Arama

Uykuda konuşmamı nasıl önleyebilirim?

Güncelleme: 25 Şubat 2016 Gösterim: 2.629 Cevap: 2
zyrttç - avatarı
zyrttç
Ziyaretçi
18 Şubat 2009       Mesaj #1
zyrttç - avatarı
Ziyaretçi
Uyku arasında konuşma nasıl önlenir? Uyku bozukluğu için bilinen tedavi yöntemleri hakkında bilgi verir misiniz?

Ben geceleri uyurken istemsiz olarak konuşuyorum.Yurtta kalıyorum bir gün bunun yüzünden başıma bir bela gelecekBu neden kaynaklanıyor.Ne yapmalıyım.Lütfen yardım edin…
Son düzenleyen ahmetseydi; 25 Şubat 2016 23:06
SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
18 Şubat 2009       Mesaj #2
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
UYKU BOZUKLUKLARI

Sponsorlu Bağlantılar
Parasomniler


Dissomniler uyku sürecindeki bozukluğu temsil ederken, parasomniler uyku sırasında görülen bir grup alışılmadık ve istenmeyen davranışların olduğu uyku bozukluklarıdır. Bu davranışlar SSS kısa uyanmalarının görüntüsüdür, özellikle motor ve otonom aktivasyonun. Parasomniler erkeklerde kızlara oranla daha sıktır ve parasomnin bir tipini gösteren bireyler olası diğerlerinin semptomlarını da gösterirler. Örneğin, uyku terörü olan çocuklar uyurgezerlik de gösterir. Parasomnialarda pozitif aile öyküsü yaygındır. ASDA nozolojisi (ASDA 1990) parasomniaları alt gruplara ayırır: kısmı uyanma bozuklukları (arousal disorders), uyku-uyanıklık programları bozuklukları, REM parasomnileri ve tablo II’de gözlenen çeşitli parasomnilerdir.

Kısmi uyanma bozuklukları (Arousal disorders)
:
uykuda korku bozukluğu (uyku terörü), uyurgezerlik bozukluğu ve konfüzyonlu kısmı uyanmalar küme halinde bir aradadırlar, çünkü epizotlar yaygın olarak birçok özelliği paylaşırlar: otomatik davranış, dış uyarana rölatif tepkisizlik, uyandırılmada güçlük, parçalı veya hiç yok rüya hatırlamaları, mental konfüzyon ve uyandırıldığında yönelim bozukluğu, sonraki epizot için retrograd amnezi. Kısmi uyanma bozukluklarında belirtilerin gelişimsel sırası vardır. Uyku terörleri ilk olarak 18 aylıktan sonra gözlenir, uykuda yürüme okul öncesi ve okul çağı çocuklarda gözlenir, konfüzyonlu kısa uyanmalar herhangi bir yaşta görülebilir. Ergenliğe doğru kısa uyanma bozuklukları sıklık olarak önemli derecede azalır veya kaybolur. Uyurgezerlik ve uykuda korku bozukluğu çocuklarda erişkinlere oranla daha sıktır (Kales ve ark. 1987). Ciddi vakalarda ve ergenlerde oluşan kısmi uyanma bozukluklarda uykuyla ilişkili konvulziyonları dışlamak için ayrıntılı nörolojik muayene önemlidir. Tanı ve tedavi yaklaşımları yetişkinlerle aynıdır.


adsztg3


Uyku-Uyanıklık Geçiş Bozuklukları: Uyku-uyanıklık geçiş bozuklukları; uyanıklıktan uykuya veya tersi olarak geçişlerde oluşur. Çok küçük çocuklarda patofizyoloji veya psikopatolojinin belirtecinden ziyade, çok sıklıkla normal davranışın değişik bir biçimi olarak ortaya çıkar. Bu kategoride bulunan bozukluklar: uyguda konuşma, gece bacak krampları ve ritmik hareket bozukluklarıdır (kafa vurma, uyku sıçramaları, ve vücut sallanması). Ritmik hareketler tipik olarak uykunun başlangıcında olur.
Ritmik hareketlerin sıklığı ve süresi olarak; her saniyede 0.5-2 siklus, 15 dakikadan uzun sürmez. Klackenberg (1982) dokuz aylık bebeklerin %58’inin, kafa çevirme, kafa vurma veya sallanma tarzında hareketlerin en az birini gösterdiğini bildirmektedir. Bu aktivitelerin sıklığı 18 aylığa kadar %33’e, iki yaşına kadar %22’e iner. Yoğun sallanma ve kafa vurma yoğun olup rahatsızlık verdiği zaman, anne babaya problem bir davranış olarak görülebilir. Aileye rehberlik ve çocuğun zarar verici davranışlarına yönelik önlem almak gerekir.

REM Parasomniaları:
REM parasomnialarının en sık olanı gece kabuslarıdır. Gece kabusları; anksiyete yüklü rüya ile birlikte REM uykusundan korkulu uyanmalardır. Çeşitli stresler örneğin travmatik olaylar gece kabusunun sıklığını ve şiddetini artırır. Belirli ilaçlar; beta blokerler veya REM uykusunu baskılayan ilaçların çekilmesi gece kabusunu indükler veya sıklığını artırır.

Gece kabusları genellikle üç ile altı yaş arasında başlar, bu yaş grubu çocukların %10-50’sini etkiler. Gece kabusları, uyku teröründen kolayca ayırt edilebilir. Uyku terörleri uyku başlangıcının ilk üç saatinde olur ve uyku terörünün yaklaşık yarısında çocuk sesli uyku halindedir. Sabah olayları hatırlamaz. Gece kabusları genellikle sabah iyi hatırlanır. Gece kabusları, gece daha geç saatlerde olur, genellikle REM uykusunun baskın olduğu, uykunun son 1/3 periyodunda oluşur. Karakteristik olarak, çocuk kabusunu anlatırken tamamen uyanık ve yönelimi tamdır. Gece kabuslarının tedavisi oluşu sırasında kişiyi rahatlatmak ve gün içi stres kaynaklarını azaltmaktır.
REM uyku davranış bozukluğu son zamanlarda tanımlanmıştır (Schenck ve ark. 1996). REM uykusu sırasında geçici olarak kas tonusunun dönüşü ve buna bağlı davranışlar gözlenir. Rüya ile birlikte incelikli davranışlar izlenir. Gördüğü rüya ile uyumlu olarak yumruklama, tekmeleme, sıçrama vs. REM uyku davranış bozukluğu çocuklukta nadirdir. Çocuklukta bildirilen birkaç olguda, nörolojik lezyon tanımlanmıştır. Beyin görüntüleme ve uykunun laboratuvarda değerlendirilmesi şarttır.

Çeşitli parasomnialar
: bu kategoride hiçbir şekilde sınıflandırılmamış, ancak uyku ile ilişkili bozukluklar yer alır. Bunlardan en sık gözlenen ikisi uyku burksizmi ve uyku enürezisidir. Uyku burksizmi; dişleri sıkma ve öğütmeye yol açan stereotipik ağız hareketleridir. Bu bozukluğun etyolojisi iyi belirlenememiştir, buna karşın, stres ve duygusal gerginlikle yakın ilişkisi vardır. Sıklıkla diş hekimleri tarafından tanınır. Uykuda gürültülü ve hoş olmayan sesler aile üyelerine problem sinyali verebilir. Burksizm tipik olarak 10-20 yaş arasında gözlenir. Ancak diş çıkaran normal bebeklerin %50’sinde yaklaşık 10 ay civarında başlar. Uyku enürezisi beş yaş sonrasında tanı konur. Enürezis dışaatım bozuklukları yanında parasomniler altında da sınıflandırılmaktadır

Avatarı yok
OneNight
Yasaklı
25 Şubat 2016       Mesaj #3
Avatarı yok
Yasaklı
Uykuda konuşmanın rüya sırasında oluştuğunu düşünebilirsiniz. Fakat bilim adamları bu tür bir gevezeliğin gece vakti uykuya dalmayla ilgili olup olmadığı konusunda emin değildir. Konuşma uykunun herhangi bir aşamasında meydana gelebilir.

Uykuda konuşma kendi kendine oluşur ve genelde zararsızdır. Bununla birlikte bazı durumlarda daha şiddetli bir rahatsızlığın ve sağlık durumunun belirtisi olabilir.

REM (Rapid eye movement) uykusu davranış bozukluğu (RDB) ve uykuda korkma bazı insanların uyku sırasında bağırmalarına sebep olan iki çeşit uyku bozukluğudur. Uykuda korkma rahatsızlığı korkunç çığlıkları, dayak ve tekmeleme gibi durumları içerir. Uykuda korkma bozukluğu olan bir insanı uyandırmak oldukça zordur. Uykuda korkma rahatsızlığı olan çocuklar genelde uykularında sayıklar ve gezer.

RDB hastaları bağırır, çığlık atar, homurdanır ve rüyalarındaki gibi davranır ve bunlar genellikle şiddet içeren davranışlardır.

Uykuda konuşma ayrıca uyurgezerlik ve bir insanın uyurken yemek yemesi durumu olan uykuda yemek yeme(NS-RED) rahatsızlığından dolayı olabilir.

Uykuda konuşmaya sebep olan diğer etmenler şunlardır:

• Bazı ilaçlar
• Duygusal stres
• Ateş
• Ruh sağlığı bozuklukları
• Madde kullanımı


Uykuda Konuşma - Tedavi
Uykuda konuşmak komik bir şey olabilir. Belki de gece yarısı görünmeyen arkadaşlarınızla bilinçsizce gevezelik yapıyorsunuz. Belki de bir aile üyesi bilmeden gece konuşmalarına devam ediyordur. Bu aynı zamanda şiddet veya başka bozuklukların işareti olabilir. İşte uykuda konuşmayla ilgili sorularınıza cevaplar ve nedenlerinden tedavilere kadar bilmeniz gerekenler.
Eğer bir yetişkin olarak uykuda konuşma aniden ortaya çıkarsa ya da yoğun korku, çığlık atma veya şiddet içeren eylemlerden oluşuyorsa, bir uyku uzmanıyla görüşmek iyi bir fikirdir. Bilinçsiz konuşmalarınız uykunuzu ya da oda arkadaşlarınızın uykusunu bölüyorsa, yine bir doktora gitmeyi düşünebilirsiniz.

Çocuğunuzun uyku sorunları olduğunu düşünüyorsanız, çocuk doktorunuzdan randevu alın.

Bir uyku uzmanı ne kadar zamandır uykunuzda konuştuğunuzu soracaktır. Bu soruyu yatak partneriniz, oda arkadaşınız, hatta ebeveynlerinize sormak zorunda kalacaksınız. Unutmayın, uykunuzda konuşmaya çocuklukta başlamış olabilirsiniz.

Uykuda konuşmayı teşhis etmek için gerekli bir test yoktur. Ancak, eğer başka bir uyku bozukluğunun belirtileri varsa, doktorunuz uyku çalışması veya uyku kaydı (polisomnogram) gibi testler isteyebilir.

Uykuda konuşma nadiren tedavi gerektirir. Fakat şiddetli uyku konuşmaları, tedavi edilebilen başka bir ciddi uyku bozukluğunun ya da tıbbi durumun sonucu olabilir. seçenekleriniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Biri kendi uykusunda konuşma miktarını nasıl azaltabilir

Uykuda konuşmayı azaltmanın bilinen bir yolu yoktur. Stresten kaçınmak ve bol uyku, uyku konuşma olasılığınızı azaltabilir.

Bir uyku günlüğü tutmak, uyku düzeninizi belirlemeye ve uykuda konuşmanıza temelde yatan başka bir sorun neden oluyorsa, doktorunuzun bunu bulmasına yardımcı olabilir. İki hafta boyunca bir uyku günlüğü tutun. Yatmaya gittiğiniz saatleri, ne zaman uyumayı düşündüğünüzü ve ne zaman uyandığınızı not edin. Ayrıca aşağıdakileri de yazmak isteyebilirsiniz:

Aldığınız ilaçlar ve bunları günün hangi saatinde aldığınız
Her gün hangi zamanlarda ne içtiğiniz, özellikle kola, çay ve kahve gibi kafeinli içecekler ve ayrıca alkol
Ne zaman egzersiz yaptığınız

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

12 Ekim 2012 / Ziyaretçi Soru-Cevap
7 Mart 2016 / Siyah Cin Taslak Konular
19 Nisan 2010 / Misafir Soru-Cevap
11 Mayıs 2012 / ibr_aysel Taslak Konular