Arama

Dünya Tarihinde İlkler - Sayfa 3

Güncelleme: 15 Aralık 2008 Gösterim: 26.975 Cevap: 71
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
4 Kasım 2008       Mesaj #21
CrasHofCinneT - avatarı

İLK TURBO - JET

Sponsorlu Bağlantılar

" Heinkel He - 178 " kod adıyla üretilen ve merkezkaç akımlı motorla çalışan ilk turbo - jetin planları Dr. Hans von Ohain tarafından çizildi ve ilk kez 24 Ağustos 1914 şafağında Erich Warsitz kumandasında Almanya' da Rostock - Marienehe arasında uçtu. Üç yıl sonra, daha uzun bir mesafeyi katetti. Dr. Ohain, Heinkel' e, 1936' da katılmıştı. İlk turbo - jet motorunun deneylerini de ertesi yıl yaptı. " He SI " kod adlı bu motorun denemeleri, Alman Havacılık Bakanlığı' ndan habersiz, gizli bir yörede gerçekleştirildi. Alman resmi makamlarının, He - 178' den, 1939 Ekim' ine kadar haberi olmadı.

Ölmediğine sevindim, hala acı çekebiliyorsun...
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
4 Kasım 2008       Mesaj #22
CrasHofCinneT - avatarı

İLK TURBO - JET İMALATI

Sponsorlu Bağlantılar

Seri olarak üretilen ve savaş uçağı olarak kullanılan ilk turbo - jet, " Messerschmitt Me 262A " dır. Bu uçak, ilk uçuşunu 18 Temmuz 1942 günü gerçekleştirdi. Üzerindeki Junkers Jumo 004 motorlarıyla saatte 540 mil yapabiliyordu. 4 adet MK. 10S 30 milimetrelik kısa namlulu silahı vardı. İlk yapılan 13 adet A-I savaş uçakları, Rechfeld ve Rechlin' deki deneme merkezlerine gönderildi. 1944 yılı Mart ve Nisan aylarına kadar gelişimleri sürdürüldü, Mayıs ayında ise seri üretime geçildi. 1944 Haziran' ında, dünyanın " ilk jet savaş uçağı filosu " Erprobungskommando EK 262, Lech - feld' de, Werner Thierfelder' in komutasında hazır bekliyordu.

CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
4 Kasım 2008       Mesaj #23
CrasHofCinneT - avatarı

SAVAŞAN İLK JET

Bir düşman uçağı ile savaşa tutuşan ilk jet, bir " Me 262 " tipi uçak oldu. Lechfeid' deki EK 262 filosundan olan bu Me 262, 25 Temmuz 1944 günü Münih üzerinde, İngiliz 544 RDF birliğine ait bir Mosquito ile kapıştı. İngiliz uçağının pilotu Teğmen Wall, Me 262' nin beş kez açtığı ateşten kurtulmayı başardı ve bulutların arasında kayboldu.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
4 Kasım 2008       Mesaj #24
CrasHofCinneT - avatarı

JETLERARASI İLK HAVA SAVAŞI

İki jet savaş uçağı arasındaki ilk çatışma, 8 Kasım 1950 günü Kuzey Kore üzerinde meydana geldi. Amerikan Hava Kuvvetleri' nden Teğmen Russel John Brow, " Lockheed F-80 " tipi uçağıyla, bir Sovyet " MİG-15 " ini vurarak düşürdü.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
4 Kasım 2008       Mesaj #25
CrasHofCinneT - avatarı

İLK UÇAK ÜRETİM ŞİRKETİ

Uçak üretmek üzere kurulan ilk şirket, Voisin Freres firmasıdır. 1906 yılı Kasım ayında, 26 yaşındaki Gabriel Voisin ve 24 yaşındaki kardeşi Charles Voisin tarafından Fransa' da " La rue de la Ferme, Billancourt " adresinde faaliyete geçti. Gabriel' in anılarında belirttiğine göre, uçak endüstrisinin temellerini attıkları zaman, bankada birkaç frankları ve ceplerinde de biraz bozuklukları vardı. Yanlarında eski bîr gemi yapımcısı Metayer ve Brost adlı kabin yapımcısı işçi olarak çalışıyordu. İlk siparişlerini 1906 yılı Aralık ayında Mösyö Florencie' den aldılar. Ancak, planlarındaki bazı hatalar nedeniyle uçak yerden kalkmadı. İlk başarılı üretimi de aynı ay içinde gerçekleştirdiler. 50 beygir gücündeki sekiz silindirli " Antoniette " motoruyla hareket eden bu uçağı, Parisli yontucu Leon Delagrange sipariş etmişti. Deneme uçuşunu 30 Mart i907' de bizzat Charles Voisin yaptı. Uçak aynı gün müşteriye teslim edildi ve bu tarih, dünya havacılık endüstrisinin " doğum günü " olarak kitaplara geçti.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
4 Kasım 2008       Mesaj #26
CrasHofCinneT - avatarı

TELSİZLİ İLK UÇAK

Telsiz taşıyan ilk uçak, 27 Ağustos 1910 günü New York' ta, Sheepshead Bay üzerinden uçtu. Kanadalı pilot J.A.D. McCurdy, H.M. Horton kumandasındaki yer istasyonuna şu mesajı gönderdi:
" Uçuş halindeki bir uçaktan gönderilen bu ilk mesajla, havacılık çalışmalarıyla ilgili gelişmelerde yepyeni bir sayfa açılıyor. "
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
5 Kasım 2008       Mesaj #27
CrasHofCinneT - avatarı

SAVAŞ SIRASINDA İLK UÇAK MESAJI

Savaş sırasında uçaklardaki telsizin ilk kullanımı, 24 Eylül 1934 günü gerçekleşti. İngiliz Hava Kuvvetleri' nden 4. RFC Birliği' ne bağlı Teğmen D.S. Lewis ve Teğmen B.T. James, " 1. Aisne Savaşı " sırasında, bir topçu harekâtını yönettiler. Öğleden sonra 04.02' de uçaktan alınan ilk mesaj, " Biraz kısa düşüyor. Ateş!.. Ateş!.." şeklinde idi. Saat 04.42' de alınan son mesajda ise pilotlar, "Artık eve dönüyoruz " dediler. Her iki teğmen de, birkaç gün sonra öldü.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
5 Kasım 2008       Mesaj #28
CrasHofCinneT - avatarı

UÇAĞA GÖNDERİLEN İLK MESAJ

1916 yılında, Mühendis Binbaşı C.E. Prince, yerden uçağa ilk mesajı göndermeyi başardı. Brooksland Havacılık Merkezi' nde yapılan deneme sırasında, Teğmen J.M. Furnival, saatte 50 mil hızla merkezin üzerinde dolaşıyordu. Birden, uçaktaki alıcıdan Binbaşı Prince' ın sesini duydu: " Selam, Furnie... Şu anda beni duyabiliyorsan, hareket halindeki bir uçağa ilk mesajı iletebildim demektir. " Furnival, kanatları üzerinde yatarak mesajı aldığını belirtti.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
5 Kasım 2008       Mesaj #29
CrasHofCinneT - avatarı

UÇAKLA YAPILAN İLK KEŞİF

Uçakla yapılan ilk keşif uçuşu, 9 Haziran 1910 günü, Fransız Ordusu' ndan Yüzbaşı Marconnet ve Teğmen Fequant tarafından, tek kişilik " Henri Farman " tipi bir uçakla gerçekleştirildi. Teğmen Fequant, uçağa kumanda ederken, Yüzbaşı Marconnet de, pilot koltuğu ile motor arasındaki daracık yere sıkışmış, kara ve demiryollarının, kasabaların ve köylerin fotoğrafını çekiyordu. İki korkusuz havacı, o gün iki buçuk saat içinde Camp de Chalons' tan Vincennes' e kadar 145 kilometre uçarak ayrı bir rekor kırdılar.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
5 Kasım 2008       Mesaj #30
CrasHofCinneT - avatarı

İLK FOTOĞRAFLI KEŞİF UÇUŞU

Fotoğraf makinesi kullanılarak yapılan ilk keşif uçuşu, Tripoli Harekâtı sırasında " Italian Servizi Aeronautici " den Yüzbaşı Piazza tarafından 24 Şubat 1912 günü " Bleriot XI " türü bir uçakla gerçekleştirildi. Kısa bir süre sonra Kumandan Sulsi, ilk sinekamera ile P.3. hava gemisine binerek havalandı ve düşman mevzilerinin filmini çekti.