Doğru bilginin önemi nedir?

319 gösterim
20 Şubat 2012 misafir sordu
21 Şubat 2012 düzenledi
din kültürü ödevi

1 cevap

0 oy
10 Kasım 2012 My sassy girl (38,700 puan) cevapladı
Bilgi iyiliğin, doğruluğun ve güzelliğin toplumsal değerini ifade eder. Bilginin toplumsal değerini arttırmak için gerekli olan şey ise paylaşmaktır. Unutmamak gerekir ki! Paylaşılan her bilgi faydalı değildir yani doğru olmayan bir bilgi kullanıcıların işlerine yaramayacak ve faydalı bir bilgi sayılmayacaktır. Bunun için bilginin değerini arttırma da “doğru bilgiyi paylaşmak gerekir” denilmelidir.

Kullanıcılara sunulacak olan bilginin (toplumsal değer açısından) özellikleri;
▪ Doğru ve güvenilir olmalıdır.
▪ Eksiksiz olmalıdır. ( Bilgi, küçük bir ayrıntıyla bile olsa kendi içinde bütünsellik taşımalıdır).
▪ Net ve kısa olmalıdır ( Gereksiz ayrıntılar bulunmamalıdır ).
▪ İlgili ve gerekli olmalıdır.
▪ Maliyeti düşük olmalıdır.
▪ Erişimi hızlı ve kolay olmalıdır.


Bu açılardan bakıldığında, bilginin bu özellikleri taşıması teknoloji ile mümkün olabilir. (Bir de hedef kitle genişse kesinlikle teknoloji şarttır). Kullanıcının kütüphaneden ve/veya bilgi merkezinden bilgiye erişmesi hızlı, zamanında (kullanıcının zamanı kısıtlı olabilir) ve kolay olamayacağından genellikle e-kütüphaneler kullanılır yani teknolojik araçlardan internet kullanılmaktadır. Kullanıcıların bu şekilde bilgiye erişmesi sizce de normal değil midir? Çalışırken ve/veya evindeyken oturduğu yerden istediği kaynağa arama motorlarını kullanarak erişebilecektir. Bu da kullanıcının zamandan tasarrufu demektir.

Geçmişe baktığımız zaman ülkenin gelişmişlik düzeyinin, sanayi potansiyeli ve enerji tüketimi ile belirlendiği görülmekte, Bilgi toplumu olma yolunda baktığımız zaman ise ürettiği, işlediği bilginin miktarı ve bilgisayar kullanımı ile belirlenmektedir. Kısaca bilgi toplumu olma yolunda toplumsal değer niteliği taşıyan bilgilere gereksinim son derece fazladır.

İlgili sorular

1 cevap 537 gösterim
1 cevap 20 gösterim
2 cevap 24 gösterim
2 cevap 33 gösterim
20 Mart 2013 yabankazı (16,290 puan) sordu
2 cevap 36 gösterim

10,837 soru

19,952 cevap

4,343 yorum

2,151 üye

17 Çevrimiçi
0 Üye ve 17 Ziyaretçi
...