Arama

Reye Sendromu

Güncelleme: 11 Ağustos 2017 Gösterim: 1.163 Cevap: 1
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
11 Ağustos 2017       Mesaj #1
perlina - avatarı
Ziyaretçi

Reye Sendromu

Ad:  reye sendromu.jpg
Gösterim: 724
Boyut:  40.0 KB

Reye sendromu, çocuklarda basit bir virüs enfeksiyonunun (örn. grip, suçiçeği) ardından ortaya çıkan, karaciğerde yağlı dejenerasyona ve beyin ödemi sonucunda ölüme neden olabilen akut hastalık.
Sponsorlu Bağlantılar

Avustralyalı patolog R. D. K. Reye tarafından 1963’te tanımlanan hastalık 20.yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmış yeni bir hastalık olabileceği gibi daha önceleri yanlış tanı konmuş bir hastalık da olabilir.

On sekiz yaşın altındakilerde, genellikle çok küçük çocuklarda ortaya çıkar. Çocuk virüs enfeksiyonundan iyileşmeye başlarken bulantı, kusma, komaya benzer halsizlik ve zihinsel bulanıklık başladığı kabul edilebilir. Birkaç saat ya da birkaç gün içinde uyuklamaya başlar, yönelim bozuklukları, çırpınma nöbetleri, solunum durması ve koma görülür.

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir; bununla birlikte virüsün beyin hücrelerinin mitokondrisini zedelemesiyle ilişkili olduğu düşünülür. Reye sendromu aflatoksin ya da varfarin zehirlenmesinden sonra da ortaya çıkabilir. Ayrıca virüs kökenli enfeksiyonlar sırasında aspirin ya da başka salisilat türevlerinin kullanılmasına bağlanmışsa da, bu konuda kesin bilgi elde edilememiştir. Hastalığın özgün tedavisi olmasa da, hastanın yaşamsal işlevlerinin dikkatle gözlenmesi ve herhangi bir dengesizlik durumunda zaman geçirmeden gerekli önlemlerin alınması iyileşmeyi kolaylaştırabilir. Günümüzde hastaların yüzde 70’inden çoğu kurtarabilmektedir; bunlardan bazıları bütünüyle iyileşirken, bazılarında beyin dokusundaki örselenme kalıcı belirtilere yol açabilir.

Kaynak: Ana Britannica

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 11 Ağustos 2017 23:34
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
11 Ağustos 2017       Mesaj #2
perlina - avatarı
Ziyaretçi

Reye Sendromu ve Aspirin


Asetaminofen, ibuprofen ve aspirin gibi reçetesiz ağrı kesiciler yetişkinlerde baş ağrıları için çok etkili olabilir. Bunların çoğu çocuklar için güvenilirdir ama Reye sendromu riski nedeniyle bir çocuk veya gence doktor özellikle belirtmezse aspirin vermemelisiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

Reye sendromu çocuklarda karaciğer ve beyin hasarı yapan nadir bir hastalıktır. Bir üst solunum yolu enfeksiyonu veya su çiçeği geçirirken aspirin almak Reye sendromu riskini önemli ölçüde arttırır. Bu hastalıkların her ikisi de baş ağrılarına yol açabilir ve bu nedenle bir çocuğun baş ağrısını tedavi etmek için aspirin kullanmamak önemlidir.
healthline.com

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.

Benzer Konular

26 Mart 2013 / Pollyanna Tıp Bilimleri
28 Mart 2009 / HipHopRocK Tıp Bilimleri
4 Mayıs 2008 / Pollyanna Tıp Bilimleri
16 Ağustos 2013 / HipHopRocK Tıp Bilimleri
23 Kasım 2015 / Safi X-Sözlük
Etiketler: Reye Sendromu