Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 14 Nisan 2017  Gösterim: 16.154  Cevap: 32

Gezegenler - Satürn

26 Mart 2016 23:28       Mesaj #31
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Satürn Hakkında İlginç Bilgiler
 • Satürn de Jüpiter gibi bir gaz devidir, ancak bilim insanları kayadan oluşan bir çekirdeğinin olabileceğini düşünmektedir.
 • Çıplak gözle Dünya’dan gözlemlenebilen 5 gezegenden biridir.
 • Adını Jüpiter’in babası olan Satürn’den almıştır.
 • Satürn’ün etrafında çok büyük ve güzel bir halka sistemi bulunmaktadır.
 • Satürn, Güneş Sistemi’ndeki yoğunluğu en düşük gezegendir.
 • Satürn üzerinde hızı saatte 1,800 kilometreye kadar ulaşan rüzgarlar bulunmaktadır.
 • Satürn’ün Güneş etrafında dönmesi 29.4 Dünya yılı sürer.
 • Satürn’ün 150 adet ayı ve ufak ayı bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
10 Aralık 2016 15:25       Mesaj #32
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI

Yeni Yörüngeden Satürn Görüntüleri!


Satürn'ün atmosferine dair Cassini'nin gönderdiği görüntülerde gaz devinin kuzey kutbundaki altıgen biçimli jet akışları dikkat çekiyor.
Ad: PIA21053_hires.jpg
Gösterim: 30
Boyut: 83.3 KB

Sponsorlu Bağlantılar
NASA'dan yapılan açıklamada uydunun, Satürn'ün kuzey yarım küresinin yüksek kesimlerinden çektiği ilk atmosfer fotoğraflarını gönderdiği, fotoğraflar arasında gezegenin meşhur ekvator halkasının ve kuzey kutbundaki altıgen şekilli hava akımının yakın görüntülerinin de olduğu belirtildi. NASA'nın yayınladığı görsellerde, kuzey kutbu ve ekvator halkasının dört farklı filtreyle kaydedilmiş görüntüleri yer aldı. Her biri farklı ışık dalga boylarına duyarlı olan filtreler kullanılarak çekilen görüntüler, sis ve bulut kümelerini değişik irtifalardan gözler önüne serdi.

Ad: Saturn_kuzey_kutbu.jpg
Gösterim: 27
Boyut: 52.4 KB

Cassini 30 Kasım’da halkalara doğru yaklaşmaya başladı. Toplamda 20 yörüngeden oluşacak son aşamanın ilk bölümünde araç gezegenin dış kenarından gezegenin kuzey kutbunu halkalarla birlikte görüntüledi. Halkaların dış kenarından sonraki geçişi ise 12 Aralık’ta olacak. Bu sırada Cassini Titan’ın yakınından son kez geçecek. 22 Nisan’a kadar halkaların yakınından Satürn’e yaklaşmayı sürdürecek ve 26 Nisan’da Satürn’ün en içteki halkası önündeki boşlukta bulunacak. 2004’ten bu yana Satürn ve uydularını izleyen ve 15 Eylül’de veda edecek olan Cassini Satürn’ün atmosferine dalarak sinyal veremeyeceği ana kadar iletişimde kalacak. Yaklaşık 12 yıldır Satürn sistemine ait birçok bilinmeyen Cassini aracılığıyla gözler önüne serildi. Titan’ın metandan oluşmuş göl ve denizlerini, Enceladus’un buzlu yüzeyinin altındaki sıvı okyanusu Cassini ortaya çıkardı.

Kaynak: JPL / Görseller Telif Hakkı: NASA / JPL-Caltech, Space Science Institute (6 Aralık 2016)
14 Nisan 2017 20:18       Mesaj #33
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI

Satürn'ün Ay'ı Enceladus'ta Yaşama Dair Yeni Bulgular!


Ad: haber_2017_04_encedalus_555.jpg
Gösterim: 19
Boyut: 74.5 KB
NASA'nın Güneş sistemi ve ötesini kapsayan, su ve yaşam ile ilgili verileri paylaştığı 'Okyanus Dünyaları' adlı basın toplantısında keşif aracı Cassini'nin uydu Enceladus'ta kimyasal enerji çıkışlarını gözlediği ve bu bağlamda Enceladus'un yüzey altı okyanusunda yaşam için çok önemli kilit bir bileşen niteliği taşıyan hidrojene rastladığı belirtildi.

Söz konusu basın toplantısında, 2005 yılında uydu üzerinde Cassini tarafından keşfedilmiş olan buz ve gaz püskürten bir gayzerin, yine Cassini uzay aracı tarafından 2015 yılında incelendiği ve elde edilen sonuçlara göre ilgili gayzerden püsküren materyalin yapısının yüzde 98 gibi büyük oranda su, yüzde 1 hidrojen ve geri kalan içeriğin de amonyak, karbondioksit ve metandan oluştuğu bildirildi.

Ayrıca materyal yapısında gözlenen hidrojenin, okyanus yüzeyindeki soğuk suyun derinlerde yer alan sıcak kayalarla teması ile oluşabilecek hidro-termal oluşumun varlığı için bir kanıt ve ilgili sıcak alanlarda bakteri, mikrop gibi küçük çapta mikroorganizmaların yaşaması için de uygun bir ortam olduğunun altı çizildi.

Dünya Dışı Yaşam için Önemli Bir Mihenk Taşı!


NASA'dan araştırmacılar, metanojenesis adı verilen kimyasal reaksiyonun yaşamın temel kaynağı olduğunu ve organizmaların, suda çözünmüş karbondioksit ile hidrojeni birleştirmeleri sonucunda enerji üretebileceklerini vurguladı. Cassini keşif aracının, Enceladus'ta yaşam için gerekli olan su, oksijen, nitrojen, hidrojen, karbon ve metabolik enerji kaynağı vs gibi tüm bileşenlerin varlığına dair bulgular sunduğu belirtildi. Ayrıca gezegenin katı çekirdeğinin büyük bir olasılıkla sülfür ve fosfor içerdiği ileri sürüldü.

Kaynak: Science / AA Bilim Teknoloji (13 Nisan 2017)

Daha fazla sonuç:
Gezegenler - Satürn

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç