Arama

Android Dünyasından Haberler - Sayfa 3

Güncelleme: 7 Ekim 2016 Gösterim: 48.734 Cevap: 315
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2013       Mesaj #21
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Oppo Find 7 Teknik Özellikleri ile Göz Kamaştırıyor: 8MP Ön Kamera, 4.000mAh Kapasiteli Pil
MsXLabs.org
Sponsorlu Bağlantılar

oppo find 7

Çin’in başarılı telefon üreticilerinden Oppo, ülkesinin ardından Amerika pazarına merhaba demiş ve geçtiğimiz aylarda da Avrupalı kullanıcılar için resmi satış sitesini açmıştı. Şirket özellikle Find 5 modeli ile önemli bir sıçrama gerçekleştirirken, söz konusu telefon şık tasarımının yanı sıra o dönemde teknik özellikleri ile fark oluşturmuştu.
Sponsorlu Bağlantılar
Halihazırda birçok kullanıcının dikkatini çekmeyi başaran Oppo’nun Find 7 modelini hazırladığı biliniyor. Üstelik telefon üst sınıf teknik özellikler sunarak Find 5’in başarısını daha da yukarılara çıkarmayı hedefliyor.
5-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü IPC LCD ekranını yer alacağı telefonun güç birimini 2.3GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemcisi, Adreno 330 grafik birimi ve 2GB RAM oluşturacak.
32GB dahili depolama biriminin yer verileceği Find 7 modelinde microSD kart desteğinin sunulması beklenmiyor. Telefonda fark oluşturan teknik özelliklerin başında ise 8MP çözünürlüğe sahip olduğu bildirilen ön kamerası geliyor. Bu noktada oldukça iddialı bir deneyim ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanan şirket, arka bölümde ise 13MP çözünürlüklü bir sensöre yer verecek.

find 7

Telefonun teknik donanımında belki de fark yaratan en önemli argüman 4.000mAh kapasiteli pili olacaktır. Biz dahil birçok kesimi heyecanlandıran bu dev bataryanın akıllı telefonlardaki pil sıkıntısı ortadan kaldıracağı kesin. Bakıldığı zaman Galaxy Note 2 bile yoğun kullanımda bir günlük deneyimi rahat sunarken, Find 7 ise tam 900mAh daha yüksek kapasiteye sahip bir pil sunacak.
Cihazın çıkış tarihine dair herhangi bir açıklama henüz yapılmazken, telefonun ilk olarak 700 dolarlık etiket fiyatı ile Çin’de satışa sunulması bekleniyor.

Kaynak: Andronova.net

_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2013       Mesaj #22
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Play Store’da Uygulama Sayısı 1 Milyona, İndirme Sayısı ise 50 Milyara Ulaştı!
MsXLabs.org
Sponsorlu Bağlantılar
Google Nexus 7 2013 Google Play Downloads Sales Apps

Google’ın Android 4.3 ve Yeni Nexus 7 lansmanları esnasında uygulama mağazasına dair detaylar da aktarıldı. Android ve Chrome OS takım lideri Sundar Pichai önderliğinde gerçekleştirilen mini etkinlikte Play Store’un uygulama sayısında 1 milyon rakamına eriştiği bildirildi. Söz konusu rakam ile Play Store sektörün en fazla uygulamaya sahip mağazası olduğunu gösterir.
Sponsorlu Bağlantılar
Mayıs ayında düzenlenen Google I/O etkinliğinde Play Store’dan indirilen uygulama sayısı 48 milyar olarak belirlenmişti. Aradan iki aylık bir süre geçti ve uygulama mağazası sunulan son istatistikle 50 milyar indirme barajını geride bıraktı. Etkinlik kapsamında geliştiricilere ödenen paranın 2.5 kat artığı ifade edilirken, bu rakamın hangi tarihleri kapsadığı ise açıklanmadı.
Bir diğer önemli istatistik ise tablet cephesinden aktarıldı. Geçtiğiz yıl tanıtılan Nexus 7 ile Android tablet platformuna deyim yerindeyse çağ atlatan Google, böylece birçok üreticinin bütçe dostu fiyatlar sunan 7-inç segmentine yönelmesinde etkin rol oynamıştı. Android tabletler arasında %10’luk bir dilimi oluşturan Nexus 7’nin yenilenmiş versiyonu ile satış rakamlarını bir miktar daha yukarı çekmek isteyen Google, şu ana dek Android tarafında 70 milyon tabletin aktif hale getirildiğini duyurdu.
Özellikle son yıllarda sağlanan gelişmeler, üreticilerin daha makul fiyat ve boyutlar sunan Android tabletlere yönelmesi iPad’lerle aradaki makası bir hayli daraltırken, birçok analist 2014’ün ilk çeyreğinden itibaren Android’in tablet platformunda da liderliği ele geçireceği noktasında hemfikir.

