• Üye Ol
Sayın ziyaretçi, MsXLabs® okul eğitimine yardımcı soru-cevap platformuna hoş geldiniz!

Özellikle ilköğretim öğrencileri için kurulan bu platformda, eğitim içerikli sorular sorabilir ve diğer kullanıcıların sorularına cevap yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız.

Çevrimiçi Kullanıcılar

10,778 soru

19,917 cevap

4,618 yorum

2,047 üye

Reosta nerede kullanılır ve nasıl çalışır?

394 gösterim 13 Şubat 2012 misafir sordu
14 Şubat 2012 düzenledi

3 Cevap

0 oy
 
En İyi Cevap
Reosta nasıl çalışır?

Genellikle yüksek dirençli bir telden yapılmış sarımlardan ve bu sarıma temas edecek biçimde hareket ettirilebilen kayıcı bir uçtan (sürgülü reosta), kimi türleri ise döner bir anahtarla devreye sokulan bir dizi direnç sarımlarından oluşur. Reosta, laboratuvarda kullanılabilecek türden büyükçe bir araçtır. Elektronik devrelerde kullanılan küçük reostalar genellikle potansiyometre adıyla anılır.

Reosta nerede kullanılır?

Reosta özellikle elektrikle alakalı liselerde ve elektrik elektronikle alakalı üniversite bölümlerinde laboratuar derslerinde kullanılır. Ayrıca siz farketmeseniz de günlük hayatımızda kullandığımız birçok elektrikli aletttede reosta kullanılır. Bunlardan birisi elektrikli ısıtıcılardır. Siz ayar düğmesini çevirdiğinizde reostanın direnç değeri değişerek, ısıtıcı kısmına verilecek gücü ayarlar. Ayrıca bazı mutfak aletlerindede reosta kullanılır.

Reostalar genellikle elektrikli sobaların ayar düğmelerinde kullanılır. Bir sobanın (elektrikli) ısısını düşürmek için düğmesini kıvırdığımızda reostanın kabloları (veya telleri) uzar. Direnç artarak elektrik enerjisi yavaş bir şekilde gelir. Ama ısısını yükselttiğimizde reostanın kabloları kısalır. Direnç azalır ve elektrik enerjisi hızlı bir şekilde sobaya ulaşır. Böylece sobanın ısısı artar. Evimizde bulunan ayarlanabilen elektrik düğmeleride birer reostadır. Sobalar dışında çamaşır, bulaşık makineleri vb. elektronik eşyalarda kullanılır. Ve bu örnekler artabilir.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/elektrik-elektronik/417952-reosta-nedir.html#ixzz28k5btJac
8 Ekim 2012 misafir cevapladı
0 oy
bn reostayla ilgili  sorular
29 Şubat 2012 misafir cevapladı
0 oy
direnci zorlştırmak için kullanılır diğr adı değişken dirençtir. dediğim gibi ayarlarsak direnci değiştitrir. Büyük bir alettir (  1 hafta önce hoca sınıfa gtrdi) Yukarsnda sürgüsü var onu değiştirince direnç değişiyr.Normal kenrlrdn devreye bağlanıyr.
29 Şubat 2012 misafir cevapladı
...