Arama

Rom Portlamak Nedir?

Güncelleme: 22 Ocak 2019 Gösterim: 10.642 Cevap: 2
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2014       Mesaj #1
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Rom Nasıl Portlanır.
MsXLabs.org
Sponsorlu Bağlantılar

Not : Base Rom ile Port Rom aynı Android sürümü olmak zorundadır.
DipNot : Telefonu Brick yapma ihtimaliniz çok yüksektir ona göre...

Rom portlamak nedir?
Rom portlamak, başka bir telefon için yapılmış bir romu kendi telefonumuz için yapılımış bir rom ile kendi telefonumuza kurulabilir hale getirmektir.

Başlayalım;

1) Base Rom nedir?
Base rom, kendi telefonunuz için yapılmış romdur.

2) Port Rom Nedir?
Port rom, portlayacağımız rom yani başka telefon için yapılmış ama sizin kendi telefonunuza kurmayı istediğiniz rom.

3) Bir klasör açıp içine BASE ve PORT adlı 2 tane klasör açıyoruz.

4) Base in içine yukarıda anlattığım gibi base rom umuzu atıyoruz.
Port un içine yukarıda anlattığım gibi port rom umuzu atıyoruz.

5) Base in içinden system klasörüne girip app, fonts, framework, media klasörlerini siliyoruz.
Port un içinden system klasörüne girip app, fonts, framework, media klasörlerini Base in içine atıyoruz ( Port/system in içinde base de olmayan klasör varsa onları da Base/system klasörüne atıyoruz ).

6) BASE/system/etc/permissions klasöründeki com ve org ile başlayan dosyaları siliyoruz
PORT/system/etc/permissions klasöründeki com ve org ile başlayan dosyaları BASE/system/etc/permissions klasörüne atıyoruz (org ile başlayan dosya olmayabilir panik yapmayın)

7) Ekranın bi yarısında Base/system/etc/int.d diğer yarısında PORT/system/etc/int.d klasörlerini açın ve ilk önce klasörlere bakın base ile port un init.d klasörlerinde aynı isimli dosyaları silmeyin gerisini baseden silin ve portun init.d klasöründen aynı olmayanları base ye atın.

base/system içindeki build.prop dosyasını notepad++ varsa onunla açın düzenlemesi daha kolay olur yoksa You are not allowed to view links. Register or Login bu linkten indirebilirsiniz.

9) build.prop dosyasını açtıktan sonra
ro.config.ringtone=CyanTone.ogg
ro.config.notification_sound=CyanMessage.ogg
ro.config.alarm_alert=CyanAlarm.ogg
bu kodları port/system içindeki build.prop un içindeki ile değiştirin.
(ro.config.ringtone nin altında ro.config.sim1_ringtone ve ro.config.sim2_ringtone varsa onları da ro.config.ringtone nin eşittir işaretinin yanında ne yazıyorsa onu yazın)

10) PORT/Meta-Inf/com/google/android klasörünün içinden updater-script dosyasını notepad++ yada siz hangi not defterini kullanıyorsanız onun ile açıyoruz ve set_perm ile başlayan kodları kopyalıyoruz, sonra Base/Meta-Inf/com/google/android klasörünün içinden updater-script dosyasını açıyoruz portta yaptığımız gibi ve set_perm ile başlayan kodları silip kopyaladığımız kodları, kodları sildiğimiz yere yapıştırıyoruz (satırlara dikkat edin).

11) Finish...

Base klasörünün içine girip oradaki dosyaları seçip zip olarak sıkıştırıyoruz ve işlem tamam hayırlı uğurlu olsun.

Başta da dediğim gibi telefonunuz bootloop da kalabilir yada brick olabilir ona göre

Hatalarınızı LogCat kullanarak çözebilirsiniz. Şuan vaktim olmadığından LogCat i anlatamıyorum.

Logcat Anlatım (İngilizce) :
You are not allowed to view links. Register or Login

Logcat Anlatım (Türkçe) : You are not allowed to view links. Register or Login

İngilizce olan daha kapsamlıdır ingilizcesi iyi olanlara ingilizce olanı öneririm.

Bu anlatım You are not allowed to view links. Register or Login sayfasındaki anlatımın sadeleştirilip türkçeye çevirilmiş halidir, bana değil linkteki konuyu açan kişiye yani rishabh.raj37 e teşekkür ediniz. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Yanlış herhangi bir şey yazdıysam şimdiden özür dilerim, lütfen yanlışlarımı bildirin.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ekim 2018       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar, elimde Vestel'in V5 sürümünden bir telefonu var. Ben bu telefonun romu ile Samsung S serisine çıkan saf android romlarını portlarsam bir sorun çıkar mı? Telefon brick olduğunda kurtarma şansımız var mı?
Sponsorlu Bağlantılar
teknikcisefa - avatarı
teknikcisefa
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2019       Mesaj #3
teknikcisefa - avatarı
Kayıtlı Üye
Emeğinize sağlık bilgiler için teşekkürler.