Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 16.089|Cevap: 3|Güncelleme: 21 Temmuz 2016

Türkiye'nin Akarsuları - Yeşilırmak

25 Nisan 2009 12:18   |   Mesaj #1   |   
bi quan - avatarı
VIP VIP Üye
Yeşilırmak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Yeşilırmak Sivas'ın kuzeyinde Kösedağ eteklerinden doğan ve Karadeniz'e dökülen Türkiye'nin en büyük 2.nehridir.
519 km uzunluğundaki Yeşilırmak Tokat Amasya ve Samsun illerinden geçerken çeşitli akarsularla birleşir. Nehir başlıca 3 kolun birleşmesinden meydana gelir. Kelkit Çayı nehrin en büyük koludur. Nehrin kolları ile beraber taşıdığı alüvyonlar Çarşamba Ovasını oluşturmuştur.
Üzerinde Almus, Ataköy, Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu Barajlarının kurulduğu Yeşilırmak düzensiz bir rejime sahiptir.

db1013f1502fb30e4af4c6bb757d3b6c
Diğer Konular:
27 Mayıs 2011 14:27   |   Mesaj #2   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
YEŞİLIRMAK

Kızılırmak ve Sakarya'dan sonra Türkiye'nin Karadeniz'e dökülen üçüncü büyük ırmağı. Kaynağını Suşehri'nin güneybatısında, Köse Dağı'ndan alır. Genel olarak batıya doğru akar. Tokat'ın hemen kuzeyinde, Turhal'dan geçer ve buradan itibaren kuzeybatı yönünde akar. Amasya'dan sonra, kuzeydoğu, sonra doğuya dönerek dağlar arasında derin vadiler içinde akar ve geniş Çarşamba Deltası'nı meydana getirerek Cıva Burnu'nda Karadeniz'e dökülür. Yeşilırmak'ın yerel adları çok kez birbirine karıştırılır. Irmak, kaynak alanından Tokat'a kadar, yani yukarı çığırında Tozanlı Suyu adını taşır. Tokat ilinden sonra da Tokat Suyu adı kullanılır. Bazı coğrafyacılara göre, asıl Yeşilırmak, Tokat Suyu'nun Çekerek Irmağı ile birleşmesinden sonra başlar. Genel uzunluğu 519 km. olan Yeşilırmak'ın en önemli iki kolu, Kelkit ve Çekerek'tir.

Sponsorlu Bağlantılar

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

20 Temmuz 2016 16:43   |   Mesaj #3   |   
OneNight - avatarı
Üye

YeşilırmakYeşilırmak Karadeniz’e dökülen, Türkiye’nin önemli akarsularından biri. Sivas’ın kuzeydoğusundaki Kösedağı (2812 m)ndan doğar. Kelkit ve Çekerek ırmaklarını alarak büyür. Uzunluğu 519 km, yağış alanı toplamı 36.000 km2dir.

Yeşilırmak;İç Anadolu Bölgesi’ nin Yukarı Kızılırmak ve Karadeniz Bölgesi’nin Orta Bölümleri’nde ırmaktır.

Uzunluğu 519 km (Köse Dağı-Karadeniz arası), akaçlama havzası 36.000 km2. Üç önemli suyun birleşiminden oluşur; Kelkit ırmağı ya da Tokat Çayı, Çekerek Suyu, Yeşilırmak ya da Tozanlı Çayı. Kelkit Irmağı 320 km, Çekerek Suyu 331 km uzunluğundadır. Çekerek ve Tokat ırmaklarının birleştiği yerden sonra Yeşilırmak başlar. Kelkit’in katılmasıyla Yeşilırmak’ın suyu bollaşır. Kelkit Irmağı, Kelkit İlçesi’nden doğar ve batı doğrultusunda çok tar vadi ve boğazlardan (Koyulhisar, Tönü, Fatlı, Seyricek boğazları) geçer; Erbaa-Niksar ovalarını sular, suları boldur. Çekerek Irmağı Sivas’ın Çamlıbel Dağları’ndan kaynaklanır. Sulusaray’da ovalık alanda akar, Akdağ’dan inen küçük dereleri alır, dar boğazlarda akar ve geçtiği yerde yüksekten düşüş yapar. Bu nokta, elektrik enerjisi üretimi açısından büyük önem taşır. Çorum Çayı’nın katılmasıyla büyür, kayabaşı Ovası’na girer ve Tokat ırmağı ile birleşir. Tokat Irmağı, Zara ile Suşehri arasındaki Köse dağlarından doğar. Bu çevrede aldığı öteki bazı çaylarla birlikte Tozanlı Çayı adını alır. Gölköy Çayı’nı alır. Daha ileride Tokat Irmağı adıyla akar, Amasya’ya yönelir. Bu üç önemli çayın birleşimiyle oluşan Yeşilırmak, büyük bir akarsu görünümü alır. Canik Dağları’nı uzun ve genişçe bir boğazdan geçerek aşar, boğazı aştıktan sonra önünde Ayvacık Barajı yer alır. Barajı geçen ırmak sulan, Çarşamba Ovası’nı yayılır. Samsun İli’nin batısında Karadeniz’e dökülür.

21 Temmuz 2016 14:11   |   Mesaj #4   |   
insomnia42 - avatarı
Üye
Yeşilırmak Nehri

Ad:  yeşil ırmak.jpg
Gösterim: 100
Boyut:  282.2 KB

Sponsorlu Bağlantılar
Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç