Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 4.174|Cevap: 1|Güncelleme: 7 Mart 2016

Ömer Seyfettin ve Ziya Gökalp'in yeni lisan hareketiyle ilgileri nedir?

Mesaja atla
prensesss
16 Kasım 2011 20:00   |   Mesaj #1   |   
prensesss - avatarı
Ziyaretçi
Ömer Seyfettin ve Ziya Gökalp'in yeni lisan hareketiyle alakası nedir?
Son düzenleyen Safi; 7 Mart 2016 06:14
MasterOfPuppets
16 Kasım 2011 21:38   |   Mesaj #2   |   
MasterOfPuppets - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Ömer Seyfettin, Ziya Gökalp, Ali Canip, Âkil Koyuncu'nun öncülüğündeki Genç Kalemler ve Yeni Lisan hareketi “Milli bir edebiyat milli bir dille yaratılabilir" görüşünü ortaya atıp, Türkçe'nin sadeleşmesi için şu ilkeleri kabul ve ilân etmişlerdir:

1- Arapça ve Farsça gramer kurallarının kullanılmarnası, bu kurallarla yapılan terkiplerin kaldırılması,
Sponsorlu Bağlantılar
2- Arapça ve Farsça kelimelerin Türkçe'de söylendikleri gibi yazılması,
3- Başka Türk Lehçelerinden kelimeler alınmaması,
4- İstanbul konuşması esas alınarak yeni bir yazı dilinin meydana getirilmesi,
5- Dil ve edebiyatın doğu-batı taklitçiliğinden kurtarılması,

Türk şair, yazar ve fikir adamları arasında kısa zamanda yayılan bu yeni lisan ve millî edebiyat anlayışı, bir edebiyat akımı halini almış ve devrin hemen bütün şair ve yazarları bu anlayışla eserler vermişlerdir. Bu dönemde sade dille eser veren şair ve yazarlardan bazıları şunlardır: Ziya Gökalp, Ömer Seyfettin, Faruk Nafiz, Halit Fahri, Orhan Seyfi Yusuf Ziya Enis Behiç, Halide Edip, Yakup Kadri, Refik Halid, Reşat Nuri, Yahya Kemal; Türkçü hareketin içinde bulunmamak beraber Mehmet Akif, Süleyman Nazif ve daha bir çok isim.
Günümüz Türkçesi’nin sadeleşmesinde ve gelişmesinde Yeni Lisan Hareketi ilk devre, başlangıç devresi olarak düşünülürse, ikinci devresi de 1930'larda başlayan "Dil İnkılâbı" devresidir. Bu devrede Atatürk'ün öncülüğü ile Türkçe'ye devlet elî uzanmış, sadeleşme ve Türkçecilik bir "devlet politikası" haline getirilmiştir. 1928'de Lâtin Alfabesi'nin kabulü ve 1932'de Türk Dil Kurumunun kuruluşu, Türkçe'nin sadeleştirilip zenginleştirilmesi yanında araştırılıp incelenmesini de sağlamıştır.
Son düzenleyen Safi; 7 Mart 2016 06:13
Hızlı Cevap
Mesaj:
Taslak Konular forumu 'Ömer Seyfettin ve Ziya Gökalp'in yeni lisan hareketiyle ilgileri nedir?' konusunu görüntülüyorsunuz: Ömer Seyfettin ve Ziya Gökalp'in yeni lisan hareketiyle alakası nedir?...

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç