Arama

Dünya Kentleri: Concepcion

Güncelleme: 9 Mayıs 2011 Gösterim: 1.232 Cevap: 1
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
13 Nisan 2010       Mesaj #1
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Concepcion, Şili
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Ad:  800px-Skylineconce.jpg
Gösterim: 158
Boyut:  36.1 KB
Concepción'un panaromik görünümü

Concepcion, Şili'de 220.000 nüfuslu bir şehir (2004 itibariyle)
Başkent Santiago ve Valparaiso ile beraber ülkenin en önemli üç şehrinden biridir. Santiago'dan sonra ülkenin ikinci önemli ekonomi merkezidir.

Coğrafya

Concepcion, Santiago'nun 500 km güneyinde, bu kısmında 1.8 km genişliğine ulaşan ve şehrin yakınlarında Büyük Okyanus'a dökülen Bío-Bío Nehri'nin kıyısında yer alır. Liman şehri ve donanma üssü olan Talcahuano ile komşudur. Bu iki şehir arasında Carriel Sur Havaalanı bulunur. Concepcion ve başkent Santiago arasında günlük tren bağlantısı mevcuttur.

Tarihçe

Concepcion, 1550 yılnda Pedro de Valdivia tarafından, bugün komşusu olan liman şehri Penco 'nun yerinde kuruldu. şehir birçok defa Mapuche saldırılarına uğrayarak yıkıldı.

1751'deki kuvvetli bir deprem sonucu yıkılnca, şehir 1754'te iç kısımlara taşınır. 20 Şubat 1835 tarihindeki 8.5 şiddetindeki çok güçlü bir deprem sonucu tüm şehir yıkılır. Charles Darwin enkaz altındaki şehri ziyaret eder. Bu depremi, 1839 ve 1960 yıllarında takip eden iki büyük deprem de, şehri bir kez daha yıkar ve çok sayıda kurban alır. (Bkz;Büyük Şili Depremi) Bu zamandan beri de, büyük zararlardan kaçınmak ve depremlerde dayanmasını sağlamak maksadıyla, binalar alçak olarak ve çelik-beton teknolojisiyle inşa edilir.

1818 yılında Concepcion'da Şili'nin bağımsızlığı ilan edilir.

1882 şehrin nüfuzu 19.000 dir.

1995 yılından itibaren, giderek büyüyen konut ihtiyacını karşılayabilmek için giderek artan sayıda gökdelenler oluşur. Şehrin genişlemesine olanak vermeyen alan darlığı ve yükselen arsa fiyatları, bu yapılaşmayı zorunlu kılmaktadır.

Eğitim ve kültür

Concepción iki tane üniversiteye sahiptir. 1919 yılında, uluslararası çok iyi bir üne de sahipUniversidad de Concepción kurulur. 1958 yılında ikinci bir üniversite olan, ismini Bío-Bío Bölgesi'nden, daha doğrusu şehrin kıysına kurulduğu Bio-Bio nehrinden alan Universidad del Bío-Bío kurulur.

Concepcion'da birçok uluslararası okul vardır (örn. Alman Okulu, İngiliz Okulu, Fransız Okulu). Ayrıca sinema olarak ve konserlerde de kullanılan bir tiyatro da mevcuttur. Hualpén'de 1900 lü yılların yaşam kültürünü gösteren bir müze vardır.

Universidad de Concepción neredeyse tek başına tüm şehrin külürel yaşamını şekillendirir. Burada düzenli olarak, ülkenin bütün bölgelerinden müzisyenlerin katıldığı Jazz konserleri, küçük film festivalleri, dans programları ve diğer kültürel olaylar bulunur. Bunların dışında üniversite arazisinde sanat galerisi bulunur.

Şehirde birinci ligde oynayan bir futbol klubü ve bir basketbol takımı vardır.

Ekonomi
Concepcion, çevredeki verimli topraklarda yetişen tarım ürünleri için bir ticari merkezdir. şehir ekonomisi için önemli unsurlar, temel gıda maddelerinin işlemesi, demir-çelik endüstrisi ile petrol, kimya ve ahşap işleme endüstrileridir.

Concepcion, Panamerikan karayoluna 82 km mesafededir

ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
9 Mayıs 2011       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs

Sponsorlu Bağlantılar
Concepcion

images?qtbnANd9GcTzhlFBxl7  MA8mrN1HkKWUVc30FbPJg1sYW817pS9MpGmmBkTag

Güney Orta Şili'de aynı adı taşıyan yönetim bölgesinin merkezi olan liman. Bio Bio Irmağı'nın ağzı yakınında, Güney Şili'nin en önemli ticaret kentidir. Önemli iskeleri, Pasifik kıyısında Tomé ve Talcahuano'dur. 1550'de Pedro ve Valdivia tarafından kurulmuş, birkaç kez depremle yıkılmıştır. Nüfusu 330.448 (1992).


Benzer Konular

20 Ağustos 2013 / _Yağmur_ Taslak Konular
22 Şubat 2014 / Zopir Turizm
8 Şubat 2014 / Jumong Turizm
1 Eylül 2010 / LaSalle Taslak Konular
1 Eylül 2010 / ener Taslak Konular