Arama

Boyun düzleşmesi nasıl tedavi edilir?

Güncelleme: 25 Ocak 2013 Gösterim: 5.885 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
boyun düzleşmesinden nasıl kurtulabilirim
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
24 Aralık 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

boyun düzleşmesinden nasıl kurtulabilirim

Aşağıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır,

Sponsorlu Bağlantılar
Boyun düzleşmesi-Boyun gerginliği


Bilgisayar başında oturmuş önemli bir projeyi sonlandırmaya çalışıyorsunuz. Fakat başınızda bir ağrı, düşüncelerinizi toparlayamıyorsunuz. Ağrı ensenize, omuzlarınıza doğru yayılıyor, içinizde bir isteksizlik, yaptığınız işin hangi konuda olduğunu bile unutmuş gibisiniz. Şu anda yatakta olsam, biri gelse de boynumu, omuzlarımı ovsa diye hayal ediyorsunuz. İşinize konsantrasyonuz oldukça azalmış durumda.. boyunagrisiEğer yukarıda bahsettiğimiz durum, bir iki günden fazla sürüyor veya sık sık tekrarlanıyorsa boynunuzda bir problem var, uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor demektir.
Boyun düzleşmesi (Boyun gerginliği) oluşmaması için nelere dikkat etmeliyiz?

Boyunda ne gibi problemler olabilir?
Boyunda en sık rastlanılan problem boyundaki kasların aşırı gerilmesi ile oluşan aks düzleşmesidir. Normalde “C” harfi şeklinde olan boyun düz bir çizgi şeklini alır.
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliğinin belirtileri nelerdir?
Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, kişide başağrısı, başdönmesi, bulantı, unutkanlık, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede alınganlık, isteksizlik oluşur.
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği teşhisi nasıl konur?
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği teşhisi için uygulanacak en iyi yöntemler fiziksel muayene ve MR filmi çekimidir. MR ile hastalığın ne derece ilerlediği de saptanır.
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliğinin tedavisi nasıldır?
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği çok ilerlememiş, henüz başlangıç safhasında ise kas gevşetici ilaçlar, sıcak uygulama, gürültüsüz ve az ışıklı yerlerde istirahat ile önlenebilir. Fakat boyun düzleşmesi-boyun gerginliği ilerlemiş, ağrılar kollara da yayılıyorsa tedaviye fizik tedavinin de eklenmesi gerekir. Eğer mevcut hastalığa eklenen ileri derecede bir boyun fıtığı da varsa cerrahi müdahale de gerekebilir.
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği tedavi edilmezse ne gibi sorunlar oluşur?
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği tedavi edilmezse başağrıları sıklaşır ve ağrı kesici ilaçlara cevap vermez hale gelir, kişide mutsuzluk hali depresyona dönüşür. Sürekli boyun düzleşmesi-boyun gerginliği boyun fıtıklarına zemin sağlar, kollarda uyuşukluk, güçsüzlük oluşur. Dengesizlik ve yürüme güçlükleri, ince beceri gereken hareketlerin yapılamaması gibi sorunlar ortaya çıkar.
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği oluşmaması için nelere dikkat etmeliyiz?
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği oluşmaması için öncelikle stres ve üzüntülerden uzak durmalıyız. İşimizdeki, aile hayatımızdaki gerginlikler ilk olarak boynumuza akseder. Mutsuz olduğumuz işlerden ayrılıp severek yapacağımız işleri seçmeli, mutsuz beraberliklerde ısrarcı olmamalıyız. Tüm zamanımızı yoğun iş temposu içinde geçirmemeli, hobilerimize, zevkle yaptığımız faaliyetlere de zaman ayırmalıyız. Ayrıca ağır kaldırmak, tek kolla yük taşımak, yukarıya uzanmak, uzun süre hareketsiz kalmak, ıslak saçla dışarı çıkmak, vantilatör, klima önünde, hava cereyanı olan yerlerde durmak çok sakıncalıdır.

kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ocak 2013       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
boyun düzleşmesine nörolojı uzman doktora gidin
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

9 Temmuz 2016 / Ziyaretçi Tıp Bilimleri
3 Mart 2018 / Misafir Tıp Bilimleri
3 Nisan 2017 / Ziyaretçi Tıp Bilimleri
17 Kasım 2018 / Misafir Soru-Cevap
13 Mayıs 2013 / Misafir Soru-Cevap