Arama

14 yaşındayım hırsızlık yaptım, vicdanen rahat değilim ne yapmalıyım? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Kasım 2015 Gösterim: 28.365 Cevap: 37
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ağustos 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar merhaba ismimi vermek istemiyorum . ben küçüklüğümden beri ufak tefek şeyler çalıyorum kendime hakim olamıyorum özellikle bu aralar tamamen sıklaştı babamın cebinden 300 tl ye yakın para aldım arkadaşımın dükkanının kasasından 100 tl çaldım sonra gittiğimiz komsulardan aldım amcamın kızının eşyalarından çaldım ...kendimi çok kötü hissediyorum lütfen bana yardımcı olun bidaha yapmayacağım ama bu öncekileri yapmadıgım anlamına gelmiyor. bu günahlardan nasıl kurtulabilirim ? teşekkürler şimdiden
Sponsorlu Bağlantılar
SuDoKu - avatarı
SuDoKu
VIP DersFobik
3 Ağustos 2011       Mesaj #12
SuDoKu - avatarı
VIP DersFobik
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar merhaba ismimi vermek istemiyorum . ben küçüklüğümden beri ufak tefek şeyler çalıyorum kendime hakim olamıyorum özellikle bu aralar tamamen sıklaştı babamın cebinden 300 tl ye yakın para aldım arkadaşımın dükkanının kasasından 100 tl çaldım sonra gittiğimiz komsulardan aldım amcamın kızının eşyalarından çaldım ...kendimi çok kötü hissediyorum lütfen bana yardımcı olun bidaha yapmayacağım ama bu öncekileri yapmadıgım anlamına gelmiyor. bu günahlardan nasıl kurtulabilirim ? teşekkürler şimdiden

Eğer çalarken kendine hakim olamıyorsan yardım almanı öneririm.ama bi daha yapmayacağına eminsen tövbe etmeli ve kul hakkı oldugu için hırsızlık yaptıgın kişilerden haklarını helal etmelerını ıstemelısın.Günahının affını sadece Allah bilebilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Hayat mı dengesiz benim ruh halim mi....Çelişkideyim.
nötrino
Yasaklı
4 Ağustos 2011       Mesaj #13
Yasaklı
Alıntı

ben küçüklüğümden beri ufak tefek şeyler çalıyorum kendime hakim olamıyorum özellikle bu aralar tamamen sıklaştı

Bunu ihtiyacınız olmadığı halde istemeden aniden yapıyorsanız(çalma eylemini),Bu yönde kendinizi kontrol edebilme mekanizmanız devreye girmiyor demektir Bu bir psikolojik rahatsızlıktır ve bilimsel literatürde adı kleptomani olarak geçiyordur Hırsızlık ile kleptomani(çalma hastalığı) arasındaki en belirgin fark kleptomaninin plansız, istemsiz aniden gerçekleştirilmesidir ve kişi yaptığı davranışın farkında olmaz(çalma anında),ama uygun olmayan yanlış bir iş yaptığının farkındadır.
DERUNİ - avatarı
DERUNİ
Ziyaretçi
4 Ağustos 2011       Mesaj #14
DERUNİ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

selam

ben daha 14 yasindayim
ve hirzizlik yaptim vijdanim cok aciyor tövbe ettim allahima ve kesinlikle birdaha yapmicam
zaten bu bir ilk di
sizde yüce rabbim beni affetmismidir siz ne düsünüyorsunuz

ben cok pismanim cooook
ben aslinda yapmak istemedim ama seytana uydum ..

hırsızladığınız şeyin sahibi ile helalleşmeniz uygun olanıdır yoksa ahirette bir şekilde hırsızladığınız malın sahibi ile karşılaşacaksızındır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ekim 2011       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir şeyi çok merk ediyorum . Bazı arkadaşlarımız şeytana uyup hatalar yapmış.Bu arkadaşlar hırsızlık yaparkn güvnlik kameralarına yakalandı .ileride de çok önemli mevkilere geldiler ama o gündn sonra Allah'a içten bir dövme edip bi daha hç ypmadılar . o önemli yere geldiklerinde Allah hırsızlık yaptıklarını karşılarına çıkarır mı ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ekim 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben bir şeyi çok merak ediyorum bu arkadaşlarımız hırsızlık yapmışlar ve çok pişmanlar . ama içtenlikle tövbe ediyorlar .Allah affedicidir . arkadaşları affetmiştir ama güvenlik kamerasına kaydolan arkadaşlar ilerde çok önemli bir yerlere geldiklerinde Allah bu görüntüleri onların karşısına çıkartır mı ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Kasım 2011       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kul Hakkını Bilmiyosanıız Günah değil ama Biliyosanız Günah
nötrino
Yasaklı
21 Kasım 2011       Mesaj #18
Yasaklı
Alıntı

Ben bir şeyi çok merak ediyorum bu arkadaşlarımız hırsızlık yapmışlar ve çok pişmanlar . ama içtenlikle tövbe ediyorlar .Allah affedicidir . arkadaşları affetmiştir ama güvenlik kamerasına kaydolan arkadaşlar ilerde çok önemli bir yerlere geldiklerinde Allah bu görüntüleri onların karşısına çıkartır mı ?

O mevkilere nasıl ? hangi yolla ? geldikleri çok önemlidir(Haram-Helal Ölçüsünde) Artık geldikleri nokta için bu bağlamda yapacakları bir şey yok Ama samimi bir şekilde içten tevbe edip bir daha aynı fiilleri işlemeyeceklerine dair Allah'a söz verip,bundan sonra yaptıkları ya da yapacakları her işte bu söze sadık kalırlarsa;Allah merhametli ve affedicidir Önemli olan,samimi bir şekilde Allah'a yönelip O'na tevbe etmek ve aynı günahı işlemekte ısrar etmemektir.Bunun yanında hesap gününde kulların ne şekilde? hangi günahlarından ötürü? Allah'ın huzuruna geleceklerini sadece ve sadece Rabbimiz bilir. O'ndan başka hiçkimse bunu bilemez.

Alıntı

Kul Hakkını Bilmiyosanıız Günah değil ama Biliyosanız Günah

Kul hakkını bilip bilmemek;kişileri bu günahtan kurtarmaz Bilinse de bilinmese de kul hakkı vardır ve mutlaka üzerinde kul hakkı olan kişiler,Bu haklar için helallik almalıdırlar.Hesap gününde Allah'ın huzuruna kul hakkı ile gelen birisinin;ben kul hakkını bilmiyordum demesi,kendisini bu mesuliyetten kurtarmaz Çünkü Allah,kendisine şirk koşulmasını ve kul hakkını affetmeyeceğini bildirmiştir.

Hesap gününden önce kul haklarından dolayı, helallik alınmadığı takdirde ahirette hesaba çekilen ve üzerinde kul hakkı bulunan kişi ya da kişilerden, hak sahiplerinin haklarını talep edebilecekleri bildirilmiştir.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Aralık 2011       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar ben 4. sınıftayken hırsızlık yapmıştım . Çok pişmanım . Birdaha hırsızlık yapmayacağıma Allaha söz verdim. Ama ben daha kul hakkının ne olduğunu bilmiyordum. Bunun kötü birşey olduğunu anladım ; ama arkadaşlarımla geri veremedim parayı. Ne yapacam bilmiyorum, lütfen biri bana yardım etsin . Sizce Allah beni bağışlar mı ?
kenjii - avatarı
kenjii
Ziyaretçi
17 Şubat 2012       Mesaj #20
kenjii - avatarı
Ziyaretçi
selam.
dün arkadaşımla alış veriş merkezine gezmeye gittik.ben oyun cd bölümüne gittim ve birtane cd yi açıp cebime koydum.
arkadaşımda aynısını yaptı.sonra dışarı çıkıp eve gittik.arkadaşımı bilmem ama ben çok pişmanım.keşke yapmasaydım diyorum yani.
bu işlediğim günahtan nasıl kurtulabilirim?
ben çok düşündüm ve şöyle bir yol buldum:
alış veriş merkezine tekrar gidip cd alacağım ve normal bir şekilde parasını ödücem ve çıkıcam sonra yine içeri girip aldığım cd yi verine bırakıcam.
böylece aldığım cd parasını vermiş olucam. sizce mantıksızmı?
lütfen yardım edin.