Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 16 Şubat 2017  Gösterim: 1.890  Cevap: 2

Mir Uzay İstasyonu

24 Mart 2012 13:10       Mesaj #1
Mira - avatarı
VIP VIP Üye

Mir - Sovyet uzay istasyonu.

Ad: mirr.jpg
Gösterim: 282
Boyut: 53.7 KB

Ana modülü 20 Şubat 1986’da fırlatıldı. Daha sonraki yıllarda ayrı roketlerle fırlatılan başka modüller, geniş esnekliği olan bir uzay laboratuvarı oluşturacak biçimde “Mir”le birleştirildi.

Sponsorlu Bağlantılar
Sovyet uzay istasyonlarının üçüncü kuşağından olan “Mir”in modüller ve öbür uzay araçları için altı bağlantı kapısı vardır. Daha önce uzaya gönderilen araçlara oranla “Mir”in iç alanı daha geniş, enerj merkezi daha güçlüdür; araştırma araçları da daha gelişkindir. Ana modül 21 ton ağırlığmdadır. Uzunluğu 13,13 m, en geniş yerinde çapı 4,2 m’dir. Mart 1987’de “Mir” uzay istasyonuna kenetlenerek daha geniş bir yaşam ve çalışma mekânı oluşturacak bir dizi modülün ilki “Mir”e yollandı. “Kvant (“Kuvantum”) 1” adı verilen bu ek modül öncelikle astrofizik araştırmalar için tasarlanmıştı. Ağırlığı 20 tondan fazla plan modülün büyüklüğü “Mir”e yakındı. Iç alanı da uzay istasyonunun yaşanabilir mekânını iki misli genişletiyordu. “Kvant 2”, Şubat 1990’da fırlatıldı. İçinde duş, lavabo, uzayda bakım yapacak kozmonotlar için çıkış odası (airlock) bulunuyordu. Mart 1990’da fırlatılan “Kvant 3”te, uzay mekiği “Buran”la kenetlenme bölümü yanında, “Mir”in bir fabrika gibi çalışarak Yer koşullarında elde edilemeyecek maddeleri üretebileceği bir bölüm de yer alıyordu.

13 Mart 1986’da bir “Soyuz” uzay aracıyla “Mir”e gönderilen kozmonot Leonıd Kizim ve Vladimir Solovyev onun ilk mürettebatı oldu. Kozmonotlar 53 gün “Mir” de kalarak araçları yerleştirdiler, istasyonu çalışabilir duruma getirdiler. Daha sonra başka kozmonotlar da geldi. 1987’de “Mir”e gelen Yuri Romanenko 326 günle uzayda kalma rekoru kırdı (eski rekor 237 günle, 1984’te “Salyut 7” uzay istasyonunda kalan Sovyet astronotlarındaydı).

kaynak: Ana Britannica

Son düzenleyen Safi; 16 Şubat 2017 15:02


16 Şubat 2017 02:45       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Mir Uzay İstasyonu
Ad: mir4.jpg
Gösterim: 154
Boyut: 106.5 KB
 • Görevin Adı: Mir
 • Kalkış 19 Şubat 1986, 21:28:23, UTC Baykonur SSCB
 • Görevin bitişi: 23 Mart 2001, 05:50:00 UTC
 • Mürettebat: 28 uzun süreli mürettebat
 • Görevde: 4.594 gün
 • Yörüngede: 5.511 gün
 • Yörüngedeki tur sayısı: 89.067
 • Dünya'dan en uzak: 393 km
 • Dünya'ya en yakın: 385 km
 • Periyot: 89,1 dakika
 • Eğikliği: 51,6 derece
 • Aldığı Yol: 3.638.470.307 km
Mir Uzay İstasyonu Yapısı
Mir uzay istasyonu Mir (Rusça: Ìèğ, dünya veya barış) oldukça başarılı bir Sovyet uzay istasyonu. İlk modülü 19 Şubat 1986'da uzaya gönderildi. İnsanlığın uzayda uzun süre düzenli olarak içinde yaşadığı ilk uzay araştırma istasyonudur. Yapılan uluslararası işbirliği sayesinde, çeşitli milletlerden uzayadamlarının kullanımına açıldı. Yörüngede 1986 ile 1996 yılları arasında gönderilen pek çok modül ile başarılı bir şekilde kenetlendi. 23 Mart 2001 tarihinde görevi sona erdi ve atmosfere girerek yanması sağlandı.

Tarihi
Mir, daha önce Sovyetler Birliği tarafından gönderilmiş olan Salyut serisi uzay istasyonları baz alınarak yapılmıştır (1971 yılına kadar yedi Salyut uzay istasyonu gönderilmişti). Esas olarak Rus yapımı insanlı Soyuz roketleri ve Progress kargo gemileri tarafından onarımı yapılmıştır, fakat ayrıca sonraki uçuşlarda Buran uzay mekiği için bir varış noktası olması planlanmıştır. Yörüngedeki Mir'in öncelikli amacı uzayda geniş ve yaşanabilir bir bilimsel laboratuvar sağlamaktır.

Amerika Birleşik Devletleri, Mir'in kendine ait bir kopyası olarak Space Station Freedom istasyonunu yapmayı planlamış, ancak bu proje Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından uluslararası işbirliği yolu açılması üzerine durdurulmuştur (bkz. Uluslararası Uzay İstasyonu). Ayrıca, Challenger uzay mekiği Mir'in kalkışından bir aydan daha kısa bir süre önce patlamıştı (bkz. Challenger uzay mekiği kazası). Daha sonraki yıllarda, Soğuk Savaş döneminin ardından, Shuttle-Mir programıyla Rusya'ya ait olan Mir'in yetenekleriyle Amerika'nın uzay mekiklerinin yetenekleri birleştirilmiş; bir takım Amerikalı ve diğer batı ülkelerinden astronotların istasyonu ziyaret etmesi veya istasyondaki uzun dönemli bilimsel çalışmalara katılması sağlanmıştır. İstasyonu ziyaret eden Amerikan mekikleri, Space Station Freedom için tasarlanmış bir kola bağlanmış ve esas olarak Sovyet Buran mekikleri için tasarlanmış bir kenetlenme halkası kullanmışlardır. Mir ve ona kenetlenmiş olan uzay mekiği, 250 tonluk ağırlığıyla uzay çalışmaları tarihinin en büyük yörünge aracı unvanını almıştır.

100 tonluk Mir'in içi, hortumlar, kablolar ve bilimsel araçlarla olduğu kadar, günlük yaşama ait eşyalarla dolu –fotoğraflar, çocukların yaptığı resimler, kitaplar ve bir gitar– dar bir labirente benzerdi. Genellikle üç kişilik mürettebat kalmakla birlikte, bazen bir aya kadar bir süre boyunca altı uzayadamını ağırladığı da olmuştur. İki kısa dönemin haricinde, Mir Ağustos 1999'a dek sürekli olarak görevdeydi. 15 yaşındaki Rus uzay istasyonunun yolculuğu, 23 Mart 2001 tarihinde, Fiji yakınlarında Büyük Okyanusun güneyine düşmesiyle son bulmuştur. Son günlerine kadar, pek çok girişimcinin, muhtemelen ilk yörünge televizyon/film stüdyosunu kurmak için, Mir'i almak gibi planları vardı. Ne var ki istasyon daha fazla kullanılamayacak kadar güvensizdi. Uzay topluluğundan pek çok kişi hala Mir'in en azından bazı parçalarının kurtarılabilir olduğunu, ayrıca yörüngeye materyal çıkarmanın yüksek maliyeti göz önünde bulundurulduğunda, Mir'in yok edilmesinin büyük bir fırsat kaybı olduğunu düşünür. Sovyet ve Rus kozmonotların yanı sıra Mir uluslararası biliminsanlarına ve Amerikalı astronotlara da ev sahipliği yapmıştır.

İsimler

Rus Devrimi öncesinde "mir", bir köylü topluluğu tarafından işlenen toprak parçalarına verilen isimdi. Bu topraklarda yaşayan köylülere, yüksek vergiler alınarak çok büyük bir sosyal baskı uygulanırdı. Eğer bazı köylüler miri terkederlerse, kalanlar daha yüksek vergi ödemek zorunda kalırdı. Kvant (Êâàíò), "kuantum" anlamına gelir. Elektromanyetik tayf ve x-ışını emilimlerini ölçerek astrofizik araştırmaları yapmasından yola çıkılarak bu isim verilmiştir. Kristall (Êğèñòàëë) "kristal" demektir. Bu modülün esas çalışma alanı biyoloji uzay ortamında materyal üretim teknolojileri olduğu için bu ad verilmiştir. Spektr (Ñïåêòğ) "tayf" anlamına gelir. Atmosfer algılayıcılarından ötürü bu isim verilmiştir. Priroda (Ïğèğîäà) "doğa" demektir. Progress (Ïğîãğåññ) "ilerleme, gelişme" anlamına gelir. Soyuz (Ñîşç), "birlik, topluluk" anlamındadır (Sovietskii Soyuz, Ñîâåòñêèé ñîşç = Sovyetler Birliği). Ayrıca Soyuz modülü üç küçük modülden oluşan bir topluluk olduğundan bu isimle anılır.
Ad: mir.jpg
Gösterim: 125
Boyut: 83.7 KB

Popüler Kültürde Mir
 • 1980'lerin sonunda, Dünya'daki radyo operatörlerinin kozmonotlarla iletişime geçebilmesi için iki amatör radyo sinyali Mir'e tayin edildi. Bu çağrılardan biri U2MIR'di.
 • İstasyon, Michael Bay'ın 1998 yapımı filmi Armageddon'da yakıt ikmal deposu olarak önemli bir rolde oynamıştır. İstasyon filmde yakıt ikmali sırasında meydana gelen bir yakıt sızıntısı sonucu patlamıştır.
 • İstasyon S. R. Hadden'in 1997'deki sinema uyarlaması Contact'te barınak olarak küçük bir rol almıştır.
 • South Park'ın "Pink Eye" bölümünde Kenny'nin ilk ölümü Mir'in üzerine düşmesiyle olur.
 • Dead Like Me televizyon şovunun pilot bölümünde, esas karakter Mir'den düşen bir klozetin altında kalarak ölür.
 • Mir'in atmosferde yanışının beklendiği günlerde, Taco Bell'in sahipleri Büyük Okyanus'unda kocaman bir hedef belirlemişlerdi. Eğer Mir'in düşen parçalarından biri hedefe isabet ederse, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm insanlar, bedava bir Taco Bell tacoyu hak edeceklerdi. Ne var ki istasyonun hiçbir parçası hedefe isabet etmemiştir.
 • Popüler Amerikalı yazar Jeremy Schwendiman, romanı "The Battle of Otok"daki barış adasına Mir adını vermiştir.

Son düzenleyen Safi; 16 Şubat 2017 15:04
16 Şubat 2017 16:13       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
23 mart 2001 MİR uzay istasyonu okyanusa düşürülerek imha edilmiştirDaha fazla sonuç:
Mir Uzay İstasyonu

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç