Arama

Türkiye ve Türklerde Tarihteki İlkler - Sayfa 14

Güncelleme: 27 Şubat 2013 Gösterim: 73.201 Cevap: 230
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
25 Eylül 2008       Mesaj #131
CrasHofCinneT - avatarı
İLK DİL KURULTAYI

Sponsorlu Bağlantılar
İlk dil kurultayı, 26 Eylül 1932'de Dolmabahçe Sarayı' nda toplandı. Atatürk'ün dilek ve isteğiyle 12 Temmuz 1932' de kurulan Türk Dil Kurumu, ilk kurultayında, Türkçe' nin yaşayıp köklenmesi ve yabancı sözcüklerden arındırılması yolunda çalışmalar yapmıştı. Türk Dil Kurumu' nun ilk kurucuları Samih Rifat, Ruşen Eşref Ünaydın, Celâl Sahir Erozan, Yakup Kadri Karaosmanoğlu' dur .
Bu arada, tarihimizde ilk dilbilgisi ürününün de Kaşgarlı Mahmut' un 11yüzyılda yazdığı " Türk Dilinde Söz Diziminin Aslı " adındaki kitabı olduğu söylenebilir.
İlk Türkçe dilbilgisi kitabı ise Keçecizade Fuat Paşa ile Ahmet Cevdet Paşa' nın ortaklaşa hazırladıkları " Kavaid-i Osmaniye " (Osmanlı Dilbilgisi Kuralları) adında ve 1884 yılında yayımlanan bir yapıttır.
Ölmediğine sevindim, hala acı çekebiliyorsun...
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
25 Eylül 2008       Mesaj #132
CrasHofCinneT - avatarı
İLK DİŞÇİLİK OKULU
Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye' de ilk dişçilik okulu, 16 Eylül 1909' da eğitime başlayan " Darü'l-Fünûn- ı Osmanî Tıp Fakültesi Eczacı ve Dişçi Kabile ve Hastabakıcı Mektepleri " adlı okuldur. İstanbul Kadırga' dak i Menemenli Mustafa Paşa Konağı' nda eğitim çalışmalarını sürdüren okul, 1925 yılında Beyazıt Camii yakınındaki eski Jandarma Dairesi' ne taşındı. 1934 - 1935 yılında fakülte statüsüne geçti. 1964 yılında ise Tıp Fakültesi' nden ayrılarak bağımsız bir fakülte oldu.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
25 Eylül 2008       Mesaj #133
CrasHofCinneT - avatarı

İLK DOĞUM KLİNİĞİ

1892 yılında İstanbul Demirkapı' da açıldı. Adı, " Seririyyat-ı Vilâde " (Çocuk Kliniği) olan burada, ebelik ve kadın hastalıkları bilimleri, hem gelen hastalar üzerinde uygulanır, hem de öğrencilere öğretilirdi.Özel bir klinikti.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
25 Eylül 2008       Mesaj #134
CrasHofCinneT - avatarı
İLK DOLMUŞ

Türkiye' de dolmuşçuluk , ilk kez İstanbul' da 1940 - 1941 yıllarında başladı. II. Dünya Savaşı sırasında dışarıdan taşıt alınamayınca , İstanbul şoförleri, " dolmuş " yoluyla yolcu taşımaya başladılar. Belediye, bunlara karşı savaş açtı, ancak etkili olamadı. Halkın da benimsediği bu tür yolculuk, daha sonra Anadolu' daki kentlere de yayıldı.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
25 Eylül 2008       Mesaj #135
CrasHofCinneT - avatarı

İLK DEVALÜASYON

Türkiye' de yapılan ilk devalüasyon (para değerini düşürme) olayı 7 Eylül 1946 yılındadır.

Son düzenleyen CrasHofCinneT; 25 Eylül 2008 12:51 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
25 Eylül 2008       Mesaj #136
CrasHofCinneT - avatarı

İLK DERGİ

1850 yılında yarı Türkçe, yarı Fransızca, içinde tıp konusunda yazılar bulunan aylık bir dergi çıktı. " Vakayi- i Tıbbiye " (Tıp Olayları ) adlı bu çok özel dergiyi saymazsak, Türkiye' de ilk derginin Münif Paşa' nın 1861' de yayınladığı " Mecmua-i Fünûn " (Fenler Dergisi) olduğu söylenebilir.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
25 Eylül 2008       Mesaj #137
CrasHofCinneT - avatarı

İLK KADIN DEKANIMIZ

1954 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan, Türkiye' nin ilk kadın dekanıdır. 1910 yılında İstanbul' da doğan, 1928 yılında Erenköy Kız Lisesi' ni bitiren Prof. Gökdoğan , aynı yıl yapılan bir sınavı kazanarak matematik ve fizik öğrenimi görmek için Fransa' ya gitti. 1934 yılında yurda dönen Nüzhet Gökdoğan, kadına henüz seçme ve seçilme hakkı verilmediği bir sırada " doçent " liğe seçildi. Daha sonra profesör olan Nüzhet Gökdoğan, önce bölüm başkanı, 1954 yılında da Profesörler Kurulu' nca dekan seçildi. Nüzhet Gökdoğan' ın " ilk kadın dekanı" olmasının yanında , ilk kadın astronomi profesörü, ilk kadın bölüm başkanı ve yine ilk kadın üniversite senatosu üyesi unvanlığı da bulunuyor.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
25 Eylül 2008       Mesaj #138
CrasHofCinneT - avatarı

İLK DEPREMLER

M.S. 1. yy' da oluşan depremler, ilk bilinenlerdir. Daha önceki depremler hakkında elde belge yoktur. Önemli depremler şunlardır: 668' de İzmir' de 20 bin, 1458' de Erzincan' da 30 bin, 1509' da İstanbul' da 13 bin, 1688' de İzmir' de yaklaşık olarak 20 bin, 1883' te Çeşme' de 15 bin, 1939' da Erzincan' da 32 bin 372, 1943' te İlgaz' da 4 binden fazla kişi ölmüştür. Deprem kuşağında bulunan ülkemizde, son yıllarda da zaman zaman çok ölümlü depremler oluşmaktadır.
Yakın zamanlarda olan 17 Ağustos 1999 tarihli Gölcük depreminde en büyük kayıplardan biri yaşanmıştır.

1720agustos

17 Ağustos Gölcük depreminden bir görüntü...
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
25 Eylül 2008       Mesaj #139
CrasHofCinneT - avatarı

İLK DENİZ FENERLERİ

Türkiye kıyılarında deniz fenerleri yapımına Kırım Savaşı sırasında başlandı. Boğazlar' da Anadolu ve Rumeli, Karadeniz' de Karaburun, Marmara' da Yeşilköy, Çanakkale' de Çimenlik, Kumkale, Gelibolu fenerleri, 1856 yılında dikildiler. 1857 yılında da İstanbul Ahırkapı, Çanakkale' de Nara ve Kilitbahir fenerleri yapıldı.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
25 Eylül 2008       Mesaj #140
CrasHofCinneT - avatarı

İLK DENİZCİLİK OKULU

Hamit Naci' nin desteğiyle kuruldu. Özel bir okuldu. 1909 yılında açıldı. 1928 yılında devletleştirilen 3 Haziran 1946' da Yüksek Denizcilik Okulu adını açıldı. Lise bölümü kaldırıldı. Okul, sivil kaptanla yüksek düzeyde denizci yetiştirir.