Arama

Dünya Tarihinde İlkler - Sayfa 4

Güncelleme: 15 Aralık 2008 Gösterim: 27.026 Cevap: 71
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
5 Kasım 2008       Mesaj #31
CrasHofCinneT - avatarı

SAVAŞTA İLK KEŞİF UÇUŞU

Sponsorlu Bağlantılar

Bu tür bir uçuş, ilk kez 1911 - 1912 yılları arasında Türk - İtalyan Savaşı sırasında, Tripoli' deki İtalyan Hava Üssü' nün komutanı Yüzbaşı Piazza tarafından gerçekleştirildi. Piazza, 23 Ekim 1911 günü " Bleriot XI " tipi uçağıyla Tripoli' den havalanarak Aziziye' deki Türk mevzilerinin üzerinde uçtu. Bu, aynı zamanda bir uçağın savaş sırasında ilk kez kullanılışıydı. Üç gün sonra, Yüzbaşı Piazza ve Teğmen Gavotti, Türk hatları üzerinde bir başka keşif uçuşu yaptılar ve Sciara - Sciat muharebeleri sırasında savaş gemisi " Carlo Alberto " ile dağlarda mevzilenmiş İtalyan topçularının atışlarını yönettiler.

Ölmediğine sevindim, hala acı çekebiliyorsun...
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
5 Kasım 2008       Mesaj #32
CrasHofCinneT - avatarı

TELSİZLİ İLK SİVİL UÇAK

Sponsorlu Bağlantılar

1919 yılında, Aircraft Transport and Travel şirketi tarafından Londra - Paris arasında çalıştırılan " DH 42 GEALU ", telsiz takılan ilk sivil uçak oldu. AD I/S tipi telsiz, Marconi firması tarafından monte edilmişti.

CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
5 Kasım 2008       Mesaj #33
CrasHofCinneT - avatarı

HAVAYOLUYLA İLK TURİZM

Turizm amaçlı ilk uçak seferleri, 1932 yılında, Londra Politeknik Turing Derneği tarafından düzenlendi. O yıl, İngiliz Hükümeti, bir yıl önce yaşanan mali kriz nedeniyle, yurttaşlarını dış ülkelerde para harcamamaya çağırmıştı. Bu çağrı üzerine bir uçak kiralayan Politeknik Turing Derneği, tatil yapmak isteyenleri bu uçakla İsviçre' ye götürerek Seeburg' daki kendi tesislerinde ağırladı. Böylece, geziye katılanların ödedikleri ücretin yüzde 95 'i, yeniden İngiltere' ye dönmüş oldu. Bu şekilde tatile çıkan turistlerin 24 kişilik ilk grubu, Imperial Havayolları' na ait " Heracles " adlı uçakla, Mayıs ayında Croydon' dan Basle' ye beş saatte uçtular. İsviçre' de geçirilen bu güzel tatilin ücreti, günlüğü 12 ile 14 İngiliz lirası arasında değişiyordu. Yaptığı organizasyonlarla tatilcilerin güvenini kazanan ve onları uçak yolculuğunun güvenli olduğuna inandıran Turing Derneği yöneticileri, aynı yıl yedi Avrupa başkentini içeren " büyük bir tur" düzenlediler. Heracles uçağı ile yola çıkan turistler, 14 gün içinde 2 bin 829 mil uçtular ve Amsterdam, Berlin, Viyana, Budapeşte, Roma ve Paris' i ziyaret ettikten sonra Londra' ya döndüler. 1932 yılında da Londra Politeknik Turing Derneği, 900' ü aşkın turiste Avrupa kıtasını gezdirmişti.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
6 Kasım 2008       Mesaj #34
CrasHofCinneT - avatarı

İLK JET BOMBARDIMAN UÇAĞI

İlk jet bombardıman uçağı, Me 262 A-2 Strumvogel (Fırtınakuşu) adı altında geliştirilmek üzere 1944 Haziran' ında, Rheine' daki Kommando Schenk' e gönderildi. İlk jet bombardıman filosu da, 3. Staffel of L/KG 51 adı altında Ağustos ayı içinde Rheims yakınlarındaki Juvincourt' ta kuruldu. Filoda beş tane
" Fırtınakuşu " vardı. Bu bombardıman uçakları, planları gereği böyle bir görev için uygun olmamakla birlikte, Hitler' in kişisel baskısı sonucu üretilmişti.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
6 Kasım 2008       Mesaj #35
CrasHofCinneT - avatarı

UÇAKLARDA İLK ÇİFT YÖNLÜ HABERLEŞME

Çift yönlü haberleşme sistemine sahip olarak kurulan ilk filo, 141 no' lu Londra' yı Savunma Birliği' dir (RFC). Bu birliğin eğitimini yaptıran telsiz subayı F.S. Mockford, " Mayday " olarak da bilinen acil yardım çağrısını bularak, savaştan sonra dünyanın en ünlü kişileri arasına katıldı.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
6 Kasım 2008       Mesaj #36
CrasHofCinneT - avatarı

UÇAK TAŞIYAN İLK GEMİ

Üzerine kurulan uçuş güvertesi ile uçak taşıyan ilk gemi, Amerikan hafif kruvazörü " Birmingham " dır. Pilot Eugene Ely, 14 Kasım 1910 günü, gemi Chesapeake Körfezi' ne demir atmış durumdayken, 50 beygir gücündeki " Curtiss " tipi uçağıyla Birmingham' dan havalandı ve 2.5 mil uçtuktan sonra, Norfolk yakınlarındaki Willoughby Spit' e indi.
Bir geminin güvertesine uçakla ilk inen pilot da, Eugene Ely' dir. Bu pilot, 18 Ocak 1911 günü saat 11.01' de San Francisco Körfezi' nde bulunan Pennsylvania kruvazörünün 40 metrelik uçuş pistine inmeyi başardı.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
6 Kasım 2008       Mesaj #37
CrasHofCinneT - avatarı

SAVAŞAN İLK UÇAK GEMİLERİ

Uçak gemilerinin bir savaşta ilk kez aktif görev üstlenmeleri, 1914 yılı Nisan ayında oldu. O tarihte, ABD savaş gemisi " Mississippi " ile " Birmingham " kruvazörüne, beş Amerikan deniz uçağı ile birlikte Vera Cruz' a gitme emri verildi. Söz konusu uçaklar, gemilerin yan tarafından suya indirildikten sonra, Meksika hatları üzerinde keşif uçuşu yapmak üzere havalandılar.

CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
6 Kasım 2008       Mesaj #38
CrasHofCinneT - avatarı

SEYİRDEKİ GEMİDEN UÇAKLA İLK KALKIŞ

Böyle bir kalkışı, dünyada ilk kez Teğmen Samson, " Short S.JB " türü uçağıyla Weymouth' ta 8 Mayıs 1912 günü gerçekleştirdi. O gün, İngiltere Kralı V. George, donanmayı teftiş ediyordu. Teğmen Samson, 10.5 knot hızla seyreden HMS Hermes gemisinden uçağıyla birlikte havalandı.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
6 Kasım 2008       Mesaj #39
CrasHofCinneT - avatarı

UÇAK GEMİSİNDEN KALKAN VE İNEN İLK JET

21 Temmuz 1946 günü Cape Henry açıklarında bulunan ABD Donanması' na ait " USS Franklin D. Roosevelt " uçak gemisinden , Teğmen James J. Davidson' un pilotluğunda havalanan XFD- l Phantom, bir uçak gemisinden havalanarak tekrar inen ilk jet uçağı oldu. Geminin pist uzunluğu 153 metreydi.
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
6 Kasım 2008       Mesaj #40
CrasHofCinneT - avatarı

İLK UÇAK GEMİSİ

Dünyada, uçak gemisi olarak inşa edilen ilk savaş gemisi, ilk planları bu amaca uygun olmasa da, İngiliz Donanması' ndan " HMS Ark Royal " dir. 122 metre uzunluğundaki bu gemi, 1914 yılı Eylül ayında Blyth' ta kızağa kondu. Ertesi yıl 9 Aralık' ta denize indirildi. Yapımı sırasında amiralliğin emriyle planlarında bazı değişiklikler yapıldı ve alt güvertesinde 10 deniz uçağı taşıyacak şekilde geliştirildi. Ark Royal, yapımının hemen ardından Çanakkale Boğazı' na gitti ve savunma amaçlı ilk görevini de 17 Şubat 1917 günü Bozcaada' da yaptı, O gün Ark Royal' den havalanan bir uçak, Türk mevzileri üzerinde keşif uçuşu yaparak bilgi topladı.
" Tekerlekli uçak " taşımak amacıyla inşa edilen ilk savaş gemisi ise, İngiliz Donanması' ndan " HMS Furious " tur. 1917 yılı Haziran ayında donanmaya katılan bu gemi, hem kruvazör, hem de uçak gemisi özelliklerine sahipti. İlk yapıldığında, üzerinde yalnızca kalkış güvertesi vardı. Taşıdığı altı uçağın havada görevini tamamladıktan sonra karaya inmesi planlanıyordu. Ancak, bunun yeterli olmadığı görüldü ve 1917 Kasım' ında yeniden kızağa çekilerek bir iniş güvertesi monte edildi. Furious' un en önemli özelliklerinden biri, uçağı hangardan uçuş güvertesine çıkaran hidrolik kaldırma sistemiydi.
Uçak gemisi olarak planlanan ve o amaçla yapılan ilk gemi, Japonlar tarafından 9 Aralık 1919' da denize indirilen " Hosho " dur. Hosho, ilk görevini 30 Kasım 1922 günü Tateyama açıklarında yerine getirdi. En çok 25 deniz mili yapabilen bu gemi, 21 uçak taşıyordu.