Kaynak: Andronova.net

_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2013       Mesaj #23
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Samsung, Sony ve HTC Cephesinden Android 4.3 Güncellemesine Dair İlk Açıklamalar Geldi.
MsXLabs.org

samsung galaxy s 4 htc one sony xperia z2

Google, Android 4.3’ü Yeni Nexus 7 ile resmiyete kavuştururken, işletim sisteminin en güncel versiyonun dağıtımı bugün itibariyle Nexus cihazlar için başladı. Galaxy S4 ve HTC One’ın Google sürümleri içinse yakın zamanda beklenen güncellemelerin Google ya da üretici konumda şirket tarafından sağlanacağı noktasında hala bir belirsizlik var.
Sponsorlu Bağlantılar
Android 4.3’ün tanıtılması sonrası gözler Android üreticilerine çevrilirken, bu anlamda Samsung ve HTC cephesinden açıklamalar geldi. HTC cephesinden güncellemenin ilk olarak One modelini sunulması beklenirken, net bir tarih verilmedi. “Yakında” ibaresi kullanılırken, şirketin üst düzey yöneticilerinden Jeff Gordon “Güncellemenin oluşturacağımız planlamaya uygunluğu noktasında Android 4.3’ü gözden geçiriyoruz” şeklinde bir değerlendirme yaptı.
Samsung cephesinde ise güncellemeye dair gelen son iddialar karmaşık bir yapı oluşturuyor. Galaxy S3 için Android 4.2 güncellemesi iki defa sızdırılmış ve kimi kullanıcılar söz konusu yazılımları telefonlarında test etmeye başlamıştı. Ortaya çıkan yeni iddialar ve bu iddiaların Avustralyalı taşıyıcı Telstra tarafından doğrulanması Galaxy Note 2 ve Galaxy S3 için Android 4.2.2 güncellemesinin pas geçildiği ihtimalini güçlendiriyor.
Samsung Hindistan Ar-Ge kaynaklı haberlerin hemen akabinde yine aynı birim tarafından Android 4.3 hazırlıklarının başladığı yönünde haberler gelmesi, Samsung’un Android 4.2.2 güncellemelerini rafa kaldırdığını net bir şekilde ortaya koyuyor.
Peki Android 4.3 güncellemesi ne zaman ve hangi cihazlar için yayınlanacak? Konuya ilişkin ilk değerlendirme önümüzdeki aylarda gelecek. Gelen haberlere göre Samsung İngiltere bu süreçte Android 4.3 güncellemesi için seçilen Galaxy cihazları açıklığa kavuşturacak.
Sony cephesinde ise Android 4.3 güncellemesine dair ilk açıklamalar resmi site üzerinden aktarıldı. Japon üretici Xperia Z, Xperia ZL, Xperia ZR, Xperia Tablet Z, Xperia SP ve Xperia Z Ultra modellerinin Android 4.3’e yükseltileceğini teyit ederken, halihazırda Android 4.1 Jelly Bean ile çalışan 2012 yılı Xperia cihazlarının bir kısmı ise direkt olarak Android 4.3’e kavuşacak. Diğer üreticilerde olduğu gibi Sony cephesinde de net bir tarih aktarılmıyor.
Bir öngörüde bulunmak için henüz erken ancak güncellemelerin ilk aşamada yılsonuna doğru başlaması bekleniyor.

Kaynak: Andronova.net
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2013       Mesaj #24
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Android 4.3 Resmiyet Kazanırken, Nexus Cihazlar İçin Güncelleme Başladı!
MsXLabs.org

android 4 3 jelly bean

Geride bıraktığımız haftalarda Google Play Edition cihazlar üzerinde görülen Android 4.3 beraberinde getirdiği birçok yenilik ile resmiyet kazandı. Gelişmeler arasında kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen kayda değer yenilikler olmasa da, işin arka planında özellikle geliştiriciler açısından önemli sayılabilecek yeniliklerin sisteme dahil edildiğini görüyoruz. Android 4.3’ü daha çok, ekim-kasın döneminde Nexus 5 ile tanıtılacağı iddia edilen Android 5.0 için bir temel ya da altyapı oluşturma olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar
Android 4.3’te sunulan yeniliklere değinecek olursak; stok uygulamalar paketi en güncel halini aldı. Google I/O etkinliğinde lansmanları yapılan kimi uygulamalar, ilerleyen haftalarda yeni güncellemelerini kavuşmuştu. Google, artık video görüşme özelliğine destek sunan Hangouts mesajlaşma platformunun yanı sıra Drive, Chrome ve Maps uygulamalarının en güncel versiyonlarını Android 4.3 içerisinde hazır olarak sunuyor.

Uygulama Programlama Arayüzü olarak isimlendirilen API’in seviyesi 18’e yükseltildi. Geliştiricileri hedef alan bir diğer önemli gelişme ise OpenGL ES 3.0 grafik API seviyesi oldu. Halihazırda mobil dünyası için üretilen üst sınıf grafik birimlerin neredeyse tümü tarafından desteklenen yeni grafik seviyesi ile Android tarafındaki oyunlarda yüksek kalitede, akıcı ve daha gelişmiş grafikler görebileceğiz. Sağlanan gelişim sadece grafik kalitesinin artırılması ile sınırlı kalmamış, OpenGL ES 3.0’da sağlanan optimizasyonlar sayesinde pil verimliliği de önemli gelişmelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

android 43 1

Google’ın Android 4.3’te sunduğu kayda değer gelişmelerden bir diğeri ise Bluetooth 4.0 LE oldu. Bu sayede bağlanabilirlik anlamında cihaz yelpazesi genişlerken, bağlantı esnasında yine düşük enerji tüketimi sayesinde pil verimliliği ön planda tutuluyor. Bluetooth Smart olarak da isimlendirilen yenilik teknolojinin farklı alanlarında kullanılan Bluetooth 4.0 LE bağlantısını destekleyen tüm cihazlarla entegre olabilecek.

Android 4.3 ile sunulan diğer yenilikleri liste halinde sunacak olursak;

-“Smart Key” olarak isimlendirilen sistem açığına karşı oluşturulan güvenlik duvarı,
- Sınırlı Profiller (Tabletlere özgü bu yenilik ile özellikle çocukların kimi uygulamalara erişimini engellemek için cihazın kontrol altında tutulması),
- Arka plan Wi-Fi konumu (Wi-Fi bağlantısı kapalı olduğu durumlarda bile konum bilgisi sağlanabiliyor. Bu sayede enerji tasarrufu sağlanabiliyor),
- Arama ekranı T9 olarak isimlendirilen özelliğe kavuşuyor. Bu sayede arama ekranında harflerin tuşlanması ile aranacak kişiye erişim sağlanabiliyor.
-Yeni diller (Zulu, Güney Afrikaca, Amharca, Hintçe ve Savahilice)
- Google Play Games (Oyun kayıtlarının senkronize edilmesi ve oyunların daha hakim bir şekilde yönetileceği yeni oyun servisi)
İlk olarak Yeni Nexus 7’de yer alan Android 4.3’ün bugünden itibaren diğer Nexus cihazlar (Nexus 4, Nexus 7, Nexus 10 ve Galaxy Nexus) için dağıtımına başlandı. Google bunun yanı sıra bahsi geçen Nexus cihazların Android 4.3 JWR66V sürümü için fabrika imaj dosyalarını geliştiriciler sayfasından yayınladı.

