Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 27 Eylül 2016  Gösterim: 31.615  Cevap: 2

Toprak Alkali Metaller (Alkalinler)

Misafir
27 Ocak 2009 11:08       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Toprak Alkali Metaller (Alkalinler)
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ad:  alkalin.PNG
Gösterim: 1240
Boyut:  3.5 KB
Sponsorlu Bağlantılar
Alkalinler ya da Toprak Alkali Metaller, periyodik tablonun baştan ikinci grubunda (dikey sırasında) yer alan elementlerdir.
Sıklıkla beyaz renkli olup, yumuşak ve işlenebilir yapıdadırlar. Alkali metallerden daha az tepken (tepkimelere girmeye eğilimli) karakterde olmalarının yanında, erime ve kaynama sıcaklıkları da daha yüksektir. İyonlaşma enerjileri de alkali metallerden daha yüksektir. Toprak elementleri ismi, bu gruptaki elementlerin toprakta bulunan oksitlerinin, eski kimyabilimciler tarafından ayrı birer element olarak düşünülmesinden gelir.

Bu grup 6 element içerir:
Daisy-BT
25 Nisan 2011 13:00       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Toprak Alkali Metaller

Periyodik sistemin IIA grubundaki berilyum, magnezyum, kalsiyum, stronsiyum, baryum ve radyum elementlerinin ortak adı.

Bazılarının bileşikleri toprakta bulunduğu ve hidroksitleri kuvvetli baz (alkali) olduğu için bu adla anılırlar. Donuk renkli, bileşiklerinde +2 değerlikli, aktif metallerdir. Alkali metallerden daha az aktif olup aktiflikleri, hidroksitlerinin suda çözünürlüğüyle ve grup içinde de atom sayısıyla birlikte artar. Karbonatları ve ilk ikisininkiler dışında sülfatları suda çözünmez.

Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs

27 Eylül 2016 01:23       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Toprak alkali metaller periyodik cetvelin ikinci sütununda yer alan iki değerlikli elektropozitif elementlerdir; atomların dış katmanında iki elektron bulunur. Çok sert olmayan bu katı cisimler, kızıl derecede erir, yoğunlukları da düşüktür. Alkali metaller kadar olmasa da (alkalilerden değerlikleriyle ayrılırlar) büyük ölçüde, elektropozitiftirler; ayrıca halojenlerle ve oksijenle kolayca birleşmelerinin yanı sıra indirgendirler ve suyu bozundururlar. Az çözünen hidroksitleri kuvvetli bazları oluşturur; çoğunlukla alkali tuzlardan daha az çözünen tuzları ise renksizdir; yeter ki anyonları renkli olmasın.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç