Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ege Bölgesi Halk Oyunları - Zeybek Oyunu

Gösterim: 121540 | Cevap: 0
  • zeybek oyunu hakkında bilgi
  • zeybek oyunu araştır
3
  • 3 Gönderen _cesminaz_
_cesminaz_
24 Ağustos 2009 19:39   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ege Bölgesi Halk Oyunları - Zeybek Oyunu


ZEYBEK
Batı Anadolu Efesi.

hlkoyunu1xl6ege zeybek

Zeybek Hakkında Genel Bilgiler

Ege denilince akla Zeybek gelir. Mert, cesur, atılgan, mazluma dost, haksızlığa düşman olarak tanınırlar. Türk köylüsünün tipik bir örneğidir. Kurtuluş savaşında gösterdikleri başarılar ünlerine ün katmıştır. Bugün Zeybeklik tarihi bir anı olarak yaşatılmaktadır
Zeybek oyunları mertlik, yiğitlik ve gururun simgesidir. Sonsuz kahramanlık öykülerini içerir ve oldukça gösterişli ve etkileyicidir. Şahin ve kartalın hareketlerinden esinlenerek sert ve cesur bir tavırla oynanır. Kolların koltuk altlarına kadar çekilip daha sonra kaldırılması, ayak çekerken başın biraz öne eğilmesi, otururken göğe doğru keskin bir bakış atılması hep kartaldan esinlenmelerdir..
Bölgenin oyun türü Zeybektir. Batı Anadolu'nun hemen hemen her, yerinde ''Zeybek'' türündeki oyunlar,­görülür. Afyon, Antalya, Isparta, Burdur, Sakarya çizgisinin batı tarafında kalan illerimizde bu tür oyunun büyük etkileri vardır.
Genel de oyunları ikiye ayırmak mümkündür. 1-Ağır Zeybekler 2- Kıvrak Zeybekler (yürük). Ancak Halikarnas Balıkçısına göre oyun oynanışı bakımından 3 ayrılır. 1-Meydanı dolaşıp elleri havaya kaldırma 2- Üzüm salkımı koparıp diz üstüne düşerek sepete koyma 3- Sepetteki üzümü ezerek şarap suyu çıkarma.
Halk Müziği: Yörenin ritmik özelliği, dokuz zamanlı oluşudur. Divan, bağlama, tambura, cura, üçtelli, zurna, sipsi, kaval, zillimaşa, davul, kaşık, kabak kemane.

Yörede kadınların oynadığı oyunlara ''Kadın Zey­bek'', erkeklerin oynadığı oyunlara ''Erkek Zeybek" denil­mektedir. Kadınların oynadığı oyunlar erkeklerin oynadığı oyunlara göre daha yürüktür. Erkek oyunlarının yöredeki bir diğer adı da "Ağır Zeybek" tir. Ege nin bir çok yerinde oynanan bu tür oyunların en ağırlarına İzmir, Aydın, Muğla, Manisa illerinde rastlamak mümkündür. Zeybek oyunlarının diğer oyunlara (Bar, Halay, Horon v.b.) göre en büyük özelliği tek olarak serbest oynanmasıdır. Toplu olarak oynanan Zeybek oyunlarında oyuncular arasında müzik ve ritim hariç hiçbir bağ bulunmaz. Oyunu oynayan kişi hiçbir kurala bağlı kalmadan tamamen içinden geldiği gibi oynar.Zeybek oyunları toplu olarak oynandığında, yöresel olarak daire formu kullanılır.

Ege Bölgesi Halk Oyunları - Zeybek Oyunu
ATAM zeybek oynarken
RuffRyders, KiTiaRa ve JéLLyßon bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Ege Bölgesi Halk Oyunları - Zeybek Oyunu benzer konular

Etiketler:
  • zeybek oyunu hakkında bilgi
  • zeybek oyunu araştır
Ege Bölgesi'nin halk oyunları nelerdir?
ege bölgesi halk oyunları nelerdir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 25
Son Mesaj: 1 Şubat 2015 14:45
İç Anadolu Bölgesi'nin halk oyunları nelerdir?
iç anadolu bölgesinin oyunlarını yazar mısınız çok önemli ?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 48
Son Mesaj: 12 Aralık 2014 18:55
Akdeniz Bölgesi'nin halk oyunları nelerdir?
akdeniz bölgesinin halk oyunları
Forum: Soru-Cevap Cevap: 25
Son Mesaj: 26 Ekim 2014 13:38
İç Anadolu Bölgesi Halk Oyunları - Seymen Oyunu
Seymen Oyunu MsXLabs.Org & Vikipedi, özgür ansiklopedi Seymen, seğmen ya da seyman, eski Türk boylarında göçebe kervanlarını koruyan silahlı birlik, kolcu. Yerleşik hayata geçilmesiyle Anadolu'da köyden köye gelin almaya giden damat tarafının atlı, davullu, zurnalı, silahlı ve cepken giyinmiş...
Forum: İç Anadolu Bölgesi Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Ekim 2013 16:07
Karadeniz Bölgesi Halk Oyunları - Horon
Horon Kemençe eşliğinde Horon oynayan Karadenizliler Horon veya bazı yörelerde horom, Doğu Karadeniz bölgesi'nde oynanılan geleneksel halk danslarının genel adıdır. Samsun ilinin doğusundan başlayarak Ordu, Giresun, Trabzon ve Artvin sahili ve kısmen iç kesimlerde oynanan çevik hareketli...
Forum: Karadeniz Bölgesi Cevap: 0
Son Mesaj: 17 Kasım 2009 01:16
 
Sayfa 0.135 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu