Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri

Gösterim: 66.867 | Cevap: 5
 • karadeniz iklimi
 • ege bölgesi iklimi
2
 • 1 Gönderen Blue Blood
 • 1 Gönderen Valeria
Blue Blood
23 Ağustos 2009 12:44   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri

Karadeniz Bölgesi İklimi
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kıyıda yıl boyu yağışlı ve ılıman Karadeniz iklimi görülür. Bu iklimin oluşmasının sebebi; Karadeniz'den gelen nemli hava kütlelerinin kıyıya paralel uzanan Kuzey Anadolu dağ yamaçlarına bol yağış bırakmasıdır. Türkiye'nin en yağışlı bölgesi olan Karadeniz'de yağışlar bir mevsimde yoğunlaşmamış, yıl geneline yayılmıştır. Karadeniz bölgesi'nde yaz kuraklığı ve orman yangınları yaşanmaz. Nemlilik ve bulutlanmanın fazla olması nedeniyle yıllık ve günlük sıcaklık farkları en az bu bölgededir. Dağlar kıyıya paralel uzandığından, dağların gerisinde kalan iç kesimleri deniz etkisi altına alamamış ve iklim karasallaşmıştır ve kuraklaşmıştır.
Rockman bu mesajı beğendi.
Misafir
19 Kasım 2009 14:16   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri

Türkiye'nin iklimeri; karasal iklim, Karadeniz iklimi, Akdeniz iklimi ve Marmara iklimidir. Arkadaşlar Karadeniz en yağışlı bölgelerimizden biridir, Marmara'da yağmur yeni başlarken Karadeniz'de kar yağar.
Son düzenleyen Finn and Jake; 18 Ekim 2015 09:24
8 Aralık 2011 11:48   |   Mesaj #3   |   
Valeria - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Amisos

5.768
6.926 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010

Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri

Türkiye'de Karadeniz iklimi
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Karadeniz iklimi (Okyanusal İklim veya Ilıman Deniz İklimi) asıl olarak Karadeniz Bölgesi'nde ve Marmara Bölgesi'nde Karadeniz kıyılarında ve Kuzey Anadolu Dağları'nın Karadeniz'e bakan yamaçlarında görülür. Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise bir tek Ardahan'ın Posof ilçesinde bu iklim görülür. Genel özellikleri şunlardır:

 • Her mevsim yağışlıdır.
 • Doğu Karadeniz Bölümünde en fazla yağış sonbaharda, en az yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 2000-2500 mm'dir.
 • Batı Karadeniz Bölümünde en fazla yağış sonbaharda, en az yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm'dir.
 • Orta Karadeniz Bölümünde ise en fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer. Yıllık yağış miktarı 1000-1200 mm'dir.
 • Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür.
 • Yıllık ortalama sıcaklık 13-15 °C'dir.
 • Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6-7 °C'dir.
 • Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23 °C'dir.
 • Yıllık sıcaklık farkı 13-15 °C'dir.
 • Doğal bitki örtüsü ormandır. Bitki örtüsü alçak kesimlerde kışın yaprağını döken yayvan yapraklı ormanlardır. Yükselti arttıkça bitki örtüsü değişir ve karma yapraklı ormanlara rastlanır. Daha yukarılarda ise iğne yapraklı ormanlar ve Alpin çayırlar görülür.
asd61905 bu mesajı beğendi.
1 Mart 2012 13:29   |   Mesaj #4   |   
Mira - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İstanbul
3.660
3.668 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010

Cvp: Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri

Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri

Bölgenin doğal yapısını büyük ölçüde belirleyen Kuzey Anadolu Dağları, iklim ve bitki örtüsü açısından kıyı ile iç kesimler arasında önemli farklılıkların ortaya çıkmasına yol açar. Deniz etkisiyle kıyı kesimi ılıman ve nemlidir. Bu etki mevsimler arasındaki sıcaklık farklarının azalmasına da yol açar. Dağ sıralarının arasında yer alan iç kesimlerde ise kara ikliminin etkisi görülür. Kıyı kesiminin genellikle ılık ve yağışlı olmasına karşın iç kesimlerde yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer.
Dağların Karadeniz'e bakan yüzünde kışlar genellikle ılıktır, ama batı kesiminde Balkanlar ya da Karadeniz üstünden gelen soğuk havanın etkileri görülür. Doğu Karadeniz bölümü kıyılarında çok yüksek olan yıllık ortalama yağış miktarı, Orta Karadeniz bölümünde azalır, Batı Karadeniz bölümü kıyılarında gene artar. Bölge kıyılarında kar yağışlı gün sayısı yılda ortalama olarak 10'u aşmaz. Karadeniz Bölgesi'nin iç kesimlerinde mevsimler arasındaki sıcaklık farkları birden artar, yağışlar ise azalır. Kıyı dağlarının ardında yer alan kesimlerde yıllık ortalama yağış miktarı genellikle 500 milimetrenin altındadır. İç kesimlerde kar yağışlı gün sayısı yılda ortalama 20 dolayındadır.

