Arama

PC Teknik Destek (Soru - Cevap) - Sayfa 165

Güncelleme: 2 Aralık 2013 Gösterim: 904.461 Cevap: 2.932
romantik84 - avatarı
romantik84
Ziyaretçi
14 Haziran 2007       Mesaj #1641
romantik84 - avatarı
Ziyaretçi
merhaba
internetten sürekli bağlantı kopuyor. modeme bakıyorum tüm ışıklar yanıyor sadece internet ışığı yanmıyor. hata kodu olarak da 80072ee7 kodunu veriyor.
Sponsorlu Bağlantılar
nasıl çözebilirim bunu? yardımcı olur musunuz ltf? teşekkürler..
ahmetgns - avatarı
ahmetgns
VIP VIP Üye
14 Haziran 2007       Mesaj #1642
ahmetgns - avatarı
VIP VIP Üye
internet mi kopuyor??? yoksa messenger bağlantın mı gidiyor??? Çünkü verdiğin hata kodu Messenger'ın hata kodlarına benziyor.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Haziran 2007       Mesaj #1643
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
romantik84 adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba
internetten sürekli bağlantı kopuyor. modeme bakıyorum tüm ışıklar yanıyor sadece internet ışığı yanmıyor. hata kodu olarak da 80072ee7 kodunu veriyor.
nasıl çözebilirim bunu? yardımcı olur musunuz ltf? teşekkürler..

internet bağlantısı olmadığından öyle bir kod veriliyor. internet bağlantınızı kontrol edip tekrar deneyin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Haziran 2007       Mesaj #1644
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bilgisayarı kapat dediğimde kapanmak yerine bilgisayarınız kapanmaya hazır iletisi alıyorum neden olabilir. Bu iletiyi kapatmanın yolu var mı teşşekürler
romantik84 - avatarı
romantik84
Ziyaretçi
15 Haziran 2007       Mesaj #1645
romantik84 - avatarı
Ziyaretçi
internet ten kopuyorum, dolayısıyla messengerdan da... Msn Sad
ahmetgns - avatarı
ahmetgns
VIP VIP Üye
16 Haziran 2007       Mesaj #1646
ahmetgns - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
BurDaYım adlı kullanıcıdan alıntı

Bilgisayarı kapat dediğimde kapanmak yerine bilgisayarınız kapanmaya hazır iletisi alıyorum neden olabilir. Bu iletiyi kapatmanın yolu var mı teşşekürler

Kasanın özelliği olabilir, yani açma kapama düğmesi fonksiyonlu olan kasalarda sormadan kapatıyor, açma kapama düğmesi sırf elektrik kesme görevi görüyorsa o iletiyi çıkartıyor ki elektriği kesip bilgisayarı kapat diye. Yani iletiyi kapatmanın yolu kasayı değiştirmekten geçiyor olabilir. Bu kesin değil ha, sadece tahmin ediyorum. Eski bilgisayarım seninki gibiydi, ama bu yenisi otomatik kapatıyor.

Alıntı
romantik84 adlı kullanıcıdan alıntı

internet ten kopuyorum, dolayısıyla messengerdan da... Msn Sad

O zaman bilgisayarından yapacağın bir şey yoktur büyük ihtimalle. Modemin internet ışığı sönüyo diyorsan sorun bilgisayara varmadan daha modemde başlıyor demektir. ADSL ile normal telefon hattını splitter ile ayırıyorsun di mi? Çünkü bir tanıdığın ADSL'si telefon çalınca duruyomuş, öyle demişti. Aynı durum sende de olabilir. Splitter'ı, ana giriş hattına takıp ADSL ile normal telefon sinyalini en baştan ayırmak gerekiyor, yani daireye ilk giren hat. Gidip paralel çekilerek hazırlanmış telefon prizlerine takarsan, böyle sorun oluşturabilir.
baron - avatarı
baron
Ziyaretçi
16 Haziran 2007       Mesaj #1647
baron - avatarı
Ziyaretçi
ARKAŞLAR ACİL OLARAK SQL 2005 SERVER HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VARMI
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Haziran 2007       Mesaj #1648
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Daha önce burda o kadar açıklama yaptıktan sonra benim tuhafıma giden bişey geldi başıma evet yardım istiyorum acil cevap verebilirseniz daha da memnun olucam.

Sorun şu ;

Ben Pc de yönetici hesabına sahibim ve bir başka yönetici hesabını silmek istiyorum!
O kullanıcıya ait şifre korumasını sildim , oturum modunu Sınırlı hesap olarak değiştirdim sonrasında hesabı silmek istedim ve sil komutunu verdiğim Pc kendini resetlemekte ve yeniden acılmakta ,
Bu işlemi güvenli mod ile oturum açıp denedim silmek istediğim kullanıcıya ait bir bilği görünmemekte , tekrar kendi hesabıma dönmek için giriş yapcakken güvenli mod'da silinmiş görülen hesap hala burda görünür vede giriş yapılır aktif durumda

bu hesaptan nasıl kurtulabilirim... ?

lionhead - avatarı
lionhead
Kayıtlı Üye
17 Haziran 2007       Mesaj #1649
lionhead - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Shadow_BoY adlı kullanıcıdan alıntı

Daha önce burda o kadar açıklama yaptıktan sonra benim tuhafıma giden bişey geldi başıma evet yardım istiyorum acil cevap verebilirseniz daha da memnun olucam.

Sorun şu ;

Ben Pc de yönetici hesabına sahibim ve bir başka yönetici hesabını silmek istiyorum!
O kullanıcıya ait şifre korumasını sildim , oturum modunu Sınırlı hesap olarak değiştirdim sonrasında hesabı silmek istedim ve sil komutunu verdiğim Pc kendini resetlemekte ve yeniden acılmakta ,
Bu işlemi güvenli mod ile oturum açıp denedim silmek istediğim kullanıcıya ait bir bilği görünmemekte , tekrar kendi hesabıma dönmek için giriş yapcakken güvenli mod'da silinmiş görülen hesap hala burda görünür vede giriş yapılır aktif durumda

bu hesaptan nasıl kurtulabilirim... ?

KULLANICI HESABI YÖNETİCİSİ

Amaç

Bu projenin amacı, tek boyutlu dizilerin kullanımının yanı sıra sınıf tasarımı ve sınıflar arası ilişkilerin kurulması ile buna bağlı olarak sınıfların gerçeklemesi konularındaki bilgi ve becerinin oluşturulmasıdır. Proje grupları 2’şer kişilik olacaktır.

Kapsam

Bilgisayar kullanıcı hesaplarının yönetimi, bilgisayar sistem yöneticisinin önemli görevlerinden biridir. Bu görevin içerisinde temel olarak; kullanıcı hesap açma / silme, kota arttırılması ve kullanıcı bilgilerinin raporlanması gibi işlemler yer almaktadır. Bu projede basit bir kullanıcısı hesap yöneticisi uygulaması gerçekleştirilecektir.

Tanımlar

Projede oluşturulacak sistem hakkında yararlı olabilecek bazı terimlerin tanımları aşağıda yer almaktadır.
· Kullanıcı Adı (User Name): Kullanıcı hesabına sahip olan kişinin ad ve soyad bilgisini belirtmektedir. Oluşturulacak sistemde kolaylık olması amacı ile kullanıcı adları tekil (unique) olacaktır (iki kullanıcı hesabı aynı ad ve soyada sahip olamaz).
· Giriş Adı (Login Name): Kullanıcı hesabını tanımlayan alfanümerik karakterlerden oluşan özel bir ismi belirtmektedir. (Ör: user1). Giriş adları da tekil (unique) olacaktır (iki kullanıcı hesabı aynı giriş adına sahip olamaz).
· Kota (Quota): Bir kullanıcı hesabına ayrılmış olan disk alanının büyüklüğüdür.
· Disk Alanı (Disk Space): Kullanıcı hesapları için ayrılmış toplam disk alanının büyüklüğüdür.
· Disk Kullanımı (Disk Usage): Kullanıcı hesapları tarafından aktif olarak kullanılan disk alanı büyüklüğüdür.

Yapılacaklar

Gerçekleştireceğiniz proje, sistem yöneticisinin aşağıdaki görevleri yerine getirmesini sağlayacaktır:
· Bir kullanıcı için kullanıcı hesabı açılması
· Bir kullanıcıya ait kullanıcı hesabının silinmesi
· Bir kullanıcı hesabının kotasının arttırılması
· Bir kullanıcı hesabının bilgilerinin görüntülenmesi
· Sistemdeki bütün kullanıcı hesaplarının bilgilerinin görüntülenmesi

Oluşturulacak sistemde kullanıcı hesaplarının olabildiği yalnızca bir tane bilgisayarın var olduğu kabul edilecektir. Program çalışmaya başladığında sistem yöneticisinden bu bilgisayarın adını ve maksimum disk alanının boyutunu isteyecektir. Bundan sonra program “çıkış” isteği gelene kadar yukarıdaki maddelerde listelenmiş adımları sistem yöneticisinin verdiği komutlara göre gerçekleştirecektir.

Oluşturulacak Sınıflar (Class)

Kullanıcı Hesap Yönetim sistemi için oluşturulması gereken üç sınıf aşağıda listelenmiştir.
  • Account: Kullanıcı hesabını temsil etmektedir. Bu sınıfın içermesi gereken zorunlu alanlar (attribute) şunlardır:
    • String: userName (Kullanıcı Adı)
    • String: loginName (Giriş Adı)
    • String: password (Şifre)
    • double: quota.
  • Computer: Bilgisayarı temsil eden sınıftır. Bu sınıfın içermesi gereken zorunlu alanlar (attribute) şunlardır:
    • String: name (Bilgisayar adını temsil etmektedir)
    • double: maxDiskCapacity (Bilgisayarın maksimum disk kapasitesini temsil etmektedir)
    • double: diskUsage (Disk kullanımını temsil etmektedir)
    • Account[] accounts: (“Account” objelerinin referanslarını tutan tek boyutlu bir dizidir)
  • AccountsManager: Kullanıcı Hesap Yönetimi sisteminin yönetici sınıfınıdır ve kullanıcı hesapları ile tüm çalışmanın bu sınıf tarafından başlatılır.
Yukarıda belirtilen haricinde gerekli olduğu düşünülen başka alanlar (attribute) da yaratılabilir ve kullanılabilir.

Gerçekleştirilecek Metotlar

Aşağıdaki tanımlar her bir sınıfın içermesi gereken zorunlu metotları tariflemektedir. Gerekli olan tüm metotlar aşağıda listelenmemiştir. Sistemi tasarlarken gerekli gördüğünüz yerlerde metotları tanımlamak sizin sorumluluğunuzdadır.

· Account
    • constructor: Bu metodun aldığı parametreler: bir kullanıcı adı, bir giriş adı, bir şifre ve bir kota değeridir. Bu metodun görevi aldığı parametre değerleri ile sınıfın alanlarına ilk değer ataması yapmaktır.
    • toString: Bu metot aşağıdaki formatta bir String oluşturur:
"UserName: <userName>, LoginName: <loginName>, Password: <password>, Quota: <quota>"
Bu formatta <userName>, <loginName>, <password> ve <quota> ilgili hesaba ait zorunlu alanların değerlerini temsil etmektedir.
    • get/set metotları: Bu sınıf için OOD açısında gerekli olduğunu düşündüğünüz her bir get/set metodunu yazmanız gerekmektedir.
  • AccountsManager
    • runManager: Gerçekleştirilmesi gereken en önemli metotlardan biridir. Bu metot, kullanıcı hesap yöneticisini başlatan metottur. Bu metot sayesinde bilgisayar hesap yönetimi seçimleri ve kullanıcı işlem istekleri görüntülenecektir. Bu metot sürücü sınıf (Driver.java) tarafından çağrılır. Bu metot içerisinde kullanıcı hesap görevlerini işlemek amacıyla kullanılacak olan bir Computer nesnesi yaratılacaktır.
    • diğer metotlar: İhtiyaçlarınız doğrultusunda başka metotlar eklemekte serbestsiniz.
  • Computer
    • constructor: Bir bilgisayar için verilen bir ad ve maksimum disk kapasitesi ile ilk değer atayacaktır.
    • createAccount: Bu metot bir kullanıcı hesabı açılacaktır ve bu hesap, kullanıcı hesap (account) dizisinde yerini alacaktır. Hesaplar bir dizide yer almak zorundadır. Bu sayede hesaplar giriş adına göre artan sırada sıralanabilir. Bu, gerçekleştirilmesi gereken önemli maddelerden biridir. Eğer istenen kota ihtiyacına karşılık gelen yeterli disk alanı varsa ve istenen giriş adı kullanımda değilse istekte bulunulan hesap açılır, aksi durumda hesap oluşturulmayacaktır. Bilgisayarın disk kullanımı (diskUsage) buna göre ayarlanmalıdır.
    • removeAccount: Bu metot bir kullanıcı hesabını silecektir. Bu metot bilgisayar hesabını silmek için giriş adına ihtiyaç duyar. Eğer verilen giriş adına bağlı olan bir hesap varsa işlem başarılı olur. Bilgisayarın disk kullanımı (diskUsage) buna göre ayarlanmalıdır.
    • increaseQuota: Bu metot var olan bir kullanıcı hesabının kotasını verilen değerle arttıracaktır. Örneğin, bir hesap 5 MB kotaya sahipse metoda parametre olarak 1 MB aktarılarak bu kota 6 MB’ ye çıkarabilir. Bu metot parametre olarak hesabın giriş adını ve kota artım değerini alır
    • toString: Bu metot aşağıdaki formatta bir String oluşturur:
"Computer Name: "<computerName>
"DiskUsage: " <diskUsage>
"MaxDiskCapacity: "<maxDiskCapacity>
"Accounts:" <listOfAccounts>

Belirtilen bu sınıfları Account, Computer ve AccountsManager sırası ile gerçekleştirilmesi sizin yararınıza olacaktır.

Hata Durumları

Her bir durumda oluşabilmesi olası birçok hata vardır. Programınızın bu hataları yakalaması ve bazı durumlarda bu hataları raporlaması gerekmektedir. Hata mesajı verildikten sonra o anki görev sonlanır ve görev menüsü bir sonraki kullanıcının isteğine cevap verecek konuma geçer. Hata durumlarının JoptionPane.showMessageDialog kullanılarak ekrana yansıtılması gerekmektedir. Olası hata durumlarından mutlaka değerlendirilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:
createAccount:
· Aynı giriş adı ile yeni bir kullanıcı hesabı oluşturulması durumunda sistemin, “ERROR: Login already in use.” hata mesajı vermesi gerekmektedir.
· Kullanılabilir disk alanını aşan bir kota miktarı ile kullanıcı hesabı oluşturulmaya çalışılması durumunda sistemin “ERROR: Not enough disk space.” hata mesajını vermesi gerekmektedir.
· Eğer hem giriş adı hem de kota miktarında hata varsa, sadece giriş adına ait hata mesajının verilmesi gerekmektedir.
removeAccount:
· Olmayan bir giriş adına sahip kullanıcının sistemden silinmeye çalışılması durumunda, sistemin “ERROR: Account does not exist.” mesajını vermesi gerekmektedir.
increaseQuota:
· İstenen kota arttıtımını karşılayacak kadar boş disk alanı yoksa sistemin, “ERROR: Not enough disk space.” mesajını vermesi gerekmektedir.

Bu durumların haricindeki hatalar için sizin uygun gördüğünüz hata mesajlarını oluşturmanız ve ekranda görüntülemeniz gerekmektedir.

Unutulmaması Gerekenler

· Değişken isimleriniz anlamlı olmalıdır ve source code’un formatı (içerlek yazımlar) düzgün olmalıdır.
· ArrayList sınıfı kullanılmayacaktır.
· Dizilerinizin boyutları ihtiyacınızdan fazla olmayacaktır.
· Gereksiz code tekrarı yapılmayacaktır.
· Account, Computer ve AccountManager sınıfları mutlaka tasarlanacak, gerçekleştirilecek ve kullanılacaktır.
· Kullanıcı hesapları giriş adına göre alfabetik olarak küçükten büyüğe sıralı olacaktır.
· Account nesneleri Computer sınıfı içinde dizi şeklinde tutulacaktır.
· İhtiyaç duyulması durumunda ek sınıflar kullanılabilecektir, fakat bu ek sınıfların gerekliliği sebepleri ile beraber açıklanacaktır.

Örnek Kullanım

Aşağıda Kullanıcı Hesap Yönetimi sistemin için örnek bir kullanım verilmiştir. Bunun haricinde senaryonların da olabileceği ve hata durumları ile karşılaşılabileceği unutulmamalıdır.
Sistemin başlatılması ve bilgisayar isminin verilmesi

Onay işleminden sonra disk kapasitesinin verilmesi

1 numaralı seçeneğin seçilmesi

Kullanıcı hesap bilgilerinin verilmesi

İşlemin başarılı olduğunu gösteren mesaj

5 numaralı seçeneğin seçilmesi

Ekranda görüntülenen mesaj

2 numaralı seçeneğin seçilmesi

Giriş ismi olarak ‘tom’ değerinin verilmesi

Kullanıcının silindiğini gösteren mesaj

4 numaralı seçeneğin seçilmesi

Kullanıcı ismi olarak ‘rosita’ verilmesi

Kullanıcıya ait bilgilerin ekranda görüntülenmesi

3 numaralı seçeneğin seçilmesi

Kullanıcı için ek kota bilgisinin verilmesi

Kotanın başarı ile arttırıldığı bilgisinin gösterilmesi

0 numaralı seçeneğin seçilmesi

Bu seçenek ile program sona erecektir.
Not:bir arkadaşımın önerisi

picture 6
<H3>Kullanıcı silmek

Silinen kullanıcıların tüm içerikleri misafir kullanıcı tarafından girilmiş hale getirilir, silinmez.
Yanlış hatırlamıyorsam yönetici hesabını silmek teknik açıdan mümkün ama önerilmeyen bir yoldur.

</H3>
yasamak kucuk bir umut we insana duyulan sewgiden ibarettir..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Haziran 2007       Mesaj #1650
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sagol ama bu acıklamıyo malesef sorunu

şu an hesap yönetici modunda değil zaten... yönetimle ilgili hiçbir aktivitesi yok hepsini devre dısı bıraktım... ama sil komuttuyla restart yapması bir...

tamam yardımlarınız için teşekkürler... Sorun benim olunca ne kendi sökögümüü dikebiliyoruz nede baskası...
Son düzenleyen Blue Blood; 17 Haziran 2007 20:55 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi