Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzdaki Değişiklikler

Bu konu Sağlıklı Yaşam forumunda nünü tarafından 22 Ağustos 2007 (21:34) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
530170 kez görüntülenmiş, 55 cevap yazılmış ve son mesaj 29 Temmuz 2014 (05:48) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.38  |  Oy Veren: 52      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 22 Ağustos 2007, 21:34

#1 (link)
nünü
Ziyaretçi
nünü - avatarı
Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzdaki değişiklikler..!!!

otm061120

Son sigarayı içtikten 20 dakika sonra:
•Kan basıncı normal sınırlara iner
•Kalp atım hızı yavaşlar
•El ve ayaklar ısınır
8 saat sonra:
•Kandaki karbon monoksit seviyesi normale döner
•Oksijen seviyesi yükselir
24 saat sonra:
•Kalp krizi riski azalmaya başlar
2 gün sonra:
•Koku alma ve ağzınız tadı yerine gelir,
•Sinir uçlarındaki hasar tamir olmaya başlar
1 hafta ila 3 ay içerisinde:
•Nikotin vücuttan tamamen temizlenir
•Kan dolaşımı düzelmeye başlar
•Vücudun enerji düzeyi yükselir
•Yürümek kolaylaşır
•Solunum kapasitesi %30 artar
•Öksürük, sinüslerde doluluk, nefes darlığı azalır
1 yıl sonra:
•Akciğerler kendini temizleme yeteneğini tekrar kazanır
•Sigara içen birisine göre sigaraya bağlı kalp krizi riski yarıya düşmüştür.
5 yıl sonra:
•5 ila 15 yıl içerisinde inme ve felç riski hiç sigara içmemişlerin seviyesine iner
10 yıl sonra:
•Akciğer kanseri riski sigara içenlerin yarısına düşer
•Ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası, böbrek ve pankreas kanseri riski azalır
15 yıl sonra:
•Artık kalp damar hastalığı riski hiç sigara içmeyen birisi ile aynıdır
•Sigaraya bağlı ölüm tehdidi hiç sigara içmeyen birisi ile aynıdır
Görüldüğü gibi sigaranın kötülüklerinden kurtulmak bir süre alır ama her geçen sigarasız dakika vücut kendini tamir edip sağlığını kazanır.
Bir grup insan ise sigarayı bırakırsa kilo alacağından korkar. Sigarayı tamamen bırakanlar arasında ortalama kilo alımı sadece 2.5-4 kilodur Asıl gerçek ise, sigaranın yarattığı sağlık tehdidine eş bir tehdit ancak 40 kilo alımı ile mümkündür. Bu da sigaranın tek başına yarattığı riskin büyüklüğünü açıkça göstermektedir. Kilo alımından kaçınmak için şu ip uçları verilebilir;
•Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın en önemli sebeplerinden biri ağza bir şey koyma alışkanlığıdır. Bu istek duyulduğunda yiyecek yerine kürdan, Red Kit’in yaptığı gibi saman yada şekersiz çiklet tercih edilebilir. Yani ağzınızı kandırın!
•Lifi bol, kalorisi düşük yiyecekler seçin.. Çiğ sebzeler yada meyveler yeyin, bunlar sigaranın pasından kurtulan dil için güzel tatlardır
•Abur cuburu boş verin, bol su için.
Yıllarca sigara içen çoğu insan sigarayı bırakınca bir anda tertemiz olmak ister. Fakat 40 yıl sigara içip sonra bir haftada her şeyi toparlamak mümkün değildir. Sigara dumanının ve nikotinin yarattığı hücre harabiyetini düzeltmek için C vitamini, E vitamini, selenyum gibi antioksidanların faydası vardır. Fazlalığı damarlara zararlı bir madde olan homosisteini düşürmek için folik asit ile B12 ve B6 vitaminleri kullanılabilir. Balgam söktürücü şuruplara, akciğer kendini temizleyeceği için gerek yoktur.
Haftada en az üç, günde de 30 dakika tempolu yürümek yada spor yapmak, taze sebze meyve ile beslenmek, hayvansal yağlardan ve fazla kaloriden uzak durmak, lifli gıdaları ihmal etmemek sigarayı bırakanların yaşam sloganı olmalıdır.

Sigaranın vücudunuzda meydana getirdiği hasarın belki zaten farkındasınız - nefes darlığı, uzun süreli faranjit ve sabah öksürükleri...
Sigara astım hastalığını artırır ve kronik obstrüktif akciğer hastalığın en etkili sebebidir.
Neyse ki, vücudunuz son sigaranızı söndürmenizi takip eden birkaç dakika içinde kendi kendini onarmaya başlar. Sigarayı bırakmanın sağlığınıza büyük yararı olacaktır - çok uzun yıllardır içiyor olsanız bile.
Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşam sürmek için atabileceğiniz en önemli adımdır. Unutmayın, değişim için hiçbir zaman geç değildir.

Son Sigaranızdan...
20 Dakika Sonra
Kan basıncınız düzelir
Kalp atışlarınız normale döner
El ve ayak ısınız normale döner

8 Saat Sonra
Kanınızdaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya düşer
Kanınızdaki oksijen seviyesi normale döner 24 Saat
SonraKarbonmonoksit vücudunuzdan tamamen atılır
Akciğerleriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar
Kalp krizi riskiniz azalmaya başlar 48 Saat
SonraVücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir
Koku ve tat duyularınızda artış kaydedilir

72 Saat Sonra
Nefes almanız kolaylaşır
Enerji seviyeniz yükselir 2-12 Hafta
SonraKan dolaşımınız daha sağlıklı gerçekleşmeye başlar
Akciğer fonksiyonunuz %30 oranında artar
Yürüme ve koşmanız kolaylaşır 3-9 Ay
SonraÖksürük ve göğüsteki hırıltılarınız azalır.
Nefes alma sorunlarınız iyileşir
Akciğerlerinizin enfeksiyona karşı direnci artar

1 Yıl Sonra
Kalp hastalığı riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner

5 Yıl Sonra
Ağız ve gırtlak kanserinden ölme riskiniz azalır

10 Yıl Sonra
Akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yarısına iner
Kalp hastalığı riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner

15 Yıl Sonra
Felç geçirme ve kalp krizi riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner
Rapor Et
Reklam
Eski 4 Nisan 2010, 00:02

#2 (link)
Önce Sağlık
biruni - avatarı
sigarayı bırakanlara bi öneri;
hazır sigarayı bıraktınız, karaciğer de birikin zehirli izlerini de temizlemeyi hemen denerseniz; çok şey kazanırsınız.
Rapor Et
Eski 12 Kasım 2012, 09:08

Cvp: Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzdaki Değişiklikler

#3 (link)
hazan
sade - avatarı
Sigarayı bırakmak için asla geç kalmış sayılmazsınız. Şu anda bile sigarayı bıraksanız, sigarayı bırakmanın faydaları 20 dakika sonra vücudunuzda görülmeye başlayacaktır. Diğer yandan sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonrasında kandaki nikotin oranı sigara içilmeyen her 2 saate % 50 oranında azalmakta ve an basıncı normal sınırlara inmektedir. Nikotinin yan etkilerinden birisi de nabzın hızlanmasıdır. Sigara içilmediği takdirde nabız hızı normal seyrine dönmekte ve ekstremiteler adı verilen eller ve ayaklara daha fazla kan geldiği için bu organlar ısınmaktadır.
Sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra ise kandaki karbonmonoksit oranı normal seviyelerine düşmekte ve kanın oksijen taşıma sevisi hissedilir düzeyde yükselmektedir.
Sigarayı Bıraktıktan 2 Gün Sonra Neler Olur

Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra sigara içenlerde oldukça yüksel olan kalp krizi riski azalmaya başlar. 2 gün sonra ise nikotin bozduğu koku duyusu ile tat duyusu normal seyrine dönmektedir. Sigara alışkanlığının vücuda verdiği zararlardan bir tanesi de sinir hücrelerinde harabiyete yol açmasıdır. Sigara bırakıldıktan 48 saat sonrasında sinir uçlarındaki hasar vücut tarafından kendiliğinden tamir edilmeye başlamaktadır.

Rapor Et
Eski 24 Temmuz 2013, 18:24

#4 (link)
CoolMan
Ziyaretçi
CoolMan - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

cebinizdeki paranin sigarayi birakftiginizdan beri harcamadiginiza sahit olacaksiniz
Tamamen katılıyorum dogru söze ne demeli 11 senelik sigara gecmısımı tam 22 Gün önce noktaladım ve Sigarayi biraktım daha ağzıma almadım Biraz kilo'da aldım tabi herseyın farkındayım ama mükemmel hissediyorum kendımı. Sakız cigniyorum, su iciyorum, artık kafam rahat.
Rapor Et
Eski 15 Kasım 2013, 20:44

bende kurtuldum sonunda

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
CoolMan adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Tamamen katılıyorum dogru söze ne demeli 11 senelik sigara gecmısımı tam 22 Gün önce noktaladım ve Sigarayi biraktım daha ağzıma almadım Biraz kilo'da aldım tabi herseyın farkındayım ama mükemmel hissediyorum kendımı. Sakız cigniyorum, su iciyorum, artık kafam rahat.
katiliyorum size bende 15 gün önce esimle beraber sigarayi biraktim cok sükür suan cok rahatiz bizde farkettik sigara almadigimizdan buyana para harcamiyoruz biz sadece tek birsey yapiyoruz suan sizlerede tavsiye ediyorum bunu sigara aliyormus gibi her gün sigaraya verdiginiz parayi agzi acilmayan bir kumbaraya koyun biz suan öyle yapiyoruz ve birdaha icmemek icin her gecen gün biraz daha hirsimiz artiyor ve artik aciyoruz sokaga attigimiz paralara evet herseyden önce saglik ama bi yerde maddiyatta colugumuzun cocugumuzun riski onlar
Rapor Et
Eski 18 Kasım 2013, 13:16

önce kafada bitirin

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
sigarayı bırakma kararı aldığımda 28 ekim 2011 de vücutda ne gibi değişikliller oluyor diye göz atmıştım şu an bırakalı 2 yılı geçmiş bırakmak inanın zor değil sadece sigarının arkasına sığınmayın bol bol su için önceleri günleri tek tek sayarken sonradan sigara kullandınız dahi aklınıza gelmeyecek başalarda biraz boğazınız açılcak doymak bilmeyeceksiniz ama sonradan düzene girecektir.
Rapor Et
Eski 28 Ocak 2014, 17:27

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Hergun 1 paket sıgara ıcerken 1 aydan berı kullanmıyorum merdıven cıkarken nefesım kesılıyodu sımdı o bıle fark ettırıyo kendını.Sıgara Her çesit hastalık rıskını ıcınde bulunduruyo ve gelen zamlarla daha cep yakmaya basladı bırakmak en ıyısı.
Rapor Et
Eski 8 Şubat 2014, 21:18

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Bende birakali 15 gün oldu. zaman geçtikçe kendinize guveninizde artiyor. Tamam tatli hoş gibi geliyor insana ama sinsi bir düşman gibi içten içe hem iç sagligimizi hem de cebimizi yakiyor. Ben Çocuğumun rizkini sigaraya veremem. Sizde bir gerekçe belirtip vazgeçmeden birakin
Rapor Et
Eski 13 Mart 2014, 22:00

#9 (link)
TR_TIGER
Ziyaretçi
TR_TIGER - avatarı
Ben bırakalı iki gün oldu tekrar başlamak üzereyim siz ne yapyınız da başlamadınız onu yazın. Bırakın zararlarını nasıl geri dönmediniz
Rapor Et
Eski 15 Mart 2014, 04:14

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
TR_TIGER adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Ben bırakalı iki gün oldu tekrar başlamak üzereyim siz ne yapyınız da başlamadınız onu yazın. Bırakın zararlarını nasıl geri dönmediniz
Ben bırakalı yarım saat oldu arkadas:-) isteyince oluyormuş demekki... Herkese tavsiye ediyorum
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.135 saniyede (67.23% PHP - 32.77% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 18:57
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi