Arama

2008 - 2009 SBS puanları düşer mi?

Güncelleme: 5 Ağustos 2011 Gösterim: 147.060 Cevap: 62
sbs kurbanları - avatarı
sbs kurbanları
Ziyaretçi
3 Şubat 2009       Mesaj #1
sbs kurbanları - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben 2008 de sbs sınavına girdim aldığım puan tam sınırda 404 puan oks sınavında bu puanla istediğim liselere girebiliyordum oysa simdi ya 390 kusurlarda liseler war yada 420 baslıyor ve biz neye göre sınav oluyoruz hangi ülkede türkiyedeki gibi bi sınav sistemi var bu sınav sistemi devam ederse bu sınav yüzünden intiharlar başlıcak eskiden okumak kolaymış ama okuyacak insan yokmuş simdi ise okuyacak insan var okumak çok zor bir de okumak yazma oranını yüksetmek istiyorlar o zaman siz okul puanlarını düşürün ki cahil toplum olmaktan kurtulalım herşeyimiz dış ülkelerden alıntı birde bu dış ülkelerden sınav sistemini örnek olsana çok iyi olucak.sorun 2008 2009 sbs lise puanları düşer mi?Msn Confused
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
SBS sınavınında puanların açıklanması ile birlikte kafalar karıştı. Puanı yüksek olduğu halde sınıf puanı düşen öğrenci velileri ile okullar karşı karşıya gelecek.

Sponsorlu Bağlantılar
SBS'de Neler Oluyor ?

OKS'de soruların tümünü yapan 272 kişi çıkınca Ooo! çekmiştik. MEB'e haksızlık etmişiz. Çıtayı daha da yükselttiler. SBS'de bu rakam bine yaklaştı. 6 sınıflarda tam 829 kişi soruların tümünü cevapladı, 7'lerde de durum farklı değil.
Böyle bir sınavda nasıl doğru bir ölçme değerlendirme ya da sıralama yapılacak? Cevabını bulana aşk olsun. MEB'in, SBS'de il ve Türkiye sıralamalarını açıklamaması da zaten bu yüzden.
Ama daha büyük kaos, tıpkı OKS'de olduğu gibi, hatta daha fazlası, Yıl Sonu Başarı Puanı'ndan kaynaklandı. Öylesine çelişkiler ve puan farklılıkları var ki ne anlamak mümkün ne içinden çıkmak. Velilerin kafası bu konuda karmakarışık. Bilgi alacakları bir makam ise yok gibi.
En büyük karmaşa da karnelerde 5'lik, SBS değerlendirmesinde ise 100'lük sistemin kullanılması. Örneğin, elimizde tüm notları 5 olduğu halde, tüm notları 5 olmayan öğrencilerden daha düşük YSBP olan örnekler var.
Dahası aynı okuldan mezun olan öğrencilerden YSBP'si 84 olup da, 82 olandan daha düşük ek puan alanlar var. Üstelik Davranış Puanları da aynı olmasına rağmen.
Eğer ortada bir yanlışlık söz konusu değil ise puanlamanın nasıl yapıldığı en ayrıntılı bir şekilde ortaya konmalıdır. Yoksa MEB'e duyulan güven hepten yok olacaktır. Bu duruma düşürmeye de hiç kimsenin hakkı yoktur.
Bakan Çelik ve çevresi, bu konudaki eleştirilere de mutlaka bir kılıf uyduracaklardır. Yaşanan kaosu da ciddiye almayacaklardır. İşte gelen mail'lerden sadece birkaçı, üstelik en usturupluları:
'Bir öğrencimin seviye belirleme puanı 463.361, yıl sonu başarı puanı 87.16 davranış puanı 100, sınıf puanı 463.52 olmuş.
Diğer öğrencimin ise seviye belirleme puanı 347.066, yıl sonu başarı puanı 79.23 davranış puanı 100 ve oluşan sınıf puanı 378.269. Yani 31 puanlık artış var ikincide. Neden, anlayamadık.'
'Kılavuzda, okullarda verilen seminerlerde ve basında, puanın 3 alandan, belli yüzdeliklerle hesaplanacağı bilgisine sahibiz. SBS test sonucunun yüzde 70'i, okul başarı puanının yüzde 25'i, davranış notunun yüzde 5 alınarak bir sınıf puanı oluşturulacağı söylendi ve yazıldı. Ancak sonuçlar bu şekilde değil. Ortada bizlere bildirilmemiş bir hesaplama yöntemi var. Lütfen açıklansın.'
'Oğlumun SBS puanı 468, başka bir arkadaşının 465, araya yıl sonu başarı puanı girince oğlumun puanı 460'a iniyor, arkadaşının 470'e çıkıyor. Yıl sonu başarı puanı aynı zamanda davranış puanı 500 puana çevrilip öyle değerlendirildiği için sınıf puanı üzerinde oldukça fazla etki yapıyor. Benim korkum şu ki, öğrenci ve velinin öğretmen seçme şansı yok. Bazı öğretmenler, 'Aferin, çok gayretlisin' diyerek fazla notlar verirken, bazıları ise 'Benim dersimden kimse tam not almamıştır' diyerek övünüyor. Yazılılardaki soru nitelikleri ve öğretmen karakterleri bu kadar farklı iken yıl sonu başarı puanının ve davranış puanının adil olmadığını, olamayacağını düşünüyorum.'
'Türkiye'nin yoğun gündeminde bir skandal daha. Ülkemizde milyonlarca öğrencinin girdiği SBS'de puan ve veri hataları gene geleceğimiz olan çocukları olumsuz etkilemektedir. Ekteki dosyaları incelediğinizde karne ve sınav sonuç belgelerindeki YSBP'lerin farklı olduğunu göreceksiniz. Bu örneklerden maalesef çok var.'
Açıklanan SBS sonuçlarına göre 6. sınıfta bir öğrenci 500 tam puan almıştır. Okul puanı 89 ve sınıf puanı 491'e inmiştir. İkinci bir örnek ise SBS puanı 470 ve okul puanı 90, sınıf puanı 477, yani sınıf puanı 7 puan yükselmiştir. Bu ne biçim adaletsizlik, notların bu kadar büyük aralıklarla etki etmesi nasıl izah edilir?'
'SBS 7 sınıfta, sınıf puanında çok büyük farklılıklar var. Bunun nedeni ne olabilir? 1 öğrencinin SBS puanı 468, sınıf puanı 476. Aradaki fark 8 puan, diğer öğrencinin SBS puanı 376, sınıf puanı 412. Aradaki fark 36 puan. SBS ve sınıf puanları arasındaki fark çok fazla ama davranış puanları aynı. Bu fark neden?'
Özetin özeti: Bu tartışma daha çok su kaldırır. Milli Eğitim Bakanlığı bir an önce ayrıntılı bir açıklama yapmalıdır.

