Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 25.287|Cevap: 7|Güncelleme: 21 Aralık 2015

Winston Churchill

Mesaja atla
27 Şubat 2007 12:39   |   Mesaj #1   |   
BlueNighT - avatarı
VIP Yalan Dünya
Sir Winston Leonard Spencer-Churchill,
Wınston Churchill (1874 - 1965)

Sponsorlu Bağlantılar
İngiliz devlet adamı ve yazarı Wisnton Churchill, Oxfordshire'da, 30 Kasım 1874'te, Lord Randolph Churchill'in oğlu olarak dünyaya geldi. 1895'te Kraliyet Harb Okulunu bitirdi ve orduya girdi. Boerler savaşında esir düştü ve kaçarak milli kahraman haline geldi. On ay sonra, Muhafazakar partiden milletvekili seçildi.

1904'te Liberal Partiye girdi. 1911'de Bahriye Nazırı oldu. Başarılı siyasi kariyeri 1916 Gelibolu yenilgisinden sonra düşüşe geçti. Sadece donanmayla Çanakkale Boğazının geçilebileceği, ardın da rahatça İstanbul'a ulaşılabileceği konusundaki ısrarcı tavrı, Türklerin umulandan çok daha başarılı bir savunma yapması; müttefik ordusunun tarihi yenilgisine yol açtı. Bu başarısızlığın mimarı olarak nitelendirilen Churchill, İngiliz halkı karşında çok zor bir durumda kaldı ve muhaliflerinin de zorlamasıyla görevinden ayrıldı. Ancak 1917'de Cephane Bakanlığına ve Harbiye Bakanlığına getirildi. 1924'te tekrar Muhafazakar Partiye girdi. Maliye Bakanı oldu (1924-1929).

1939'da bir kez daha Bahriye Nazırlığına ve 1940'ta N. Chamberlain'ın yerine Başbakanlığa getirildi. İkinci Dünya Savaşında izlediği savaş politikası ve Roosevelt ile kurduğu iyi ilişkiler onu İngiliz tarihinin en önemli devlet adamları arasına soktu. Gene bu dönemde Müttefik Devletlerin Balkanlar'a kaydırmağa çalıştığı strateji konusunda Ruslarla çalıştı. Ancak S.S.C.B.'nin burada hakim duruma geçmesinden de çekiniyordu. Bu yüzden savaşın başından itibaren stratejik önemi büyük olan Türkiye'yi savaşa sokmağa çalıştı. Kahire ve Adana'da Türk yöneticileriyle bu konuda yaptığı görüşmelerde, Türkiye'nin istediği askeri yardımı vermeğe de yanaşmadı. Savaş sonrası Avrupa ülkelerinin birleşmesini sağlayan Kuzey Atlantik Paktı, Avrupa Konseyi gibi kurumların oluşması için büyük çaba gösterdi. 1951 seçimlerinde tekrar iktidara geldi. 1955'te görevlerini A.Eden'e bırakarak siyasetten çekildi.

Son yıllarını daha çok yazarak ve resim yaparak geçirdi. 1953 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı. 1963'te Amerikan Devleti, kendisine onursal vatandaşlık verdi. 1965 yılında, 90 yaşında öldü ve Blenheim Palace'a gömüldü.

Başlıca Eserleri Life of Lord Randolph Churchill (Lord Randolph Churchill'in hayatı, 1906); The World Crisis (Dünyanın geçirdiği Buhran, 4 cilt 1923-1929), Marlbrough (4 cilt, 1933-1938); War Memories (Savaş Anıları, 6 cilt, 1948-1954)

Son düzenleyen Safi; 21 Aralık 2015 00:50
Benzer Konular:
Blue Blood
13 Mayıs 2008 20:33   |   Mesaj #2   |   
Blue Blood - avatarı
Ziyaretçi
1874 doğumlu "Sir" ünvanı sahibi Winston Leonard Spencer-Churchill, dünya tarihinde önemli yeri olan, II. Dünya Savaşı dönemindeki İngiltere başbakanı. Edebiyat dalında 1953 Nobel Ödülü'ne layık görülmüştür. Anektodlarıyla da ünlü olan Churchill, 9 Nisan 1963'te Beyaz Saray'da kendisinin katılamadığı bir tören ile onursal A.B.D. vatandaşı olmuştur.

Winston Churchill, 30 Kasım 1874'te Woodstock, Oxfordshire, İngiltere'de dünyaya geldi. Churchill'in nüfusa kayıtlı olduğu soyadı Spencer-Churchill olmasına karşın, babası (Lord Randolph Churchill) ve kendisinden sonra, ailesi, sadece Churchill soyadını kullanmaya başladı. Winston'un politikacı Babası Randolph, 7. Marlborough Dük'ünün üçüncü erkek çocuğu, Annesi Lady Randolph Churchill (Jennie Jerome) ise Amerikan milyoneri Leonard Jerome'in kızıydı. O dönemdeki diğer çocuklar gibi o da çocukluğunun büyük bir kısmını yatılı okullarda geçirdi. "Harrow School"da okuduğu dönemde isyankâr karakteri sebebiyle bir çok kez cezalandırıldı. Bu yapısına karşın, İngilizce ve Tarih gibi bazı derslerinde oldukça başarılıydı ve aynı zamanda okulunun eskrim şampiyonuydu.
Sponsorlu Bağlantılar
Annesi, yatılı okuyan Winston'un çok nadir ziyaretine geliyor, bu durum annesini çok seviyor olmasından dolayı kendisini çok rahatsız ediyordu. Winston, o sıralar annesine bir çok mektup gönderdi. Kendinisi daha sık ziyaret etmesini, eğer mümkünse babasının O'na eve gelmesi için izin vermesini istiyordu. Bu sıkıntılı dönemlere rağmen zamanla, annesi ile yakın birer dost kadar yakın oldular.
Eğitimini tamamlamasının ardından, babasının kariyerini severek takip etti ancak babasından hiçbir zaman istediği ilgiyi göremedi. Bu yanlızlığı hayatı boyunca sürdü. Ailesiyle arasındaki bu sorunlar, evlerindeki bakıcı Elizabeth Anne Everest ile iyi geçiniyor olmasına sebep olmuştu.

Ordu
3 başvurusunun ardından Curchill, sonunda kabul edildi ve Kraliyet Ordusu'na atandı. 20 yaşında, orduya Kraliçenin 4. Süvari alayında teğmen olarak girdi. İlk görevinde Hindistan'a ayak basarken yaşadığı aksaklık, ilerki yıllarda başına sorun olacak olan omzunun çıkmasına sebep oldu.

Anektodlarından
"Düşen bir çığda, hiçbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz."
"Uçurtmalar rüzgar gücü ile değil o güce karşı koydukları için yükselirler."
"Haberleri almaktansa, olayları yaratmak yeğdir; Eleştirmen olmaktansa aktör olmak."
"Oturmak varken, neden ayakta durasın?"
"Düşmanlarınmı var? Güzel. Bu demektir ki hayatında birşey için, bir zaman ayağa kalktın."
22 Mayıs 2009 15:41   |   Mesaj #3   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Sir Winston CHURCHILL (1874 1965)
MsXLabs.org & Temel Britannica

Sir Winston Leonard Spencer Churchill, II. Dün­ya Savaşı'nda Nazi Almanya'sının yenilme­sinde büyük rolü olan önemli bir İngiliz devlet adamıdır. 1940'ta başbakanlık görevini üstle­nen Churchill, ülkesine yönelen Alman tehli­kesi sırasında, güçlüklere boyun eğmedi ve İngiliz halkını durmadan uyararak yüreklen­dirmeye çalıştı (bak. İkinci Dünya Savaşı).
Churchill Oxfordshire'de doğdu. Marlborough dükünün torunu, Muhafazakâr Parti önderlerinden Lord Randolph Churchill'in ve ABD'li Jeanette Jerome'un oğludur. Ailesi­nin ilgisizliği nedeniyle mutsuz bir çocukluk geçirdi. İngiliz soylularının okulu olan Harrow'da başarısız bir öğrenim deneyiminden sonra, Sandhurst'te Krallık Askeri Okulu'na girdi.
1894'te bu okulu bitiren Churchill orduya katıldı. Küba, Hindistan ve Sudan'daki askerli­ği sırasında gazete muhabirliği de yap­tı. 1899'da İngiltere ile Güney Afrika arasın­da çıkan savaşı sivil muhabir olarak izledi. Morning Post gazetesine yazılar gönderdi, Güney Afrikalı Boerler'in pusuya düşürdüğü bir zırhlı trenin kurtarılmasında yararlık gös­terdi. Daha sonra Boerler'e tutsak düştü. Tutsak kampından kaçmayı başardı ve İngil­tere'ye bir kahraman olarak döndü.
Churchill 26 yaşındayken Oldham bölge­sinden seçimlere katıldı. Muhafazakâr Parti' den milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 1904'te görüş ayrılığı yüzünden Muhafazakâr
Parti'den ayrıldı ve Liberal Parti'ye geçti. 1906'da sömürgelerden sorumlu devlet baka­nı yardımcısı olarak ilk kez kabineye giren Churchill, çeşitli resmi görevlerin ardından, 19H'de deniz kuvvetleri bakanlığına atandı.
Churchill donanmayı güçlendirmek ve gü­nün koşullarına uydurmak için büyük bir çaba harcadı. Ağustos 1914'te savaş başladığında aynı görevde bulunuyordu. İngiltere'de ya­bancı ülkeler için yapılmakta olan tüm savaş gemilerine el koydurdu. Osmanlı İmparator-luğu'na karşı, 1915'te Çanakkale Boğazı pro­jesinin tasarlanmasında büyük ölçüde payı oldu. Amaç Boğazlar'ı geçerek müttefik Rusya'ya ulaşmak ve İstanbul'un düşmesiyle Osmanlılar'ı kısa yoldan yenilgiye uğratmak­tı. Ne var ki, İngiliz ordusu başarısızlığa uğradı. Churchill görevinden istifa ettikten sonra, bir süre Fransa'da yarbay olarak gö­revlendirildi. 1917'de Lloyd George'un koalis­yon hükümetinde savaş gereçleri bakanlığı yaptı. Bu arada, 1917 Ekim Devrimi'nden sonra baş gösteren İç Savaş'ta, Sovyet hükü­metine karşı savaşan Beyaz Ruslar'a ve Ukray­na'yı işgal eden Polonyalılar'a askeri destek sağladı. Bundan sonra 1919'da savaş bakanlı­ğı yaptı ve hava kuvvetlerinin sorumluluğunu üstlendi.
1922 seçimlerinden yenik çıkan Churchill 1924'te Epping'den katıldığı seçimlerde kaza­narak parlamentoya girdi. Yeniden Muhafa­zakâr Parti'ye geçen Churchill 1924–29 yılları arasında maliye bakanlığı yaptı. Bu dönemde baş gösteren işçi eylemlerine karşı sert bir tu­tum aldı ve 1926 genel grevinde baskıcı yön­temler uyguladı. 1929'da hükümet düştüğün­de Churchill de görevinden ayrıldı.
1930'larda Churchill hükümette hiçbir res­mi görev almadı. Siyaset çevrelerince çok yetenekli ama güven duyulmaması gereken biri olarak görülüyordu. Ulusal ve uluslarara­sı sorunlarla ilgili konularda parti başkanla­rıyla anlaşamıyordu. 1933'te Adolf Hitler'in Almanya'da iktidara gelmesiyle birlikte hü­kümeti Alman tehlikesine karşı uyarmak için büyük bir çaba gösterdi. Gizli yollardan elde ettiği bilgilerin sürekli olarak doğru çıkmasına karşın, hükümet Churchill'in uyarılarını cid­diye almadı. Bu arada kamuoyu da Churchill'i ulusun sözcüsü olarak tanımaya ve göreve gelmesi için baskı yapmaya başladı. Eylül 1939'da II. Dünya Savaşı'nın çıkmasıyla bir­likte bir kez daha deniz kuvvetleri bakanlığı­na getirildi. Mayıs 1940'ta hükümetin düşmesi üzerine istifa eden Neville Chamberlain'in yerine başbakanlık görevini üstlendi. Belli başlı bütün partileri bir araya toplayarak bir koalisyon hükümeti kurdu. Ağzında purosu, eliyle zafer işareti yaparak savunma hatlarını, fabrikaları, bombalanan bölgeleri dolaştı. İn­giliz halkını ve cephedeki askerleri yüreklen­direrek, cesaretin ve inancın simgesi oldu.
1941–45 arasında Churchill İngiltere, ABD ve SSCB'yi içine alacak, "büyük ittifak"ı oluşturmaya girişti. ABD Devlet Başkanı Franklin D. Roosevelt ve SSCB önderi Josef Stalin ile görüşmek üzere Washington ve Moskova'ya gitti. Başkan Roosevelt ile kur­duğu yakın arkadaşlık iki ülke arasında güçlü bir askeri dayanışmanın başlamasını sağladı.
II. Dünya Savaşı'ndan sonra, İngiltere'de yapılan genel seçimde İşçi Partisi Muhafaza­kâr Parti'yi yenilgiye uğrattı. Bunun üzerine başbakanlık görevinden ayrılan Churchill muhalefet önderi olarak parlamentoda kaldı. Yerine Clement Richard Attlee başbakan oldu. II. Dünya Savaşı'ndan önce ve özellikle savaş sırasında gösterdiği yararlıklardan ötürü Churchill nişanlarla ödüllendirildi.
1951 genel seçimi sonucu kurulan Muhafa­zakâr hükümetin başbakanı oldu; 1955'e ka­dar bu görevde kaldı. 1953'te tarih ve biyog­rafi konularındaki başarılı yapıtları nedeniyle Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı. ABD Kongresi'nce onursal ABD yurttaşı ilan edildi.
Churchill, ülkesine yaptığı hizmetler ve güven veren kişiliği ile, 20. yüzyılın büyük devlet adamlarından biridir.
Yapıtlarından The World Crisis 1911–18 (1923-29; "Dünya Bunalımı 1911-18") ve Tür­kiye'de Çörçil Anlatıyor adıyla yayımlanmış olan The Second World War (1948-53) tüm dünyada geniş yankılar uyandırmıştır.
Son düzenleyen Safi; 21 Aralık 2015 00:49
Misafir
15 Eylül 2009 12:49   |   Mesaj #4   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Churchill, tarihte gelimi geçmiş en büyük Türk düşmanlarından birisi idi. Bunu da açık bir şekilde beyan ederdi. Çanakkale Savaşları'nda İngilizlerin zehirli gaz kullanmalarının yasak olduğunu kendisine hatırlatan gazetecilere: "Doğru, insanlara karşı zehirli gaz kullanmak yasak. Ama biz zehirli gazı Türklere karşı kullandık. Türkler insan değil ki..!" demişti.
ener
30 Nisan 2011 22:56   |   Mesaj #5   |   
ener - avatarı
Ziyaretçi
Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs

Wınston Churchill
Sponsorlu Bağlantılar
(1874 Oxfordshire-1965 Londra), İngiliz siyaset adamı. II. Dünya Savaşı sırasında İngiltere başbakanıydı. Lord Randolph Henry Spencer'in oğludur. 1900 yılında Muhafazakâr Parti'den milletvekili seçildiyse de bir süre sonra Liberal Parti'ye geçti. Sömürgeler bakanlığı müsteşarlığı (1905-1908), ticaret (1908-1910) ve içişleri bakanlığı (1910-1911) yaptı. 1911 yılında İngiliz-Alman rekabeti iyice su yüzüne çıktığında bahriye bakanı oldu ve bir Alman-İngiliz çatışmasını kaçınılmaz gördüğünden bütün gücüyle donanmayı savaşa hazırladı. I. Dünya Savaşı'nda Çarlık Rusyası'na yardım için Çanakkale Seferi'nin düzenlenmesinde başrolü oynadı; ancak Çanakkale başarısızlığı üzerine bakanlıktan çekilmek zorunda kaldı.
1917'de mühimmat bakanlığına getirildi. Savaşın sonlarına doğru harbiye ve havacılık bakanlığı yaptı. 1924 yılında Liberal Parti'den ayrılarak yeniden Muhafazakâr Parti'ye girdi. Maliye bakanı oldu (1924-1929); 1929 büyük ekonomik krizi üzerine bakanlıktan ayrıldı. Bundan sonra sürekli olarak İngiliz kamuoyunu Nazi Almanyası'ndan ve faşist İtalya'dan gelecek tehlikelere karşı uyardı; ancak bu uyarıları olumlu bir yankı bulmadı. 1939 yılı Eylül ayında Almanya, Polonya'ya saldırınca haklı olduğu anlaşıldı ve bahriye bakanlığına getirildi. 10 Mayıs 1940'ta başbakan oldu. Büyük bir güçle Nazi Almanyası'na karşı savaştı. Ancak, Almanya, Sovyetler Birliği'ne savaş açınca, Sovyetler Birliği'nin yükünü hafifletecek olan ikinci cephenin açılmasını geciktirmek için elinden geleni yaptı. Bu bakımdan savaşın uzamasında payı vardır. Sovyetler Birliği'ni, Tuna Nehri'nin güneyine geçirtmemek için Normandiya Çıkarması yerine, Balkanlar'da bir çıkarma yapılmasını istedi. Yine bu amaçla; Sovyet kuvvetlerinden önce Balkanlar'ı ele geçirmek için Türkiye'nin Almanlara karşı savaş açmasını istedi. II. Dünya savaşı'ndan sonra soğuk savaşın önde gelen tasarımcı ve uygulayıcılarından oldu. 1955 yılında siyasî hayattan tümüyle çekildi. "The World Crisis" (Dünya Krizi, 1924), "My Early Life" (İlk Yıllarım, 1930), "The Second World War" (İkinci Dünya Savaşı, 1948-1953), "A History of the English-Speaking Peoples" (İngilizce Konuşan Halkların Tarihi, 1956-1958) adlı yapıtları kaleme aldı.

Berka
22 Eylül 2012 19:05   |   Mesaj #6   |   
Berka - avatarı
Ziyaretçi
winston churchill canakkale savasi
Bir gün Churchill, avam kamarasında konuşurken, muhalif partiden bir kadın milletvekili, Churchill'e kızgın bir şekilde seslenir:
- Eğer karınız olsaydım, kahvenizin içine zehir karıştırırdım !
Churchil, oldukça sakin bir şekilde bakışlarını kadına çevirir ve:
-Hanımefendi, eğer karım siz olsaydınız, o kahveyi seve seve içerdim.

Churchil.. Efsane donanması ve efsane stratejileri ile tarihe ismini yazdırmış bir isim ! Neden hayatına biraz bakmıyoruz ? Güzel bir çocukluk geçirmiş, babası hem lord hem de Muhafazakar Parti'den siyasetçiydi, Kraliyet Askeri Okulu'nun ardından Hindistan ve Sudan cephelerinde üzerinde güneş batmayan imparatorluğu adına tetiğe asılan idealist İngiliz, bir süre de gazetecilik yaptı. Cephelerde yaşadıklarını keskin ve etkileyici üslübuyla dönemin İngiliz gazetelerine postaladı. İngilizlerle Hollanda kökenli Boerların, Güney Afrika'daki savaşını gazeteci olarak takip etmeye çalıştı, evet takip etmeye çalıştı fakat yakalandı ! Esir olarak birkaç yıl geçirdikten sonra İngiltere'ye geri döndü ve halk kahramanı olarak karşılandı, kafasındaki sesi dinledi ve siyasete girişti, önce milletvekili oldu sonra ise liberallere girdi. Liberaller seçimi kazanınca ona güzel bir mevki verdiler..Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ! Dile kolay ama uygulaması zor bir mevki, 1911'de purosundan bir nefes çekerek I.Dünya Savaşına girdi, İngiliz halkı her zaman Churchill'i destekledi fakat Çanakkale Cephesinde, Osmanlı'dan yediği tokata kadar ! O tokattan dolayı sarsılan Churchill, bunu gururuna yediremedi ve mevkisini rafa kaldırmak zorunda kaldı. Sırada "Maliye Bakanlığı" vardı ve bu işe girişti, her şey rayında gidiyordu fakat İngiltere, daha hızlı gitmek istedi ve "Yırtıcı Yıllar" başladı, bu yıllarda şöhreti bir mumun rüzgarda sönmesi gibi söndü, acı bir sondu. Churchill klasik olarak purosunu yaktı ve birkaç lanet okudu, İngilizler purosunun o kokusundan mu yoksa içişinden mi etkilendi bilinmez fakat bütün İngiliz halkı hiçbir şey olmamış gibi soluğu Churchill'in yanında aldı, herkes "Donanmanın sana ihtiyacı var !" diye bağırıyordu. Churchill de nazik olduğu için bu teklifi kırar mı hemen kabul etti. Fakat İngilizlerin karizmasından dolayı değil, Hitler'in karizmasından dolayı donanmanın başına geçtiğini sonra anladı ama artık iş işten geçmişti, az zaman uz zaman sonra Churchill bir jet gibi ilerledi ve 1940 yılında başbakanlığı üstlendi, herkes İngiltere adına dua ederken, Churchill kendine güvenmiş bir şekilde "Naziler de kimmiş ?" dedi ve istediğini yaptı Nazileri tuş etti ve Amerika ile çok çok güçlü bir bağ kurdu, seçimler yaklaşmıştı, Churchill purosundan bir nefes alarak emin bir şekilde sırıttı fakat iktidarı kaybetti ! Bu onu durduramazdı, muhalefet lideri olarak devam etti sonra ise milletvekili oldu fakat başbakanlık gibi bir mevkiye gelmeyi reddetti, 1965'de ise son nefesini verdi..
16 Şubat 2013 23:03   |   Mesaj #7   |   
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
WINSTON CHURCHILL (1874 - 1965)

PictureofWinstonChurchill

İngiliz devlet adamı ve yazarı Wisnton Churchill, Oxfordshire'da, 30 Kasım 1874'te, Lord Randolph Churchill'in oğlu olarak dünyaya geldi. 1895'te Kraliyet Harb Okulunu bitirdi ve orduya girdi. Boerler savaşında esir düştü ve kaçarak milli kahraman haline geldi. On ay sonra, Muhafazakar partiden milletvekili seçildi.

1904'te Liberal Partiye girdi. 1911'de Bahriye Nazırı oldu. Başarılı siyasi kariyeri 1916 Gelibolu yenilgisinden sonra düşüşe geçti. Sadece donanmayla Çanakkale Boğazının geçilebileceği, ardın da rahatça İstanbul'a ulaşılabileceği konusundaki ısrarcı tavrı, Türklerin umulandan çok daha başarılı bir savunma yapması; müttefik ordusunun tarihi yenilgisine yol açtı. Bu başarısızlığın mimarı olarak nitelendirilen Churchill, İngiliz halkı karşında çok zor bir durumda kaldı ve muhaliflerinin de zorlamasıyla görevinden ayrıldı. Ancak 1917'de Cephane Bakanlığına ve Harbiye Bakanlığına getirildi. 1924'te tekrar Muhafazakar Partiye girdi. Maliye Bakanı oldu (1924-1929).

1939'da bir kez daha Bahriye Nazırlığına ve 1940'ta N. Chamberlain'ın yerine Başbakanlığa getirildi. İkinci Dünya Savaşında izlediği savaş politikası ve Roosevelt ile kurduğu iyi ilişkiler onu İngiliz tarihinin en önemli devlet adamları arasına soktu. Gene bu dönemde Müttefik Devletlerin Balkanlar'a kaydırmağa çalıştığı strateji konusunda Ruslarla çalıştı. Ancak S.S.C.B.'nin burada hakim duruma geçmesinden de çekiniyordu. Bu yüzden savaşın başından itibaren stratejik önemi büyük olan Türkiye'yi savaşa sokmağa çalıştı. Kahire ve Adana'da Türk yöneticileriyle bu konuda yaptığı görüşmelerde, Türkiye'nin istediği askeri yardımı vermeğe de yanaşmadı. Savaş sonrası Avrupa ülkelerinin birleşmesini sağlayan Kuzey Atlantik Paktı, Avrupa Konseyi gibi kurumların oluşması için büyük çaba gösterdi. 1951 seçimlerinde tekrar iktidara geldi. 1955'te görevlerini A.Eden'e bırakarak siyasetten çekildi.

Son yıllarını daha çok yazarak ve resim yaparak geçirdi. 1953 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı. 1963'te Amerikan Devleti, kendisine onursal vatandaşlık verdi. 1965 yılında, 90 yaşında öldü ve Blenheim Palace'a gömüldü.

Başlıca Eserleri Life of Lord Randolph Churchill (Lord Randolph Churchill'in hayatı, 1906); The World Crisis (Dünyanın geçirdiği Buhran, 4 cilt 1923-1929), Marlbrough (4 cilt, 1933-1938); War Memories (Savaş Anıları, 6 cilt, 1948-1954)
21 Aralık 2015 00:54   |   Mesaj #8   |   
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Sir Winston Leonard Spencer-Churchill


Sponsorlu Bağlantılar
Ad:  Sir Winston Leonard Spencer-Churchill,1.jpg
Gösterim: 148
Boyut:  113.5 KB

Ad:  Sir Winston Leonard Spencer-Churchill,2.jpg
Gösterim: 175
Boyut:  211.8 KB

Ad:  Sir Winston Leonard Spencer-Churchill,3.jpeg
Gösterim: 184
Boyut:  84.3 KB

Ad:  Sir Winston Leonard Spencer-Churchill,4.jpeg
Gösterim: 197
Boyut:  129.5 KB

Ad:  Sir Winston Leonard Spencer-Churchill,5.jpg
Gösterim: 233
Boyut:  87.3 KB

Benzer Konular:

Daha fazla sonuç:
Winston Churchill

Hızlı Cevap
Mesaj:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç