Arama

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzdaki Değişiklikler

Güncelleme: 2 Temmuz 2019 Gösterim: 804.434 Cevap: 54
nünü - avatarı
nünü
Ziyaretçi
22 Ağustos 2007       Mesaj #1
nünü - avatarı
Ziyaretçi

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzdaki değişiklikler..!!!

Son sigarayı içtikten 20 dakika sonra:
  • Kan basıncı normal sınırlara iner
  • Kalp atım hızı yavaşlar
  • El ve ayaklar ısınır
8 saat sonra:
  • Kandaki karbon monoksit seviyesi normale döner
  • Oksijen seviyesi yükselir
24 saat sonra:
  • Kalp krizi riski azalmaya başlar
2 gün sonra:
  • Koku alma ve ağzınız tadı yerine gelir,
  • Sinir uçlarındaki hasar tamir olmaya başlar
1 hafta ila 3 ay içerisinde:
  • Nikotin vücuttan tamamen temizlenir
  • Kan dolaşımı düzelmeye başlar
  • Vücudun enerji düzeyi yükselir
  • Yürümek kolaylaşır
  • Solunum kapasitesi %30 artar
  • Öksürük, sinüslerde doluluk, nefes darlığı azalır
1 yıl sonra:
  • Akciğerler kendini temizleme yeteneğini tekrar kazanır
  • Sigara içen birisine göre sigaraya bağlı kalp krizi riski yarıya düşmüştür.
5 yıl sonra:
  • 5 ila 15 yıl içerisinde inme ve felç riski hiç sigara içmemişlerin seviyesine iner
10 yıl sonra:
  • Akciğer kanseri riski sigara içenlerin yarısına düşer
  • Ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası, böbrek ve pankreas kanseri riski azalır
15 yıl sonra:
  • Artık kalp damar hastalığı riski hiç sigara içmeyen birisi ile aynıdır
  • Sigaraya bağlı ölüm tehdidi hiç sigara içmeyen birisi ile aynıdır
Görüldüğü gibi sigaranın kötülüklerinden kurtulmak bir süre alır ama her geçen sigarasız dakika vücut kendini tamir edip sağlığını kazanır.
Sponsorlu Bağlantılar
Bir grup insan ise sigarayı bırakırsa kilo alacağından korkar. Sigarayı tamamen bırakanlar arasında ortalama kilo alımı sadece 2.5-4 kilodur Asıl gerçek ise, sigaranın yarattığı sağlık tehdidine eş bir tehdit ancak 40 kilo alımı ile mümkündür. Bu da sigaranın tek başına yarattığı riskin büyüklüğünü açıkça göstermektedir. Kilo alımından kaçınmak için şu ip uçları verilebilir;
  • Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın en önemli sebeplerinden biri ağza bir şey koyma alışkanlığıdır. Bu istek duyulduğunda yiyecek yerine kürdan, Red Kit’in yaptığı gibi saman yada şekersiz çiklet tercih edilebilir. Yani ağzınızı kandırın!
  • Lifi bol, kalorisi düşük yiyecekler seçin.. Çiğ sebzeler yada meyveler yeyin, bunlar sigaranın pasından kurtulan dil için güzel tatlardır
  • Abur cuburu boş verin, bol su için.
Yıllarca sigara içen çoğu insan sigarayı bırakınca bir anda tertemiz olmak ister. Fakat 40 yıl sigara içip sonra bir haftada her şeyi toparlamak mümkün değildir. Sigara dumanının ve nikotinin yarattığı hücre harabiyetini düzeltmek için C vitamini, E vitamini, selenyum gibi antioksidanların faydası vardır. Fazlalığı damarlara zararlı bir madde olan homosisteini düşürmek için folik asit ile B12 ve B6 vitaminleri kullanılabilir. Balgam söktürücü şuruplara, akciğer kendini temizleyeceği için gerek yoktur.
Haftada en az üç, günde de 30 dakika tempolu yürümek yada spor yapmak, taze sebze meyve ile beslenmek, hayvansal yağlardan ve fazla kaloriden uzak durmak, lifli gıdaları ihmal etmemek sigarayı bırakanların yaşam sloganı olmalıdır.

Sigaranın vücudunuzda meydana getirdiği hasarın belki zaten farkındasınız - nefes darlığı, uzun süreli faranjit ve sabah öksürükleri...
Sigara astım hastalığını artırır ve kronik obstrüktif akciğer hastalığın en etkili sebebidir.
Neyse ki, vücudunuz son sigaranızı söndürmenizi takip eden birkaç dakika içinde kendi kendini onarmaya başlar. Sigarayı bırakmanın sağlığınıza büyük yararı olacaktır - çok uzun yıllardır içiyor olsanız bile.
Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşam sürmek için atabileceğiniz en önemli adımdır. Unutmayın, değişim için hiçbir zaman geç değildir.

Son Sigaranızdan...

20 Dakika Sonra
  • Kan basıncınız düzelir
  • Kalp atışlarınız normale döner
  • El ve ayak ısınız normale döner

8 Saat Sonra
  • Kanınızdaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya düşer
  • Kanınızdaki oksijen seviyesi normale döner 24 Saat
  • SonraKarbonmonoksit vücudunuzdan tamamen atılır
  • Akciğerleriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar
  • Kalp krizi riskiniz azalmaya başlar 48 Saat
  • SonraVücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir
  • Koku ve tat duyularınızda artış kaydedilir
72 Saat Sonra
  • Nefes almanız kolaylaşır
  • Enerji seviyeniz yükselir 2-12 Hafta
  • SonraKan dolaşımınız daha sağlıklı gerçekleşmeye başlar
  • Akciğer fonksiyonunuz %30 oranında artar
  • Yürüme ve koşmanız kolaylaşır 3-9 Ay
  • SonraÖksürük ve göğüsteki hırıltılarınız azalır.
  • Nefes alma sorunlarınız iyileşir
  • Akciğerlerinizin enfeksiyona karşı direnci artar
1 Yıl Sonra
  • Kalp hastalığı riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner
5 Yıl Sonra
  • Ağız ve gırtlak kanserinden ölme riskiniz azalır
10 Yıl Sonra
  • Akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yarısına iner
  • Kalp hastalığı riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner
15 Yıl Sonra
  • Felç geçirme ve kalp krizi riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner
BAKINZ Sigara, Sigaranın Zararları ve Sigarayı Bırakma Yolları
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 3 Aralık 2016 20:31
sade - avatarı
sade
VIP hazan
12 Kasım 2012       Mesaj #2
sade - avatarı
VIP hazan
Sigarayı bırakmak için asla geç kalmış sayılmazsınız. Şu anda bile sigarayı bıraksanız, sigarayı bırakmanın faydaları 20 dakika sonra vücudunuzda görülmeye başlayacaktır. Diğer yandan sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonrasında kandaki nikotin oranı sigara içilmeyen her 2 saate % 50 oranında azalmakta ve an basıncı normal sınırlara inmektedir. Nikotinin yan etkilerinden birisi de nabzın hızlanmasıdır. Sigara içilmediği takdirde nabız hızı normal seyrine dönmekte ve ekstremiteler adı verilen eller ve ayaklara daha fazla kan geldiği için bu organlar ısınmaktadır.
Sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra ise kandaki karbonmonoksit oranı normal seviyelerine düşmekte ve kanın oksijen taşıma sevisi hissedilir düzeyde yükselmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar
Sigarayı Bıraktıktan 2 Gün Sonra Neler Olur

Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra sigara içenlerde oldukça yüksel olan kalp krizi riski azalmaya başlar. 2 gün sonra ise nikotin bozduğu koku duyusu ile tat duyusu normal seyrine dönmektedir. Sigara alışkanlığının vücuda verdiği zararlardan bir tanesi de sinir hücrelerinde harabiyete yol açmasıdır. Sigara bırakıldıktan 48 saat sonrasında sinir uçlarındaki hasar vücut tarafından kendiliğinden tamir edilmeye başlamaktadır.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Mart 2014       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
TR_TIGER adlı kullanıcıdan alıntı

Ben bırakalı iki gün oldu tekrar başlamak üzereyim siz ne yapyınız da başlamadınız onu yazın. Bırakın zararlarını nasıl geri dönmediniz

Ezcaneye git chapix diye hap var ondan al 200 tl
Civarı emin ol %90 bırakıcaksın bende senın gıbıydım
Şimdi onun sayesinde 4-5 arkadaş aynı anda bıraktık
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Mart 2014       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Ben bırakalı iki gün oldu tekrar başlamak üzereyim siz ne yapyınız da başlamadınız onu yazın. Bırakın zararlarını nasıl geri dönmediniz

ben bırakalı 5 gün oldu şimdiye kadar bir iki defa canım istedi tavsiyem eczaneden nikotin bandı al günde kac tane içtiğine göre bant alıyosun 20-25 tl arası. tabi naneli sakızı ağzından eksik etme kardeş Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Mart 2014       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
35 yıl içtikten sonra 11 Şubatta bıraktım. Olay tamamen beyinde bitirmek. Yanımda içiliyor asla canım istemiyor. Rengim düzeldi, cildim düzeldi. Artık kültablası gibi kokmuyorum. Her sabah yürüyüş yapıyorum, nefes almam ve koku hissim düzeldi. Ayrıca param cebimde kalıyor.. Ne aptallık etmişim yıllarca, asla içmem bir daha.
Sinan. - avatarı
Sinan.
Ziyaretçi
31 Mart 2014       Mesaj #6
Sinan. - avatarı
Ziyaretçi
Yıl başında Sigarayı bıraktım koşu bandında 30 saniye koştugumda yorulurken şimdi 20 dakika durmadan rahat koşabiliyorum ciğerler baya bi açıldı iyiki bırakmışım senelerce boşuna işkence çekmişiz yokuş bile çıkamıyordum Msn Happy simdi kosarak cıkabiliyorum yorulmadan.. Umarım ilham kaynagı olur yazılarım bırakmayı düşünen arkadaşlara..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Mart 2014       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Sinan. adlı kullanıcıdan alıntı

Yıl başında Sigarayı bıraktım koşu bandında 30 saniye koştugumda yorulurken şimdi 20 dakika durmadan rahat koşabiliyorum ciğerler baya bi açıldı iyiki bırakmışım senelerce boşuna işkence çekmişiz yokuş bile çıkamıyordum Msn Happy simdi kosarak cıkabiliyorum yorulmadan.. Umarım ilham kaynagı olur yazılarım bırakmayı düşünen arkadaşlara..

merhaba bende champixle bırakıyorum 1 hafta oldu.nikotin yoksunluğu hissetmiyosun fizyolojik olarak şart bu iradem yetmezdi.ben çok siğara içen ve içmeye devam eden öğremenimi görünce bıraktım adamcağız çok yaşlı değildi ama resmen çürümüş gibiydi.parmakları bile kararmıştı.ayrıca ailece başladık bırakmaya ben pes edersem ve onların bırakmamasına vesile olursam ilerideki inşallah olmaz ama tüm akciğer hastalıklarında vicdan azabı duyarım.
pek çok fiziksel şey hissediyosun champixle bile ama artık özgür olmak istedim akşam eve giderken sigara almayı unutmayım aman yanımda sigara param kalsın gerisiyle şunları alırım,şu sigarayı içeyim öyle vs vs bıktım esaretten yani.bi deneyin bişey kaybetmezsiniz.......................
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Nisan 2014       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Seninle aynı durumdayız ve ben hiç iradeli bir insan degilim ama sana tavsiyem cevrende sigara icen insanlardan biraz uzaklasman cunku ben de dahil olmak uzere zigara icen insanlar birakanlari caydirmak icin ugrasirlar.belki de kendileri bunu basaramadiklari icin.Kimseyi dikkate alma ve amacina odaklan.sinirlendiginde yakinina kos sigaraya degil.ve bir kez icersen tekrar baslarsin sacmaliklarina inanma , bu senin bahanen olur.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Eylül 2014       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
23 yasindayim 10 senedir sigara iciyorum . Yurtdisi tatilinde cok kotu hastalandim ve sigarayi resmen icime cekemiyordum.Gelir gelmez doktora gittim ve bronsit oldugumu soyledi ilaclar verdi.Zature olmadigimdan emin olmak icin ciger filmi istedi allahtan zature olmamistim sadece bronsittim. Ama doktor dediki eger sigaraya devam edersen koah hastasi olucaksin dedi.3 gun oldu icmiyorum ne zaman canim cekse koah hastasi olucagimi aklima getiriyorum ve can cekmesi falan gidiyor.Sigara icen herkes sonunda bir hastaliga yakalanacaktir bunu dusunun arkadaslar.bosu bosuna kendini birseye bagimli ediyorsun ve buna para oduyorsun ayrica keyif falanda veren bir maddede diil.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Eylül 2014       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sigrayı birıkalı 11 saat oldu hastaneye gittim ve doktor bana bidaha kesinlikle sigra içemelisin dedi ciğerlerimde sorun varmışş aslında sigrayı bırakmak için güzel bir neden bıraktğım her süre boyunca yazacağım hayde hayırlısı