Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 2 Nisan 2018  Gösterim: 132.299  Cevap: 143

Uzay Hakkında Araştırmalar, Makaleler

6 Aralık 2016 23:35       Mesaj #141
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!

Gökada İçinde Dev İpliksiler!


Hubble ile bir gökadanın karmaşık yapısı ortaya çıkarıldı. Uluslararası bir gökbilimci ekibi NASA/ESA Hubble Teleskobu'nu kullanarak dev ipliksi yapıların ayrıntısına ulaşmaya çalıştı.
Ad:  ngc4696.jpg
Gösterim: 78
Boyut:  21.7 KB

Sponsorlu Bağlantılar
Tozlu ipliksilerin her birinin yaklaşık 200 ışık yılı genişliğe ve çevresine göre yaklaşık 10 kat daha fazla gaz yoğunluğuna sahip olduğu hesaplandı. (Telif: NASA, ESA/Hubble, A. Fabian). Dünya’dan 150 milyon ışık yılı uzakta olan NGC 4696 gökadası yüzlerce gökadanın bulunduğu Erboğa (Centaurus) kümesinin bir üyesidir.

Büyük boyutlu Erboğa kümesindeki NGC 4696 diğer gökadalardan uzak durmayı başarmış görünüyor. NGC 4696, evrendeki bilinen en parlak ve büyük gökadalar arasındadır. NGC 4696’yı benzersiz kılan bir başka özelliği de yapısı. Önceki gözlemler ana gövdesinden dışarı doğru bir gerilme oluştuğu ve bu nedenle dev ipliksi yapıların oluştuğunu göstermişti. Bu ipliksi yapılar gökadanın merkezinden dışarı doğru sarmal bir şekilde yayılmaktadır.
Ad:  heic1621b.jpg
Gösterim: 71
Boyut:  35.2 KB

Yer-merkezli teleskoplarla üretilmiş NGC 4696 (merkezdeki) ve çevresi manzarası (NASA, ESA, Digitized Sky Survey 2). Aslında gökadanın çekirdeği ipliksilerin şekli ve konumlarından sorumludur. NGC 4696’nın merkezinde aktif bir süper kütleli karadelik bulunmaktadır. Bu da gökadanın iç bölgelerine doğru enerjinin akmasına ve dışarı doğru ısınmış malzemenin atılmasına neden olmaktadır.

NGC 4696 gibi ipliksi gökadalar üzerine bilgi edinilmesi, evrende görece bize yakın olan birçok gökadanın neden ölü olduğunun anlaşılmasını sağlamaktadır. Gökadanın manyetik alanı da hareketi biçimlendirerek ipliksilerin sarmal şekline neden olmaktadır. Sıcak gaz kabarcıkları dışa doğru akarken aynı zamanda ipliksilerdeki maddeyi de sürüklemektedir. Bu tür gökadaların büyük gaz ve toz depoları olmasına karşılık yeni yıldızlar oluşturmadan, neden genelde yaşlı ve yaşlanan yıldızlarla dolu olduğu bilmecesi ise çözülmeyi bekliyor. NGC 4696’da da durum bu. Gökadanın manyetik alanı yeni yıldızların doğmasını engelliyor olabilir.

Kaynak: Hubble / ESA (1 Aralık 2016)

Son düzenleyen Safi; 4 Ekim 2017 01:39

4 Aralık 2017 20:09       Mesaj #142
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!

Asgardia Projesi Bağlamında İlk Uydu Fırlatıldı!


Ad:  ,EQ8j-Sc5n0aM1QpGkOuNeQ.jpg
Gösterim: 68
Boyut:  85.3 KB
Asgardia projesi bağlamında ilk uydu Asgardia-1, yörüngeye fırlatıldı. Böylece tarihin ilk uzay ülkesi olmaya aday Asgardia'nın ilk uydusu Asgardia-1, yörüngeye gönderilmiş oldu. Asgardia projesi, Fransa'nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı.

Sponsorlu Bağlantılar
Dünya yörüngesinde kurulacak olan uzay istasyonu kapsamında vatandaşlık başvurusu yapanlar arasında ilk sıralarda yer alan ülkelerden biri de Türkiye. Asgardia'nın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre, en çok başvuru yapan ülke 31 bin 853 başvuru ile Çin. 29 bin 82 başvuru ile Türkiye ikinci sırada yer aldı.

İstanbul ise 10 binden fazla başvuruyla en çok başvuru yapılan kent oldu. İstanbul'dan genel başvuru yapanlardan yüzde 85'inin İngilizce konuştuğu bilgisine yer verildi. Kendi kural ve yasalarıyla yaşamayı ön gören uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı Dünya'yı koruma misyonunu üstlenecek. İskandinav mitolojisinde yer alan Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülke, resmi bilgilere göre, “Dünya üzerindeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamen bağımsız, özgür bir ortam” olanağı sunacak.

Uluslararası anlaşmalar kapsamında söz konusu başvuru sayısının 100.000’i geçmesi durumunda Birleşmiş Milletler'e devlet statüsü için de başvuru önünde bir engel kalmayacak. Uluslararası yasaların ise uzayda yeni bir devletin kurulması gibi ilk defa gündeme getirilen bu isteğe nasıl cevap vereceği henüz netlik kazanmış değil. Asgardia'nın ne zaman faaliyete geçeceği konusunda ise daha önce bir açıklama yapılmıştı. Bu doğrultuda, ilgili proje kapsamında ilk uydunun bu yılın yaz aylarında yörüngeye fırlatılması planlanıyor.

Kaynak: Ntv Bilim / Science (14 Kasım 2017)

18 Mart 2018 23:06       Mesaj #143
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!

Uzayda Uzun Süre Kalmak Gen Değişimine Neden Oluyor!


Uzun süre uzayda kalan astronotların yer çekimi olmayan bir ortam nedeniyle boylarının uzadığı bilinmektedir. NASA'nın son araştırması ise astronotların genetik değişimler geçirdiğini, sadece görünüşlerinin değil, DNA'larının da değişime uğradığını ortaya koydu. ABD'li Astronot Kelly uzayda geçirdiği bir yılın ardından Dünya'ya döndü. Ancak Dünya'ya döndüğünde genetik olarak başka bir insandı. Zira genlerinin önemli bir bölümünün tek yumurta ikizi olan kardeşiyle artık uyuşmadığı tespit edildi.

Testler Astronot Scott Kelly'nin genlerinin yüzde 7'sinin uzay görevi sırasında değişim gösterdiğini ortaya koydu. Yani ABD'li astronot, uzaya gitmeden önceki Scott Kelly ile genetik olarak aynı insan değil.

Değişen DNA yapısına "uzay genleri" adını veren araştırmacılar, söz konusu astronotun birçok biyolojik özelliğinin ilgili durumdan etkilendiğini ortaya çıkardı. Astronotun metabolizmasının, bağışıklık sistemi ve hücre yapısının uzay yolculuğu ile değiştiği ifade ediliyor.

Hücrelerinin yeterince oksijen alamadığı da ortaya çıkan astronotun bağışıklık sistemininse aşırı fazla çalıştığı belirtiliyor. Değişime uzaydaki kozmik radyasyonun yanı sıra, uzay yolculuğunun getirdiği stresin yol açtığı düşünülüyor. Araştırma, 3 yıl sürmesi beklenen Mars yolculuğundaki zorlukları aşmak açısından büyük önem taşıyor. Fakat araştırmacılar ilgili konuda çok daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: Ntvmsnbc / Science (15 Mart 2018)
2 Nisan 2018 21:17       Mesaj #144
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!

Merkür Benzeri Gezegen Keşfi!


K sınıfı cüce bir yıldızın çevresinde Merkür’ün yoğunluğuna yakın, sıcak, 339 ışık yılı uzaklıkta ve Dünya’dan biraz daha büyük bir gezegen keşfedildi. Dünya’ya göre %20 daha büyük bir çap ıle iki buçuk kat daha büyük bir kütleye sahip olan K2-229b’nin sıcaklığı 2000 C derecenin üzerinde. Başak takımyıldızındaki K tipindeki K2-229 yıldızına çok yakın (yıldızına, Dünya ile Güneş uzaklığının yüzde biri uzaklığında, 0,012 AB) dolanan gezegenin bir yılı sadece on dört saat. İlgili gezegen teleskop ‘sallanma tekniği’ adı verilen Doppler tayfölçeri yöntemi ile keşfedildi. Buna göre yıldızdan alınan ışıktaki değişime bakıldı. Daha sonra yıldızın dikine hızı (radyal hız) belirlenerek gezegenin büyüklüğü, konumu ve kütlesi hesaplandı. İki yöntemi birlikte değerlendiren gökbilimciler yıldızın ışığının ne kadar sallandığını belirledi. Böylece gezegenin boyutları tespit edilmiş oldu.

Araştırmacılar, Güneş sistemindeki Merkür'ün diğer karasal gezegenlere oranla yüksek miktarda demir içerdiğini bu bağlamda Merkür’ün söz konusu özelliğine sahip başka gezegenlerin de bulunabileceğini ilgili çalışmayla gözlemiş olduklarını belirtti. 3 gezegenli sistemde K2-229b yıldıza en yakın olanıdır. Üç gezegenin konumu Merkür-Güneş yörüngesi arasındadır. Yani üç gezegen de yıldıza çok yakın yörüngede dolanmaktadır. Bu ve bunun gibi keşifler Merkür gibi sıra dışı gezegenlerin nasıl oluştuğunun anlaşılmasında kilit bir işleve sahiptir.

K2-229b’nin yoğun ve metalik yapısına dair bir açıklama, yıldızına yakın olduğu için atmosferinin yoğun yıldız rüzgârı ve parçacık yağmuruyla aşınmış olabileceğidir. Bir diğer olasılık ise K2-229b’nin milyarlarca yıl önce iki dev cismin çarpışması sonucunda oluşmasıdır. Tıpkı Dünya’ya Mars büyüklüğündeki bir gezegenin çarpması sonucu Ay’ın oluştuğunu söyleyen teori gibi. Evrende özellikleri açısından uç noktalarda yer alan gezegenlerin ayrıntılarını öğrenmek Güneş sistemindeki gezegenlerin nasıl oluştuğunu ortaya çıkaracak ipuçları vermektedir. K2-229b’nin Merkür’e benzemesi bu açıdan oldukça önemlidir.

Kaynak: Nature Astronomy (26 Mart 2018)

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç