Arama

Ambulans ve Ambulans Hizmetleri

Güncelleme: 15 Eylül 2008 Gösterim: 4.256 Cevap: 1
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
6 Şubat 2008       Mesaj #1
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Ambulans nedir? Ambulans hizmetlerinden nasıl faydalınılır?
Vatandaş olarak ambulans hizmetleri hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz.
Sponsorlu Bağlantılar
  • Kaç çeşit ambulans vardır?
  • Ambulansa ücret vermek gerekir mi?
  • Fiyat tarifelerini kim belirliyor?
  • Özel ambulans hizmetlerinin farkı nedir?
  • Ambulans, cenaze nakil aracı olarak kullanılabilr mi?
  • ahte ambulans hizmetini nasıl anlarız?
Bir sağlık vakasında bilmemiz gereken bir çok bilgiyi ne yazık ki bilmemekteyiz. Burada bu konuya ilişkin özet bilgilere yer verilmiştir.

Kara ambulansları iki tiptir:
1) Acil Yardım Ambulansları
2) Hasta Nakil Ambulansları

Acil Yardım Ambulansları daha üst donanıma sahip olup içinde doktor olan bir ekip ile hareket eden ve her türlü acil vakaya müdahale edebilme yeteneğindeki ambulanslardır.
Hasta Nakil Ambulansları ise içinde stabilize edilmiş olan bir hastanın güvenli olarak taşınabileceği kadar tıbbi cihaz bulunan ve en az bir sağlık personelinin hastaya eşlik etmesi gereken ambulans tipleridir.
Ambulanslar hasta nakli dışında herhangi başka bir amaçla (personel nakli, malzeme taşıma, cenaze nakli) kullanılamazlar.
Cenaze nakli, Hıfzıssıhha Kanununa göre belediyelerin sorumluluğunda olan ve bu iş için ayrılmış araçlarla yapılması gereken bir hizmettir.
Ayrıca vatandaşlarımızın da ambulans hizmetlerini 112 İl Ambulans Servisi Başhekimlikleri ile Ambulans Uygunluk Belgesi bulunan ambulans servisleri dışındaki kişilerden talep etmemeleri, ambulans hizmetinin devlet tarafından bedeli ödenen bir hizmet olduğunu bilerek hareket etmeleri kendileri açısından çok önemlidir.

Hangi durumlarda ambulans çağırmalıyız?
112 ambulans hizmeti yukarıda belirtildiği gibi doktorlu ve sağlık personelinin içinde bulunduğu bir hizmettir.
Doktorun olmadığı durumlarda paramediklerinde hasta taşımaya, hastaya müdahale etmeye yetkileride vardır. O yüzden acil durumlarda çağrılması başka hastaların zamanında ve sağlıklı faydalanması için önemlidir.
Ambulansların asıl amacı hastayı en doğru ve en hızlı şekilde hastayı en yakın sağlık kuruluşuna teslim etmek olduğu gibi bazı aracı olmayan ve yardıma muhtaç hastaları nakletmek için hasta nakil ambulanslarıda mevcuttur. Cenaze işleri içinde faydalanılabilecek belediye ambulansları da vardır.

Son düzenleyen kompetankedi; 28 Mart 2008 16:06
asla_asla_deme - avatarı
asla_asla_deme
VIP Never Say Never Agaın
15 Eylül 2008       Mesaj #2
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
AMBULANS sözcüğü, yürümek anlamındaki Latince ambulare fiilinden gelir. Gerçekten ilk ambulanslar, savaşta yaralananlara hızla yardım edebilmek için orduları izleyen "gezi­ci" hastanelerdi. 18. yüzyıl sonunda Fransız­lar ambulans arabalarını hizmete soktular. Kırım Savaşı (1853-56) sırasında bugünkü anlamda ambulanslar yoktu. Yaralılar insan­ların ya da atların çektiği arabalarla hastane­lere taşınırdı. 1864'te imzalanan Uluslararası Cenevre Sözleşmesi savaş alanlarında çalışan ambulanslara saldırılmasını yasakladı. İlk sivil ambulans örgütü 1878'de İngiltere'de ku­ruldu.

Sponsorlu Bağlantılar
ambulansxd0

Çağdaş ambulanslar genellikle beyazdır. Kolay tanınabilmeleri için Türkiye'de Kızılay, Hıristiyan ülkelerde Kızılhaç işareti taşırlar. Bir ambulans siren çaldığı zaman öbür araçlar yolundan hızla çekilmelidir. Bazı ülkelerde, ambulansların acil durumlarda hız sınırlarını aşmalarına ve trafik işaretlerine uymamaları­na izin verilir. Özel durumlarda, adalarda ya da gemide hastalananlar için uçak ya da tekneler kullanılır.

İyi donanımlı bir ambulans birçok değişik hastalığa ve kaza olayına göre hazırlanmıştır. Yatması gereken hastalar için tekerlekli sedyeler, oturabilenler için oturacak yerler, ambulans görevlileri için özel yerler ve çok sayıda ilkyardım donanımı vardır. Bunlar arasında yapay solunum aygıtı, oksijen tüpü ve ağrı kesici ilaçlar sayılabilir. Bazı ambu­lanslarda kalp hastalarına yardımcı olabilecek elektronik aletler de bulunur. Ambulanslar­daki yardımcı sağlık görevlileri hastanın duru­mu hakkında bilgi alıp vermek için hastane ile telsiz aracılığıyla bağlantı kurarlar.

Kaynak: MsXLabs.org & Temel Britannica

Şeytan Yaşamak İçin Her Şeyi Yapar....

Benzer Konular

2 Ocak 2018 / Misafir Soru-Cevap
3 Kasım 2012 / P.u.S.u Meslekler
28 Nisan 2015 / burakcan95 Soru-Cevap
9 Eylül 2009 / ThinkerBeLL İletişim Bilimleri
21 Mart 2008 / Gabriella Meslekler