Arama

Havuçlu Kek Tarifi

Güncelleme: 6 Kasım 2008 Gösterim: 4.838 Cevap: 6
MeLL - avatarı
MeLL
Ziyaretçi
26 Ekim 2008       Mesaj #1
MeLL - avatarı
Ziyaretçi
HAVUÇLU KEK
havuclu kek

Sponsorlu Bağlantılar

Malzemeler:
  1. Kek Harcı:
    • 5 yumurta
    • 1,5 su bardağı şeker
    • 1 su bardağı rendelenmiş havuç, yıkanıp kabuğu kazınmış
    • 1 su bardağı ceviz, irice dövülmüş (ceviz yoksa fındık da olur)
    • 2 su bardağı un
    • 1,5 tatlı kaşığı tarçın
    • 1 paket (1 tatlı kaşığı) kabartma tozu
  2. Üzerine sermek için:
    • Pudra şekeri
Hazırlanışı:
1. Geniş ve derin bir kaba yumurtaları kırın. 1,5 su bardağı şekeri ekleyip (şeker tamamen eriyene kadar) mikserin en yüksek hız ayarıyla karıştırın.
2. 1 su bardağı rendelenmiş havucu ve 1 su bardağı dövülmüş cevizi ekleyip karıştırmaya devam edin.
3. Unu ve tarçını ekleyip tamamen özleşmelerini sağlayın.
4. 1 paket kabartma tozunu ekleyip, en düşük hız ayarında 2-3 kez karıştırın.
5. Fırını kek ayarında 175C'ye getirin. Kek kalıbının tüm iç yüzeyini fırça yardımıyla sıvıyağ ile yağlayın. (Ben altılı kek kalıbımı kullandım)
6. Harcı kalıbın içine boşaltın. Kalıbı fırına yerleştirip kekin içi tamamen pişene kadar pişirin. Kek pişince kalıbından çıkartmadan biraz soğumasını bekleyin (sıcakken tabanına yapışabiliyor). Soğuduktan sonra üzerine elek ile pudra şekeri serpin. (sıcakken serperseniz pudra şekeri erir.)

Alıntıdır,Ama bugün yaptım bu keki.Çok güzel olduMsn WinkMsn WinkTavsiye ederim arkadaşlar...
Nisyan-ı Bâtın - avatarı
Nisyan-ı Bâtın
Ziyaretçi
26 Ekim 2008       Mesaj #2
Nisyan-ı Bâtın - avatarı
Ziyaretçi
Eline sağlık Mell, ancak 2 su bardağı un gerçekten yeterli oluyormu,, bir seferinde öyle yaptım içi hamur kaldı artık biraz daha fazla un kullanıyorum.
Sponsorlu Bağlantılar
MeLL - avatarı
MeLL
Ziyaretçi
26 Ekim 2008       Mesaj #3
MeLL - avatarı
Ziyaretçi
Bugün aynen bu ölçü ile yaptım.Allahın izni ile,çok güzel oldu.GüvenebilirsinMsn WinkMsn Wink Ek olarak sadece 1 vanilya koydum.Tüm malzemeler için aynı bardağı kullandım ama tariftede olduğu gibi her malzemenin miktarı farklı.Bana güvenebilirsinMsn Wink Bir dene derimMsn Wink

Küçük bir öneri;Aynen bu ölçülerde yaparsan,şekerini 1,5 bardaktan birazcık daha az koyMsn WinkMsn Wink
Nisyan-ı Bâtın - avatarı
Nisyan-ı Bâtın
Ziyaretçi
26 Ekim 2008       Mesaj #4
Nisyan-ı Bâtın - avatarı
Ziyaretçi
Madem öyle diyorsun, denerim, tavsiyen için de tşk.ler ancak kesin 2 bardak şeker katarım bizimkiler biraz tatlı seviyor Msn Happy şimdi tarifini kopyalıyacağım Msn Happy artık cnm ne zaman kek isterse yaparım.
MeLL - avatarı
MeLL
Ziyaretçi
26 Ekim 2008       Mesaj #5
MeLL - avatarı
Ziyaretçi
Rica ederim ama şekerli seviyorlarsa 1,5 bardak şeker ekle bence.Gayet şekerli oluyor.Kolay gelsin sanaMsn Happy
GÜLGECELER - avatarı
GÜLGECELER
Ziyaretçi
27 Ekim 2008       Mesaj #6
GÜLGECELER - avatarı
Ziyaretçi
Mersı banada gonder mumkunmu sence canım cektı..Paylasım ıcın tesekkurler canım.
MeLL - avatarı
MeLL
Ziyaretçi
6 Kasım 2008       Mesaj #7
MeLL - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
GULGECELER adlı kullanıcıdan alıntı

Mersı banada gonder mumkunmu sence canım cektı..Paylasım ıcın tesekkurler canım.

Bitti canım malesefMsn Sad Ama bugün tekrardan yapacağım.Nereye yollayayımMsn Wink ??