. Genelde uzakdoğu ülkelerinde yaygın olarak benimsenmiştir.

Pips - Lastiğin yüzeyini kaplayan ve pütür adı verilen çıkıntıları.

Pips Out - Dış yüzeyi pütürlü olan lastik. Inverted (düz) lastiğin tersi.

Point - Sayı.

Push
- Masa üzerinde yapılan kesme veya itme hareketi. Atak yapma imkanı olmadığı zaman yapılan pasif bir vuruş.

Racket - Raket

Rally - Topun oyunda kaldığı süre. Topun gidip gelmesi.

Rating - Oyuncunun klasman puanı. Oyuncunun katıldığı turnuvalarda aldığı sonuçlara göre devamlı değişir. Genelde 200-2800 arasında değişen bir değerdir.

Receive
- Servis karşılama.

Rubber Cleaner
- Düz lastik yüzey temizleyicisi.

Serve
- Servis atma.

Shakehands - En yaygın raket tutma şekli. Backhand ve forehand vuruşlar için en dengeli tutuş şeklidir.

Sidespin - Topun havada sola veya sağa doğru bir eğri çizerek gitmesini sağlayan vuruş. Bu vuruş genellikle topspin veya loop ile birlikte yapılır.

Smash - Sayı alma vuruşu. Rakibin karşılayamayacağı şekilde yapılan vuruş. Öldürücü vuruş olarak da bilinir.

Speed Glue
- Kullanıldığında lastiği hızlandıran ve falsosunu artıran bir çeşit yapıştırıcı.

Spin - Topun dönmesi.

Stroke - Oyunda servis dahil yapılan herhangi bir vuruş.

Topspin - Topun ileriye doğru dönerek gitmesi. Top havada bir yay çizerek masaya iner.

Twiddle - twirl ile aynı.

Twirl
- Oyun sırasında rakibi hataya zorlamak için raketi çevirerek vuruş yapmak. Eskiden raketin iki tarafında da aynı renk lastik kullanılabiliyordu. Şimdi farklı renkler kulanıldığı için eskisi kadar etkili olmuyor. Bu özellik raketin iki yüzünde özellikleri çok farklı lastikler kullanıldığı zaman etkili olur.

Umpire
- Hakem. Oyunu yöneten ve sayıları sayan yetkili kişi.

Referee - Başhakem.
MsXLabs.org
-derlemedir.

Daha fazla sonuç:
masa tenisi hakkında bilgi

Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç