• Üye Ol
Sayın ziyaretçi, MsXLabs® okul eğitimine yardımcı soru-cevap platformuna hoş geldiniz!

Özellikle ilköğretim öğrencileri için kurulan bu platformda, eğitim içerikli sorular sorabilir ve diğer kullanıcıların sorularına cevap yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız.

Çevrimiçi Kullanıcılar

10,778 soru

19,916 cevap

4,619 yorum

2,064 üye

İnsanlar hangi amaçla aşı olurlar?

113 gösterim
yani insanlar hangi amaçla aşı olurlar
20 Kasım 2012 misafir sordu
21 Kasım 2012 ThinkerBeLL düzenledi

7 Cevap

0 oy
hastalıklardan korunmak için
20 Kasım 2012 misafir cevapladı
0 oy
Aşılar enfeksiyon hastalıkları savaşta ve onların ortadan kaldırılmasında en önemli silahtır..Antibiyotikler de dahil hiçbir şey enfeksiyon hastalıklarına yakalanma ve bu hastalıklara bağlı ölümleri aşılar kadar azaltamaz. Aşılar sadece çocukları korumuyor hastalığın kişilerarası yayılımını önleyerek tüm toplumu koruyor.
21 Kasım 2012 My sassy girl (38,700 puan) cevapladı
0 oy
Mikroplar veya virüslerce oluşturulan hastalıklara karşı vücut, bağışıklık sistemi ile yanıt verir. Bağışıklıksisteminin hastalık etkeni vücuda girmeden, yani hastalık gelişmeden, etkeni tanıması ve onu yenecek yanıtı geliştirmesi (Örneğin vücudun gerekli antikoru üretmesi), aşılamanın temel ilkesidir. Bu amaçla hastalık yapma yetisi azaltılmış hastalık etkeni, tüberküloz (BCG) aşısında olduğu gibi, kullanılabilir.
 .
 Tüm hastalık etkenleri için hastalık yetisi azaltılmış mikro organizma bulunamayacağı için, etkenin dış kılıfı gibi parçaları ya da salgıladığı maddeler, difteri (DBT) aşısı gibi, kullanılabilir. Aşı, özellikle küçük çocuklara her ne kadar korkutucu ve ürkütücü görünse de aşı sağlık içindir, aşırı veya farkedilemeyecek kadar etkisiz virüsler, salgınlar vb. için hem çok önemlidir hem de faydalı bir önlemdir.
 
Aşılar Aşılamanın temelindeki ilke,bakteri ve virüs gibi enfeksiyon etkenlerini yada çeşitli zehirli maddeleri belirli işlemlerden geçirdikten sonra kişiye vererek vücudun bu maddelere karşı antikor üretmesini,yani bağışıklık kazanmasını sağlamaktır.Böylece vücudun,hazırlıklı olduğu hastalık etkenlerinden biriyle karşılaştığında, önceden, oluşmuş antikorlar sayesinde bu maddelerle savaşması kolaylaşır.
21 Kasım 2012 suskun (2,070 puan) cevapladı
0 oy
sağlıklarının devamını sürdürmek için olabilir....
21 Kasım 2012 Aşka Son Bakış (1,100 puan) cevapladı
0 oy
insanlar hastalıklardan korunmak mikroplar bakterilerden vb. korunmak için aşı olurlar.
1 Aralık 2012 misafir cevapladı
0 oy
Hastalıklardan korunmak amacıyla açı olurlar.
1 Aralık 2012 Pembe Lolipop (8,040 puan) cevapladı
0 oy
Canları İstedikleri İÇİN :d
1 Aralık 2012 alakaraseydanur (2,660 puan) cevapladı
Doğru
insanlar virüs bakteri vb. gibi mikroplardan kurunmak için yapılır?
selim için yapılır
aşı olmak için 02314 68 02 bunu arayın
...