Arama

Satranç Otomatı Mekanik Türk

Güncelleme: 12 Ağustos 2014 Gösterim: 1.694 Cevap: 1
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
2 Ağustos 2014       Mesaj #1
Avatarı yok
Yasaklı
Satranç Otomatı Mekanik Türk
Mekanik Türk nedir, nasıl bir işleve sahiptir?
Sponsorlu Bağlantılar

10469040 1435416853412814 8781536944687388948 n

1700 ve 1800'lü yıllarda fırtına gibi esen, bugün hala unutulmayan sahtekarlık: Mekanik Türk!

Yabancı kaynaklarda The Turk ya da Mechanical Turk - Mekanik Türk olarak geçen ilginç bir mekanik cihaza rastlamış olabilirsiniz ya da bu konuya atıfta bulunulmasına şahit olabilirsiniz. Türk, satranç oynayan bir robottu ve o yıllardaki Osmanlı kıyafetlerini giyiyordu. İşin aslı ise, o tarihin en büyük hilelerinden birisiydi. 18. yüzyılda icat edilen bu makine 1770'ten 1854'e kadar insanları şaşırtmaya devam etti.Türk, satrançta Napoleon Bonapart'ı bile yendi ve tarihin önemli isimleriyle satranç oynadı. Benjamin Franklin bile Türk'ün bir hile olduğundan şüphelendiyse de bunu kendi zamanında doğrulayamadı.

Bu "muhteşem otomaton"un yani robotun mucidi olan Wolfgang von Kempelen maçlardan önce içini açıp makinenin her tarafını sergiliyordu...Kempelen bu açıdan tıpkı bir sihirbaz gibiydi, hile olmadığını iyice gösterdikten sonra hile yapıyordu. Rakiplerini çok şaşırtan , yenilmez Türk, çok saldırgan bir satranç oynuyordu. Rakiplerin onu test etmek için yaptığı hileli hamlelerde, taşı kaldırıp eski yerine koyuyordu.

Napoleon'un ilk hilesinde taşın yerini değiştiren Türk, ikinci hilede taşı oyun dışına almış, üçüncüde ise koluyla taşları süpürerek maçı bitirmişti. Napoleon çok eğlenmişti ve sonra ciddi bir maç yaptılar. Bütün bu maçların esas galibi ise makinenin içindeki bölmeden oynayan cüce satranç ustasıydı. Mekanik Türk, insan oyuncuları zorlayan bir satranç makinesi olarak derin bir efsane bıraktıysa da, gerçekten ustaları zorlayan ilk makine IBM'in Deep Blue adlı bilgisayarı olmuştur.

Kaynak: CHIP / Mynet
hasanberk - avatarı
hasanberk
Ziyaretçi
12 Ağustos 2014       Mesaj #2
hasanberk - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar satranç meraklısı olarak satrançla ilgili paylaşımlarda bulunacağım.

Sponsorlu Bağlantılar
Satranç ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Bir forum konusu açtıktan sonra bana özel mesaj atanız yeterli.

Yukarıdaki konu ile ilgili "Mekanik Türk'ün Gizemli Yaşamı" diye bir kitap yazıldı. Linkten tanıtımı okuyabilirsiniz. Satranç Kitapları sitesinde satranç ile ilgili başka kitap tanıtımları da var. Meraklısı inceleyebilir.

Saygılarımla
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

2 Hafta Önce / olccay Sağlıklı Yaşam
8 Mart 2017 / ThinkerBeLL Fizik
25 Kasım 2010 / RivaN Spor
22 Eylül 2015 / ThinkerBeLL X-Sözlük