Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 12 Temmuz 2018  Gösterim: 26.828  Cevap: 34

Yapay Uydular

2 Mart 2018 13:07       Mesaj #31
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!

NASA, Uzaya Meteoroloji Uydusu Gönderdi!


Dünyanın en gelişmiş meteoroloji uydularından biri NASA tarafından uzaya gönderildi. ABD'nin batısını gözlemleyecek olan GOES-S adlı uydunun, Atlas V roketiyle fırlatıldığı bildirildi.

Sponsorlu Bağlantılar
Yaklaşık 11 milyar dolara mal olan proje çerçevesinde yörüngeye yollanan ikinci uydu olan GOES-S, ABD'nin batısındaki kasırga, orman yangını, sel, heyelan ve diğer doğal afetlerin hızlı ve net görüntülerini Dünya'ya gönderecek.

Söz konusu projenin ilk uydusu GOES-16, Atlantik ve ABD'nin doğu sahilini gözlemlemekte. GOES-S, birkaç hafta içinde ekvator üzerinde 35 bin kilometre yükseklikte yörüngeye konuşlandığında GOES-17 adını alacak.

Kaynak: AA Bilim Teknoloji / Science (2 Mart 2018)


1 Nisan 2018 00:39       Mesaj #32
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!

Uzaya 2 Navigasyon Uydusu Gönderildi!


Tek taşıyıcı roketle uzaya 2 navigasyon uydusu gönderildi. Söz konusu uyduların, Şicang Uydu Fırlatma Merkezi aracılığıyla Çin'in yapım aşamasındaki küresel "Kuzey Yıldızı (Beydou) Navigasyon Uydu Sistemi" için uzaya yollandığı belirtildi. Navigasyon sistemi kapsamında gönderilen uyduların 30. ve 31. uydular olduğu bildirildi.

Sponsorlu Bağlantılar
Uyduların daha önceden belirlenmiş olan yörüngelere kısa süre içinde yerleştiği açıklandı. Fırlatma işleminde ise Çin'in yerli üretimi olan "Uzun Yürüyüş" adlı taşıyıcı roket serisine ait Uzun Yürüyüş (Long March) 3B roketinin kullanıldığı ifade edildi.

Kaynak: AA Bilim Teknoloji / Science (30 Mart 2018)

10 Mayıs 2018 21:15       Mesaj #33
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!

Yer Gözlem Uydusu Gaofın-5 Uzaya Gönderildi!


China Aerospace Science and Technology Corp. tarafından Gaofın gözlem uydusu projesi kapsamında tasarlanan ve geliştirilen Gaofın-5, Şiçang Uydu Fırlatma Merkezi'nden uzun yürüyüş 4C roketiyle uzaya gönderildi.

Hava kirliliği ve sera gazı salınımının yanı sıra üzerine yüklü gelişmiş izleme ekipmanlarıyla atmosfer ve yer kürede kapsamlı gözlem yapabileceği kaydedilen uydunun yüksek çözünürlükte görüntü alma teknolojisine sahip olduğu bildirildi.

Çin Çevre ve Ekoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ilgili uydunun yer altındaki su ile çeşitli madenleri tespit edebileceği ve ülkenin gözlem, keşif, doğal afet önleme çalışmalarına yönelik güvenilir veri sağlayacağı belirtildi. Gaofın uydu projesi Çin'in yüksek çözünürlüklü uydu verisi konusunda dışa bağımlılığını azaltmak için 2010 yılında başlamıştı. Gelecek yıl da Gaofın-6 uydusunun yörüngeye fırlatılması düşünülüyor.

Kaynak: AA Bilim Teknoloji / Science (9 Mayıs 2018)
26 Mayıs 2018 23:46       Mesaj #34
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!

SpaceX Uzaya 7 Uydu Gönderdi!


Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX tarafından üretilen Falcon 9 roketiyle California'dan 5 haberleşme uydusu ve 2 ABD-Almanya bilimsel araştırma uydusu fırlatıldı. SpaceX'in yaptığı açıklamada NASA ve Alman Jeoloji Araştırmaları Araştırma Merkezi'nin 2 uydusunun Vandenberg Hava Kuvvetleri üssünden fırlatıldığı belirtildi.

İlgili uyduların Dünya üzerindeki su kütlelerinin hareketini izleyeceği ifade edildi. Ayrıca Falcon 9 roketiyle 5 haberleşme uydusunun da yörüngeye gönderildiği açıklandı.

Kaynak: AA Bilim Teknoloji / SpaceX Handout (23 Mayıs 2018)
12 Temmuz 2018 20:26       Mesaj #35
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!

Pakistan Uzaya Uzaktan Algılama Uydusu Gönderdi!


Çin'den alınan Uzaktan Algılama Uydusu "PRSS-1" Pakistan tarafından uzaya gönderildi. Akademinin ürettiği 17. uydu olan PRSS-1, Pakistan'ın da ilk Uzaktan Algılama Uydusu olma özelliği taşıyor.

Ağırlığı 1 ton 200 kilo olan uydu, 640 kilometrede yörüngeye oturacak. Uydu, sınır güvenliği, arazi haritalama, tarımsal, kentsel ve kırsal planlama, çevresel izleme, doğal afet yönetimi ve su kaynakları alanlarında görüntü ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılacak.

Pakistan Uzay ve Atmosfer Üstü Araştırmalar Organizasyonu (SUPRACO) tarafından hazırlanan "PakTES-1A" uydusunun da aynı gün uzaya fırlatıldığı ifade edildi. Optik gözlem araçlarını taşıyan PakTES-1A da 610 kilometrede yörüngeye oturacak.

Kaynak: AA Bilim Teknoloji / Science (11 Temmuz 2018)

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç