Arama

Enfarktüs (Kalp Krizi) - Sayfa 2

Güncelleme: 29 Eylül 2018 Gösterim: 14.229 Cevap: 12
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
19 Temmuz 2017       Mesaj #11
Avatarı yok
Yasaklı

Kalp Krizi için Kalp Görüntüleme Yöntemi!


Araştırmacılar kalp krizini tahmin edebilecek yeni bir kalp görüntüleme yöntemi geliştirdi. Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre yeni görüntüleme sistemi, dünyada en çok ölüme neden olan tıbbi vakalar grubuna giren kalp krizi ve felç tedavisi adına bir devrim niteliği taşıyor. İlgili sistemle kalp damarlarının etrafındaki yağ, iltihaplanma ya da kızarıklık şeklinde açıklanabilecek enflamasyon inceleniyor. Bu bağlamda da kalp krizi ya da felç riski altındaki hastalarda bunları önlemek için daha yoğun bir tedavi uygulanabileceği umuluyor.
Sponsorlu Bağlantılar

Kalp Krizine Neden Olan Etken Nedir?


Kesik sonrası kızarma, şişme veya acı hissi enflamasyon olarak tabir ediliyor. Bu durum vücuttaki tüm dokularda gözlenebiliyor. Kalp damarlarının içindeki enflamasyon, istikrarsız plakların birikimiyle ilişkilendiriliyor. Bu plaklar parçalanabiliyor ve kalp damarını tıkayıp, kalbi oksijensiz bırakıyor, yani bir başka deyişle kalp krizini tetikliyor. Araştırmacılar bu bağlamda önemli olanın kalp damarlarının içindeki enflamasyonu görebilmek olduğunu ve bunun oldukça zor olduğunu belirtiyor.

Yapılan araştırma, enflamasyonun kalp damarlarının dışındaki yağların davranışını nasıl değiştirdiğini de gösteriyor. Enflamasyon olduğunda yağ çözünmeye ve etrafındaki doku daha fazla sulanmaya başlıyor. Söz konusu durum zaten kalp muayenelerinin bir parçası olan tomografilerde de gözlenebiliyor. Enflamasyon seviyesi ve risk, doku kızardıkça buna paralel olarak artıyor.

Kaynak: BBC Bilim / Science Translational Medicine (13 Temmuz 2017)

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 19 Temmuz 2017 20:34
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
22 Ekim 2017       Mesaj #12
Avatarı yok
Yasaklı

Kalp Krizine Karşı Makarna Üretildi!


İtalyan bilim adamları kalp krizini önleme amaçlı yeni bir tür makarna üretti. Üretilen makarnanın kalp krizi geçiren fareler üzerinde denendiği ve ilgili makarnayı yiyen farelerin hayatta kalma oranlarının buna paralel arttığı belirlendi. Toskana'da Sant'Anna İleri Çalışmalar Okulu'nda görevli bilim adamları, durum buğday unu ile tam tahıllı arpa ununu karıştırarak yeni bir tür makarna üretti.
Sponsorlu Bağlantılar

Damar sağlığı için önemli olan beta glukandan zengin makarnayı tüketen farelere kalp krizi geçirtildiğinde, farelerin hayatta kalma oranlarının sadece durum buğday unundan hazırlanan makarnayı yiyenlerden daha yüksek olduğu keşfedildi. Söz konusu araştırmada ayrıca arpa yiyen farelerde kalp hasarının daha az olduğu gözlendi. Araştırmacılar vücudun yeni makarna türü aracılığıyla strese ve koroner damar rahatsızlığına karşı daha dayanıklı hale geldiğini belirtti.

Kaynak: AA Bilim Teknoloji / Scientific Reports (20 Ekim 2017)

Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
29 Eylül 2018       Mesaj #13
Avatarı yok
Yasaklı

Balık Yağı İlacının Kalp Krizi Riskini Belli Bir Oranda Azalttığı Belirlendi!


Yeni denenen bir balık yağı ilacının yüksek risk grubu hastalarda kalp krizi ve inme riskini yüzde 25 oranında azalttığı belirtildi. 5 yıl içinde 8,179 kişide denenen Vascepa adlı ilaç, sadece yüksek oranda saflaştırılmış icosapent etil (Omega 3 yağ asidi EPA'nın bir türü) içeriyor. Yüksek oranda balık yağı alınması, kolesterolü artırabiliyor. Ancak bu ilaçtaki saflık derecesiyle kolesterolün artmadığı belirtiliyor. İlacın denemelerinde, kolesterol seviyeleri statin grubu ilaçlarla kontrol altında tutulan, ancak trigliserid düzeyleri yüksek olan hastalara odaklanıldı. Daha önce balık yağıyla yapılan birçok denemeden sonuç alınamaması nedeniyle, bazı kalp-damar uzmanları statine ek olarak balık yağının kullanılmasına şüpheyle yaklaşıyordu. Balık yağındaki Omega 3 yağ asitleri EPA ve DHA, enflamasyonu azaltıyor ve trigliserid seviyesini düşürüyor. İlgili asitler, aspirin gibi kan inceltici bir etkiye de sahip. İlacı geliştiren Amarin adlı şirket, söz konusu ilaca dair kapsamlı bulguları Kasım'da düzenlenecek Amerikan Kalp Derneği'nin kongresine sunacak.


Kaynak: BBC Bilim / Science (26 Eylül 2018)
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

5 Ekim 2012 / sadi14 Soru-Cevap
28 Ağustos 2007 / Samenta Tıp Bilimleri
6 Kasım 2014 / Misafir Tıp Bilimleri
24 Eylül 2013 / Misafir Tıp Bilimleri