Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 4 Aralık 2017  Gösterim: 130.012  Cevap: 141

Uzay Hakkında Araştırmalar, Makaleler

7 Aralık 2016 00:35       Mesaj #141
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!

Gökada İçinde Dev İpliksiler!


Hubble ile bir gökadanın karmaşık yapısı ortaya çıkarıldı. Uluslararası bir gökbilimci ekibi NASA/ESA Hubble Teleskobu'nu kullanarak dev ipliksi yapıların ayrıntısına ulaşmaya çalıştı.
Ad:  ngc4696.jpg
Gösterim: 35
Boyut:  21.7 KB

Sponsorlu Bağlantılar
Tozlu ipliksilerin her birinin yaklaşık 200 ışık yılı genişliğe ve çevresine göre yaklaşık 10 kat daha fazla gaz yoğunluğuna sahip olduğu hesaplandı. (Telif: NASA, ESA/Hubble, A. Fabian). Dünya’dan 150 milyon ışık yılı uzakta olan NGC 4696 gökadası yüzlerce gökadanın bulunduğu Erboğa (Centaurus) kümesinin bir üyesidir.

Büyük boyutlu Erboğa kümesindeki NGC 4696 diğer gökadalardan uzak durmayı başarmış görünüyor. NGC 4696, evrendeki bilinen en parlak ve büyük gökadalar arasındadır. NGC 4696’yı benzersiz kılan bir başka özelliği de yapısı. Önceki gözlemler ana gövdesinden dışarı doğru bir gerilme oluştuğu ve bu nedenle dev ipliksi yapıların oluştuğunu göstermişti. Bu ipliksi yapılar gökadanın merkezinden dışarı doğru sarmal bir şekilde yayılmaktadır.
Ad:  heic1621b.jpg
Gösterim: 32
Boyut:  35.2 KB

Yer-merkezli teleskoplarla üretilmiş NGC 4696 (merkezdeki) ve çevresi manzarası (NASA, ESA, Digitized Sky Survey 2). Aslında gökadanın çekirdeği ipliksilerin şekli ve konumlarından sorumludur. NGC 4696’nın merkezinde aktif bir süper kütleli karadelik bulunmaktadır. Bu da gökadanın iç bölgelerine doğru enerjinin akmasına ve dışarı doğru ısınmış malzemenin atılmasına neden olmaktadır.

NGC 4696 gibi ipliksi gökadalar üzerine bilgi edinilmesi, evrende görece bize yakın olan birçok gökadanın neden ölü olduğunun anlaşılmasını sağlamaktadır. Gökadanın manyetik alanı da hareketi biçimlendirerek ipliksilerin sarmal şekline neden olmaktadır. Sıcak gaz kabarcıkları dışa doğru akarken aynı zamanda ipliksilerdeki maddeyi de sürüklemektedir. Bu tür gökadaların büyük gaz ve toz depoları olmasına karşılık yeni yıldızlar oluşturmadan, neden genelde yaşlı ve yaşlanan yıldızlarla dolu olduğu bilmecesi ise çözülmeyi bekliyor. NGC 4696’da da durum bu. Gökadanın manyetik alanı yeni yıldızların doğmasını engelliyor olabilir.

Kaynak: Hubble / ESA (1 Aralık 2016)

Son düzenleyen Safi; 4 Ekim 2017 02:39

4 Aralık 2017 21:09       Mesaj #142
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!

Asgardia Projesi Bağlamında İlk Uydu Fırlatıldı!


Ad:  ,EQ8j-Sc5n0aM1QpGkOuNeQ.jpg
Gösterim: 31
Boyut:  85.3 KB
Asgardia projesi bağlamında ilk uydu Asgardia-1, yörüngeye fırlatıldı. Böylece tarihin ilk uzay ülkesi olmaya aday Asgardia'nın ilk uydusu Asgardia-1, yörüngeye gönderilmiş oldu. Asgardia projesi, Fransa'nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı.

Sponsorlu Bağlantılar
Dünya yörüngesinde kurulacak olan uzay istasyonu kapsamında vatandaşlık başvurusu yapanlar arasında ilk sıralarda yer alan ülkelerden biri de Türkiye. Asgardia'nın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre, en çok başvuru yapan ülke 31 bin 853 başvuru ile Çin. 29 bin 82 başvuru ile Türkiye ikinci sırada yer aldı.

İstanbul ise 10 binden fazla başvuruyla en çok başvuru yapılan kent oldu. İstanbul'dan genel başvuru yapanlardan yüzde 85'inin İngilizce konuştuğu bilgisine yer verildi. Kendi kural ve yasalarıyla yaşamayı ön gören uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı Dünya'yı koruma misyonunu üstlenecek. İskandinav mitolojisinde yer alan Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülke, resmi bilgilere göre, “Dünya üzerindeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamen bağımsız, özgür bir ortam” olanağı sunacak.

Uluslararası anlaşmalar kapsamında söz konusu başvuru sayısının 100.000’i geçmesi durumunda Birleşmiş Milletler'e devlet statüsü için de başvuru önünde bir engel kalmayacak. Uluslararası yasaların ise uzayda yeni bir devletin kurulması gibi ilk defa gündeme getirilen bu isteğe nasıl cevap vereceği henüz netlik kazanmış değil. Asgardia'nın ne zaman faaliyete geçeceği konusunda ise daha önce bir açıklama yapılmıştı. Bu doğrultuda, ilgili proje kapsamında ilk uydunun bu yılın yaz aylarında yörüngeye fırlatılması planlanıyor.

Kaynak: Ntv Bilim / Science (14 Kasım 2017)


Daha fazla sonuç:
uzayla ilgili makaleler

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


paneli aç