Arama

Badminton Nedir? Badminton

Güncelleme: 7 Mayıs 2018 Gösterim: 115.390 Cevap: 5
Mystic@L - avatarı
[email protected]
Ziyaretçi
14 Eylül 2006       Mesaj #1
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
Badminton nedir?
Badminton genel kuralları nelerdir?
Sponsorlu Bağlantılar
MsXLabs.org

BADMİNTONUN KISA TARİHÇESİ

MÖ 5. yüzyılda Çinliler, badmintonun atası sayılan Ti Jian Zi adı verilen bir oyun oynarlarmış. Yine badmintona benzeyen bir oyun, 19. yüzyıl ortalarında Hindistan'da poona adıyla oynanıyormuş. Birçok açıdan günümüz badmintonuna benzeyen bu oyunu gören İngiliz subaylar, 1860 yıllarında bunu ülkelerine getirmişler. Beauford Dükü'nün kızları bu oyunu ilk defa Badminton Evi'nde oynamışlardır. Badminton ismi de bu salondan gelmektedir.
J.L. Baldwin isimli sporcu, bu sporun kurallarını ilk koyan kişidir. 1870'li yıllarda Hindistan'dan dönen İngiliz subayları, Badminton'u J.L. Baldwin'in koyduğu kurallara göre oynamaya başlamışlardır. Dört yıl gibi kısa sürede İngiltere'de ilk badminton kulübü kuruldu ve kuralları belirlenen oyun ülke geneline yayıldı. Ancak uzun süre sosyete sporu olarak anılmıştır. Daha sonra çeşitli ülkelere yayılan badminton, 1934'te Uluslararası Badminton Federasyonu'nun kurulması ile yeni bir ivme kazanmıştır. 1934'ten beri özellikle Çin ve Endonezya bu oyunda hayli başarılı olmaktadırlar.

Badminton, ilk kez 1972 Münih oyunlarında olimpiyat sahnesine gösteri sporu olarak çıkmıştır. Yine, 1988'de Seul'de bir kez daha denenen badminton, 1992'de Barselona'da esas spor olarak ilk kez oynanmıştır. Asya ülkelerinin yanı sıra Danimarka ve İngiltere'de bu oyunda en iyi olan ülkeler arasında yer almaktadır. Badminton esasında atası sayılan sporlardan çok farklılaşmamıştır. Denebilir ki, 1800'lerde nasıl oynanıyorsa, bugün de aşağı yukarı o şekilde oynanmaktadır.

Türkiye'de Tarihçesi
Nasıl ve ne zaman girdiği tam olarak bilinmemekle birlikte, yine diğer sporlarda olduğu gibi, yabancı ülke elçilik görevlileri, askerler veya yurtdışına eğitim amacıyla gidenler aracılığıyla ülkemizde yayılmasını sağladıkları sanılmaktadır.

Türkiye Badminton Federasyonu 1991 yılında resmi olarak kurulmuş ve faaliyete başlamıştır. Badminton sporunun ilk federasyon başkanı ise, İrfan Yıldırım'dır. Türkiye genelinde ve federasyon verilerine göre, 2001 yılı itibarıyla 90 badminton kulübü ve 1880 sporcu vardır. Badminton Milli Takımımız ilk milli müsabakasını İzmir'de Kazakistan Milli Takımı ile oynamıştır. Ülkemizde düzenlenen ilk uluslararası turnuva ise 70. Yıl Uluslararası Badminton Turnuvası olup, 25-29 Ekim 1993 tarihlerinde Ankara'da yapılmıştır.
Son düzenleyen _Yağmur_; 3 Temmuz 2013 12:07 Sebep: kırık link
NoRaBeLL - avatarı
NoRaBeLL
Ziyaretçi
31 Mart 2007       Mesaj #2
NoRaBeLL - avatarı
Ziyaretçi
Oyun Kuralları Tanımlamalar
MsXLabs.org
Sponsorlu Bağlantılar

Oyuncu : Badminton oynayan herhangi bir kişi.
Karşılaşma : Her biri bir ya da iki oyuncudan oluşan karşı taraflar arasındaki esas karşılaşma.
Tekler : Karşılıklı birer oyuncunun oynadığı bir karşılaşma.
Çiftler : Karşılıklı iki oyuncunun oynadığı bir karşılaşma.
Servis atan taraf : Servis atışı hakkına sahip olan taraf.
Servisi karşılayan taraf : Servis atan tarafın karşısındaki taraf.
Ralli : Servis atışı ile başlayan ve top oyun dışında kalana kadar devam eden bir ya da birden fazla vuruş dizisi.
Vuruş : Oyuncu raketinin herhangi bir ileri hareketi.

1. KORT VE KORT EKİPMANI
1.1. Kort, Şema A ’da gösterildiği gibi, 40 mm genişliğindeki çizgilerle işaretli bir dikdörtgen şeklinde olacaktır.
1.2. Kortu işaretleyen çizgiler, kolayca seçilebilir ve tercihen beyaz ya da sarı olacaktır.
1.3. Tüm çizgiler, sahanın belirlemiş oldukları bölümünü oluşturacaktır.
1.4. Direkler, kort yüzeyinden 1.55 metre yüksekliğinde olacak ve Kural 1.10’da öngörüldüğü gibi file gerildiğinde dik duracaklardır. Direkler ya da direk destekleri, korta değmeyecektir
1.5.Direkler, tekler de oynasa çiftler de oynasa, Şema A ’da gösterildiği gibi çiftler tarafı çizgilerine yerleştirilecektir.
1.6.File, 15 mm ’den az ve 20 mm ’den fazla olmayacak şekilde file delikleri olan, eşit kalınlıkta, koyu renk, ince kordondan oluşacaktır.
1.7. File, 760 mm boyunda ve en az 6.1 metre eninde olacaktır.
1.8. Filenin üst kenarı, şeridin içinden geçen kordon veya kablo üzerinde 75 mm ’lik beyaz çift şeritle çevrili olacaktır. Bu şerit, kordon veya kabloya dayalı olacaktır.
1.9. Kordon ya da kablo sıkıca gerilecek ve direklerin en yüksek noktasını aşmayacaktır.
1.10. Filenin en yüksek yeri, kort yüzeyinden itibaren, kortun merkezinde 1.524 metre olacak ve çiftler taraf çizgileri üzerinde 1.55 metre olacaktır.
1.11.File bitimleri ile direkler arasında boşluk olmayacaktır. Gerektiğinde, file bitimlerindeki tam file boyu direklere bağlanacaktır.
Not: (1) Tüm kortun dikdörtgen uzunluğu =14.723 m
(2) Yukarıda gösterildiği gibi, Kort hem tekler hem de çiftler müsabakaları için kullanılabilir.
(3)** Opsiyonel test işaretleri ŞEMA B ’de gösterildiği gibidir.

2. TOP
2.1. Top, doğal ve / veya sentetik malzemeden yapılacaktır. Top hangi malzemeden yapılmış olursa olsun, süzülüş özellikleri, genellikle ince bir deri tabakası ile kaplı mantar tabanlı, doğal tüylerle yapılan topların süzülüş özellikleri ile aynı olacaktır.

2.2. Tüy Top
2.2.1Topun tabanına sabitlenmiş 16 tüy bulunacaktır.
2.2.2. Tüyler, tüylerin uç kısmından topun tabanının üst noktasına kadar ölçüldüğünde, 62 mm ila 70 mm arasında eşit uzunlukta olacaktır.
2.2.3. Tüylerin uçları, yarı çapı 58 mm ila 68 mm olan bir daire üzerinde duracaktır.
2.2.4. Tüyler, iplik veya uygun başka bir malzeme ile sıkıca tutturulacaktır.
2.2.5. Tabanın yarı çapı 25 mm ila 28 mm olacak ve üst kısmı yuvarlak olacaktır.
2.2.6. Topun ağırlığı 4.74 ila 5.50 gram olacaktır.

2.3. Tüysüz Top
2.3.1. Doğal tüylerin yerine, eteklik veya sentetik malzemeden yapılmış tüy simülasyonları konacaktır,.
2.3.2. Taban, Kural 2.2.5’te tarif edildiği gibi olacaktır.
2.3.3. Ölçüleri ve ağırlıkları, Kural 2.2.2, 2.2.3 ve 2.2.6’daki gibi olacaktır. Ancak, doğal tüylerle karşılaştırıldıklarında, sentetik malzemelere özgü ağırlık ve diğer özelliklerdeki fark nedeniyle, yüzde 10’luk bir farklılık kabul edilebilecektir.
2.4. Yükseklik ya da iklim nedeniyle hava koşullarının standart topu kullanılamaz hale getirdiği durumlarda, topun genel dizaynı, hızı ve süzülüşünde hiçbir değişiklik olmaması koşuluyla, ilgili Üye Birliğin onayı ile yukarıda bahsedilen özelliklerde değişiklikler yapılabilir.

3.TOPUN HIZ TESTİ
3.1. Bir topu test etmek amacıyla, bir oyuncu, topu arka sınır çizgisi üzerine değdirecek olan sert bir el altı vuruşu kullanacaktır. Topa yukarı açıyla ve taraf çizgilerine paralel yönde vurulacak tır
3.2. Doğru hıza sahip bir top, Şema B ’deki gibi karşı kortun arka sınır çizginin 530 mm gerisine ve 990 mm ilerisine düşmeyecektir.

PUANLAMA (SAYI KAZANMA)
Aksi kararlaştırılmadığı sürece taraflar en çok üç set oynar. Yalnızca servis kullanan taraf sayı alabilir. Tek erkekler ve çiftler karşılaşmalarında, 6 sayılı kuralda sözü edilen durum dışında, 15 sayısına ilk olarak ulaşan taraf seti kazanır. Tek bayanlar karşılaşmalarında, 9.6 sayılı kuralda sözü edilen durum dışında, 11 sayısına ilk olarak ulaşan taraf seti kazanır.
Uzatmalar, Set skorunun 14-14 olduğu durumlarda (tek bayanlarda 10-10), ilk önce 14 sayısına (tek bayanlarda 10) ulaşan taraf seti 'uzatma' (6 sayılı kuralda zikredilen hususu) hakkına sahip olacaktır.Bu uzatma hakkı ancak yukarıda belirtilen sayıya erişildiği an ve bir sonraki servis atışı yapılmadan önce kullanılabilir. Uzatmalar aşağıdaki şekillerde gerçekleştirilir. Durum 14-14 iken uzatmaya gidildiğinde 3 sayı. Durum 10-10 iken uzatmaya gidildiğinde 3 sayı. Seti kazanan taraf sonraki sette ilk servis atışını yapacaktır.

YARI SAHA DEĞİŞİMİ
Birinci setin bitiminde, eğer oynanacaksa üçüncü set öncesinde ve üçüncü settes ya da tek set üzerinden yapılan maçlarda, önde giden taraf, 11 sayılık sette 6. sayıya ulaşınca ,15 sayılık sette 8. sayıya ulaşınca yarıalan değişimi yapılır.
Oyuncular, kurala göre yarı alan değişimi yapmayı ihmal etmişlerse hata anlaşıldığı anda yarı lan değişimi yapılır ve o andaki sayılar geçerliliğini korur
.

SERVİS

Hatasız servis atışı için;
Servis kullanan ve karşılayan oyuncular birbirine çapraz servis içinde durur. Ayakları bu servis alanlarını çevreleyen sınır çizgilerine basmayacak şekilde durur ve servis atışı yapılıncaya dek gerek servis kullanan gerek karşılayanın her iki ayağının bir bölümü, oyun alanının yüzeyine temas halindeyken, hareketsiz kalır.
Topun tamamı servis kullanan oyuncunun bel hizasından aşağıda bulunmalı, tüytopa ilk vuruş taban kısmına dokunularak yapılmalıdır.
Topa vuruş anında servis kullanan oyuncunun raketinin sapı, raket başı, oyuncunun raket tutan elinden belirgin bir şekilde aşağıda olacak şekilde aşağıya doğru eğik olacaktır. Servis atışı başladıktan tamamlanıncaya kadar servisi kullanan oyuncunun raketi öne doğru hareketini sürdürür.
Topun süzülüşü, servis kullanan oyuncunun raketinden çıkıp yukarı doğru bir ivme ile fileyi aşarak bir engelle karşılaşmadığı durumda, servis karşılayan tarafın servis bölgesine düşecek şekilde olmalıdır.
Oyuncular kendi bölgelerinde yerlerini aldıkları zaman, servis kullanan oyuncunun raketinin öne doğru ilk hareketi servis atışının başlangıcı kabul edilir.
Karşılayan oyuncu hazır olmadan servis atışı yapılamaz. Ancak servisi karşılayan oyuncu, servisi karşılamak için hamle yaparsa hazır olduğuna hükmedilecektir.
Servis atışı başladıktan sonra tüytopa raketle vurulması ya da tüytopun vurulmadan yere düşmesi (ıska geçilmesi) ile birlikte servis atışı gerçekleşmiş sayılır.
Çiftler karşılaşmasında, eşler rakip servis kullanan ya da karşılayan oyuncunun görüşünü engelleyecek herhangi bir konumda durabilirler.

TEKLER KARŞILAŞMASI
Servisi kullanan oyuncu, bir setteki skoru çift bir sayı iken, sayı yapamadıysa ya da skorunu çift sayılı duruma getirmişse, oyuncular kendilerine göre sağ servis alanı içerisinde durmak suretiyle servis kullanırlar ya da karşılarlar.
Servis kullanan oyuncunun o setteki skoru tek sayı ise oyuncular kendilerine göre sol servis alanı içerisinde durmak suretiyle servis kullanırlar ya da karşılarlar.
Bir hata yapılıncaya ya da top oyun dışı kalıncaya dek, servis kullanan ve karşılayan topa dönüşümlü olarak vururlar.
Servisi karşılayan oyuncu bir hata yapar ya da top servisi karşılayanın yarıalanı yüzeyine temas ederek oyun dışı kalırsa, servis kullanan sayı elde etmiş olur. Servis kullanmış olan oyuncu, bu kez öteki servis alanından yeniden servis kullanır.
Servisi kullanan oyuncu bir hata yapar ya da top servisi kullanan oyuncunun yan alanının yüzeyine temas ederek oyun dışı kalırsa, servis kullanmış olan oyuncu servis atmayı sürdürme hakkını yitirir ve hiçibir oyuncu sayı almak sizin servis karşılamış bulunan oyuncu servis kullanma hakkını elde eder.

ÇİFTLER KARŞILAŞMASI
Her setin başında ve servis kullanma hakkının taraflardan birine her geçişinde servis atışı sağ servis alanından yapılacaktır.

Servisi yalnızca servisi karşılamakla yükümlü olan oyuncu karşılayabilir. Karşılayanın eşi tüytopa vurur ya da top ona değerse servisi kullanmış olan taraf sayı elde eder. Servis karşılandıktan sonra servisi kullanan tarafın oyuncularından herhangi biri topa vurabilir, daha sonra da servisi karşılayan oyunculardan herhangi biri topa vurabilir, daha sonra da servisi karşılayan oyunculardan herhangi biri. Oyun bu şekilde top oyun dışı kalıncaya dek karşılıklı vuruşlarla sürdürülür. Servis karşılandıktan sonra, oyuncular filenin kendi taraflarında kalan bölgesindeki herhangi bir yerden topa vurabilirler. Servisi karşılayan taraf hata yaparsa ya da tüytop servis karşılayan tarafın alanında yere temas edip oyun dışı kalırsa, servis kullanımı, olan taraf sayı alır ve servisi kullanmış olan oyuncu yeniden servis atışı yapar.Servis kullanan taraf hata yaparsa ya da top servisi kullanan tarafın alanında yere temas edecek oyun dışı kalırsa, servis kullanmış olan oyuncu servis atışını sürdürme hakkını kaybeder ve her iki taraf da sayı elde etmemiş olur. Herhangi bir setin başında servis kullanmış bulunan oyuncunun tarafı o sette, skora artıramadığı ya da çift sayı yaptığı zaman söz konusu oyuncu sağ servis alanından servis atacak ya da bu alanda servis karşılayacaktır. Tersi durumda sol servis alanını kullanacaktır. Herhangi bir setin başında servis karşılamış bulunan oyuncunun tarafı o sette, skoru artıramadığı ya da çift sayı yaptığı zaman söz konusu oyuncu sağ servis alanında servis karşılayacak ya da bu alanda servis atacaktır. Tersi durumda sol servis alanını kullanacaktır. Eşler içinse bu uygulamanın tersi yapılır..
Servis kullanma hakkı herhangi bir sette, birbirini izleyen biçimde, başlangıç servisini kullanan oyuncudan başlangıç servisini karşılayan oyuncuya geçer, bu oyuncudan sonra eşine geçer, ondan rakip tarafın oyuncularından birine ve daha sonra onun eşine geçer ve bu şekilde sürer.
Hiç bir oyuncu sırası gelmeden servis kullanamaz, sırası gelmeden servis karşılayamaz ya da aynı sette peşpeşe iki servis karşılayamaz.
Kazanan takımın oyuncularından herhangi biri bir sonraki sette ilk servis atışını kullanabileceği gibi kaybeden tarafın herhangi bir oyuncusu karşılama yapabilir.

SERVİS BÖLGESİ YANLIŞLIKLARI
Oyuncular aşağıda sayılan durumlarda servis alanı yanlışlığı yapmış kabul edilirler;
Sırası gelmeden servis kullanılması,
Yanlış servis bölgesinden servis atılması, ya da
Yanlış servis bölgesinde durarak, servis karşılamaya hazırlanması ve servisin kullanılmış olması,
Servis bölgesi yanlışlığı yapıldığında:
Yanlışlığın bir sonraki servis atışı yapılmadan önce fark edilmesi halinde, taraflardan yalnızca biri pozisyon hatası yapmış ve hata yapan taraf o ralliyi kaybetmişse (hatalı pozisyondan avantaj sağlamamışsa), pozisyon düzeltilemez. Aksi halde servis tekrarlarına hükmedilir.
Yanlışlık bir sonraki servis atışından önce fark edilemediyse, pozisyon hatası düzeltilmez.
Servis bölgesi yanlışlığının düzeltilmesi sözkonusu değilse, oyuncuların yeni servis alanları (gerektiğinde yeni servis sırası da) değiştirilmeksizin oyuna devam edilir.
Servis bölgesi yanlışlığının düzeltilmesi sözkonusu değilse, oyuncuların yeni servis alanları (gerektiğinde yeni servis sırası da) değiştirilmeksizin oyuna devam edilir.

HATALAR
 • Servis atışı nizami değilse,
 • Servis atan oyuncu atış sırasında topu ıskalarsa,
 • Servis atıldığında tüytop fileye takılır ve tepesinde asılı kalırsa ya da fileyi aştıktan sonra rakip sahada fileye takılırsa,
 • Oyun esnasında eğer tüytop oyun alanının sınır çizgilerinin dışına düşerse,
 • Filenin arasından ya da altından geçerse,
 • Filenin öbür tarafına geçmezse,
 • Çatıya, tavana ya da yan duvarlara değerse,
 • Ooyuncunun kendisine ya da formasına değerse, hata olarak kabul edilir. Ayrıca,
 • Oyun alanının yakın çevresi dışında kalan bölgede bir kişiye ya da nesneye değerse,
 • Oyun esnasında, tüytopla temasın başlangıç noktası filenin vuruşu yapan oyuncunun tarafında gerçekleştirilmemişse (Ancak, vuruş esnasında vuruşu yapan oyuncunun raketi filenin üzerinden aşarak topun peşinden hareketlerini sürdürebilir.) hata sayılır. Top oyunda iken eğer oyunculardan biri,
 • Fileye ya da onu tutan direklere raketiyle, vücuduyla ya da formasıyla değerse,
 • Rakibin oyun alanına, file üzerinden raketiyle veya bedeniyle tecavüz ederse,
 • Rakibini engelleyecek ya da dikkatini dağıtacak şekilde, rakip oyun alanı file altından raketi ve bedeni ile ihlal ederse,
 • Rakibin nizami vuruş yapmasını, tüytopa file üzerinden vurarak engellerse, Oyun esnasında;
 • Bir oyuncu kasıtlı olarak bağırır ya da el kol hareketleri yapar veya benzeri hareketlerle rakibinin dikkatini dağıtırsa,
 • Oyun esnasında, eğer top rakette takılı kalıp, vuruş yapılırken raketten kurtulursa,
 • Aynı oyuncu tarafından üst üste iki kez topa vurulursa,
 • Peşpeşe bir oyuncu ve eşi tarafından vurulursa,
 • Oyuncunun raketine değdikten sonra arkaya doğru yoluna devam ederse,
 • Eğer oyuncu ısrarlı ve saldırgan davranış ve yüz kızartıcı eylemlerden dolayı ceza aldıysa hatalı davranışlar gösteriyor demektir.

SERVİS ATIŞININ TEKRARLANMASI (LET )

Hakem veya (onun bulunmadığı durumlarda) oyuncu tarafından oyunu durdurma kararı verilmesi durumudur. Durdurma kararı herhangi beklenmedik bir durum ya da kaza hallerinde verilebilir.
 • Eğer top servis atışı dışında, fileye takılıp asılı kalır ya da fileyi aştıktan sonra fileye takılı kalırsa,
 • Servis atışı sırasında hem atan hem de karşılayan oyuncu aynı anda hata yaparsa,
 • Eğer servis kullanan oyuncu, karşılayan taraf hazır olmadan atış yaparsa,
 • Oyun esnasında top parçalanıp taban kısmı tamamen toptan ayrılırsa,
 • Çizgiye hakemi topun düştüğü yeri göremediyse, baş hakem de karar veremiyorsa oyun durdurulur. Oyunun durdurulduğu durumlarda, son servis atışı geçerli sayılmayacağından, servis atmış olan kişi servisi tekrarlar.
TOPUN OYUN DIŞI OLDUĞU DURUMLAR
 • Fileye çarpıp orada ya da tepede asılı kalırsa,
 • Fileye ya da direğe çarptıktan sonra, topa vuran oyuncunun kendi yarı alanının zeminine doğru inişe geçtiği hallerde,
 • Oyun alanının yüzeyine çarpınca,
 • Hata ya da let kararı verildiği zaman top oyun dışı kalır.

BADMİNTON TEMEL BECERİLERİ

SERVİS

Badmintonda oyun servis atışıyla başlar.
Doğru bir servis atışı için;
 • Servis atma esnasında iki ayağın yere teması kesilmeden, size ayrılan servis alanı dahilinde beklenmeli. Servis alanı, skorun durumuna göre sağ veya sol olabilir.
 • Servis vuruşu sırasında top ve raketin kafası bel seviyesinin altında olmalı.
 • Topa, direk olarak filenin üstünden çapraz saha servis alanına düşecek şekilde vurulmalı. Servis atışı sırasında hata durumunda servis hakkı kaybedilir.
SERVİS DÜZENİ
Servis atışı yazı tura ile belirlenir. Tekler oyununda servis atma hakkını kazanan oyuncu, sağ servis alanından karşı tarafın çapraz servis alanına kurallara uygun olarak topa vurarak oyunu başlatır. Hata durumunda servis hakkı kaybedilip karşıya geçer. Oyun böylece devam eder.
Çiftler oyununda da yine ilk servis atma hakkı yazı tura atışıyla belirlenir. AB oyuncularının XY oyuncularına karşı oynadığını kabul edelim ve servis hakkını AB oyuncuları kazanmış olsun. A oyuncusu servis atma hakkını almış olsun. A oyuncusu sağdan X oyuncusu tarafındaki çapraz servis alanına servisi atar. Sayıyı kazanırsa, aynı A oyuncusu bu defa soldan Y oyuncusuna servisi atar. Servis kaybı durumunda servis atma hakkı karşı tarafa geçer. Sayı kazanıldıkça aynı oyuncu, hata durumunda aynı takımdaki ikinci oyuncuya servis hakkı geçer. Eğer o oyuncu da hata yaparsa, servis karşı tarafa geçer ve oyun böyle devam eder.

Skor
Bir oyunda, 15 sayısına ilk ulaşan (en az iki sayı fark olmalı) taraf oyunu kazanır. Bir maçı, en iyi üç oyunu alan taraf kazanır.

TUTUŞ ve VURUŞLAR

Forehand Tutuş
Forehand tutuşu tenisteki tutuş gibi, işaret ve başparmak V şeklinde, avuçiçi kısmen yukarı gelecek şekilde tutulur.

Backhand Tutuş
Yine tenisteki bachand tutuş gibi, raket forehand konumdan sağa doğru çevrilerek ve avuiçi kısmen aşağıya gelecek şekilde tutulur.

Forehand Ve Backhand Servis
Badmintonda temel servis kısa servis olup, rakibin servis alanı çizgisinin hemen en yakınına atılan servistir. Bu servis atışı forehand veya backhand tutuşla atılabilir.

Forehand
Hazırlık aşamasında, vücut ağırlığı iki ayakta eşit dengeli şekilde ve bir ayak önde olmalıdır. Top ön ayak hizasında olmalı ve raket geriye alınmalı, aynı zamanda bilek yukarı kalkmış vaziyette olmalıdır.
Topu serbest bırakma aşamasında, vücut ağırlığı ön bacağa doğru transfer edilmeli ve gözler top üzerinde olmalıdır. Vuruş sırasında, raket öne doğru sallanarak topun mantar kısmıyla buluşmalıdır. Ağırlık ön ayakta ve gözler topu takipte olmalıdır. Vuruştan sonra, bilekler hala yukarı vaziyetini korumalı ve kol ile vücut topun gidiş yönüne doğru takip etmelidir (follow through).

Backhand
Backhand servis atışı, oyuncuların büyük çoğunluğu tarafından kullanılan kolay ve başarılı bir vuruş şeklidir.
Raket ve top vücudun ön tarafına alınır, topa raketin arka yüzüyle ve az salınımla vurulur.
Hazırlık aşamasında, ağırlık iki ayakta dengelenmiş ve bir ayak önde olmalıdır. Top ve raket bel seviyesinin altında ve vücut önünde olmalıdır.
Vuruş aşamasında, vuruş kolu kısa bir geriye salınımda bulunarak topun mantar kısmına vurulmalıdır.
Vuruştan hemen sonra, vücut ağırlığı ön bacakta olmalı ve kol ile vücut topu vuruş yönüne doğru takip etmelidir.

Forehand Smaç
Smaç en temel hücum vuruşlarından birisidir. Smaç vuruşu sırasında, vücut ağırlığı iki ayakta dengeli bir şekilde olarak, raket başüstünden geriye alınmalı ve koldirseği bükülü olmalıdır.
Raket mümkün olduğu kadar geri ve aşağı alınmalı. Topla olan göz teması kesilmeden ve raketin kafası omuz arkasında, diğer kol ve omuz topa doğru dönmüş vaziyette, vücut ağırlığı ön ayak üstüne doğru alınarak raket topa doğru sallanmalıdır.
Topun mantar kısmıyla raket, kolun en gergin olduğu üst noktada buluşmalıdır. Vücut ağırlığı öne doğru aktarılarak vuruş sırasında iki omuz da fileye doğru dönmelidir.
Vuruştan sonra kol ve raket topun gidiş yönüne doğru hareket ederek raket öne doğru düşürülmelidir. Hareketin oluşu sırasında top - göz teması esilmemelidir.

Backhand Vuruşu
Backhand hem savunma hem de hücum esnasında kullanılabilir. Eğer top smaç için çok alçaktan ve backhand tarafınıza gelmişse bu vuruş tercih edilir. Raket, elin avuçiçi aşağıya gelecek şekilde tutulur ve topa aşağıdan yukarı doğru vurulur.
Backhand başüstü, yüksek gelen toplara vurabilmek ciddi çalışma isteyen zor vuruşlardan birisidir. Bu vuruş sırasında sırt rakip oyuncunun sahasına karşı dönülür, vücut dengesi ön ayak üzerinde, vuruş eli dirseği yukarı dönüktür.
Vuruş sırasında vücut dengesi korunmalı, bilekler sıkı ve topa başüstünde vurulmalıdır.

Servis Karşılama
Servis karşılama sırasında, bir ayağınız önde, raket başüstünde, vücudunuz rahat, kendinizden emin bir şekilde beklemelisiniz.


Son düzenleyen _Yağmur_; 3 Temmuz 2013 12:18 Sebep: sayfa düzeni
NoRaBeLL - avatarı
NoRaBeLL
Ziyaretçi
31 Mart 2007       Mesaj #3
NoRaBeLL - avatarı
Ziyaretçi
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
 • Badmintonun günümüzde bilinen adını, İngiltere Gloucestershire'daki Beaufort Dükü'nün Badminton Evinden aldığını,
 • Uluslararası Badminton Federasyonuna 147 ülkenin üye olduğunu,
 • Badminton dünyanın en hızlı raket sporu olup, topun raketten yaklaşık 300 km/saat hızla ayrıldığını,
 • Bir badminton oyuncusunun sadece bir maçta 2 kilometreden fazla yol kat ettiğini,
 • Topun ağırlığının 4.74 ile 5.50 gram arasında olduğunu,
 • En iyi badminton topunun kazların sol kanat tüylerinden yapıldığını,
 • Bir top için 16 kanat tüyü kullanıldığını,
 • En büyük badminton topunun, Cansas City Müzesinde olup, normal ölçülerden 48 kat daha büyük ve 2500 kilo ağırlığında olduğunu,
 • Thomas Kupasını erkekler kategorisinde 1948 yılından beri en çok Malezya, Endonezya ve Çin takımlarının kazandığını,
 • En ünlü badminton severler arasında Paul Newman, Diego Maradonna ve Nick Faldo olduğunu,
 • Badmintonun Çin ve Eski Roma uygarlıklarında raket yerine ayakla oynanan bir oyun olduğunu,
 • İlk kez 1992 yılındaki olimpiyatlarda resmi olarak oynandığını ve resmi olimpiyat oyunu olarak kabul edildiğini, biliyor muydunuz?
Son düzenleyen NoRaBeLL; 31 Mart 2007 23:48 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
tugrulgulersoy - avatarı
tugrulgulersoy
Ziyaretçi
29 Ağustos 2007       Mesaj #4
tugrulgulersoy - avatarı
Ziyaretçi
250px Badminton court 3d small

Badminton kortu

Tenise benzer bir oyundur

Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan Badminton , topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamak amacına dayanan bir spor dalıdır.
Badminton, kolayca öğrenilebilen, bay ve bayan, 7 yaşından 77 yaşına kadar bütün yaş grubunda insanların yapabildiği, ender sporlardandır. Şiddet içermemesi, oynaması ve seyredilmesinin zevkli olması nedeniyle, bayanların da büyük ilgisini çekmektedir. Tenis oyunları gurubundan olması nedeniyle rakipler arasında bir net(file) bulunur, dolayısıyla herkes kendine ayrılan sahada oynar, topu(tüytop) oldukça zararsızdır, böylece yaralanma veya sakatlanma riski en düşük etkinliklerdendir. Her yaşta ve her performans düzeyinde oynanır ve zevk verir, kişiyi zorlamaz, aşırı yüklenmenin kötü sonuçları oluşmaz. Özellikle ayak hareketleriyle sahayı tutma ve hamleleriyle ata sporumuz kılıç kullanmaya benzemektedir
Son düzenleyen _Yağmur_; 3 Temmuz 2013 12:23 Sebep: sayfa düzeni
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Aralık 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BADMİNTON TEMEL KURALLARI
MsXLabs.org

Badminton iki kişi ya da ikişer kişiden meydana gelen iki rakip grup tarafından raket ve mantardan yapılma tüylü bir topla, 155 cm yüksekliğinde 76 cm'lik bir filenin tam ortadan ikiye böldüğü 5.18 m en ve 13.40 m boyunda dikdörtgen bir alanda oynanan bir oyundur. Rakip taraflar topu karşı tarafın sahasına düşürmeye çalışarak puan ararlar. Sadece servis kullanan taraf puan kazanabilir. Her bir set 21 puanlıktır ve 21'e ilk ulaşan taraf (en az 2 puan fark varsa) seti alır. Oyunda saha ve başlama vuruşu yazı-tura atışı ile belirlenir. Yazı-tura atışını kazanan servis atmak ya da karşılamak konusunda bir seçim yapar ve oyuna servisle başlanır. Servis atan oyuncu topu raketle bel seviyesini geçmeden yukarıdan aşağıya doğru gönderir. Topun mantarlı kafa kısmının aşağı bakması zorunludur. Servis atma sırasında mutlaka iki ayak yerle temasını kesmemelidir.
Top, filenin üzerinden geçip rakip yarı sahasına ulaşmazsa, saha çizgilerinin dışına düşerse, ya da tavana çarparsa oyun dışına çıkmış sayılır. Karşılayan oyuncu hazır olmadan servis kullanmak kural ihlali sayılır. Ancak karşılayan oyuncu karşılamak için hamle yaparsa atış faullü olmaktan çıkar. Oyun sahasının 13.4m boyu 5.18m eni vardır. Çiftlerdeyse bu ölçülere 42 cm daha eklenir. Saha enine tam ortadan fileyle ikiye bölünmüştür.

PUANLAMA (SAYI KAZANMA)
 • *Bir karşılaşma, aksine karar verilmediği sürece, en iyi üç oyundan oluşacaktır
 • *Bir oyunu, ilk 21 sayıyı alan taraf kazanacaktır.
 • *Bir ralliyi kazanan tarafın skoruna bir puanlık sayı eklenecektir.Taraflardan biri, karşı taraf herhangi bir “hata” yaparsa ya da top karşı tarafın kortunun içinde kort yüzeyine değdiği için oyun dışı kalırsa, ralliyi kazanacaktır.
 • *Toplam skor 20 olduğunda, ilk iki sayıyı alan taraf oyunu kazanacaktır.
 • *Toplam skor 29 olduğunda, 30. sayıyı ilk alan taraf oyunu kazanacaktır.
 • *Herhangi bir oyunu kazanan taraf, bir sonraki oyunda ilk servisi atan taraf olacaktır.
TEKLER KARŞILAŞMASI
Servisi kullanan oyuncu, bir setteki skoru çift bir sayı iken, sayı yapamadıysa ya da skorunu çift sayılı duruma getirmişse, oyuncular kendilerine göre sağ servis alanı içerisinde durmak suretiyle servis kullanırlar ya da karşılarlar. SERVİS ATIŞININ TEKRARLANMASI (LET )

Hakem veya (onun bulunmadığı durumlarda) oyuncu tarafından oyunu durdurma kararı verilmesi durumudur. Durdurma kararı herhangi beklenmedik bir durum ya da kaza hallerinde verilebilir.

SERVİS DÜZENi
Servis atışı yazı tura ile belirlenir. Tekler oyununda servis atma hakkını kazanan oyuncu, sağ servis alanından karşı tarafın çapraz servis alanına kurallara uygun olarak topa vurarak oyunu başlatır. Hata durumunda servis hakkı kaybedilip karşıya geçer. Oyun böylece devam eder.
Çiftler oyununda da yine ilk servis atma hakkı yazı tura atışıyla belirlenir. AB oyuncularının XY oyuncularına karşı oynadığını kabul edelim ve servis hakkını AB oyuncuları kazanmış olsun. A oyuncusu servis atma hakkını almış olsun. A oyuncusu sağdan X oyuncusu tarafındaki çapraz servis alanına servisi atar. Sayıyı kazanırsa, aynı A oyuncusu bu defa soldan Y oyuncusuna servisi atar. Servis kaybı durumunda servis atma hakkı karşı tarafa geçer. Sayı kazanıldıkça aynı oyuncu, hata durumunda aynı takımdaki ikinci oyuncuya servis hakkı geçer. Eğer o oyuncu da hata yaparsa, servis karşı tarafa geçer ve oyun böyle devam eder.
Skor
Bir oyunda, 15 sayısına ilk ulaşan (en az iki sayı fark olmalı) taraf oyunu kazanır. Bir maçı, en iyi üç oyunu alan taraf kazanır.

TUTUŞ ve VURUŞLAR
 • Forehand Tutuş
 • Forehand tutuşu tenisteki tutuş gibi, işaret ve başparmak V şeklinde, avuçiçi kısmen yukarı gelecek şekilde tutulur.
 • Backhand Tutuş
 • Yine tenisteki bachand tutuş gibi, raket forehand konumdan sağa doğru çevrilerek ve avuiçi kısmen aşağıya gelecek şekilde tutulur.
Forehand Ve Backhand Servis
Badmintonda temel servis kısa servis olup, rakibin servis alanı çizgisinin hemen en yakınına atılan servistir. Bu servis atışı forehand veya backhand tutuşla atılabilir.

Forehand
Hazırlık aşamasında, vücut ağırlığı iki ayakta eşit dengeli şekilde ve bir ayak önde olmalıdır. Top ön ayak hizasında olmalı ve raket geriye alınmalı, aynı zamanda bilek yukarı kalkmış vaziyette olmalıdır.
Topu serbest bırakma aşamasında, vücut ağırlığı ön bacağa doğru transfer edilmeli ve gözler top üzerinde olmalıdır. Vuruş sırasında, raket öne doğru sallanarak topun mantar kısmıyla buluşmalıdır. Ağırlık ön ayakta ve gözler topu takipte olmalıdır. Vuruştan sonra, bilekler hala yukarı vaziyetini korumalı ve kol ile vücut topun gidiş yönüne doğru takip etmelidir (follow through).

Backhand
Backhand servis atışı, oyuncuların büyük çoğunluğu tarafından kullanılan kolay ve başarılı bir vuruş şeklidir.
Raket ve top vücudun ön tarafına alınır, topa raketin arka yüzüyle ve az salınımla vurulur.
Hazırlık aşamasında, ağırlık iki ayakta dengelenmiş ve bir ayak önde olmalıdır. Top ve raket bel seviyesinin altında ve vücut önünde olmalıdır.
Vuruş aşamasında, vuruş kolu kısa bir geriye salınımda bulunarak topun mantar kısmına vurulmalıdır.
Vuruştan hemen sonra, vücut ağırlığı ön bacakta olmalı ve kol ile vücut topu vuruş yönüne doğru takip etmelidir.

Forehand Smaç
Smaç en temel hücum vuruşlarından birisidir. Smaç vuruşu sırasında, vücut ağırlığı iki ayakta dengeli bir şekilde olarak, raket başüstünden geriye alınmalı ve koldirseği bükülü olmalıdır.
Raket mümkün olduğu kadar geri ve aşağı alınmalı. Topla olan göz teması kesilmeden ve raketin kafası omuz arkasında, diğer kol ve omuz topa doğru dönmüş vaziyette, vücut ağırlığı ön ayak üstüne doğru alınarak raket topa doğru sallanmalıdır.
Topun mantar kısmıyla raket, kolun en gergin olduğu üst noktada buluşmalıdır. Vücut ağırlığı öne doğru aktarılarak vuruş sırasında iki omuz da fileye doğru dönmelidir.
Vuruştan sonra kol ve raket topun gidiş yönüne doğru hareket ederek raket öne doğru düşürülmelidir. Hareketin oluşu sırasında top - göz teması esilmemelidir.

Backhand Vuruşu
Backhand hem savunma hem de hücum esnasında kullanılabilir. Eğer top smaç için çok alçaktan ve backhand tarafınıza gelmişse bu vuruş tercih edilir. Raket, elin avuçiçi aşağıya gelecek şekilde tutulur ve topa aşağıdan yukarı doğru vurulur.
Backhand başüstü, yüksek gelen toplara vurabilmek ciddi çalışma isteyen zor vuruşlardan birisidir. Bu vuruş sırasında sırt rakip oyuncunun sahasına karşı dönülür, vücut dengesi ön ayak üzerinde, vuruş eli dirseği yukarı dönüktür.
Vuruş sırasında vücut dengesi korunmalı, bilekler sıkı ve topa başüstünde vurulmalıdır.

SERVİS KARŞILAMA
Servis kullanan oyuncunun o setteki skoru tek sayı ise oyuncular kendilerine göre sol servis alanı içerisinde durmak suretiyle servis kullanırlar ya da karşılarlar.

Bir hata yapılıncaya ya da top oyun dışı kalıncaya dek, servis kullanan ve karşılayan topa dönüşümlü olarak vururlar.

Servisi karşılayan oyuncu bir hata yapar ya da top servisi karşılayanın yarıalanı yüzeyine temas ederek oyun dışı kalırsa, servis kullanan sayı elde etmiş olur. Servis kullanmış olan oyuncu, bu kez öteki servis alanından yeniden servis kullanır.

Servisi kullanan oyuncu bir hata yapar ya da top servisi kullanan oyuncunun yan alanının yüzeyine temas ederek oyun dışı kalırsa, servis kullanmış olan oyuncu servis atmayı sürdürme hakkını yitirir ve hiçibir oyuncu sayı almak sizin servis karşılamış bulunan oyuncu servis kullanma hakkını elde eder.
•Eğer top servis atışı dışında, fileye takılıp asılı kalır ya da fileyi aştıktan sonra fileye takılı kalırsa,
•Servis atışı sırasında hem atan hem de karşılayan oyuncu aynı anda hata yaparsa,
•Eğer servis kullanan oyuncu, karşılayan taraf hazır olmadan atış yaparsa,
•Oyun esnasında top parçalanıp taban kısmı tamamen toptan ayrılırsa,
•Çizgiye hakemi topun düştüğü yeri göremediyse, baş hakem de karar veremiyorsa oyun durdurulur.
Oyunun durdurulduğu durumlarda, son servis atışı geçerli sayılmayacağından, servis atmış olan kişi servisi tekrarlar.
Servis karşılama sırasında, bir ayağınız önde, raket başüstünde, vücudunuz rahat, kendinizden emin bir şekilde beklemelisiniz.
Son düzenleyen _Yağmur_; 3 Temmuz 2013 12:23 Sebep: sayfa düzeni
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
7 Mayıs 2018       Mesaj #6
Avatarı yok
Yasaklı

Badminton Oyunu!


Ad: badminton-1024x682.jpeg
Gösterim: 232
Boyut: 180.3 KB
Bir ağın üzerinden raketle uçucu aşırarak kortta oynanan oyun. Badminton, günümüzde oynanmayan Fransızların eski uçucu (volant) oyununa benzer. 1873 yılında Gloucestershire'da Badminton House'da Hindistan ordusu subayları tarafından oynanmış ve yayılmıştır.

Badminton kortunun uzunluğu 13,40, genişliği ise 5,20 m'dir (ikili oyunlar için 6,10 m).Kort yerden 1,524 m yüksekliğe kadar gerilmiş bir ağ ile 2 eşit kısma bölünmüştür. Yaklaşık 5 gram ağırlığındaki uçucu, bir mantara tespit edilmiş 14-16 tüyden meydana gelir.

Oyun 2 kişi veya 2'şer kişilik iki ekip arasında 15 veya 21 puanlık bir, iki veya üç set halinde oynanır. Oyunun esası uçucuyu, kort sınırları içinde yere düşürmeden ağın üzerinden aşırmaktır. Servis atan ekip oyuncusunun işlediği bir hata servisin değişmesini ve karşı tarafa geçmesini gerektirir. Servis atmayan ekibin bir hatası ise karşı tarafa puan kazandırır.

Kaynak: Büyük Larousse
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

25 Şubat 2015 / Misafir Soru-Cevap
29 Temmuz 2011 / Misafir Soru-Cevap
9 Aralık 2012 / Misafir Soru-Cevap
21 Mart 2011 / Ziyaretçi Soru-Cevap
Etiketler: badminton nedir