Kaynak: Andronova.net
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2013       Mesaj #25
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Samsung Galaxy Note III Birden Fazla Ekran Boyutu ile Gelebilir!
MsXLabs.org

galaxy note iii sizes

Samsung’un eylül başında lanse edeceği Galaxy Note III cephesinden detaylar gelmeye devam ederken, halihazırda o kadar çok iddia gündeme geldi ki hem orta bir bilgi kirliliği oluştu hem de merakın giderek artığını belirtebiliriz.
Sponsorlu Bağlantılar
5.9-inç, 5.7-inç, 13MP ya da 8MP kamera, Super AMOLED, LCD, Snapdragon 800, Exynos 5 octa ve esnek OLED derken, söz konusu gündemin bu şekilde eylül ayına kadar süreceğini söyleyebiliriz.
Ortaya çıkan son gelişme ise Galaxy Note III’ün üç farklı ekran boyutuna sahip olacağını ortaya koyuyor. Hintli Zeuba adlı ithalat/ihracat firmasının veritabanında sızdırılan belgeler, Galaxy Note III’ün 5.5, 5.7 ve 6-inç olmak üzere üç farklı ekran boyutu sergileyeceğini rapor ediyor. Cihazların ise farklı isimlerle kodlandıkları görülüyor.
Ortaya çıkan farklı boyutlardaki Galaxy Note III’lerin satış ya da test amaçlı olduğu konusunda bir netlik yok. Galaxy S4 adı altında birçok ürün seçeneği kullanıcılara sunan Samsung, benzer bir stratejiyi Galaxy Note III modelinde de sürdürebilir. Bunun yanı sıra dillendirilen bir diğer iddia ise Samsung’un hala ekran boyutuna karar vermediği ve farklı boyutları test ettiği.
Samsung-updates sitesi ise belgelerde ortaya çıkan tüm Galaxy Note III versiyonlarının model numaralarının ne anlama geldiğini açıkladı. Buna göre;

SM-N900
– Exynos işlemcili uluslar arası versiyon
SM-N9005 – LTE destekli ülkeler için Snapdragon 800 işlemcili versiyon
SM-N900A – Amerikalı taşıyıcı AT & T versiyonu
SM-N900T – Amerikalı taşıyıcı T-Mobile versiyonu
SM-N900V – Amerikalı taşıyıcı Verizon versiyonu
SM-N900S – Amerikalı taşıyıcı Sprint versiyonu
SM-N900R4 – Bilinmeyen ama muhtemelen başka bir taşıyıcı versiyonu (Kanadalı taşıyıcı Rogers olabilir)
SM-N900P – Bilinmeyen ama muhtemelen başka bir taşıyıcı versiyonu.

Kaynak: Andronova.net
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2013       Mesaj #26
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Sony Xperia Z ile Sualtı Kamera Çekimi Sağlayan ‘Aqua Z Camera’ Yüklenebilir Durumda!
MsXLabs.org

Sony Xperia Z Water Resistant Wallpaper 1024x576

Akıllı telefonların su ve toza karşı dayanıklı bir yapı sergilemesi mobil dünyasından yeni bir gelişme değil, ancak Xperia Z ile bu durumun yaygın hale geldiğini ifade etmek sanırım yanlış bir değerlendirme olmaz. Xperia Z sonrası başta yine Sony cephesinde olmak üzere Samsung, Huawei ve LG tarafında da suya karşı dayanıklı modeller oluşturuldu.
Sponsorlu Bağlantılar
Su altında şu an için belirli bir süre dayanıklılık sunabilen modellerde, kullanıcılar telefonlarla su altında çekimler gerçekleştirebiliyor.
Sony’nin Xperia SP ve Xperia ZR modellerinde kullanıcılar, su altında ekrana dokunmadan daha basit bir şekilde, fiziksel deklanşör butonu sayesinde çekimler sağlayabilir. Söz konusu Xperia Z’ye geldiğinde ise; telefonla su altında çekimler gerçekleştirmek için ekrana dokunmak gerekiyor ve bu durum da su altında hiç de kolay olmasa gerek.
XDA Forum üyelerinden AGGevorgyan ise geliştirdiği uygulama ile Xperia Z sahiplerinin su altında daha basit bir yöntemle çekimler oluşturmasına olanak sağlıyor. “Aqua Z camera” adlı bir uygulaması fotoğraf çekmek için yakınlık sensörünü kullanır. Sadece su altında olduğunuzda parmağınızı yakınlık sensörü üzerine dokunun ve telefon çekim yapmaya başlıyor.

Screenshot7 1024x576

Bunun yanı sıra kamera uygulamasında çözünürlük değiştirme seçeneği, otomatik netleme, otomatik beyaz dengesi flaş ve renk efektleri ile çekim esnasında ayarlamalar yapılabiliyor.
Uygulama sadece Xperia Z için geliştirildi ve hali hazırda geliştirilmeye devam ediliyor. “Aqua Z camera” uygulaması için APK dosyasını buradan indirebilirsiniz.


_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2013       Mesaj #27
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Samsung, 2560x1600p Ekran Çözünürlüklü, Snapdragon 800 ve Exynos 5 octa İşlemcili İki Tablet Hazırlıyor.
MsXLabs.org

Android Dünyasından Haberler

Mobil dünyasının en güvenilir sızıntı kaynağı Evleaks, Twitter hesabı üzerinden yine önemli bir bilgi aktarımında bulundu. Üreticilerle arasındaki sıkı ilişkiler sebebiyle, cihazların resmi lansmanlar öncesi neredeyse tüm detaylarına takipçilerine aktaran Evleaks, Samsung’un yüksek çözünürlüklü iki tablet hazırladığını iddia etti.
Sponsorlu Bağlantılar
Söz konusu tabletlerden SM-P900 olarak adlandırılan model 12.2-inç boyutunda ve 2560 x 1600p gibi oldukça yüksek bir çözünürlük sunacak. Inç başına 247ppi yoğunluk sunması beklenen tablet, güç biriminde de oldukça iddialı. Exynos 5 octa işlemcisinden güç alacağı aktarılan SM-P900 adlı modelde, muhtemelen performansı artırılan ve Mali-T628 grafik birimine sahip Exynos 5 octa 5420 işlemcisine yer verilecek.
SM-P900 modeline dair aktaracağımız son detay ise tabletin S-Pen ile donatılacağı yönünde. Samsung şu ana dek sadece Galaxy Note modellerinde yer verdiği S-Pen deneyimine, 12.2 gibi alışılmışın dışında bir ekran boyutu sunan yeni tabletinde de yer verecek.
Söz konusu tabletin Note serisine dahil edilme ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekir. Galaxy Note serisine sunduğu telefon ve tabletlerde farklı ekra boyutlarında tüketicilere ürünler aktaran Samsung’un 12.2-inçlik bir ürün daha sunacak olması ihtimal dahilinde görünüyor.

Bir diğer tablet ise P-600 olarak adlandırılıyor. 10-inç boyutunda ve 2560 x 1600p ekran çözünürlüğü sunan tablette inç başına 300ppi yoğunluk yer alacak. Tablette son dönemde birçok üst sınıf modelde görmeye alıştığımız Krait 400 mimarisine sahip 2.3GHz frekans hızında çalışan ve Adreno 330 gibi oldukça iddialı bir grafik birimine sahip olan Snapdragon 800 çözümüne yer verilecek.
P-600 modelinin ise bir süre önce Google yetkilileri tarafından doğrulanan ikinci nesil Nexus 10 olma ihtimali üzerinde duruluyor. Bir önceki modelde olduğu gibi ekran boyutu ve çözünürlük değerini aynı tutmayı hedefleyen Samsung-Google ortaklığının, işlemci tarafında ise daha iddialı bir çözüm sunacaklarını görüyoruz.

Kaynak: Andronova.net
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2013       Mesaj #28
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Ubuntu İşletim Sistemli İlk Telefon Görücüye Çıkarken, Üretim için Yardım Kampanyası Başlatıldı.
MsXLabs.org

ubuntu edge 900 751

Geliştirme çalışmaları devam eden Ubuntu işletim sisteminin mobil versiyonu için dönem dönem önizleme sürümleri yayınlanırken, geliştirici konumunda yer alan Canonical Vakfı, resmi tanıtımı 2014 yılında yapılacak Ubuntu işletim sistemli ilk akıllı telefonun resmi duyurusunu yaptı.Sponsorlu Bağlantılar

Şirket bünyesinde Formula 1 olarak isimlendirilen Ubuntu Edge adlı akılı telefonun tasarım ve teknik özellikler noktasında neler sunacağı da aktarıldı, ancak üretim aşaması için indiegogo üzerinden bir yardım kampanyası başlatıldı. 30 günlük süre zarfından hedeflenen rakamın 32 milyon dolar olduğu bildirilirken, toplan paranın şimdiden 3.3 milyon dolar seviyesine ulaştığı bildirildi. 600 dolar ve üzerindeki bağışlarda kişiye telefon hediye edilecek.
Ubuntu Edge, Ubuntu’nun yanı sıra Android işletim sistemiyle de çalışacak ve söz konusu iki işletim sistemi de telefonda ön yüklü olacak. Bunun yanı sıra telefon özel yuvasına yerleştirildiğinde Ubuntu masaüstü versiyonu ile hızlı bir şekilde entegre olacak.

Kaynak: Andronova.net
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2013       Mesaj #29
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
LG, Dünyanın En İnce Full HD Çözünürlüklü LCD Panelini Duyurdu.
MsXLabs.org

lgd slimmest full hd lcd panel 1

Dünyanın önde gelen panel üreticilerinden LG Display, akıllı telefonlarda kullanılmak üzere tasarlanan dünyanın en ince LCD ekranını oluşturdu. 5.2-inç boyutunda 1920 x 1080p çözünürlükte IPS tabanlı olan söz konusu panel 2.2mm kalınlığa sahip. İnceliği ekran çerçevesine de taşıyan Güney Koreli üretici burada da 2.3mm gibi sınırları zorlayan bir inceliği karşımıza çıkardı.
Sponsorlu Bağlantılar
LG’ye göre yeni panelde Gelişmiş Tek Cam-Çözümler (OGS) teknolojisi kullanılıyor. Daha iyi bir dokunmatik deneyimi sağlanmasının yanı sıra, yeni teknolojide dokunmatik ekran (panel) ile film arasında yeni devreler entegre edilerek %30 oranında daha ince bir LCD ekrana ulaşılıyor.
Şirket geçtiğiz yıl duyurduğu Optimus G modelinde de Touch Hybird Display teknolojisi sayesinde telefonda kullanılan LCD paneli standartların altında bir inceliğe çekmişti.
Dünyanın en ince Full HD çözünürlüklü LCD ekranı unvanını elde eden panelde dikkat çeken bir diğer nokta ise gün ışığında başarılı bir görüntü deneyimi vaat etmesidir. 535nit parlaklığa kadar ulaşan LCD panel bu anlamda yeni bir rekorun daha sahibi oldu.
LCD panelin ilk olarak Optimus G2 modelinde kullanılması bekleniyor. Son dönemde ortaya çıkan iddiaların büyük bölümünde Optimus G2 için 5.2-inçlik bir panelin yer alacağı öngörülmesi bu ihtimali daha da güçlü hale getiriyor.

LG Display 3
Sponsorlu Bağlantılar

Kaynak: AndroidOS
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2013       Mesaj #30
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Galaxy S4 En Yenilikçi, iPhone 5 ise En Fazla Şikayet Alan Telefon Oldu
MsXLabs.org

Size comparison Galaxy S4 vs iPhone 5 Martin Hajek 003

We Are Social tarafından yapılan bir araştırma iPhone 5 ve Galaxy S4’ün önemli bazı özelliklerini ortaya çıkardı. Analiz şirketi, söz konusu iki amiral geminin yanı sıra Lumia 920 ve BlackBerry Z10 için uzun bir süredir başta Twitter olmak üzere, bloglarda ve forumlarda telefonlar hakkında konuşulanları derleyerek ortaya bazı istatistikler çıkardı.
Sponsorlu Bağlantılar
2012 yılında resmiyet kazanan iPhone 5 piyasaya sürülmesinin ardından müşterilerden en fazla şikayet alan telefon oldu. Sosyal ağlar üzerinde yapılan her beş yorumdan biri olumsuz olarak karşımıza çıkarken, şikayet oranı %20 seviyesinde gerçekleşti. Bu oran Galaxy S4 cephesinde ise %11 seviyesinde kaldı. Yeri gelmişken diğer modellere de değinecek olursak; Lumia 920 için yapılan değerlendirmelerin %15’i şikayet mahiyeti taşırken, bu oran BlackBerry Z10’da ise %18 seviyesinde.
iPhone 5 kullanıcıların söz konusu eleştirilerde en fazla gündeme getirdikleri konu, Apple’ın deyim yerindeyse çuvalladığı harita servisi oldu. Önceki iPhone’larda Google Maps harita servisi kullanılırken, iPhone 5 ile bu duruma son verildi ve Apple harita servisini ilk olarak iPhone 5’te başlattı.
Kötü uydu görüntülerinin yanı sıra yanlış konum bilgileri eleştiri alan konuların başında geldi. Harita servisinin çıkışından iki hafta sonra Apple, yaşanan hayal kırıklığından ötürü kullanıcılarından özür dilerken, alternatif harita uygulamalarının kullanılması önerisi getirildi. iPhone 5 kullanıcılarının en fazla şikayet ettiği konulardan biri diğeri ise yine iPhone 5 ile değiştirilen yeni şarj soketi oldu. Lightning adı verilen adaptör, önceki şarj cihazların kullanılmayacağı anlamına geliyordu. Bu durumda kullanıcıların bir hayli tepkisine sebep oldu. Kullanıcıların iPhone 5’te tepkisini çeken bir diğer nokta ise fotoğraf çekimi konusunda. Kimi kullanıcılar çekilen fotoğraflarda mor bir renk değişimi olduğunu dile getirdi. Alüminyum kasada kısa süre içerisinde oluşan aşınmalarda eleştirilerden nasibini alan bir diğer detay oldu.
Raporda dikkat çeken bir diğer önemli nokta ise telefonların yeni ve farklı özellikler sunmasına dair bazı verileri sunmasıdır. Özellikle Galaxy S4’te göz takibi ile sağlanan yeni uygulamalar kullanıcıların bir hayli övgüsünü kazanırken, Galaxy S4 hakkında ortaya çıkan verilerin %56’sında yenilikçi özellikler konuşulmuş. Bu oran Lumia 920 cephesinde %37, iPhone 5’te %29 ve BlackBerry Z10 cephesinden ise %27 seviyesinde.
Telefonların lansman tarihlerinden bu yana sosyal platformlarda konuşulma sayılarına değinecek olursak; iPhone 5’in 1.7 milyon defa gündeme geldiği görülüyor. Bu rakam BlackBerry Z10’da 300 bin, Galaxy S4’te 140 bin ve Lumia 920’de ise 45 bin seviyesinde oldu.
Telefonların lansman tarihleri sonrası üretici şirketler hakkında yapılan diyaloglarda ise Apple’ın %42’lik bir yüzde yakaladığını görüyoruz. Bu da marka sadakatinin en fazla Apple’da olduğunu gösteriri. BlackBerry ve Nokia cephesinde %41 olan bu oran Samsung cephesinde ise %20 seviyesinde.
Rapordan bazı satırbaşlarına değinecek olursak; 44.168 kişinin katıldığı raporda iPhone en iyi akıllı telefon markası olarak gösterildi. Söz konusu ankete katılanların %83’ü erken, %17’si ise bayanlardan oluşuyor. Apple’ın en fazla teknik konularda başarısız olduğu belirtilirken, en fazla şikayet dokunmatik noktasında ve fiziksel home butonunda yaşanıyor. Samsung cephesinde ise en fazla şikayet bataryanın şarj edilmesi ve ekran ile ilgili.

Kaynak: Andronova.net
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

9 Eylül 2008 / kompetankedi Bilgisayar
2 Şubat 2016 / BySeuS Sosyal Ağlar
2 Haziran 2014 / tonbalik Oyunlar
19 Ocak 2013 / Misafir Bilgisayar