Arama

Mutlak Sıfır

Güncelleme: 26 Ocak 2016 Gösterim: 1.955 Cevap: 1
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
6 Haziran 2013       Mesaj #1
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Mutlak Sıfır
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Kuramsal olarak mümkün en düşük sıcaklık. Isıl dengede olan bir sistemin parçacıklarının gelişigüzel hareketlerinden ileri gelen ısıl enerjileri bu sıcaklık derecesinde sıfırdır. Bu nedenle mutlak sıfır, termodinamik sıcaklığın sıfırıdır (0 K, yani sıfır kelvin = -273,15°C = -459,67°F). Pratikte bu sıcaklık (yani soğukluk!) derecesine tam olarak ulaşılamaz, ancak son derece yakın sıcaklıklar elde edilmiştir. Örneğin H.K. Onnes 1908'de helyumu 4,2 kelvinde sıvılaştırdı. Daha sonra geliştirilen yöntemlerle (paramanyetik maddeler ve manyetik alan kullanılması) 0,01 - 0,001 kelvin gibi sıcaklıklara kadar inilebildi. Günümüzde son derece karmaşık bir yöntemle (mıknatıslanmanın nükleer adyabatik yolla giderilmesi) 0,0000002 kelvin sıcaklığa kadar inilebilmiştir. Mutlak sıfıra yaklaşıldığında maddeler garip özellikler gösterir. Örneğin sıvı helyum II, viskozite göstermeyip içine konduğu kabın kenarından akmakta, kimi elementler de süperiletkenlik göstermekte ve içlerinde başlatılan bir elektrik akımı durmak bilmeden sürüp gitmektedir.

theMira
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
26 Ocak 2016       Mesaj #2
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar
Mutlak sıfır, bir maddenin moleküllerinin entropisinin minimum değerine ulaştığı teorik sıcaklıktır. 0 Kelvin, –273.15 °Celsius, 0 Rankine ve –459.67 ° Fahrenhayta eşittir.


Mutlak sıfır değeri −273.15°C veya 0 K olarak tanımlanır.
Teorik olarak mutlak sıfır sıcaklığına ulaşan (inen) bir maddenin iç enerjisi 0 (sıfır) olacağından daha fazla soğutmak mümkün değildir. Mutlak sıfır moleküllerin durduğu (hareketlerinin çok küçük titreşimlere indirgendiği) noktadır. Mutlak sıfır hesabında ihmal edilen bu titreşimin sebebi sıfır noktası enerjisi denilen enerjidir ve bu enerji maddeden uzaklaştırılamaz. Mutlak sıfır maddelerin ısı basınç diyagramından hesaplanabilir. Örneğin suyun normal atmosfer basıncı altında su-buz su ve su-su buharı hallerindeki ısı basınç diyagramları çizilirse diygramdaki üç eğrinin de skalada mutlak sıfır değerinde birleşeceği görülür.

Benzer Konular

6 Haziran 2013 / ahmetseydi Matematik
17 Ağustos 2010 / RivaN Matematik
25 Ocak 2016 / ThinkerBeLL X-Sözlük
 Mutlak
16 Kasım 2006 / Misafir Taslak Konular
Etiketler: Mutlak Sıfır