Arama

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite - Sayfa 3

Güncelleme: 2 Hafta Önce Gösterim: 15.735 Cevap: 22
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
6 Eylül 2017       Mesaj #21
Avatarı yok
Yasaklı

Hiperaktivite ile Uykuya Geçememe Arasındaki Bağlantı!


Araştırmacılar, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ile uykuya geçememe arasında bir bağlantı olduğunu belirledi. Bu bağlamda vücudun biyolojik saatini ayarlayıp ritmini belirleyen ve geceleri salgılanan melatonin hormonu ile çocuklarda gözlemlenen DEHB arasındaki korelasyon açığa çıkarılmış oldu. Araştırma sonucu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bulunan çocukların melatonin hormonunun normal çocuklara kıyasla akşam vakitlerinde geç salgılandığını, bu nedenle de uykuya geçişin ilgili duruma paralel olarak geç gerçekleştiğini ortaya koydu. Hiperaktivite sorunu olan çocukların normalden daha geç ve az uyuduğunu belirten uzmanlar bu durumun ilgili sorunu daha da derinleştirip, kötüleştirdiğini, melatonin salgısının artması bağlamında uygulanan ışık terapisi vb tedavilerin ise söz konusu rahatsızlığa dair semptomların azalmasında kilit bir işleve sahip olduğunu bildirdi.
Sponsorlu Bağlantılar

Kaynak: Nöropsikofarmakoloji Konferansı (5 Eylül 2017)

Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
1 Nisan 2018       Mesaj #22
Avatarı yok
Yasaklı

Dikkatin Dağılması!


Herhangi bir işe odaklanmakta sıkıntı çekme, dikkati rahatça bir noktada toplayamama ve işleri sürekli erteleme vb. kriterler kişilikle bağlantılı gibi görülseler de yapılan son araştırmalar beynin işleyiş biçiminin ilgili kriterlerin açığa çıkmasına neden olabileceğini ortaya koydu. Bu bağlamda yapılan bilimsel araştırma sonuçları ise dikkat eksikliğini aşabilme noktasında beynin nasıl eğitilebileceğine yönelik de ipucu vermekte.
Sponsorlu Bağlantılar
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
2 Hafta Önce       Mesaj #23
Avatarı yok
Yasaklı

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Riskini Artıran Genetik Varyasyonlar Belirlendi!


Psikiyatrik Genom Bilimi Konsorsiyumu ve çeşitli akademik otoriteler tarafından yapılan bir araştırma sonucunda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) riskini artıran genetik varyasyonlar tespit edildi. İlgili genetik varyasyonlar ile söz konusu hastalığa yakalanma olasılığının yüksek bir oranda arttığı, toplumda görülen dikkat eksikliği ile dürtülerin denetim altına alınamamasının altında aynı genetik varyasyonların bulunduğu ve araştırma sonucu elde edilen verilerin DEHB'in ardındaki biyolojik nedenlerin anlaşılmasında kilit bir işleve sahip olduğu belirtildi.

Kaynak: Nature Genetics (29 Kasım 2018)
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

22 Kasım 2012 / Pasakli_Prenses Tıp Bilimleri
1 Temmuz 2012 / Misafir Soru-Cevap
6 Eylül 2008 / karayel Taslak Konular
21 Haziran 2009 / _PaPiLLoN_ Psikoloji ve Psikiyatri