Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 27 Mart 2016  Gösterim: 30.343  Cevap: 2

Yarı Metaller (Metaloid)

24 Mart 2009 15:17       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Yarı Metaller (Metaloid)
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar
Periyodik tablonun p bloğundaki 3A, 4A, 5A ve 6A gruplarında yer alan elementlerin bazıları bu gruba girer. Yarı Metal olarak da adlandırılırlar. Değişken özellikler sergilerler. Metallerle tepkirken ametal, ametallerle tepkirken de metal gibi davranırlar. Genellikle kristal yapıda bulunurlar. Ayrıca; yarı iletken özellikleri vardır. Diyot ve transistör gibi modern elektroniğin temel parçalarının ham maddeleridir. Bor silisyum germanyum arsenik antimon vb. Bu elementler fiziksel olarak metallere, kimyasal olarak ametallere benzerler.
Yarı metaller şunlardır:
Yarı Metallerin Özellikleri
  • Parlak ya da mattırlar.
  • Tel ve levha haline getirilebilirler.
  • Kırılgan değillerdir.
  • Yarı metaller elektriği ve ısıyı metallere göre daha az, ametallere göre daha çok iletirler.4 Haziran 2013 15:15       Mesaj #2
AndThe_BlackSky - avatarı
VIP VIP Üye
Yarı Metaller

Periyodik cetvelde metallerle ametaller arasındaki elementlere verilen ad. Bunlar; bor, silisyum, germanyum, arsenik, antimon, tellür, polonyum ve astatin elementleridir. Bu elementlere yarı metal adı hem metal hem de ametal özellikleri taşıdıkları için verilmiştir. Bu elementlerin elektriksel iletkenlikleri metallerden düşük ama ametallerden de yüksektir. Bu sıra dışı yarı iletken özelliklerinden dolayı transistor ve tümleşik devre gibi elektronik aygıtların yapımında kullanılırlar. Yarı metallerin yükseltgenme sayıları artı ya da eksi olabilir. Bu nedenle de hem metallerle hem de ametallerle etkileşebilirler.


27 Mart 2016 18:01       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
MOD Moderatör
Alıntı
selinya adlı kullanıcıdan alıntı

yarı metalleride bilen varsa anlatabilirmi kısa ve özz Msn Grin TŞK


YARI METAL

Yarı metaller, iyi metal özelliği göstermeyen metallerdir Bunlar hem metal, hem de ametal özelliği gösterir Silisyum, antimun, arsenik,Germanyum,Tellür,Polonyum gibi elementler yarı metallerdir​.

Daha fazla sonuç:
Yarı Metaller (Metaloid)

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç