Arama

Yardım kuruluşları nelerdir? Hz. Muhammed'in bilgiye verdiği önem nedir?

Güncelleme: 6 Aralık 2010 Gösterim: 5.552 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Aralık 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
*Yardım kuruluşları nelerdir?
Bir tanesini seçerek araştırınız
Sponsorlu Bağlantılar

*Hz Muhammed'in bilgiye verdiği önemi araştırınız.

Edecek yardımlarınız için şimdiden tesekkür ederim.
pesimist - avatarı
pesimist
Ziyaretçi
6 Aralık 2010       Mesaj #2
pesimist - avatarı
Ziyaretçi
Toplumda dayanışma ve yardımlaşmanın önemi büyüktür. Bu amaç ile kurulan gönüllü yardım kuruluşlarıda çoktur. İnsan hakları, kimsesiz çocuklar ve yardıma muhtaç olan insanlar, özürlüler, doğal afet gibi hizmet vermektedirler. Bu konularda mağduriyet yaşayan insanlara gönüllü yardım ediliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye Deprem Vakfı
Amacı:

• Topraklarının %96 sı deprem afetine maruz bulunan ülkemizin, depremler sonunda karşılaştığı büyük can ve mal kayıplarının en aza indirilebilmesi için; deprem öncesi ve sonrasında alınması gereken etkili ve fiili önlemler hususunda, ülke içindeki ve dışındaki ilgili bilimsel, özel ve kamu kuruluşları, ile işbirliği yapmak, etkinliklerini her bakımdan desteklemek.
  • Deprem ve deprem mühendisliği bilgi ve mesleğinin gelişmesini, eğitimini ve toplumda benimsenip yaygınlaşmasını sağlamak,
  • Vatandaş kitlelerini deprem afetine karşı koruyucu önlemler hususunda sürekli eğiterek bilinçli, tedbirli ve hazırlıklı bulunmalarını temin etmek,
  • İlgili mevzuat dahilinde, her seviyede eğitim-öğretim kurum ve kuruluşlarının kurulması, işletilmesi, kurslar açılması, seminerler, sempozyumlar, konferanslar v.b. düzenlemek, lisans ve lisans üstü eğitim-öğretim gören öğrenciler ile, bilimsel ve teknik araştırmalarda bulunan kişi ve kurumlara, teknik, mali ve sosyal yardımlarda bulunmak ve burslar vermek,
  • Depreme dayanıklı bina tasarım ve uygulama hizmetlerinde, danışmanlık, gözetim ve denetim yapmak, kalite kontrol ve teknik elemanların yetenekleri hususunda belge ve sertifikalar vermektir.

Faaliyet Alanları

• Deprem afetinden korunmayı, zararlarını en aza indirmeyi amaçlayan, yürürlükteki yasa, tüzük ve yönetmeliklerin ciddiyetle uygulanmasını sağlamak üzere ilgili tüm kuruluşlarla ve vatandaşlarla, bütünleştirici ve yönlendirici niteliklerde işbirliği yapılması,
  • Deprem mühendisliğinin geliştirilmesi ve uygulamalarının yaygınlaştırılması çabalarına paralel olarak deprem öncesi, ve deprem sonrası aşamalarında alınacak önlemler hususunda ilgili kuruluşlara yol gösterilmesi, desteklenmesi, gerekirse yetkili merciler nezdinde girişimlerde bulunulması,
  • Ülkemizde deprem ve deprem mühendisliği konularında bilimsel ve teknolojik gelişmeleri sağlamak üzere; Deprem Mühendisliği Türk Milli Komitesi ve ilgili diğer kuruluşlarla işbirliği yaparak tertipleyecekleri ulusal ve uluslararası bilimsel, teknolojik, eğitsel, idari ve yasal niteliklerdeki toplantıların desteklenmesi, gerekirse Vakıf tarafından doğrudan organize edilmesi, bu faaliyetlerin sonuçlarının yayınlanması,
  • Gerek depremden önce depreme dayanıklı olacak şekilde inşaatların projelendirilmesinde ve uygulanmasında, gerekse mevcut yapıların gelecekteki depremlere dayanıklılık derecelerinin değerlendirilmesinde ilgili kuruluşlarla işbirliği yapılması, teknik ve idari açılardan çalışmalar yapılması,
  • Resmi ve özel inşaat sahipleri tarafından talep edildiği takdirde; inşaatların projelendirilmesi ve bunların uygulanması aşamalarında, Vakıf tarafından, konuyla ilgili seçkin ve güvenilir uzmanlara, titizlikle gerekli kontrolların yaptırılması böylece, gerekli deprem emniyeti bulunan binalara "Bu binada depreme karşı gerekli fenni güvenlik önlemleri alınmıştır" şeklinde bir güvence levhasının konulması, bu arada, Vakıf aracılığı ile, bina sahipleri açısından binalarının deprem riski mertebesinin tespiti ve en uygun şartlarla deprem hasar sigortası yaptırılması
  • Yüksek öğretim kuruluşlarında Deprem bilgisi ve deprem mühendisliği disiplinleri üzerine uzmanlar yetiştirilmesinin desteklenmesi, ayrıca orta ve yüksek öğretim seviyesindeki okullarda deprem bilgisi ve önlemleriyle ilgili eğitim ve araştırma yapılmasının desteklenmesi ve organize edilmesi,
  • Toplumun deprem ve koruyucu önlemler konularında afiş, broşür, sergi ve benzeri çeşitli medyalar ve en yeni teknolojileri sergileyen ulusal ve uluslararası fuarlar, videolu konferanslar, basın ve TV aracılığı vb ile bilinçlendirilmesi, ayrıca bu hususta tüm kamu veya özel kuruluşlarla işbirliği yapılması,
  • Ülke genelinde iller ve ilçeler bazında deprem önlemleri ile ilgili tüm etkinlikler için, Türkiye depremden korunma ağı konusunda ilgili makamlara danışmanlık ve destek sağlanması,
  • Ülkede meydana gelebilecek depremler sırasında; kurtarma acil yardım, muvakkat barındırma, uzun süre iskan vb... aşamalarda hangi kuruluşların el birliği ile çalışacaklarının ve acilen neler yapacaklarının planlanması, bu planların vatandaşlarla birlikte, gerçekçi senaryolar halinde iller ve ilçeler bazında periyodik olarak ve ciddiyetle uygulanması, bu deprem organları ağının uluslararası genişletilmiş bir ağ içinde bütünleştirilmesi amacı ile kamu ve halkla işbirliği yapılması,
  • Deprem mahallinin ve oluş zamanının ayrıca, mümkün olduğu kadar ayrıntıları ile tahribat durumunun saptanması ve acilen ilgili makamlara bildirilmesi için ilgili kamu ve özel kuruluşlarla işbirliği yapılması,
  • Vakfın ülke içinde ve dışındaki benzeri yerli, yabancı ve uluslararası kuruluşlara üye olarak bunların faaliyetlerine katılması, işbirliği yapılması, etkinliklerinden ve her çeşit maddi ve teknik imkanlarından yararlanılması.

Hz Muhammed'in bilgiye verdiği önemi

Peygamberimiz okuma yazma öğretilmesine ve insanlara yararlı olacak her türlü bilgiye büyük önem vermiştir.

Bedir zaferinde sonra, savaş esiri olarak, karşı taraftan ele geçen her bir kimse için dört bin dirhem kurtuluş fidyesi takdir edilmişti. Uzun yıllardan beri sıkıntı içinde bulunan Müslümanların bu paraya ihtiyacı vardı. Fakat Peygamberimizin emri üzerine, bunlardan okuma yazma bilenlerden her birinin, on Müslüman’a okuma yazma öğretmesi karşılığında fidye vermeden serbest kalacağı bildirildi ve öyle yapıldı.

"ALLAH (c.c.) içinizden iman edenlerin ve kendilerine ilim verilenlerin derecelerini yükseltir."

Enes b. Malik’in bildirdiğine göre Peygamberimiz zamanında iki kardeş vardı. Birisi bilgi öğrenmek için Peygamberimizin mescidinde kalır, diğeri ise işe giderdi. İşe giden kardeş, bilgi öğrenmek için mescitte kalan kardeşini Peygamberimize şikayet etti. Bunun üzerine Peygamberimiz şöyle buyurdu:

“-Nereden biliyorsun, belki de ekmeğini kardeşinin yüzünden kazanıyorsun?”

Peygamberimizin bu konuyla ilgili bazı hadisleri şöyledir:

“-Bilgi öğrenmek her Müslüman’a farzdır.”

“-Bilgi öğrenmek amacıyla yola çıkan kişi, dönünceye kadar Allah yolundadır.”
Peygamberimiz Yararlı Her Çeşit Bilgiyi Önemsemiştir.

Peygamberimiz bilgi öğrenmeyi teşvik ederken, bununla sadece dini bilgileri kastetmemiştir. Allah rızası gözetilerek, insanlara yararlı olacak her türlü bilgi, Peygamberimiz tarafından övülmüştür. İslam’a göre her insanın kendisine lazım olan bilgiyi öğrenmesi farz; insanalrın yararına olan bilgiyi öğrenmesi ise farzıkifayedir. Örneğin, ileri düzeyde matematik, fen, sosyal bilimler, güzel sanatlar, yabancı dil vb. bilgilerin toplumda yeterli miktarda öğretimi yapılmalıdır. Nitekim Peygamberimiz, ihtiyaç olduğu için Zeyd bin Sabit’ten Yahudilerin dili olan İbranice’yi öğrenmesini istemiştir.

“ – İlim öğrenmek isteyene merhaba! Melekler ilme olan sevgilerinden ötürü kanatlarıyla ilim tâlibinin çevresinde birinci kat semâya kadar halka oluştururlar.”

Peygamberimiz eğitim-öğretim faaliyetleri arasında onun Kur’an ve dini bilgileri öğretmesinin yanında Müslümanlara ziraat, tıp matematik, atıcılık, binicilik, yüzme gibi birçok konuda tavsiyeleri olmuştur.