Quo vadis?
sbs cananarı - avatarı
sbs cananarı
Ziyaretçi
4 Mart 2009       Mesaj #3
sbs cananarı - avatarı
Ziyaretçi
BU SENE SBS SINAVI ANAFENİN SORULARI OLACAKMIŞ ÖYLEMİ SBS KOLAY OLUP ZOR OLACAKMIŞ 2009 DA SAĞLIK MESLEK LİSELERİ KAÇ PUAN OLACAK
SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
4 Mart 2009       Mesaj #4
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
sbs cananarı adlı kullanıcıdan alıntı

BU SENE SBS SINAVI ANAFENİN SORULARI OLACAKMIŞ ÖYLEMİ SBS KOLAY OLUP ZOR OLACAKMIŞ 2009 DA SAĞLIK MESLEK LİSELERİ KAÇ PUAN OLACAK

Sağlık Meslek liseleri taban puanları için tıklayınız
sbs kurbanı - avatarı
sbs kurbanı
Ziyaretçi
9 Mayıs 2009       Mesaj #5
sbs kurbanı - avatarı
Ziyaretçi
bu yanlış çünkü millieğitim bakanlığı sorular kendi hazırlıyo ben sordum
~PRENSES~ - avatarı
~PRENSES~
Ziyaretçi
22 Mayıs 2009       Mesaj #6
~PRENSES~ - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Benimkide 409 0FFFF 0ff yanıy0m
probLem girL - avatarı
probLem girL
Ziyaretçi
22 Mayıs 2009       Mesaj #7
probLem girL - avatarı
Ziyaretçi
Bende sınavın ilk kurbanLarından biriSiyim.445 çektim..(6.sınıfta)
Bu sene sınav soruları bıraz daha zor olacak büyük bi ihtimalle.çünkü gecen sene ilk defa Sbs sınavı oldugu için sorular kolaydı.. ve tam puan alanların sayısı oldukca fazlaydı.Ama bu sene,gecen seneye göre daha zor olacak.PuanLar da zor olduğu için düşecek.Böylece de Sbs puanLarı düşüRmek zorunda kaLacakLar.. Msn Happy

ßu arada SBS yaklaştı..Girecek olanlara başarıLar..! Msn Wink
swl - avatarı
swl
Ziyaretçi
26 Mayıs 2009       Mesaj #8
swl - avatarı
Ziyaretçi
ben 6. sınıftayım, bu sene yeni gireceğim. okulda liselerin puanları ile ilgili bilgi veriyor.
merak edip, fen liselerine baktım:
biri 492, diğeri 477.
iğrenççççççççççççççççççççççççççççççççMsn Thinking
o kadar çalışıyorum, kazanamazsam....SopaSopaSopa
57can22 - avatarı
57can22
Ziyaretçi
26 Mayıs 2009       Mesaj #9
57can22 - avatarı
Ziyaretçi
ben 4. sınıfa gidiyor olabilirim ama zeki ve okul birincisi olduğum için bunlar hakkında bilgim var geçen gün internette gezerken geçen senenin 6. sınıf soruları buldum ve çözdüm puanım 389 gibi bişey çıktı bu sene herhalde zor olcak ben girmicem ama abla ve abilerime başarılar diliyorum
batu14 - avatarı
batu14
Ziyaretçi
26 Mayıs 2009       Mesaj #10
batu14 - avatarı
Ziyaretçi
ARKADAŞIM SUAN TÜRKİYEDE BİNLERCE GENÇ ÖĞREBCİ VAR VE BU GEN ÖĞRENCİLERİ
ALABİLECEK FAZLALİSE YOK BUNLARIN İÇİNDEN SADECE BELİRLİ KİŞİLERİ ALICAKLAR
BUNUN İÇİN SAVAŞ VERİYORUZ BİRİLERİNİN DÜŞMESİ GEREK DEMİ