***

1.
Temel Britannica, Ana Yayıncılık 1992, 7. Cilt

Misafir
23 Kasım 2013 20:02   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri

Yurdumuzda başlıca üç iklim tipi görülür. Yurdumuzun kuzeyinde yer alan, Karadeniz kıyılarında Karadeniz iklimi görülür Karadeniz’in etkisi altında olan yerlerde Karadeniz ikliminin görüldüğü yerler. Yurdmuzda yağışın bol olduğu, yazların serin, kışların ise ılık geçtiği bu alanlarda yılın hemen hemen tamamında yağış görülür. Karadeniz üzerinden gelen nemli ve ılık hava kütleleri, kıyıya paralel uzanan Kuzey Anadolu dağlarının yamaçlarına çarparak yükselir. Yükselirken taşıdığı su buharı yoğunlaşır ve yağış olarak yere iner.
Son düzenleyen Finn and Jake; 18 Ekim 2015 09:25
Misafir
8 Aralık 2013 18:11   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri

Her mevsimi yağışlı Karadeniz iklimi 3 tipe ayrılır. Doğu Karadeniz'de (Trabzon,Rize) yağışlar en yüksek değerde, yaz sıcaklığı yüksek, kışları ılıktır. Orta Karadeniz'de (Ordu) yağışları daha azdır. Akdeniz iklimini andırır. Batı Karadeniz'de (Zonguldak,Sinop) yağış az, yazın nem oranı düşüktür. Karadeniz'de denize girme mevsimi Haziran sonu ile Ağustos ortasına kadardır.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin doğusuna hakim olan iklim Türkiye'de tektir. Bölgenin büyük bölümünde ortalama 1000 mm'nin üzerinde yağış görülürken bu oran Rize Hopa arasında bu oran 2400 mm'ye varır. İklim yumuşaktır ve ortalama sıcaklıklar kışın 4 derece yazın ise 25 derece civarındadır. Yıllık sıcaklık ortalaması ise 14 derecedir.
Son düzenleyen Finn and Jake; 18 Ekim 2015 09:26
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri benzer konular

Etiketler:
 • karadeniz iklimi
 • ege bölgesi iklimi
Ege Bölgesi İklim Özellikleri
Ege Bölgesi İklimi MsXLabs.org Ege Bölgesi genellikle yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu genel durum daha çok Ege Bölümü için geçerlidir. İçbatı Anadolu’da ise denizden uzaklık ve yükselti nedenleriyle iklim koşullarında değişiklik...
Forum: Ege Bölgesi Cevap: 2
Son Mesaj: 26 Kasım 2013 19:41
Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri
Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri Ana Britannica Akdeniz Bölgesi'nde genellikle yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimi egemendir. Ancak yüksekliğe bağlı olarak iklim özellikleri oldukça önemli farklılaşmalar gösterir. Dağların denize bakan yamaçlarında ve...
Forum: Akdeniz Bölgesi Cevap: 5
Son Mesaj: 14 Ocak 2013 14:54
Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri
Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri MsXLabs.org & Temel Britannica Doğu Anadolu Bölgesi'nde, yükseklik ve denize uzak oluşu nedeniyle, etkisi şiddetle­nen kara iklimi görülür. Kışları çok soğuk ve sert geçen bölgenin Kars ve Erzurum kentlerinde bazı yıllar yerin karla kaplı oldu­ğu süre üç...
Forum: Doğu Anadolu Bölgesi Cevap: 1
Son Mesaj: 1 Mart 2012 12:53
Marmara Bölgesi İklim Özellikleri
MARMARA BÖLGESİ İklim Özellikleri Marmara Bölgesi, Akdeniz iklimi ile Karade­niz Bölgesi'ni etkileyen iklim tipi arasındaki geçiş kuşağında yer alır. İç kesimleri bozkır ikliminin etkisi altında kalan bölge, zaman zaman Balkanlar ile İç Anadolu Bölgesi'nin kara ikliminden de etkilenir....
Forum: Marmara Bölgesi Cevap: 1
Son Mesaj: 2 Ocak 2012 19:10
İç Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri
İç Anadolu Bölgesinin İklim ve Bitki Örtüsü MsXLabs.org Bölge daglarla çevrili oldugu için yazlari sicak ve kurak, kislari soguk ve kar yagislidir. Don olaylari çok görülür. En az yagis alan bölgedir. Ortalama yagis 400 mm’dir. Bunun en önemli sebebi bölgenin daglarla çevrili olmasidir. Dogal...
Forum: İç Anadolu Bölgesi Cevap: 2
Son Mesaj: 2 Haziran 2010 16:01
 
Sayfa 0.275 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu