Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 16 Aralık 2016  Gösterim: 16.711  Cevap: 6

Ofsayt Nedir?

17 Şubat 2009 16:52       Mesaj #1
The Unique - avatarı
Üye

OFSAYT

Ad: ofsayt.jpg
Gösterim: 206
Boyut: 24.6 KB

a. (ing. off-side’dan).
1. Futbolda bir oyuncunun ya da oyuncuların, topun son oynandığı anda rakip kale hattına (defansın arkasında), toptan daha yakında bulunması.
Sponsorlu Bağlantılar
2.
 • Ofsayt pozisyonu, futbolcunun ofsayta düşmesiyle oluşan hatalı durum. (Bu durumda atılan gol geçerli sayılmaz.)
 • Pasif ofsayt, bir futbolcunun ofsayt pozisyonunda bulunduğu halde oyuna ve rakibine müdahalede bulunmadığı durum. (Bu pozisyonda oyuncu kendisine ve takımına avantaj sağlamadığından, hakem oyunu durdurup ofsayt kuralını uygulamaz.)
FIFA Genel Sekreteri Urs Lins imzasıyla ülke federasyonlarına gönderilen 968 nolu sirkülere göre, ofsaytın tanımı,
Ofsayt pozisyonunun tanımında, 'rakibinin kale çizgisine yakın', kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve ikinci son rakipten daha yakın olduğu anlamına gelmektedir. Kollar bu tanıma katılmamıştır. Futbol baş, vücut ve ayaklarla oynanır. Eğer bunlar rakibin kale çizgisine yakınsa orda potansiyel bir avantaj vardır. Yalnızca kollar rakibin ilerisindeyse, kazanılacak bir avantaj yoktur şeklinde yapıldı.

Oyuncu şu pozisyondayken ofsayttadır:
 • Karşı takımın kale çizgisine top ve rakipten daha yakın olursa.
Oyuncu şu pozisyonlarda ise ofsayt değildir:
 • Kendi yarı sahasındaysa ya da
 • Kaleci hariç bir diğer oyuncuyla aynı hizadaysa ya da
 • Diğer iki rakip oyuncuyla aynı hizadaysa
Atakta iken
Oyuncu ofsayttayken topa dokunur veya ona top gelir ve dokunursa aktif duruma düşer, aşağıdaki durumlarda oyuncu ofsayt verilerek cezalandırılır:
 • Oyunu engellerse ya da
 • Rakibini engellerse ya da
 • Bu pozisyonla kazanç sağlarsa
Atakta değilken
Şu şekillerde ofsayt olmaz:
 • Kale vuruşu
 • Taç atışı
 • Köşe vuruşu(korner)
 • ((kafa ile verilen paslarda))
Kural İhlali Nedeniyle Verilen Ceza
 • Hücum yapan takımın bir oyuncusu ofsayttaysa karşı takıma endirek serbest vuruş verilir ve vuruş ofsaytın olduğu noktadan kullanılır.
BAKINIZ Futbol Nedir? Futbolun Kuralları
Son düzenleyen Safi; 16 Aralık 2016 21:38
Benzer Konular:


Harry Kewell
20 Mart 2009 22:41       Mesaj #2
Harry Kewell - avatarı
Ziyaretçi

Ofsayt nedir

Ofsayt üzerinde en çok tartışılan futbol kurallarından biridir. Topun son oynandığı anda, rakip kale çizgisine toptan daha yakın bulunan futbolcunun durumu “off-side (ofsayt) olarak belirtilir. Ancak bu oyuncu kendi yarı sahasında bulunuyorsa ofsayt geçersizdir. Aynı biçimde, kendisi ile rakip kale çizgisi arasında en ak iki rakip oyuncu varsa ofsayt yine geçersizdir. Bir oyuncu ofsaytla cezalandırıldığı takdirde, rakip takım aynı yerden bir endirekt serbest vuruş kazanır.

Ofsayt kuralının yorumu International Board tarafından sık sık değişikliğe uğratıldı. Bunlardan en önemlileri “pasif ofsayt” kavramı oldu. Buna göre, bir futbolcu ofsayt pozisyonunda olduğu halde, oyuna ve rakibe bir müdahalede bulunmuyorsa, kendisine ve takım arkadaşlarına avantaj sağlamıyorsa, ofsayt geçersizdir. Bu duruma “pasif ofsayt” denir. International Board ayrıca, 1990 Dünya Kupası’ndan sonra rakibiyle aynı hizada bulunan futbolcunun ofsayt sayılamayacağına karar verdi.
Ofsayt kuralının geçersiz sayılması için bir başka şart da topun kaleciden yada rakip futbolcudan gelmesidir. Bu durumda ofsayt bozulur. Ofsayt kuralında en önemli unsur, topun oynandığı son andır. Bir futbolcu, arkadaşının topla oynadığı anda ofsayt durumunda değilse, atak yaparak ileride topla buluştuğu takdirde ofsayt sayılmaz.

Ofsayt kuralında en önemli görev yan hakemlere düşer. Yan hakemler, en gerideki savunma oyuncusunun hizasında kalarak, bu hattın daha ilerisine geçen hücum oyuncularını gördükleri zaman bayrağı havaya kaldırıp ofsyat durumunu işaret ederler. Orta hakem bu uyarı üzerine ofsayt kararı verir ve savunan takım, topu endirekt serbest vuruşla oyuna sokar.
Ancak kural atıştan sonra topla ilk oynayan oyuncu için uygulanır
not: pozısyon ofsayt olsada tac atışlarından ofsayt olmaz


Son düzenleyen Safi; 16 Aralık 2016 17:00
16 Eylül 2013 22:58       Mesaj #3
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
Ad: 1.JPG
Gösterim: 178
Boyut: 27.0 KB

Ceza sahasındaki mavi oyuncu rakip oyunculardan ileride ancak takım arkadaşının taşıdığı topun ise gerisinde. Mavi oyuncu topun gerisinde olduğu için ofsayt durumunda olmaz.


Ad: 2.JPG
Gösterim: 146
Boyut: 14.5 KB
Yardımcı hakemin ofsaytı belirten bayrak uyarısı
Son düzenleyen Safi; 16 Aralık 2016 21:31
16 Aralık 2015 22:51       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM

Ofsayt Ne Demek?


İngilizce kökenli bir spor terimi olan off-side İngilizce off ”ayrı, dışarı” ve side ”taraf” sözcüklerinin birleşiminden oluşmaktadır. Off-side terimi değişime uğrayarak dilimize ofsayt haliyle yerleşmiştir. Yaygın kullanım şekliyle spor terimi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Pasif Ofsayt Nedir?


Hücum sırasında top kaleye doğru pas atıldığında şekil itibariyle ofsayt olan bir oyuncu (kaleye pasın verildiği anda 2. defans oyuncusundan daha yakın olan) eğer topa doğru hamle yapmak yerine açıkça topla oynama niyeti olmayan bir yöne doğru hareketlenerek, hücum aksiyonuna katılmadığını gösteriyorsa, ayrıca pozisyonu gereği defansı engellemek, şaşırtmak gibi bir avantaj sağlamıyorsa, bu hücum oyuncusu pasif ofsayt sayılır ve pozisyon ofsayt olmaz, oyun devam ettirilir.

Ofsayt Kuralları


Oyuncu karşı takımın kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakip oyuncudan daha yakın olduğu durumda bulunduğu pozisyonda ise ofsaytta bulunmaktadır. Ancak oyuncu kendi sahasındaysa, sondan ikinci rakip oyuncusuyla veya son iki rakip oyuncuyla aynı hizada ise ve kale ile arasında oyuncu olmamasına rağmen topun arkasında bulunuyorsa bu pozisyonlar ofsayt sayılmamaktadır.

Ofsayt pozisyonundaki bir oyuncu, topun takım arkadaşına dokunduğu veya takım arkadaşının topla oynadığı anda hakemin kanaatine göre oyuna müdahale ederek, rakibe müdahale ederek ya da bulunduğu pozisyondan avantaj elde ederek aktif oyuna dahil olursa ofsayt olarak cezalandırılmaktadır.

Son olarak taç atışı, köşe vuruşu veya kale vuruşu esnasında ofsayt kuralı geçerli olmamaktadır.
Son düzenleyen Safi; 16 Aralık 2016 17:12
16 Aralık 2016 17:02       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM
OFSAYT NEDİR


16 Aralık 2016 17:07       Mesaj #6
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ofsayt Tuzakları16 Aralık 2016 21:29       Mesaj #7
Safi - avatarı
SMD MiSiM
OFSAYT
Ofsayt Pozisyonu
Sadece ofsayt pozisyonunda bulunmak bir ihLaL değildir.
Bir oyuncu eğer:
 • rakip kaLe çizgisine toptan ve sondan ikinci rakip oyuncudan daha yakın ise ofsayt pozisyonundadır.
Bir oyuncu eğer:
 • kendi yarı alanında ise, veya
 • sondan ikinci rakip oyuncu iLe aynı hizada ise, veya
 • son iki rakip oyuncu iLe aynı hizada ise, ofsayt pozisyonunda değiLdir.
İhlal
Ofsayt pozisyonundaki bir oyuncu, topun takım arkadaşına dokunduğu veya takım arkadaşının topla oynadığı anda hakemin kanaatine göre:
 • oyuna müdahale ederek, veya
 • rakibe müdahale ederek, veya
 • bulunduğu pozisyondan avantaj elde ederek aktif oyuna dahil olursa ofsayt olarak cezalandırılır.
İhlal Olmaması
Oyuncunun topu doğrudan doğruya
 • kale vurusundan, veya
 • taç atışından, veya
 • köse vurusundan alması durumunda bir ofsayt ihlali yoktur.
İhlaller ve Cezalar
Bir ofsayt ihlali durumunda hakem, rakip takım Lehine ihlalin yapıldığı yerden bir endirekt serbest vuruş verir (bakınız Kural 13 - Serbest Vuruş Pozisyonu).

BAKINIZ Futbol Nedir? Futbolun Kuralları
Benzer Konular:


Daha fazla sonuç:
Ofsayt Nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç