Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 9 Eylül 2009  Gösterim: 6.436  Cevap: 0

Türkiye'nin Akarsuları - Ayamama Deresi

Daisy-BT
9 Eylül 2009 12:55       Mesaj #1
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Ayamama Deresi

ayamamaderesininustuneo
Sponsorlu Bağlantılar

Ayamama Deresi, İstanbul Avrupa yakasında,
Esenler tarafından doğar, İkitelli'den gecip Mahmutbey ve Güneşli'ye varır. Devamında Yenibosna'dan gecerek Ataköy'e ulaşır ve oradan Marmara denizine dökülür.

Önemli bir bölümü Bahçelievler İlçesi'nde bulunan Ayamama Deresi, ıslah edilmekle birlikte çevreye verdiği koku ve zarar devam etmektedir. Ayamama Deresi'nin Ataköy'de kalan bölümünün üzeri, kapatılarak kulanılmaktadır. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi de Ayamama Deresi havzasında kurulmuştur.

Ayamama Deresi, değişik zamanlarda sağanak yağmurda taşan bir deredir. Dere hattının etrafındaki bir çok fabrika ve konutun atık suları buraya salındığı için koyu renk bir suya sahip olup, taşıdığı atıklarla yıllarca Bakırköy sahillerini kirleten. Ataköy Plajı'nın kapanmasına neden olan Ayamama Deresi, 09.09.09 tarihinde yaşanan sağanak yağmurda, can ve mal kaybı ile sonuçlanan önemli bir felakete sebep olmuştur. Plansız kentleşmenin de sonucu olarak doğal afet, plansız yerleşim ve Ayamama Deresi'nin yapılan ıslah çalışmalarının yetersizliği yerine, belki de ıslahında ve planlamada başarılı olunsaydı, pek çok iyi örnekte (Porsuk Çayı'nın son gelişmesi örneği) olduğu gibi, güzel bir gezi alanı ve İstanbul'un nefes aldığı bir bölümü olabilirdi. Planlamayı siyasetçiler değil, planlamacılar yapmalı ve dünyanın en önemli metropollerinden İstanbul bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamalıdır. İstanbul'un Nazım Planı'nın tamamlanmasıyla birlikte bu sorunların çözüleceğini umuyoruz.

Kaynak: MsXLabs

ayamama
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç